کد خبر: ۱۹۵۵۹۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی آذربایجان شرقی از مسمومیت ۲۲ نفر با مونوکسید کربن در دو روز گذشته در استان خبر داد و گفت: به استثنای چهار مورد فوتی در آچاچی میانه، مسمومیت پنج نفر در منطقه ایل گلی تبریز و ۱۷ نفر در ایلخچی با گاز مونوکسید کربن گزارش شده است که خوشبختانه تلفات جانی نداشت.
فرزاد رحمانی با تأکید بر ضرورت رعایت نکات ایمنی به منظور پیشگیری از گازگرفتگی اظهار کرد: استاندارد بودن لوله‌ی بخاری، اطمینان از باز بودن مسیر قبل از روشن کردن بخاری، آبی رنگ بودن شعله‌ها از جمله نکات ایمنی برای پیشگیری از مسمومیت با منوکسید کربن است.

وی با بیان این که شهروندان از قرار دادن لوله‌های بخاری در آب خودداری کنند، اظهار کرد: با توجه به این که گاز مونومسید کربن در آب حل نمی‌شود، این اقدام بسیار خطرناک به شمار می‌آید. همچنین شهروندان از رد کردن لوله‌ها از شیشه و سقف کاذب نیز خودداری کنند؛ چرا که این کار سبب بازگشت گاز مونوکسید کربن به محیط و مسمومیت و خفگی می‌شود.

رحمانی علایم مسمومیت با گاز را شبیه علایم سرماخوردگی دانست و خاطرنشان کرد: همشهریان در صورت مشاهده‌ی علایمی مانند درد بدن، سرگیجه و حالت تهوع سریعا پنجره‌ها را باز کرده و ضمن خاموش کردن وسایل گرمایشی، با ۱۱۵ تماس بگیرند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: