کد خبر: ۱۹۶۶۱۵
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۱
قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف قلیان در کشور در چهار سال گذشته 40 درصد افزایش داشته است.
دکتر ایرج حریرچی در ارتباط تلفنی با خبر 21 شبکه یک سیما افزود: دخانیات شایع ترین عامل مرگ و میر در کشور است و سالانه 50 هزار نفر بر اثر استعمال سیگار و قلیان فوت می کنند.

وی گفت: روزانه 134 نفر به علت مصرف دخانیات در کشور جانشان را از دست می دهند.

حریرچی افزود: از هر چهار نفر مرد یک نفر و از هر 25 زن یک نفر در کشور سیگار و قلیان می کشد.

وی گفت: هر وعده مصرف قلیان معادل کشیدن 100 تا 200 نخ سیگار است و هر یک ساعت همنشینی با کسانی که قلیان می کشند معادل مصرف 6 تا 8 نخ سیگار است.

قائم مقام وزارت بهداشت با انتقاد از کسانی که مسئله مصرف دخانیات را به اشتغال کشور ارتباط می دهند افزود: آیا مشکل اشتغال کشور با مصرف قلیان حل می شود؟

حریرچی گفت: راه حل ایجاد اشتغال در کشور دخانیات و قلیان نیست و باید اشتغال را در صنعت مولد و کشاورزی جستجو کرد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات در سال 85 در مجلس شورای اسلامی گفت: مصوبه روز یکشنبه مجلس برای شفاف سازی اجرای این قانون و تلاش برای زیرزمینی نشدن عرضه قلیان است.

محمدجواد کولیوند افزود: در حالی که در برخی مناطق با عرضه قلیان برخورد جدی می شود در مناطقی دیگر هیچ گونه برخوردی صورت نمی گیرد.

وی گفت: ما معتقدیم برخورد قهری و سلبی با موضوع عرضه قلیان مسئله را حل نمی کند و صرفاً باعث آسیب دیدن خانواده ها و مردم می شود.

کولیوند با بیان اینکه 15 هزار و 162 صنف فعال در عرصه دخانیات هستند که با اجرای قانون تعطیل می شوند افزود: در صورت اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات 106 هزار نفر در کشور بیکار می شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری