کد خبر: ۱۹۳۶۱۹
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۵
سخنان عجیب و غریب معاون کهنسال و حاشیه ساز حسن روحانی، در چند روز اخیر فضای سیاسی کشور را ملتهب کرده و تا آنجا پیش رفته که برخی سخنان را به عمد تشخیص داده اند و برخی مانند غلامعلی رجایی این سخنان را از سر نادانی و پرگویی تشخیص داده اند
به گزارش خبرنگار «اعتدال» غلامعلی رجایی در یادداشتی تحت عنوان «تعبیری سخیف و دون شأن امام» در جماران می نویسد: پرگویی و سخنگویی یکی از آفات موجود در بین مسئولین ما است. به خصوص کسانی که بر مسند کاری بوده اند و دوربین هایی به سراغ اینها می رود و فکر می کنند چون دوربین به سراغ اینها رفته لزوما باید حرف بزنند و متأسفانه گاهی دیده می شود که بی تأمل هم حرف می زنند. چنین خطاهایی که می توانیم آقای کلانتری را نمونه اخیر آن بدانیم هم از زبان آنها صادر می شود.

اخیرا در فضای مجازی قطعه ای از سخنان دکتر کلانتری منتشر شده که به دلیل نامناسب بودن تعبیری که ایشان در مورد امام به کار گرفته بازتاب خاص خودش را داشته است. من اینجا در پی این نیستم که به نقد آن سخن بی پایه بپردازم. معتقدم ایشان از روی آگاهی چنین حرفی که جنبه اهانت به حضرت امام داشته را به زبان نیاورده است.


سلطنت طلبان هستند که رفتن شاه را توطئه آمریکا می دانند


من با جنس سخن و سخنگویی آشنا هستم. گاهی کلمه یا عبارتی از دهان یا قلم انسان خارج می شود و بیشتر هم در گفت و گوی محاوره ای که بعد متوجه می شود که آن کلمه، تعبیر یا جمله مناسب نبوده است. با شناختی که از آقای کلانتری دارم، تصور من این است که ایشان هم دچار چنین سهوی شده است. من در این مدت منتظر بودم که عذرخواهی ایشان را ببینم که تاکنون ندیده ام.


در هر صورت حرف مناسبی زده نشده و به ساحت بنیانگذار جمهوری اسلامی اهانت شده و ایشان به عنوان برادر یک شهید و دولتمرد دل بسیاری را به درد آورده است. چنانچه تاکنون عذرخواهی نکرده، به نظر من بهتر است در قدم اول عذرخواهی کند. همان جوری که امام گفت «به مجرد احراز اشتباه و خطا از آن برگردید، و اقرار به خطا کنید؛ که آن کمال انسانی است.»(صحیفه امام، جلد 18، صفحه 7)

 

تاریخ در این چند دهه در کشور ما عرصه بی در و پیکری شده است

 

نکته دوم این است که به نظر می رسد عرصه تاریخ در این چند دهه در کشور ما عرصه بی در و پیکری شده است. به یاد دارم یکی از اساتید من در دوره دکتری با تأسف می گفت که آقای دکتر فلانی که تخصصش طب هست، به مدد رانتی که به او داده شده در تلویزیون تاریخ تمدن درس می دهد و کتاب تاریخ تمدن منتشر می کند، ولی آنقدر بی سواد است که «تاریخ تمدن سباء» را با «ص» می نویسد. و با حسرت می گفت که تاریخ دانان و تاریخ خوان ها باید به گوشه ای بنشینند و چنین آدم هایی که فرق «سباء» و «صبا» را نمی دانند تریبون تاریخ را در تلویزیون بگیرند.


من دیدم یکی از دولتمردان وزارت خارجه کتاب های بسیار ضعیفی در رابطه با تاریخ ائمه(ع) و تاریخ انقلاب نوشته و متأسف شدم که چرا هرکس به تخصص خودش نمی پردازد. بهتر بود این دولتمرد وزارت خارجه در زمینه تبادل تجربیات خودش به نسل آینده، خاطرات خودش از ملاقات با دولتمردان خارجی و فراز و فرودهای سیاست در سپهر جمهوری اسلامی ایران طی این چند دهه می نوشت؛ نه اینکه وارد عرصه ای شود که تخصص او نیست.

 

پرگویی و سخنگویی یکی از آفات موجود در بین مسئولین ما است

 

نکته سوم این است که به نظر می رسد پرگویی و سخنگویی یکی از آفات موجود در بین مسئولین ما است. به خصوص کسانی که بر مسند کاری بوده اند و دوربین هایی به سراغ اینها می رود و فکر می کنند چون دوربین به سراغ اینها رفته لزوما باید حرف بزنند و متأسفانه گاهی دیده می شود که بی تأمل هم حرف می زنند. چنین خطاهایی که می توانیم آقای کلانتری را نمونه اخیر آن بدانیم هم از زبان آنها صادر می شود.


حقیقت این است که سخن گفتن کار هرکسی نیست و پرگویی آفتی است که ما اگر بخواهیم آفات پرگویی در این چند دهه را بگوییم می بینیم که بسیار لطمات و صدمات جبران ناپذیری بر این کشور تحمیل کرده است. من یادم هست بعد از دوره امام تحقیقی می کردیم در رابطه با اینکه در خصوص تعداد اسرای ما در عراق چه حرف هایی زده شده است. متأسفانه به نقل قول های بسیار متفاوت و متناقض رسیدیم از مسئولینی که احساس می کردند اطلاعات اولیه ای دارند و جای تأسف این است که هیچ کدام از این آمارها با واقعیت سازگاری و مطابقت نداشت.


چه نیازی هست در کشور که این همه صحبت شود؟! متأسفانه گاهی هم عرصه صحبت به مسائل غیر تخصصی گوینده مرتبط می شود. مثلا مسأله ای که دکتر کلانتری مطرح کرده اشاره ضعیفی به کنفرانس گوادلوپ می کند. من اینجا به لحاظ تاریخی باید این نکته را بگویم که پایان این یادداشت پایان تاریخی باشد. در گوادلوپ آمریکا نظر خودش را به کشورهای حاضر در جلسه یعنی فرانسه، انگلیس و آلمان مطرح کرد که نظرشان به رفتن شاه است؛ نه اینکه با امام توافقی شده بود. کلا ایران تحت الحمایه آمریکا بود و این آمریکا بود که دستور خروج شاه را داد. کما اینکه در واقعه 28 مرداد 32 هم آنها به شاه گفتند که ایران را ترک کند و بعد به کمک انگلیسی ها شاه را برگرداندند و 25 سال حکومت منحوس و استبدادی شاه را بر سر ملت شریف و مسلمان ایران حاکم کردند.


نگرانی آمریکا در کنفرانس گوادلوپ را به این شکل می شود توجیه و تحلیل کرد که نگران بودند این شاه ماندنی نیست و انقلاب ایران هم با وحدتی که امام ایجاد کرده پیروز خواهد شد. تا جایی که من اطلاع دارم، کاریزمایی که امام ایجاد کرد در تاریخ چند سده اخیر ایران بی سابقه بود و شاید این کاریزما برای فردی به عنوان رهبر معنوی و سیاسی غیر قابل تکرار باشد. نگرانی غرب و به ویژه آمریکا این بود که انقلاب ایران منجر به سقوط رژیم شاه خواهد شد و «سد بند»های کوچکی مثل دولت بختیار و قبل از آن شریف امامی هم نمی تواند جلوی این سیل توفنده را بگیرد.


نهایتا نگرانی آنها این بود که بعد از پیروزی انقلاب دولتی بر سر کار بیاید که به بلوک شرق و شوروی متمایل باشد و به شدت از بلوک غرب و آمریکا فاصله بگیرد. لذا در این زمینه نرمش هایی به خرج دادند. بحث آمدن هایزر به ایران برای جلوگیری از کودتا بود تا این قضیه با مقاومت مردم به خونریزی کشیده نشود. اگر غرب در صدد جای پاهایی در حکومت آینده بود، به خاطر این نقش آفرینی بتواند از جای پاهای خودش استفاده کند.

 

سلطنت طلبان هستند که رفتن شاه را توطئه آمریکا می دانند

 

در خاطرات ارتشبد قره باغی آمده است که برای فرماندهان ارشد نظامی سخت بود که تحت تأثیر و فرماندهی شاپور بختیاری قرار بگیرند که تا مدتی قبل زندانی اینها بوده و هایزر در جهت تلطیف این رابطه کار می کرد که اوضاع را برای استقرار بختیار هموار کند و شاید با این امید که بختیار بتواند با ملاقات امام بر سر کار بماند و نخست وزیر دولت جدید بماند و امام گفتند که به شرط استعفا ایشان را می پذیرند و شد آنچه که شد و بختیار هم دیگر نتوانست بر مسند بماند و کار به شورای سلطنت کشیده شد و شورای سلطنت هم به پاریس رفتند استعفا کردند و آخرین تیر ترکش اینها به سنگ خورد.


بنابر این، توافق در جهت اینکه امام از طرف غرب مأموریت داشته باشد القائات و جعلیاتی است که ناآگاهان به تاریخ سیاست این چند دهه به آن پرداخته اند و یا سلطنت طلبان هستند که رفتن شاه را توطئه آمریکا می دانند و آمدن امام را با هماهنگی، حمایت و پشتیبانی آمریکا و بلوک غرب که اساسا تصویر ناصحیح و نادرستی است.

بنابر این، تعبیر سخیفی که به کار برده شده نه تنها دون شأن امام و حتی یاران امام است، بلکه باید گفت مکر خدا بود که اینها به این نتیجه رسیدند و به خاطر اینکه مبادا حکومت آینده به سمت شوروی گرایش پیدا کند، دامنه فشار، خونریزی و سلطه خودشان بر این دولت های ضعیف در حال سقوط کمتر کنند و مخالفت های خودشان را تبدیل کنند به نوعی از امید به آینده که دولت بعد بتواند با بلوک غرب روابط حسنه ای داشته باشد. از قبل هم قول گرفته بودند و امام هم با هوشمندی گفته بودند که جریان نفت به غرب بسته نخواهد شد.

 

بنا داشتند امام را در برگشت از پاریس بربایند و به یک جزیره متروکه تبعید و زندانی کنند

 

امام در حرکت بسیار هوشمندانه دیگری گفته بود انقلاب ایران و دولت نوپای انقلابی به بلوک شرق هم متمایل نخواهد شد. این هوشمندی امام را می رساند که توانست در جنگ بین دو قدرت موازنه را حفظ کند و انقلاب را به سلامت از بحرانی که فرا رویش بود گذر دهد. حتی آنها بنا داشتند امام را در برگشت از پاریس بربایند و به یک جزیره متروکه تبعید و زندانی کنند. در اسنادی که از وزارت دفاع به دست آمده بنا بود همه افراد مؤثری که انقلاب را در تهران و غیر تهران رهبری می کردند دستگیر شوند و با دستبند و پابند تحت الحفظ به نقاط نامعلومی برده شوند و انقلاب در نطفه خفه شود.


همه اینها به مشیت الهی ناکام ماند و امام با و سرافرازی پا به وطن گذاشت و فرشته آمد و دیو بیرون رفت و امیدواریم اثرات این فرهنگ فرشته گرایی در متر به متر سرزمین ایران و جان و دل ایرانیان شریف باقی باشد تا ان شاء الله این انقلاب زمینه ساز ظهور امام زمان(عج) باشد.انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
0
0
بایدبامشت دردهان یاوه گویانی چون این مردک پست واطرافیان وحامیانش کوبید وانهارادرزباله دان تاریخ انداخت .ااشغال
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
با مشت نه. باید با دلایل و مدارک خفه و بی آبرویشان کرد تا حرف مفت نزنند و افکار مردم را به بیراهه نبرند.
ناشناس
|
-
|
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
0
1
هر کی چنین گافی داده بود در یک مملکت متمدن الان دمش را روی کولش گذاشته بود و گورش را گم کرده بود. نفوذ = دولت روحانی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
خب اونوقت باید کل دولت و دورو بریاش پاشن برن که. تو این سالها کاری که نکردن، فقط گند زدن و چرندیات گفتن برای سرگرم کردن افکار عمومی.
آرمین رادمنش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
1
1
از برخی اصلاح طلبان اندیشمند و شرافتمند بسیار پوزش می طلبم. ولی در این سالهای متعدد که رفتار و گفتار غالب اصلاح طلبان را دیدم، ایشان را افرادی متوهم، ناتوان، نادان، بی سواد پر مدعا، سو استفاده گر و با عمق فکری بسیار سطحی و کج اندیش یافتم. عموما هم برای جلب نظر و متمایز نمایی، افکار و گفتار سطحی و غالبا غلط عامه را بازگو می کنند زیرا که سواد و قدرت ذهنی و فکری خلاقیت، تولید فکر و ایده و نو زایی ندارند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
آفرین، توصیف کامل و نکته سنجانه ای بود. Nice
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
استاد مطهری عقیده داشتند ، در تلویزیون ملی همه گروهها باید تریبون داشته باشند و حرفشان را بزنند ، حتی سلطنت طلبان ، !!! اما با وداع بزرگانی چون مطهری و طالقانی و بهشتی ، این افکار منطقی نیز حذف شدند ! و شرایط بر ما سخت تر و سخت تر شد ! فقط یک حزب حق بیان دارد و بقیه هم حق تعریف آن ، من این وسط مانده ام ، خداوند یه ساعت تفکر را برابر 70 سال عبادت معرفی کرده ، منظورش تعریف و تمجید بدون شعور و اندیشه است !آیا کسی در این کشور یافت می شود برای مردم این امور را توضیح دهد، بدون اینکه ما را منحرف و منافق و ضد ولایت ،خطاب کند !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
0
0
بابا اینا اصلا کار دستشون باشه مملکت رو به باد میدن هیچی هم جز خودشون براشون مهم نیست. یه غلطی کردیم رای دادیم با این قماش، لعنت به این تلگرام و ماهواره که خرمون کردن. ملت بیدار شید عقلتون رو بگیرید دست خودتون و به حرف هر عوضی گوش ندیدن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
0
0
ناشناس ۱۱:۴۰
اولا چه ربطی داره؟ ثانیا سعی کن دیگه ا. حالا چه برای ....چپ چه راست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
0
0
گفتگوی منطقی و تقابل اندیشه ، بدون ضرب و شتم و حبس و حصر ، تنها راه حل جامعه دو قطبی شده است ! اما نظر من مهم نیست ! مهم اینکه بزرگان نظام ، به این نتیجه برسند تا مسیر رشد عقلی و فکری و اخلاقی جامعه فراهم شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
0
0
هرنظر مثبتی ، درمورد نظام قیل مردود است.
این عقیده هم یقینا مردود است !
اما ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
0
0
ناحق بودن طرف مقابل ، اثبات حقانیت ماست ! همیشه همین جوری بوده !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
0
0
با مطالعه مردم از دوران قبل از انقلاب ، حتی نسل سوم هم همین تلقی را دارد ، بدون اینکه کسی آنها را وادار کرده باشد!
حمید
|
-
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
0
0
اولا پس چرا امام به حرفشون درباره قطع نشدن جریان نفت عمل نکردن؟
ثانیا ما که نفهمیدیم کی کتاب تاریخ نوشته همون طور که حافظ میفرماید ...... عرض میشه که ....
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری