کد خبر: ۱۹۴۶۸۵
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳
این گزارش تکمیل می گردد؛
محمد جواد ظریف، کمال خرازی، حسام الدین آشنا، علی لاریجانی، امیر حاتمی، حسین دهقان، یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، جک استراو وزیر امور خارجه پیشین انگلیس، سیدعباس عراقچی، نخست‌وزیر سابق ایتالیا، معاون وزیر خارجه تاجیکستان، مشاور رییس‌جمهور لبنان، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق و تنی چند از مقامات سیاسی و بین المللی از سخنرانان این نشست هستند.
دومین کنفرانس امنیتی تهران با موضوع «امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا، چالش‌ها و روندهای نوظهور» در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی آغاز شد.

به گزارش اعتدال، در این کنفرانس که تعدادی از مقامات عالیرتبه کشورمان و خارجی حضور دارند ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به‌عنوان سخنران افتتاحیه سخنرانی  می‌کند . 

کمال خرازی، حسام الدین آشنا، علی لاریجانی، امیرسرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع، حسین دهقان وزیر سابق دفاع ،یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، جک استراو وزیر امور خارجه پیشین انگلیس ، سیدعباس عراقچی  معاون وزیر خارجه،  نخست‌وزیر سابق ایتالیا ، معاون وزیر خارجه تاجیکستان، مشاور رییس‌جمهور لبنان ، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق و... از سخنرانان این نشست هستند.

تعدادی از سفرای خارجی مقیم تهران و اساتید دانشگاه در رشته روابط بین الملل  نیز در این نشست حضور دارند.


ظریف: احیای احترام به مرزهای ملی و نظام دولت-ملت باید به عنوان یک اولویت مدنظر باشد

در کنفرانس امنیتی تهران چه می گذرد؟

محمدجواد ظریف اظهار کرد: دومین کنفرانس امنیتی در شرایطی برگزار می‌شود که منطقه غرب آسیا در یکی از دشوارترین دوره های تاریخ خود قرار دارد و جریان افراط گرایی خشونت‌طلب که این منطقه را دستخوش یکی از خطرناکترین وخسارت‌بارترین ادوار تاریخی‌اش کرده بود رو به زوال گذاشته است.

وزیر امور خارجه کشورمان در سخنان خود در دومین کنفرانس امنیتی تهران که با موضوع « امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا ؛ چالش ها و روندهای نوظهور» در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور تعدادی از مهمانان خارجی و داخلی برگزار شده است، با خیرمقدم به شرکت کنندگان در این  اجلاس گفت: امیدواریم که در این اجلاس گفت‌وگوها و تبادل نظرهای سازنده و پرباری را پیش رو داشته باشیم.

وی اظهار کرد: داعش به عنوان دهشتناک‌ترین نماینده این  جریان از نظر نظامی سرکوب و خلافت خودخوانده و جعلی‌اش نابود شده و کنترلش بر قلمرو وسیعی که از راه خشونت بی حد و ایجاد رعب به وجود آمده بود، از میان رفته است.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان ادامه داد: مردم و دولتهای عراق و سوریه طی شش سال گذشته دلاورانه علیه این گروه ها به ویژه داعش مقاومت کردند و به پیروزی‌های مهمی دست یافتند و ما خوشحالیم که در این مبارزه تاریخ ساز در کنار این دو ملت دوست و برادر قرار داشتیم.

وی ادامه داد: در این دوران که بین فروپاشی خلافت جعلی داعش و شکل گیری شرایط مطلوب امنیتی در منطقه قرار داریم ما و دیگر بازیگران منطقه‌ای با سه چالش مهم یعنی درک درست واقعیات موجود، نیل به درک مشترک در مورد وضعیت مطلوب برای منطقه و همچنین راه‌های تحقق این وضعیت مطلوب مواجه هستیم.

وزیر امور خارجه در ادامه سخنان خود به ویژگی های دوره کنونی منطقه اشاره کرد و افزود: اگرچه داعش و دیگر گروه‌های تروریستی طی یکی دو سال اخیر شکست‌های مرگباری را متحمل شده و پروژه خلافت داعش متوقف گردیده و دستگاه اداری و نظامی آنها در حال متلاشی شدن است، اما سازمان ترور داعش و گروه‌های مشابه آن هنوز فعالند. آنها همچنان با توجه به شبکه وسیعی که در کشورهای مختلف در آسیای میانه و آسیای غربی و به ویژه در افعانستان و شمال آفریقا ایجاد کردند دارای بردی منطقه‌ای و جهانی‌اند و باید همچنان تهدید جدی به شمار آیند. بنابراین ادامه مقابله با باقی‌مانده‌های این تفکر خطرناک در سوریه و عراق، جلوگیری از نفود و گسترش افراط در مناطق جدید، سرکوب کامل خواستگاه فکری و قطع منابع مالی افراط گرایان همچنان باید یک اولویت باشد.

ظریف ادامه داد: احیای احترام به مرزهای ملی و نظام دولت ـ ملت که توسط گروه‌های تروریستی و برخی از دیگر جریان‌های تکفیری هدف تخریب قرار گرفته است باید به عنوان یک اولویت مدنظر باشد چراکه ادامه وضعیت کنونی قطعا به گرایش های گریز از مرکز در داخل واحدهای سیاسی دامن خواهد زد و حاصلی جز تنش و بی‌ثباتی در پی نخواهد داشت.

ظریف حفظ انسجام ملی و تمامیت ارضی کشورهای منطقه را ضرورتی تردیدناپذیر عنوان کرد و گفت: تحرکات قومی و طایفه‌ای در سوریه و عراق با گرایش‌های جدایی‌طلبی خطری برای منطقه  و جهان است و باید با درایت مسئولان ملی، محلی و گفت‌وگو بر پایه احترام به حاکمیت ملی تمامیت ارضی و قوانین اساسی این تحرکات به همگرایی و همکاری تبدیل شود.

ظریف در ادامه با بیان این‌که بازسازی عراق و سوریه یکی از مسائل مهمی است که جامعه جهانی باید در دروه کنونی به آن بپردازد افزود: شروع بازسازی تاثیر عمده‌ای بر روند ثبات سیاسی در کل منطقه و شکست کامل افراط‌گرایی خواهد داشت و باید با هدف کمک به مردم و تثبیت صلح و نه برای پیشبرد اهداف گروهی و سیاسی پیگیری شود.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان به تجاوز عربستان به یمن و کشتار مردم این منطقه اشاره کرد و گفت: ادامه تجاوز علیه مردم مظلوم یمن و تداوم حملات کور هوایی و جنایات جنگی گسترده علیه غیرنظامیان در این کشور یکی دیگر از عوامل تنش‌زا در منطقه است. پس از 33 ماه جنگ بی‌حاصل باید مهاجمان به این درک رسیده باشند که این بحران راه‌حل سیاسی ندارد و طرف‌ها چاره‌ای جز گفت‌وگو و اجماع ملی برای حل این بحران در پیشرو ندارند.

ظریف با تاکید بر این‌که دخالت‌ها و سیاست‌های آمریکا در منطقه یکی از اساسی‌ترین چالش‌هایی است که به بحران‌های کنونی در این منطقه دامن زده و موجب پیچیدگی بیشتر شرایط شده است افزود: آمریکا هنوز نسبت به واقعیات عینی در سطح  منطقه بی‌توجه است و با ادامه حضور نظامی غیرمشروع در خاک سوریه بر پیگیری سیاست‌های مخرب و تش‌زای خود اصرار دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ادامه اشغال فلسطین همچنان حادترین مساله‌ای است که منطقه و جهان با آن دست به گریبان است خاطر نشان کرد: همه مسائل منطقه مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیر این معضل اصلی و ستمی است که طی هفتاد سال گذشته بر مردم فلسطین رفته است. شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم نامشروع صهیونیستی توسط آمریکا، اعلام دشمنی آشکار با مسلمانان و دولت‌های اسلامی و ایجاد فرصت برای افراطی‌گری و تروریسم است.

ظریف در ادامه صحبت‌های خود به ترسیم وضعیت مطلوب پرداخت و گفت: تمرکز بر مشکلات امنیتی و تنش‌ها باید با در نظر داشتن دورنمایی مشخص صورت گیرد و معطوف به تلاش برای نیل به شرایط امنیت مطلوب در سطح منطقه باشد، برای این منظور دو ایده «منطقه قوین» و « امنیت شبکه‌ای» می‌تواند مبنای شکل‌گیری پارادایم جدیدی برای غرب آسیا باشد.

وی در ترسیم ایده منطقه قوی توضیح داد: تلاش برای ایجاد منطقه قوی به جای برتری جویی و حذف دیگر کنش‌گران ریشه در نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به منطقه پیرامونی خود دارد و به معنی پذیرش اصل تامین منافع جمعی در منطقه خلیج فارس و تامین قاعده برد ـ برد در سطح این منطقه است. بر این اساس، تامین منافع هر یک از کشورهای منطقه در گرو تامین منافع همه کشورهای منطقه است. تلاش سلطه‌جویانه توسط هر یک از کشورهای منطقه برای حذف رقبا و تبدیل شدن به قدرت فائقه و سلطه‌گر از منظر ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک عامل تنش‌زا بوده و موجب ایجاد موانع اساسی بر سر راه توسعه ملی کشورها خواهد بود. چنین رقابتی تنها دور باطلی را موجب می‌شود که نمی‌تواند برنده‌ای داشته باشد. دیگر مناطق جهان بعد از اینکه رقابت‌های مخرب سلطه محور را پشت سر گذاشته و به همکاری با هم متمایل شدند، توانستند به صلح و توسعه دست یابند. کشورهای این منطقه به حکم جغرافیا محکوم به همزیستی با یکدیگر هستند علاوه بر این‌که تاریخ، فرهنگ و مذهب  مشترک چنین همکاری و همزیستی را نه تنها اجباری بلکه مطلوب و متبوع می‌سازد. توانایی و قدرت ما در گرو تلاش برای تقویت جمع ما است و تلاش هر یک از ما برای تقویت خود به ضرر دیگران و موجب تضعیف همه ما خواهد شد.

ظریف با بیان این‌که مسابقه تسلیحاتی نمونه‌ای از رقابت‌های مخرب است، ادامه داد: میانگین هزینه‌های نظامی همسایگان ما در منطقه خلیج فارس نسبت به تولید ناخالص داخلی از بالاترین‌ها در سطح جهانی است. در سال گذشته کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مجموعا 116 میلیارد دلار صرف بودجه‌های نظامی کرده‌اند چنین اقدامی هم موجب تنش می‌شود، به بی‌اعتمادی دامن می‌زند و هم موجب هدر رفتن سرمایه‌های حیاتی مردم منطقه و پر کردن جیب‌های یغماگرایان سازنده تسلیحات مرگبار می‌شود. در شرایطی که منطقه ما با طیفی از مشکلات حاد مانند تروریسم، افراطی‌گری، بحران‌های زیست محیطی همچون گرد و غبار و خشکسالی، تشدید مهاجرت و ضعف دولت‌ها در پاسخگویی به مطالبات مردم مواجه است، رقابت مخرب تسلیحاتی و تنش بین همسایگان به معنی تحمیل هزینه‌های بیشتر به ملت‌های منطقه و موجب تشدید بیش از پیش این مشکلات خواهد بود.

وی ادامه داد: هیچ کشوری نمی‌تواند به قیمت ناامن کردن همسایگان خود برای خود امنیت تولید کند چنین تصوری در جهان پیوسته توهمی خطرناک است. تجربه 4 دهه گذشته منطقه ما ثابت کرده که چنین تلاشی بیش از همه دامن‌گیر آنهایی شده که برای همسایگانشان جنگ و خونریزی خواسته‌اند. تجربه صدام، طالبان و داعش و افراط زنده‌ترین نمونه‌های این واقعیت انکارناپذیرند.

ظریف همچینین به موضوع امنیت شبکه‌ای اشاره کرد و گفت: با توجه به واقعیات جهان به هم پیوسته کنونی و شرایط ویژه منطقه پیرامونی ما در حاشیه خلیج فارس که در چهار دهه گذشته تلخ‌ترین و مخرب‌ترین بحران را تجربه کرده است، روش‌های بلوک‌بندی و ائتلاف، ناکارآمدی خود را ثابت کرده و هر ائتلافی پیش درآمد بحران و تجاوز بعدی بوده است. از سوی دیگر اختلاف در اندازه، جمعیت، توان اقتصادی و قدرت نظامی زمینه‌ساز نگرانی‌های امنیتی دائمی و تکیه بر قدرت‌های خارجی بوده و به توهم امکان خرید امنیت منجر شده است که این خود تنها به ناامنی و افزایش بی‌اعتمادی منجر شده است. هم‌زمان تلاش‌ها برای ایجاد یک نظام امنیت جمعی، غیرواقع‌بینانه بوده و به شکست و ناکامی منتهی شده است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد راهکار برون رفت از این چرخه باطل و خطرناک امنیت شبکه‌ای بر مبنای هم‌افزایی و فراگیری با مشارکت همه کشورهای کوچک و بزرگ منطقه بر مبنای اصول و اهداف منشور ملل متحد شامل اصل برابری کشورها، اصل عدم توسل به زور اصل حل مسالمت‌آمیز اختلافات اصل احترام به تمامیت ارضی کشورها، اصل عدم مداخله داخلی در امور یکدیگر و احترام به تعیین سرنوشت هر کشور توسط آحاد همان ملت است.

ظریف ادامه داد: امنیت شبکه‌ای به معنای کنار رفتن اختلاف نظر یا فراموش کردن مشکلات تاریخی نیست. بلکه صرفا روشی برای مدیریت آنها و جلوگیری از تشدید خصومت‌ها و ائتلاف‌های مقطعی ناکارآمد و تنش آفرین است. در این چارچوب کشورهای منطقه اعم از کوچک و بزرگ ضمن نفی هرگونه هژمونی توسط هریک از قدرت‌های منطقه‌ای یا فرامنطقه‌ای، امنیت شبکه‌ای در سطح منطقه را مبنای همکاری برای نیل به ترتیبات پایدار برای حفظ امنیت منطقه قرار می‌دهند.

وی اظهار کرد: چنین نگرشی موجب ارتقای همکاری بین کشورهای منطقه و ایجاد فرصت برای حمله در جهت تقویت امنیت و ثبات خود به عنوان مکمل ثبات همسایگانش خواهد شد چراکه بر مبنای این نگرش واقع‌بینانه از شرایط جهان به هم تنیده کنونی، امنیت یک کشور یا گروهی از کشورها بدون امنیت دیگران تامین شود. در چنین چارچوب مفهومی وعملیاتی، سلطه جویی یک جانبه گرایی، تقابل و حذف، که از علل اصلی مشکلات جاری در روابط بین‌الملل است دیگر جایگاهی ندارد و با پذیرش مبانی اصولی این چارچوب، دکترین ناکارآمد و تنش‌زای توازن قوا یا تکیه بر بلوک‌بندی‌های نظامی و مسابقات خطرناک و پر هزینه تسلیحاتی جای خود را به سازوکار امنیت شبکه‌ای مبتنی بر مشارکت و ارتقای همکاری در حوزه‌های منافع مشترک و گفت‌وگو در حوزه‌های اختلاف نظر و منافع خواهد داد.

تشریح جزئیات پیشنهاد ایجاد یک مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای در خلیج فارس

ظریف در ادامه صحبت‌های خود گفت: در مورد راه‌های رسیدن به شرایط امنیتی مطلوب، در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگر باید در گفت‌وگو و انجام اقدامات اعتمادساز تاکید کنیم. محرز است که ما در تمامی سطوح این منطقه به طور حاد با مشکل کمبود گفت‌وگو مواجه هستیم. جلوه‌های این مشکل در همه سطوح در منطقه آشکار است، در سطوح ملی بین حاکمان و مردم و در سطوح بین‌المللی بین دولت‌ها و نیز بین ملت‌ها. با توجه به مشکلات عظیمی که در سطوح ملی و منطقه‌ای وجود دارد دولت‌های ما بیش از هر زمان دیگر نیاز به گفت‌وگو های اطمینان بخش دارند. این گفت‌وگوها قبل از اینکه در مورد موضوعی به خصوص باشد یا با هدف نیل به توافقی صورت بگیرد باید هدف فهمیدن یکدیگر و شناخت متقابل را دنبال کند و برای طرف‌های گفت‌وگو روشن کند که همه ما نگرانی‌ها، ترس‌ها، آرزوها و امیدهای کم و بیش مشابهی داریم که نه تنها به حکم جغرافیا ناگزیر از هم‌جواری و همزیستی با هم شده‌ایم بلکه با اشتراکات تاریخی، فرهنگی و مذهبی از یک سو و فرصت‌ها و چالش‌های مشترک از دیگر سو می‌توانیم از این گفت‌وگو و تعامل مثبت در جهت منافع مردم‌مان بهره ببریم. چنین گفت‌وگوهایی می‌تواند و باید جایگزین شعارها، لفاظی‌ها و بیانیه‌های بی‌حاصل تبلیغاتی شود که از طربق رسانه‌ها به سوی هم شلیک می‌کنیم.

ظریف به اهمیت تدابیر ایجاد اعتماد اشاره و گفت: طی سال‌های گذشته تنش‌ها، تجاوزات و جنگ‌های متعدد در منطقه و فعالیت‌های مخرب گروه‌های تروریستی موجب شکل‌گیری بحران اعتماد متقابل در کشورهای منطقه شده است. گفت‌وگو به نحوی که به آن اشاره کردم یکی از مهم‌ترین ابزارها برای رفع بی‌اعتمادی است. با این حال در مواردی در کنار گفت‌وگوی مستقیم و رو در رو، نیازمند اتخاذ تدابیری با هدف کاهش سطح نگرانی‌ها هستیم. اتخاذ چنین تدابیری برای جلوگیری از افزایش تنش، حذف یا کاهش اثر عوامل تنش‌زا و مهم‌تر از آن کسب اطمینان قطعی از عدم وقوع برخوردهای تصادفی یا ناشی از اشتباه محاسبه، ضروری است. از این طریق باید بتوانیم امکان پیش‌بینی رفتارهای کنش‌گران منطقه‌ای را افزایش دهیم و متناسب با آن نگرانی اقدامات غافلگیرانه را کاهش دهیم.

وی تاکید کرد: تبادل اطلاعات در همه حوزه‌ها از اقداماتی است که در راس تدابیر ایجاد اعتماد قرار دارد. اطلاع‌رسانی درباره اهداف مقاصد و جلوگیری از سوءبرداشت‌ها، هدف عمده تبادل اطلاعات است. اجتناب از طرح مسائل تنش‌زا یا اقدامات تحریک‌آمیز، تبادل پرسنل رسمی اعم از نظامی و غیرنظامی برای تماس با همتایان در دوره‌های چند هفته تا چند ماهه، انجام اقدامات اطمینان‌ساز در مرزهایی که با تنش مواجه هستند یا بیم تردد عناصر افراطی در آنها وجود دارد و نهایتا امکان ایجاد تماس مستقیم بین مسوولان کشورهایی که درگیر روابط تنش‌آمیز هستند، از جمله اقدامات قابل بررسی در  این حوزه است. توسعه ارتباطات مردمی مانند تشویق گردشگری به ویژه گردشگری حلال، تبادل دانشجو، سفرهای مطالعاتی، برگزاری رقابت‌های ورزشی، ایجاد فرصت‌های بیشتر برای صاحبان حرف و کارآفرینان برای انجام ارتباط با همتایان، تشویق تماس هنرمندان کشورها با یکدیگر، و اجرای برنامه‌های نمایشی، مبادله فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی که مردمان منطقه را با راه و رسم زندگی یکدیگر آشنا می‌کند. مرور کتاب‌های درسی با هدف حذف مطالب منفی و درج مطالب مثبت در مورد همسایگان و ابتکارهای دیگری از این دست در این حوزه قابل بررسی هستند.

وی ادامه داد: همکاری در حوزه‌های مشترک فرصت و چالش، از مدیریت بلایای طبیعی، مبارزه با فرقه گرایی و افزاط تا توانمندسازی زنان و جوانان برای مشارکت فعال درعرصه‌های مختلف حیات اجتماعی می‌تواند زمینه دیگری برای اقدامات اطمینان ساز باشد و این موضوع از طریق ایجاد کمیته‌های مشترک هماهنگی ایجاد شود.

ظریف با بیان اینک اصل تعامل سازنده با جهان بر پایه عقلانیت و اعتدال که متضمن گفت‌وگو ی سازنده، مشارکت و هکاری بر پایه منافع مشترک و احترام متقابل و نیز اعتقاد به الگوی برد برد در تعامل با دیگران است، به عنوان اصل اساسی سیاست خارجی دولت رئیس‌جمهور روحانی اعلام شده است و برجام محصول اعمال موفق این سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی است و اجرای دقیق آن تا کنون نقش مهمی در کاهش تنش و تقویت صلح و ثبات در منطقه داشته و تداوم آن بیش از پیش می‌تواند در این جهت موثر باشد.

وی تاکید کرد: به عنوان اولین گام برای حرکت به سمت پارادایم جدید امنیت شبکه‌ای در منطقه‌ای قوی و باثبات، جمهوری اسلامی ایران پس از موفقیت برجام، پیشنهاد ایجاد یک مجمع گفت‌وگو منطقه‌ای در خلیج فارس را مطرح کرد. این مجمع می تواند به عنوان سازوکاری در یک گفت‌وگو در همه سطوح رسمی وغیررسمی در منطقه خلیج فارس قرار گیرد و هم‌زمان با ترغیب همکاری و گفت‌وگو رسمی و دولتی، مشوق گفت‌وگو بین نخبگان غیردولتی باشد. در همین چارچوب، کشورهای منطقه می‌توانند مشورت‌های اولیه برای به اجرا گذاشتن تدابیر اعتمادساز را نیز انجام دهند.

وی در پایان سخنان خود در افتتاحیه دومین کنفرانس امنیت تهران گفت: امیدوارم بحث‌های دومین کنفرانس امنیت تهران بتواند زمینه ساز فکر و اقدام جمعی برای تدوین و پذیرش یک الگوی مفهومی جدید برای امنیت در این منطقه حساس و پرآشوب باشد.

بر اساس اعلام قبلی قرار بود حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان سخنران افتتاحیه این کنفرانس باشد که به دلیل عدم حضور رییس‌جمهور، وزیر خارجه کشورمان سخان خود را ایراد کرد.


حق مردم هر کشور است که در جهت اثبات مسائل سیاسی گام بردارند

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه حق مردم هر کشور است که در جهت اثبات مسائل سیاسی گام بردارند و این یک امر طبیعی است، گفت: سیاست جمهوری اسلامی جلوگیری از فروپاشی نظام های مستقر و تجزیه کشورهای منطقه است و البته برای گفت‌وگو با کشورهای منطقه برای کاهش تنش‌ها و ایجاد ثبات و امنیت بیشتر هم آماده هستیم.

کمال خرازی در پنل تخصصی «ترتیبات امنیتی غرب آسیا» که در دومین کنفرانس امنیتی تهران برگزار شد، با اشاره به سوءاستفاده برخی از قدرت ها از خیزش‌های مردمی منطقه، گفت: در طول چهل سال اخیر منطقه غرب آسیا دچار تحولات زیادی شد که از جمله آن می‌توان به تجاوزهایی که به کشورهای همسایه انجام شد اشاره کرد و از جمله این تجاوزها می توان به تجاوز عراق به ایران، تجاوز شوروی سابق به افغانستان، تجاوز عراق به کویت، تجاوز آمریکا به عراق و در شمال آفریقا تجاوز کشورهای غربی به لیبی و تحولاتی که در پس از زمان انقلاب عربی افتاد اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین دخالت‌های غیرقانونی کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای در امور داخلی کشورهای منطقه از جمله در سوریه و عراق و در بحرین و یمن تحولات زیادی را موجب شد و شرایط ناگواری را در منطقه فراهم کرد.

وزیر امور خارجه پیشین ایران با تاکید بر اینکه حرکت‌های مردمی که در منطقه رخ داده حق مردم هر کشور بوده است، گفت: حق مردم هر کشور است که در جهت اثبات مسائل سیاسی گام بردارند و این یک امر طبیعی است اما سوءاستفاده برخی از قدرت‌ها از این خیزش های مردمی را هم شاهد بوده ایم و در سوریه دیدیم که با دخالت‌های بیگانگان، ارسال اسلحه و حمایت از گروه‌های تروریستی، موجبات کشتار و تخریب و بدنامی اسلام را فراهم کردند.

وی افزود: از تحولات دیگری که در این سال‌ها با آن روبرو بودیم ظهور هویت‌های نوظهور چه در قالب گروه‌های تکفیری و چه در قالب گروه‌های مقاومت و مردمی است که در برابر تروریست ایستادند و توانستند تا حد زیادی پروژه‌های تروریستی را نابود کنند.

خرازی با بیان اینکه با اوضاع درهمی که در منطقه داشته‌ایم و مشکلات زیادی که شاهدش بوده‌ایم باید دنبال راه حل برون رفت از مشکلات باشیم، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران جلوگیری از فروپاشی نظام‌های مستقر و نیز تجزیه کشورهای منطقه است که همواره آن را دنبال کرده ایم و برای گفت‌وگو با کشورهای منطقه برای کاهش تنش ها و ایجاد ثبات و امنیت بیشتر آماده هستیم.


ایران نشان داده است که دیپلماسی را بر رویکرد نظامی ارجح می‌داند

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: ایران نشان داده است که در قبال سایر کشورها دیپلماسی را بر رویکرد نظامی ارجح می داند و اولویتش همکاری‌های منطقه‌ای است.

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در اولین پنل از کنفرانس امنیتی تهران که صبح امروز با حضور وزیر امور خارجه کشورمان و جمعی از دپیلماتهای ایرانی وخارجی در سالن اجلاس سران برگزار شد، تاکید کرد که باید حرف‌های امروز محمدجواد ظریف در این کنفرانس را دکترین امنیت منطقه‌ای دانست.

وی ادامه داد: از نظر ایرانی‌ها بحث امنیت در منطقه اولویت بالایی دارد و مسائلی از قبیل جنگ های داخلی و خارجی، تجزیه طلبی، دخالت های بیگانه و ... تهدیدهای مهمی برای منطقه محسوب می شوند.

آشنا خاطر نشان کرد: جنگ‌های داخلی و خارجی منطقه ما را فرسوده کرده است. علاوه براین تروریسم یکی از مهمترین خطراتی است که کشورهای منطقه با آن دست به گریبان هستند.

وی افزود: ایران از دهه 80 تجربه مقابله با سرسخت‌ترین تروریست ها در منطقه را داشته است. همچنین اولین تجربه ترور انتحاری و انفجاری را داشتیم.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه تجزیه طلبی باعث شکافهای قومی در کشورهای منطقه می شود افزود: از جمله تهدیدهایی که خطر آن به شدت احساس می شود، بحث تحرکاتی است که برای وقوع تجزیه طلبی در منطقه به چشم می خورد . همچنین دخالت بیگانگان در مسائل داخلی منطقه که از گذشته تحت عنوان انرژی و غیره وجود داشته هم اکنون هم به عناوین جدید به چشم می خورد. متاسفانه آنها علاقه دارند در امور داخلی کشورهای منطقه دخالت کنند که این مخل امنیت منطقه است.

آشنا با اظهار نگرانی از اینکه برخی از کشورهای منطقه از تمایل برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی یا هسته‌ای صحبت می‌کنند، تاکید کرد: برخی شنیده‌ها از علاقه برخی کشورها برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی و از آن بدتر سلاح هسته‌ای حکایت می‌کند که امری نگران کننده است. علاوه براین باید بگویم برخی کشورهای منطقه از درون دچار فروپاشی شده‌اند و دیگر در داخل مشروعیت یا کارآمدی لازم را برای اداره امور خود ندارند.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مشارکت در ایجاد نظم و امنیت در منطقه است و برای برقراری نظم، امنیت و ثبات در منطقه نباید هیچ کشوری امنیت خود را جدا از امنیت سایر کشورها بداند. برای مثال اگر روزی کشوری مرزهای خود را برای عبور تروریست‌ها به کشورهای دیگر باز می گذارد، باید بداند که روزی تروریست ها دوباره به همان کشور بازخواهند گشت و یا اینکه اگر کشوری برای مقابله با ریزگردها اقدامات لازم را اتخاذ نکند، باید منتظر باشد تا کشور دیگر هم سیاست‌های آبی‌اش را تغییر دهد.

وی با تاکید بر لزوم خویشتنداری کشورهای منطقه خاطر نشان کرد: خویشتنداری راهبردی است که در شرایط فعلی می تواند راهگشا باشد. کشورها نسبت به حوادث باید خوشتنداری کنند. همچنین نباید فراموش کنیم که وقتی کار غلطی را شروع می کنیم، پایان دادن آن سخت است.

آشنا در پایان گفت: ایران نشان داد در قبال کشورهای دیگر دیپلماسی را به اقدامات نظامی ترجیح می دهد. همچنین ایران در خصوص بحران محیط زیست ، مسائل امنیت قضایی، مهاجرت های اجباری  و غیره اولویت همکاری در منطقه را برگزیده است.

تشکر عراق از حمایت های ایران/داعش به یکباره ظاهر نشد

همچنین سپهبد محمد جواد معاون دبیرکل وزارت امور دفاع عراق در ادامه این پنل ضمن ارسال پیام سلام و درود ملت و دولت عراق به دولت و ملت ایران گفت: از حمایت‌هایی که جمهوری اسلامی ایران  نسبت به عراق داشته است، سپاسگزار هستیم.

وی ادامه داد: حرکتی که داعش بعد از فروپاشی دیکتاتوری و روی کار آمدن دموکراسی در عراق انجام داد وحشتناکترین کار بود و نشان داد که برخی از روی کار آمدن دموکراسی در این کشور خوشحال نشدند. البته همه ما می‌دانیم که داعش به یکباره ظاهر نشد و برخی داعش را ایجاد کردند تا منافعشان را تامین کنند. آنها تروریست‌ها را استخدام کردند تا جلوی مردم عراق بایستند.

وی ادامه داد: هنوز کسی نمی تواند درک کند که داعش چه بلایی بر سر ملت عراق آورد.

دبیرکل وزارت امور دفاع عراق با حمایت از عملکرد حشدالشعبی در عراق اظهار کرد: خصوصیت انسان این است که در سختی ها رو به معنویات می آورد و از نظر من حشدالشعبی و نیروهای بسیج مردمی عراق هم نیروهایی معنوی و مقدس هستند. آنها اقدامات ارزشمندی برای آزادی عراق انجام دادند و در همین جا من از ایران هم تشکر می کنم که در کنار مردم عراق ایستاد و حمایتی از ما کرد که در تاریخ ماندگار خواهد شد.

وی افزود: داعش در عراق در بهترین زمان فروپاشید. آنها در حالی که بیش از 40درصد از خاک عراق را در دست داشتنند از نظر روحی  و نظامی از هم پاشیدند.

محمد جواد خاطر نشان کرد: باتوجه به اینکه بیشتر کشورهای غرب آسیا یادداشت‌ها و تفاهم نامه‌های بسیاری با یکدیگر امضا کردند، می‌توانند برای حفظ امنیت منطقه و مقابله با تروریسم یکپارچه عمل کرده وبه خارج چشم نداشته باشند.


افزایش رقابت‌های ژئوپلتیک در منطقه 

مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان صبح امروز در پنل اول دومین کنفرانس امنیتی تهران، اظهار کرد: ما در منطقه نیازمند همکاری و تعامل هستیم و باید تقابل و نزاع را کنار بگذاریم تا از این طریق بتوانیم مشکلات‌مان را حل کنیم.

ژنرال ناصرخان جانجوئه در پنل سیاست خارجی و امنیت منطقه‌ای که به ریاست سیدکمال خرازی برگزار شده بود، در بخشی از صحبت‌های خود با بیان اینکه منطقه ما در طی سال‌های اخیر دچار تغییرات و تحولاتی شده و آمریکا نقش مهمی در ایجاد بی‌ثباتی و عدم توازن در منطقه داشته، اظهار کرد: این سیاست‌ها باعث ایجاد رقابت منفی بین کشورهای منطقه شده است.

این مقام مسئول پاکستانی با بیان اینکه در حال حاضر می‌بینیم که افغانستان از ترور و کشتار رنج می‌برد و متاسفانه پاکستان نیز از این بی‌ثباتی‌ها و عملیات‌های تروریستی در امان نبوده است، ادامه داد: در همین چارچوب کشورهای منطقه برای حل مشکلات می‌بایست با یکدیگر گفت‌وگو و تعامل داشته باشند و نزاع و تقابل را کنار بگذارند.

مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان همچنین با اشاره به دستاورد برجام برای جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: برجام نقطه پایانی برای تقابل بین ایران و قدرت‌های جهانی بود.

وی با بیان اینکه کشورهایی همچون ایران و پاکستان می‌توانند در ایجاد توازن در منطقه و ریشه‌کن کردن تروریسم از جمله داعش همکاری‌های مناسبی داشته باشند، در بخش دیگری از صحبت‌های خود، تصریح کرد: متاسفانه آنقدر مشکلات و بی‌ثباتی‌ها در منطقه ما ایجاد شده است که این موضوع باعث شده جهان اسلام از مسائلی مانند مساله فلسطین و همچنین کشمیر دور بماند و متاسفانه ما در حال حاضر برای رفع این مشکلات مکانیزمی نداریم. ما در یک منطقه شکننده زندگی می‌کنیم.

این مقام مسئول در نخست‌وزیری پاکستان بار دیگر با اشاره به وضعیت افغانستان، ادامه داد: پاکستان و افغانستان با یکدیگر مشابهت‌های زیادی دارند و اکنون سه میلیون پناهنده افغانی در پاکستان زندگی می‌کند. ما ایجاد صلح و ثبات در افغانستان را به منزله صلح و ثبات در پاکستان می‌دانیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ظرفیت‌های عظیم قاره آسیا از نظر انسانی و مادی اشاره کرد و افزود: ما در آسیا همه چیز داریم، ملت‌های بسیار خوبی در آسیا زندگی می‌کنند و ایران، پاکستان و افغانستان می‌توانند در نزدیک‌تر کردن کشورهای این منطقه به یکدیگر نقش موثری داشته باشند.

برخی از کشورهای منطقه در کنار اسرائیل قرار دارند

در ادامه این پنل عدنان حسن منصور، وزیر امور خارجه پیشین لبنان نیز در صحبت‌های خود آسیا را منطقه بسیار مهم و استراتژیک نامید و گفت: علیرغم این اهمیت این منطقه در حال حاضر با مشکلات زیادی روبروست.

وی با بیان اینکه باید برای حل مشکلات موجود در این منطقه گفت‌وگوهای مشترک بین کشورهای منطقه ایجاد شود، افزود: در کشورهای غرب آسیا باید تاریخ را از نو بخوانیم. دیدگاه‌های ملت‌ها را به هم نزدیک کنیم و حساسیت‌هایی که وجود دارد را برطرف کنیم. در حقیقت باید کاری کنیم که ملت‌ها بیشتر با یکدیگر آشنا شوند.

حسن منصور با بیان اینکه اگر کشوری فکر کند با از بین بردن امنیت کشوری دیگر می‌تواند در کشور خود امنیت ایجاد کند،‌ این تصور و برداشتی اشتباه است، ادامه داد: چنین نگاهی باعث می‌شود که امنیت کل کشورهای منطقه به خطر افتد.

این دیپلمات پیشین لبنانی همچنین اسرائیل را تهدیدی برای دولت و ملت‌های منطقه عنوان کرد و گفت: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه در کنار اسرائیل قرار دارند.

وی در پایان صحبت‌های خود به نقش کشورهای غرب آسیا در ایجاد امنیت در این منطقه اشاره کرد و افزود: امنیت در این منطقه باید توسط کشورهای خود منطقه ایجاد شود و آنها می‌توانند از طریق رسانه،‌ دیپلماسی و گفت‌وگو با هم در این زمینه همکاری‌های نزدیکی داشته باشند.

تهدید متفاوت داعش در افغانستان

امرالله صالح رییس سابق بخش امنیت ملی افغانستان نیز یکی دیگر از سخنرانان پنل سیاست خارجی و امنیت منطقه‌ای بود.

او در صحبت‌های خود با بیان اینکه متاسفانه یک دیالوگ جهانی را در عرصه بین‌الملل مشاهده نمی‌کنیم، در بخشی از صحبت‌های خود به ویژگی‌های داعش و طالبان اشاره کرد و گفت:‌ نوع تهدیدی که داعش ایجاد کرده است با نوع تهدید طالبان متفاوت است.

این دیپلمات افغانستانی با بیان اینکه بین دو الی سه هزار نیروی داعش در افغانستان حضور دارند و از آنها یک حمایت سیستماتیک و ارگانیک در جامعه افغانستان وجود ندارد، ادامه داد: یکی از خطرهای اصلی موجود در منطقه ما، فعالیت این گروه‌های تروریستی است و باید کشورهای منطقه برای مبارزه با آنها به صورت جدی با یکدیگر همکاری کنند.


افغانستان صحنه خشونت‌باری از رقابت‌های ژئوپلتیک است

در ادامه این پنل فضلی چورمان مدیرکل وزارت امور خارجه ترکیه با بیان اینکه منطقه غرب آسیا منطقه بزرگی است که در آن شاهد تحولات و تغییرات شگرفی هستیم، به بخشی از خشونت‌ها در منطقه اشاره کرد و گفت: این خشونت‌ها ایجاب می‌کند که تمرکز ما در منطقه بر موضوع امنیت باشد.

وی با نکوهش افزایش رقابت‌های ژئوپلتیک در منطقه، ادامه داد: کشور افغانستان صحنه خشونت‌باری از رقابت‌های ژئوپلتیک است و ما باید بر این موضوع تمرکز کنیم که چگونه می‌توانیم خشونت‌ها در منطقه را کاهش دهیم.

این مقام مسئول در وزارت خارجه ترکیه با تاکید بر اینکه ما باید موضوع امنیت را به گونه‌ای دیگر تعریف کنیم، بیان کرد:‌ ما می‌خواهیم در منطقه تعامل مثبتی با یکدیگر داشته باشیم و امکان گفت‌وگوی بیشتر بین کشورها فراهم شود.

فضلی چورمان با اعتقاد بر اینکه ساده‌نگری است که بگوییم می‌توان همه بحران‌ها را با گفت‌وگو حل کرد، ادامه داد: اما اگر تعاملات بین کشورهای منطقه واقعی و صادقانه باشد می‌توانیم در این چارچوب اقدامات اعتمادساز انجام دهیم و راهی را پیدا کنیم که مشکلات حل و فصل شود.


دیپلمات‌ها باید در خاک تهران امنیت داشته باشند

وزیر امور خارجه پیشین انگلیس گفت:‌ برای برقراری امنیت لازم است تا دیپلمات‌ها از امنیت فیزیکی برخوردار باشند. ما شاهد هستیم که دو بار خلاف این موضوع در تهران رخ داد.

جک استراو در دومین پنل از کنفرانس امنیتی تهران که تحت عنوان ترتیبات امنیتی غرب آسیا، نقش جمهوری اسلامی ایران و بازیگران فرامنطقه‌ای با حضور یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان، نخست‌وزیر سابق ایتالیا، رییس سابق مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دانمارک و عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان برگزار شد، در سخنانی کوتاه به بررسی وضعیت امنیت در غرب آسیا پرداخت.

وی با مثبت ارزیابی کردن سخنرانی محمدجواد ظریف در افتتاحیه این کنفرانس، گفت: اگر بخواهیم صحبت‌های وزیر امور خارجه ایران عملی شود نباید فراموش کنیم که طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی که ایران هم به آن پایبند است، دیپلمات‌ها باید امنیت فیزیکی داشته باشند و این امر دو بار در ایران نقض شد ولی تاکید می‌کنم که برای رسیدن به اهداف‌مان باید نقطه‌های تاریک برطرف شود و امنیت دیپلمات‌ها در تهران به رسمیت شناخته شود.

استروا با بیان اینکه ایران با توجه به توانمندی‌های دیپلماتیکی که دارد می‌تواند نقش مهمی ایفا کند، خاطرنشان کرد: کشورهای عضو شورای خلیج فارس هم باید در این معادله بازی کنند. عربستان برای منزوی کردن قطر تلاش های زیادی کرد ولی جواب مورد نظر خود را نگرفت. عمان و کویت توانستند به طور سازنده ایفای نقش کنند. (درحالی که) امارات متحده عربی در منازعات  یمن ایفای نقش کرد.

وی تاکید کرد: وزیر امور خارجه ایران در خصوص معماری نوین امنیتی صحبت کردند. می‌شود ترتیبی داد تا بین تهران و کشورهای ذی نفع خط ارتباطی  کشیده شود و این کار سرلوحه قرار گیرد. مثلا این خط ارتباطی بین ایران و کشورهای منطقه ای، ایران و اتحادیه اروپا و بعد با کشوری مثل فرانسه و ایالات متحده برقرار شود.

وزیر امور خارجه سابق انگلیس گفت: ما نمی دانیم که ترامپ در پایان هفته چه کاری می خواهد انجام بدهد. شاید خودش هم دقیقا نداند زیرا نامعقول‌ترین رهبری است که از جنگ جهانی دوم تاکنون دیده ایم.

وی ادامه داد: تحریم جدید علیه ایران بحرانی برای ادامه برجام خواهد بود و امیدوارم که اروپایی‌ها گرد آمده و ببینند چطور می توانند برجام را حفظ کنند.

ایران همه تعداتش را انجام داده اما اگر آمریکا همچنان تحریم های خود را ادامه دهد این نماد استفاده قدرت دلار علیه دیگران است.

استروا خاطرنشان کرد: بانک های اروپای غربی برای رفع موانع ارتباط با ایران تلاش می کنند . آلمان و انگلیس برای یافتن راه حل تلاش می کنند.

وی تاکید کرد: ترامپ نتیجه ای دلخواه نخواهد گرفت و همانطور که تاکنون نشان داده شده است اقداماتش نتیجه ای عکس خواهد داشت.مشکلات منطقه ساخته و پرداخته ما است نه دیگران

وزیر خارجه عمان صبح امروز (دوشنبه) در دومین کنفرانس امنیتی تهران با اشاره به مباحث مطرح شده در ارتباط با بازسازی سوریه اظهار کرد: طبق برخی از برآوردها بازسازی سوریه میلیاردها دلار هزینه به همراه خواهد داشت و سوال این است که ما چنین منابعی را در اختیار داریم یا نه؟

 یوسف بن علوی در بخش دوم پنل سیاست خارجی و امنیت منطقه‌ای که با عنوان ترتیبات امنیت غرب آسیا، نقش جمهوری اسلامی ایران و بازیگران فرامنطقه ای برگزار شده بود، اظهار کرد: ما در جهانی زندگی می‌کنیم که همگی به دنبال عدل هستیم و وضعیت جهان به صورت مداوم در سایه برخی از تصمیم‌ها و سیاستها با تغییر و تحول روبرو می‌شود.

وی با بیان اینکه در گذشته برخی از رهبران با حرکت و تدبیر با مسائل برخورد کرده‌اند و این تدبیر باعث شده که خیلی از مسائل حل و فصل شود، افزود: ما اکنون در چنگال یک نسل جدیدی هستیم که براساس فرهنگ و توان خود تلاشهایی را انجام می‌دهد که بعضا ممکن است این تلاش‌ها منجر به ایجاد ثبات در منطقه نشود و آنها نتوانند موفقیت نسل‌های گذشته را تکرار کنند.

این دیپلمات عالیرتبه عمانی با بیان اینکه مشکلاتی که ما با آن در منطقه روبرو هستیم، ساخته و پرداخته ما است و نه آنکه دیگران برای ما ساخته باشند، ادامه داد: بعضا می‌بینیم که برخی جوامع جوامع دیگر را سرزنش می‌کنند و به نظر من کسانی که چنین اقدامی را انجام می‌دهند نمی‌دانند از زندگی خود چه می خواهند.

وی همچنین با اشاره به بحران‌های کنونی در منطقه که منجر به کشته شدن میلیونها انسان وخسارت‌های زیادی به برخی از کشورها شده است، گفت: ما اکنون با بازسازی این کشورها روبرو هستیم . بنابر برخی صحبتها میلیاردها دلار بازسازی سوریه هزینه دارد ولی سوال این است که آیا ما این منابع را دراختیار داریم؟ از دیگر سو ما تصور داریم که آیا ما می توانیم سوریه را به قبل از این درگیری ها برگردانیم؟

وی ادامه داد: ما نمونه این موضوع را در مورد افغانستان داشتیم. در مورد این کشور اجلاس‌های متعددی برای بازسازی برگزار شد اما عملا بازسازی جدی انجام نشد و ما در این زمینه با اشتباهات  فرهنگی زیادی نیز روبرو بودیم.


جامعه بین‌الملل خود را برای خروج احتمالی آمریکا از برجام آماده کند

سید عباس عراقچی در کنفرانس امنیتی تهران با اشاره به تلاش‌های آمریکا در ناکارآمد کردن برجام اظهار کرد: بیش از یک سال است که رییس‌جمهور آمریکا با تمام تلاش خود در پی این است که برجام را از بین ببرد .

معاون حقوقی و بین‌المللی وزیر خارجه با اشاره به این که در چند روز آینده باید رییس‌جمهور آمریکا بار دیگر طبق برجام  تعلیق تحریم ها علیه  ایران را تمدید کند و برخی از احتمال ها مبنی بر این است که این کار توسط ترامپ انجام نشود، افزود: ممکن است در چند روز آینده آمریکا از برجام خارج شود و جامعه بین‌الملل باید برای این مرحله آمادگی داشته باشد .

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: حرکت آمریکا در راستای از بین بردن برجام است ‌ . ما در ایران  برای هر سناریویی آمادگی داریم .

وی تاکید کرد: در صورت تحقق چنین موضوعی جامعه بین الملل و منطقه ما بیشتر از این موضوع ضررمی کند چرا که یک تجربه موفقی در عرصه بین‌المللی از بین می‌رود .

وی تاکید کرد : منطقه ما بدون برجام  به منطقه امن‌تری تبدیل نمی‌شود .

سید عباس عراقچی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ترامپ در تلاش است که یک تجریه موفق بین‌المللی را تبدیل به یک تجربه شکست خورده کند و این موضوع هم برای نظام بین‌الملل و هم نظام عدم اشاعه و همچنین امنیت منطقه‌ای خطر بزرگی است، ادامه داد: برجام تنها تجربه حل و فصل مسالمت آمیز یک بحران و یک درگیری در زمان معاصر است و شاید ما در وضعیت کنونی هیچ نمونه مشابه دیگری مثل آن را سراغ نداشته باشیم. در برجام یک بحرانی که بیش از ده سال به طول انجامیده بود از طریق مذاکره و گفت‌وگو  حل شد و این درسهایی را برای همه ما دارد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: مهمترین درس آن این است که هنوز می‌توان به موضوع مذاکره و گفت‌وگوی دیپلماتیک امید داشت و مشکلات پیچیده را از این طریق حل کرد.

وی ادامه داد: البته من این موضوع را قبول دارم که برخی از مسائل از طریق مذاکره قابل حل و فصل نیست و در این زمینه می‌توان به موضوع مبارزه با داعش و گروه‌های تروریستی اشاره کرد و یا به ملتی که کشورش تحت اشغال است، نمی‌توان گفت که به جای مقابله در برابر اشغالگر گفت‌وگو کنید ولی حتما برخی مسائل وجود دارد که می‌توان از طریق مذاکره حل کرد که این درسی است که برجام به ما می‌دهد.

رئیس ستاد برجام در وزارت خارجه با بیان این که ما می‌توانیم در منطقه از رویکرد برجام به عنوان یک الگو در حل مسائل استفاده کنیم افزود: ما از رویکرد برجام که مبتنی بر رویکرد مذاکره و بازی برد برد از طریق گفت‌وگو است، می توانیم برای حل و فصل مسائل استفاده کنیم و باید تلاش کنیم که برجام به یک الگوی موفق در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای تبدیل شود و همانطور که اشاره کردم آمریکایی‌ها در این زمینه نقش منفی بازی  می‌کنند و می‌خواهند برجام را به یک تجربه شکست خورده تبدیل کنند واین موضوع منطقه ما را به جای بهتری نمی‌رساند.

وی در واکنش به صحبت‌های جک استراو وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در این نشست که تاکید کرده بود باید دیپلمات‌ها در تهران امنیت داشته باشند، گفت: من نیز با این موضوع موافق هستم که باید ترتیباتی اتخاد شود که دیپلماتها در امنیت باشد ولی ما یادمان نمی رود که اولین بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سفارتمان در شهر لندن مورد هجوم قرار گرفت و یک دیپلمات ایرانی براثر هجوم به سفارت ایران درشهر لندن کشته شد. ما از ابتدای انقلاب تاکنون بارها شاهد بوده ایم که در برابر سفارتخانه‌های ایران در کشورهای مختلف اروپایی تظاهرات برگزار شد و بعضا به آنها حمله شده و دیپلمات‌هایمان مورد تهدید قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه برخی از گروه‌های تروریستی مامن خوبی در برخی از کشورهای اروپایی پیداکرده اند، در بخش دیگری از صحبتهای خود در مورد بحران سوریه نیز گفت: ما در ایران بر یک راه حل جامع و سیاسی برای حل بحران این کشور تاکید داریم و کشورهای اروپایی به این شرط می توانند از دموکراسی در منطقه ما حمایت کنند که در سیاست‌های برخی از متحدین خود در منطقه بازنگری کنند. برخی از متحدین کشورهای اروپایی در منطقه ما  رژیم اقتدارگرایی هستند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با بیان اینکه در یمن فجایع گسترده‌ای در حال رخ دادن است و با تاکید بر اینکه تهاجمات به مردم یمن توسط عربستان سعودی باید متوقف شود خاطر نشان کرد: سعودی ها در همان ابتدا مدعی شدند که طی دو ماه کار حوثی ها را تمام می کنند ولی اکنون می بینیم که مدتی از این ادعا گذشته است و حتی حوثی ها آنها را بمباران می کنند.

وی با تاکید بر اینکه عربستان باید در سیاستهای خود تجدیدنظر کند و مسئله یمن یک راه حل نظامی ندارد، ادامه داد: بحران یمن باید از طریق  غیرنظامی پایان پیدا کند.

عراقچی درباره رابطه ایران و عربستان نیز گفت : ما همیشه اعلام کرده‌ایم که با هم تعامل داشته باشیم ولی درخواست‌های ما از طرف سعودی ها رد شده . عربستانی ها از وجود درگیری در منطقه سود می برند.نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری