کد خبر: ۱۹۴۰۵۶
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۱
نوعی محافظه کاری بر رفتار دولت در تنظیم بودجه حاکم است/ بنزین 1500 تومانی اثر جدی تورمی بر کالاهای دیگر ندارد/قیمت حامل های انرژی باید سال نخست دولت یازدهم افزایش پیدا می کرد/ بودجه97 شفاف است/دولت باید در سال نخست کار خود در دوره قبل قیمت حامل های انرژی را افزایش می داد و این رویه رفتاری نشان از نوعی محافظه کاری است که به نفع دولت نیست.
حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم در گفت وگو با خبرنگار جمهوریت در ارزیابی از بودجه ارائه شده از جانب دولت دوازدهم برای سال 97 گفت : بودجه دولت روحانی از جهاتی مثبت و از جهاتی نیز مناقشه برانگیز است، یک جهت مثبت آن این است که 30 درصد بودجه را عملیاتی تهیه کردند که این گام مثبت است گرچه تکلیف تدوین بودجه به صورت عملیاتی فراتر از 30 درصد است.

لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال 97 به طور نسبی شفاف است / انتقاد از پنهان کاری دولت در اعلام میزان دقیق وابستگی به نفت

مصباحی مقدم در تشریح نکات مثبت بودجه پیشنهادی برای سال 97 همچنین گفت : این بودجه ردیف هایی که اعداد و ارقام در آن ردیف ها از ذیل تبصره های بودجه درج شده باشد که برای نمایندگان شفافیت نداشته باشد- که بعضا در بودجه های سنواتی دیده می شود-  ندارد به این معنی که پنهان کاری مبرهنی دیده نمی شود و به صورت نسبی شفافیت دارد.

نوعی محافظه کاری بر رفتار دولت  در تنظیم بودجه حاکم است/ بنزین 1500 تومانی اثر جدی تورمی بر کالاهای دیگر ندارد/قیمت حامل های انرژی باید سال نخست دولت یازدهم افزایش پیدا می کرد/ بودجه97 شفاف است

رییس کمیسیون تلفیق در مجلس نهم درباره شفافیت بودجه97 تصریح کرد: یک عدم شفافیت در مورد قیمت نفت   و درآمد ناشی از فروش نفت در بودجه است به این معنی که هر دلار 3500 تومان در بودجه تعریف شده است اما یک ردیف 10 هزار میلیارد تومانی در خصوص ما به التفاوت قیمت ارز بر بودجه و ارزی که فروخته می شود نیز در بودجه دیده می شود که دولت مجددا می خواهد از آن استفاده کند.

وی ادامه داد: این نشان دهنده نوعی پنهان کاری است، انتظار می رود دولت شفاف بگویند اتکا بودجه به نفت 40 درصد است نه این که حسب ظاهر رقم دیگری اعلام شود و در باطن چیز دیگری باشد.

اشتغال در بودجه 97 ؛ حرکت جدی اما بدون منابع مستحکم

مصباحی مقدم درباره وضعیت اشتغال در این لایحه پیشنهادی نیز گفت : یکی از نکات مثبت دیگر بودجه حسن توجه آن به اشتغال است، گرچه برای اشتغال روی یک منابع مستحکمی تکیه نشده است .

وی در ادامه این مطلب افزود:مورد مثبت دیگر این بودجه اصلاح قیمت حامل های انرژی است برخلاف برداشتی که خیلی ها می کنند و مخالف این هستند که قیمت بنزین از 1000 تومان به 1500 تومان برسد.

افزایش قیمت بنزین اثر جدی تورمی ندارد

مصباحی مقدم تصریح کرد :افزایش قیمت بنزین چون یک کالای واسطه تلقی نمی شود اثر مستقیم روی تورم ندارد و علاوه بر این اثر اجرایی این افزایش قیمت به نوع مدیریت دولت بستگی دارد.

وی تاکید کرد:بنزین کالای مصرفی است و تغییر قیمت آن این اندازه قدرت مانور بر اقلام دیگر ندارد.

اصلاح تدریجی قیمت هیچ تغییری در رفتار مصرف کننده نمی دهد

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز همچنین درباره افزایش قیمت حامل های انرژی گفت : این ایراد به دولت وارد است که چرا قیمت را چند سال ثابت نگه داشت و امسال درست بعد از عبور از انتخابات این تغییر قیمت را اعمال کرد ، این کار را باید سال نخست ریاست جمهوری دور اول انجام می شد  و به طور قطع اگر این کار آن زمان اعمال می شد نتایج بهتری داشت چرا که در شرایطی بود که رکود تا این حد عمیق نشده بود.

مصباحی مقدم با تاکید بر لزوم اصلاح قیمت حامل های انرژی گفت :به هر حال این اصل کار مثبت است و اصلاح جهشی قیمت را مثبت می دانم چرا که اصلاح تدریجی قیمت هیچ تغییری در رفتار مصرف کننده نمی دهد و این اصل علمی و تجربی است. 

 وی ادامه داد: طی 16 سال یعنی در دو دوره ریاست جمهوری مرحوم هاشمی و دو دوره آقای  خاتمی اصلاح 10 درصد و 15 درصد و 20درصد داشتیم و مقدار مصرف در کشور روند 8 درصدی را طی کرد و  اما آقای احمدی نژاد که قیمت بنزین را به از 100 تومن به 400 و بعد 700 رساند مقدار مصرف بنزین را روزانه از 75 میلیون لیتر به 58 میلیون لیتر کاهش داد و این آمار این یعنی تاثیر در رفتار مصرف کننده .

مصباحی مقدم تصریح کرد : ما پیش از این به شدت درگیر مشکلات مصرف بودیم و امروز نیز 83 میلیون لیتر مصرف بنزین در روز داریم و درباره مصرف گازوئیل و گاز و آب نیز وضعیت و آمار بالای مصرف همین است.

وی ادامه داد: ما در روند مصرف شدت داریم و  اصلاح قیمت ها روشی برای مهار مصرف است البته این سخن را قبول دارم که راه کنترل مصرف و مدیریت مصرف صرفا نباید اصلاح قیمت باشد بلکه روش های غیرقیمتی مثل اصلاح ساختارها و یا  نوسازی ناوگان حمل و نقل نیز باید توسط دولت دنبال شود.

مصباحی مقدم تصریح کرد:در حال حاضر 6 برابر میانگین جهانی مصرف انرژی داریم ، اگر مصرف انرژی را مدیریت کنیم مازاد انرژی که از این صرفه جویی حاصل می شود می تواند صادر شود و از محل این صادرات درآمد هنگفتی حاصل می شود و آن درآمد هنگفت می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات اقتصادی باشد.

روند رو به رشد هزینه های حاری و عمرانی در بودجه 97

نماینده ادوار مجلس درباره ضعف های بودجه 97 خاطر نشان کرد: همچنان بودجه از نظر هزینه های جاری رو به رشد و از منظر هزینه های عمرانی رو به افت است و باید جلوی رشد هزینه های جاری را گرفت زمینه هایی وجود دارد که می تواند بودجه را به روایت آقای نوبخت چلاند.

انتقاد از روحیه محافظه کارانه دولت در تدوین بودجه / قیمت حامل های انرژی را تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری اصلاح نکردند 

مصباحی مقدم با انتقاد از روحیه محافظه کارانه دولت در تدوین بودجه گفت : نوعی محافظه کاری بر رفتار دولت حاکم است جالب این که  دائما به اصولگرایان می گفتند محافظه کار در حالی که ما انقلابی هستیم نه محافظه کار و بیش تر رفتار محافظه کارانه بر دوستانی که این ادعا را نسبت به ما مطرح می کردند حاکم است و می خواهند وضع موجود حفظ شود ما می خواهیم وضع موجود اصلاح شود و تغییر پیدا کند .

وی تصریح کرد: خود اینکه قیمت حامل های انرژی را تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری اصلاح نکردند حکایت از نوعی محافظه کاری دارد نه انقلابی رفتار کردن که اگر انقلابی رفتار می کردند ای بسا مردم با شوق بیشتری به آن ها رای می دادند .

مصباحی مقدم در پاسخ به سوالی درباره تداوم توزیع یارانه نقدی نیز گفت : قانون مادر هدمفندی یارانه ها تاکید دارد که توزیع یارانه نقدی به مدت 5 سال مجاز است در حالی که از سال 94 این بازه زمانی به اتمام رسیده اما همچنان توزیع یارانه نقدی ادامه دارد .

وی ادامه داد : در حال حاضر با فناوری های تاریخ مصرف گذشته رو به رو هستیم که محصولات این فناوری ها نمی تواند ما را وارد بازارهای جهانی کند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس نهم تصریح کرد:  اصلاح ساختارهای انرژی می توانست ما را در بهبود الگوی مصرف و ورود به بازارهای رقابت جهانی کمک کند کما این که  اگر یارانه تولید پرداخت می شد می توانست صرف نوسازی این فناوری ها باشد.

با توزیع مساوی یارانه نقدی در اجرای هدفمندی یارانه ها در عمل 180 هزار میلیارد تومان به در رفت

مصباحی مقدم تصریح کرد :در قانون مادر دیده شده بود یارانه به خانوارهای کم درآمد داده شود  در حالی که در نهایت تقسیم به سویه شد و کار غلطی بود و باید به خانوارهای فقیر می دادند و با این رویه 180 هزار میلیارد تومان طی این مدت هدر رفت چرا که زمانی که با رویه توزیع به طور مساوی در این قانون جلو رفتیم ، یعنی هدر رفت کل مبلغی که توزیع شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری