کد خبر: ۱۹۴۸۴۴
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
تحلیل ریشه اعتراضات ایران در نشریات خارجی؛
سان با اشاره به بچه‌های پولدار تهران عنوان کرد: جوانان بیست و چندساله خوشتیپ در مقابل دیدگان فقرا، پورشه‌‎ها و مازراتی‌هایشان را در خیابان‌های شهر‌ها می‌رانند. در حالی که نابرابری اجتماعی و اقتصادی برخی‌ را به خیابان‌ها کشاند، برخی دیگر از به اشتراک گذاشتن سبک مجلل زندگی‌شان در شبکه‌ها اجتماعی خرسند هستند.
تجمعات اخیر ایران رسانه‌های بین المللی را به کنکاش در دلایل شکل‌گیری اعتراضات واداشته و بسیاری از این رسانه ها تحلیل خود را در این باره کرده اند. برخی مشکلات و مطالبات اقتصادی مردم را دلیل این اعتراضات می دانند، برخی نیز به خواسته های سیاسی در کنار مطالبات اقتصادی اشاره کرده اند. 

به گزارش اعتدال، در کنار مطالبات اقتصادی و سیاسی، برخی از نشریات خارجی نگاهی داشته اند به دلایل اجتماعی در بروز اعتراضات اخیر. دلایلی هم چون بروز خوی اشرافی گری در برخی از جوانان با پول های بادآورده و به رخ کشیده شدن شکاف طبقاتی در ایران به خصوص در بین طیف های مختلف جوانان. در همین راستا، برخی رسانه‌ها به "بچه‌های پولدار تهران" پرداختند.

روزنامه سان طی گزارشی نقش اشرافی‌گری در برانگیختن اعتراضات را مورد بررسی قرار داد. این روزنامه نوشت: بچه‌های پولدار تهران ممکن است به توضیح دلایل اعتراضات کمک کنند. اعتراضات، به دلیل خستگی مردم از سختی‌های اقتصادی به راه افتاد. در ابتدا صد‌ها نفر قیمت بالای کالا‌های اساسی را محکوم کردند، اما بعدا تظاهرکنندگان در ۵۰ شهر خشم خود را تخلیه کردند.
 
جولان ماشین‌های گرانقیمت

نقش

سان با اشاره به بچه‌های پولدار تهران عنوان کرد: جوانان بیست و چندساله خوشتیپ در مقابل دیدگان فقرا، پورشه‌‎ها و مازراتی‌هایشان را در خیابان‌های شهر‌ها می‌رانند.

این روزنامه سبک زندگی مجلل این بچه‌های ثروتمند را عامل برانگیختن اعتراضات ایران دانست.
 
در حالی که نابرابری اجتماعی و اقتصادی برخی‌ را به خیابان‌ها کشاند، برخی دیگر از به اشتراک گذاشتن سبک مجلل زندگی‌شان در شبکه‌ها اجتماعی خرسند هستند.

نقش

یک روزنامه‌نگار ایرانی، حساب کاربری "بچه‌های پولدار" را به خاطر جولان دادن با ثروت‌شان در حالی که هموطنان‌شان در رنج هستند، محکوم کرد.

امیر احمدی آرنیان، روزنامه‌نگار ایرانی، گفته به نظر می‌رسد که جوانان ثروتمند کاملا نسبت به هموطنان‌شان که برای تامین غدای خانواده تلاش می‌کنند، بی‌توجه هستند.
 
دختری که چکمه‌هایی با برند اوگ پوشیده و از اینکه در حال سفر به لندن است، به گریه تظاهر می‌کند.

نقش

او در روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت: ایرانی‌های جوان و ثروتمند، مانند طبقه جدید آریستوکرات رفتار می‌کنند و از منابع ثروت‌شان ناآگاه هستند. آن‌ها گستاخانه پورشه‌ها و مازراتی‌هایشان را در مقابل چشمان فقرا در خیابان‌ها تهران می‌رانند و پُست‌هایی درباره ثروت‌شان در اینستاگرام منتشر می‌کنند.

در آخرین پُستی که در صفحه‌های آن‌ها در اینستاگرام منتشر شده، از این روزنامه‌نگار انتقاد کردند.

وبگاه یاهو نیوز هم اشرافی‌گری این ثروتمندان جوان را مورد توجه قرار داد و نوشت: برای یافتن منبع خشم معترضان فقط به ایستاگرام نگاهی بیندازید. شکاف عظم درآمد میان فقیر و غنی در صفحاتی مانند صفحه "بچه‌های پولدار تهران" کاملا متجلی است. صفحه‌ای که پس از بدنامی اخیر بین‌المللی، وضعیت خود را به حالت پرایوت (شخصی) تغییر داد.
 
تصویری که از صفحه "بچه‌های پولدار تهران" گرفته شده

نقش

"بچه‌های پولدار" هم به اندام و هم به ثروت‌شان مباهات می‌کنند. با بدتر شدن وضعیت اقتصاد، شکاف بین فقیر و غنی در ۱۰ سال گذشته مطرح شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: