کد خبر: ۱۹۵۰۰۸
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱
عواقب تحریم های ترامپ علیه صدا و سیما؛
در صورت تحریم صداوسیما، امکان خرید رایت بسیاری از برنامه‌ها یا بسیار دشوار می‌شود و یا غیرممکن خواهد شد. از مهم‌ترین این برنامه‌ها، می‌توان به جام جهانی فوتبال، مسابقات جهانی والیبال، المپیک و دیگر رویدادهای مهم ورزشی اشاره کرد.
پخش زنده جام جهانی و مسابقات ورزشی در هاله ای از ابهامگمانه‌زنی‌ها از احتمال بالای تحریم صدا و سیمای ایران توسط دولت آمریکا خبر می‌دهد، در صورت تحقق چنین اتفاقی چه روی خواهد داد؟

به گزارش اعتدال، روزنامه گاردین چاپ لندن روز گذشته (۱۸ دیماه) به نقل از یک منبع مطلع در واشنگتن نوشت که ترامپ تصمیم گرفته است بانک مرکزی ایران را به دلیل آنکه بر روی زندگی مردم عادی تاثیر می‌گذارد تحریم نکند و در عوض برخی نهادهای خاص مثل صدا و سیما را مورد تحریم قرار دهد.

روزنامه ی گاردین نوشت ترامپ در روز جمعه که قرار است تصمیم خود در مورد اعلام پایبندی ایران به برجام را اعلام کند، تعلیق تحریم های صدا و سیما را امضا نکند و این به معنی آن است که تحریم ها دوباره علیه صدا و سیما ی ایران فعال خواهند شد.

صدا و سیما ایران از سال 2013 مورد تحریم های آمریکا قرار گرفت ولی با عملی شدن برجام این تحریم ها برداشته شد و باراک اوباما و نیز دونالد ترامپ هر 180 روز یکبار تعلیق تحریم های آن را تمدید کردند.

یک منبع مطلع در واشنگتن در این باره به گاردین گفت که ترامپ تصمیم گرفته است بانک مرکزی ایران را به دلیل آنکه بر روی زندگی مردم عادی تاثیر می گذارد تحریم نکند و در عوض برخی نهاد های خاص مثل صدا و سیما را مورد تحریم قرار دهد.

این منبع به گاردین گفت این یک اقدام نمادین خواهد بود که یک پیام محکم را به ایران بدون آنکه مثل دیگر تحریم ها تاثیرات منفی بر زندگی مردم داشته باشد مخابره می‌کند.

وی افزود: همچنین احتمال دارد که همه ی افراد وابسته به صدا و سیما نیز مورد تحریم قرار بگیرند و حساب های بانکی آن ها در خارج از ایران نیز مسدود شود.

گفته می‌شود درصورت تحریم کامل صدا و سیما توسط آمریکا، این سازمان با مشکلات زیادی روبرو می‌شود.

مهمترین تبعات تحریم صدا و سیما چیست؟ 

یکی از مهمترین تبعاتی که تحریم صدا و سیما دارد قطع دسترسی این نهاد به ماهواره‌ها و توقف پخش شبکه‌های برون مرزی عنوان می‌شود. در واقع تمام سیگنال‌های شبکه‌های تلویزیونی ایران از روی ماهواره‌ها حذف می‌شود و امکان دیدن برنامه‌های شبکه‌های تلویزیون برای مخاطبان این نهاد از طریق ماهواره وجود نخواهد داشت و شبکه‌های تلویزیونی برون‌مرزی ایران مانند پرس تی‌وی، العالم و هسپان تی‌وی دیگر کارکردی نخواهند داشت.

سجاد یکی از کاربران اینترنت است که هم در گفت‌وگو با یورونیوز و هم در توییتی این موضوع را با مثالی توضیح می‌دهد: «در المپیک اخیر و یورو ۲۰۱۶‌، صداوسیما مسابقات را از ماهواره پخش نمی‌کرد. نتیجه این کار چی بود؟ این بود که در خیلی از مناطق کشور این مسابقات پخش نمی‌شد. عده‌ای هم به این موضوع اعتراض کردند. تنها در مناطقی که سیستم فیبر نوری و سیگنال‌رسانی زمینی فرستنده‌ها تکمیل شده بود مسابقات پخش می‌شد و در باقی مناطق، همزمان با پخش مسابقات، فیلم سینمایی یا برنامه دیگه‌ای پخش می‌شد، چون فرستنده‌های اون مناطق از ماهواره تغذیه می‌شدند.»

آیا در پخش زنده مسابقات ورزشی خللی وارد می‌شود؟

و البته سوال دیگر این است که اگر صدا و سیما تحریم شود آیا به عنوان مثال می‌تواند مسابقات جام‌جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه را پخش کند؟

در صورت تحریم صدا و سیما، امکان خرید رایت ‪‫‪‪‪‪‪‪‫[حق پخش] بسیاری از برنامه‌ها یا بسیار دشوار می‌شود و یا غیرممکن خواهد شد. از مهم‌ترین این برنامه‌ها، می‌توان به جام جهانی فوتبال، مسابقات جهانی والیبال، المپیک و دیگر رویدادهای مهم ورزشی اشاره کرد.

از سوی دیگر با تحریم صدا و سیما، فروش تجهیزات فنی و یا تعمیر تجهیزات قدیمی با مشکل روبرو خواهد شد چرا که بسیاری از شرکت‌های فروش تجهیزات تخصصی برای صدا و سیما ترجیح می‌دهند بازار ایران را از دست دهند اما تحت تحریم آمریکا قرار نگیرند.

همچنین به نظر می‌رسد با تحریم صدا و سیما، امکان فعالیت دفاتر صدا و سیما در نقاط مختلف جهان با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد و حتی امکان فعالیت خبرنگاران بین‌المللی به‌خاطر تبعاتی که این تحریم‌ها برای اشخاص همکار با این نهاد در پی خواهد داشت محدود می‌شود یا از بین می‌رود.

روزنامه گاردین تاریخ تصمیم‌گیری ترامپ درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه برخی نهادها مانند صدا و سیمای ایران را اواخر ژانویه ۲۰۱۸ اعلام کرد.

طبق نوشته این روزنامه، احتمال دارد که همه افراد وابسته به این نهاد نیز مورد تحریم قرار بگیرند و حساب‌های بانکی آنها در خارج از ایران نیز بسته شود. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: