کد خبر: ۱۹۲۸۷۶
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
جنگ جهانی سوم در راه است؟
در هفته‌های آینده ریاض با امریکا در زمینه همکاری‌های هسته‌ای احتمالی مذاکره می کند. احتمال آن وجود دارد که چندین شرکت امریکایی قراردادهای چند میلیارد دلاری برای ساخت نخستین راکتور هسته‌ای در عربستان را با آن کشور امضا کنند
نشریه «نیوزویک» در گزارشی اشاره می کند که همزمان با تشدید تنش در روابط میان عربستان سعودی و ایران به عنوان رقیب منطقه‌ای آن کشور، ریاض تهدید کرده است که حق خود را برای غنی‌سازی اورانیوم که می‌تواند در ساخت سلاح‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد محفوظ می‌داند. 

به گزارش اعتدال، شاهزاده «ترکی الفیصل» رییس اسبق اطلاعات عربستان سعودی به خبرگزاری «رویترز» گفته که آن کشور معتقد است حق دارد تا برنامه هسته‌ای غیرنظامی داشته باشد. او با اشاره به توافق ایران با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی گفته است که تهران در این توافق به این نتیجه رسید که برنامه اتمی غیرنظامی خود را ادامه دهد. 

«نیوزویک» در ادامه می افزاید: در هفته‌های آینده ریاض با امریکا در زمینه همکاری‌های هسته‌ای احتمالی مذاکره می کند. احتمال آن وجود دارد که چندین شرکت امریکایی قراردادهای چند میلیارد دلاری برای ساخت نخستین راکتور هسته‌ای در عربستان را با آن کشور امضا کنند. عربستان سعودی گفته است که می‌خواهد راکتور هسته‌ای برای مصارف صلح آمیز غیرنظامی داشته باشد اما در این‌باره که آیا قصد دارد به غنی‌سازی اورانیوم برای تولید سوخت هسته‌ای مبادرت ورزد یا خیر موضعی را مطرح نکرده است.

فیصل گفته است که اگر ایران اجازه دارد غنی‌سازی اورانیوم را انجام دهد این حق باید برای عربستان سعودی نیز محفوظ باشد که مطابق با پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای ایران یا ان پی تی از حقوق مشابهی برخوردار باشد. 

درگیری‌های فرقه‌ای از طریق شبه نظامیان میان ایران و عربستان سعودی در خاورمیانه در جریان است. دو طرف در عراق، لبنان، سوریه و یمن از طرف‌های درگیر در مقابل یکدیگر استفاده می‌کنند. در این میان آمریکا نیز اخیرا ادعا کرده که ایران مسئول حملات موشکی روز سه شنبه به سوی ریاض پایتخت عربستان بوده است. شاهزاده محمد بن سلمان از این موضوع به عنوان تجاوز نظامی مستقیم ایران علیه عربستان یاد کرده است. 

در همین حال، روزنامه بریتانیایی «اکسپرس» نیز هشدار می‌دهد که ممکن است منازعه میان ایران و عربستان سعودی به بروز جنگ جهانی سوم بیانجامد و وضعیت به مرحله‌ای غیرقابل پیش‌بینی وارد شود. 

به گزارش آفتاب‌نیوز، این روزنامه می‌نویسد: کارشناسان هشدار داده‌اند که درگیری‌های آتی میان عربستان سعودی و ایران در ماه های پیش‌رو می‌توانند غیرقابل پیش‌بینی باشند. اکنون خلاء قدرتی جدی در منطقه ایجاد شده است و در پنج سال گذشته ایران و عربستان سعودی بدنبال پر کردن آن بوده‌اند. پس از مرگ علی عبدالله صالح نیز درگیری میان ایران و عربستان سعودی تشدید شده است. باید انتظار موشک‌پراکنی‌های بیشتر را داشت. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری