کد خبر: ۱۹۲۳۰۱
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
برای بازگشت مصیبت ‌دیده‌های زلزله مهیب کرمانشاه به زندگی عادی، دولت و مردم تلاش‌های زیادی کرده اند اما وضعیت زلزله‌ زده‌ها نشان می‌دهد که باید مسئولان برای بهبود وضعیت آنها تلاش بیشتری انجام دهند.
برای بازگشت مصیبت ‌دیده‌های زلزله مهیب کرمانشاه به زندگی عادی، دولت و مردم تلاش‌های زیادی کرده اند اما وضعیت زلزله‌ زده‌ها نشان می‌دهد که باید مسئولان برای بهبود وضعیت آنها تلاش بیشتری انجام دهند.

برخلاف برداشت اولیه از پیامد زمین لرزه 7.3 ریشتری کرمانشاه، خسارت های جانی و مالی این واقعه بسیار سنگین و وسیع بوده است.

طبق آمار، این حادثه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته و به 10 شهرستان و هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت زده است.

براساس ارزیابی صورت گرفته از 84 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب دیده، حدود 18 هزار واحد مسکونی کاملا تخریب شده و 50 هزار واحد نیز خسارت جدی دیده اند.

**خسارت بیش از 50 هزار میلیارد ریالی
آنچنان که نعمت الله حقیقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه به خبرنگار ایرنا گفت: زلزله، حدود هشت هزار میلیارد ریال خسارت به بخش های صنعت و معدن و اصناف استان وارد کرده و 97 واحد صنعتی و معدنی در مناطق زلزله زده آسیب دیده اند.

ستار محمودی، قائم مقام وزیر نیرو نیز به ایرنا گفت: در اثر زلزله اخیر زیرساخت های بخش آب، برق، شبکه های آبیاری و زهکشی کرمانشاه چهار هزار و 500 میلیارد ریال خسارت دیده اند.

زلزله همچنین گریبان 78 مدرسه با 415 کلاس درس را گرفته؛ طوری که در شهرستان سرپل ذهاب 29 مدرسه، در ثلاث و باباجانی 39 مدرسه، در دالاهو و گهواره پنج مدرسه و در قصرشیرین و گیلانغرب هم پنج مدرسه تخریب شده اند.

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه روز شنبه 25 آذر در جلسه شورای اداری استان گفت: زلزله 21 آبان در مجموع بیش از 50 هزار میلیارد ریال به استان خسارت وارد کرده است.

** کسبه زلزله ‌زده در انتظار تسهیلات
خسارت به مناطق و بخش های مختلف استان قابل توجه است اما شاید ضربه سهمگینی که به زندگی و کسب و کار زلزله زده ها خورده است با عدد و رقم قابل اندازه گیری نباشد؛ بسیاری از ساکنان مناطق زلزله زده به ویژه در شهرستان سرپل ذهاب، هم عزیزان و خانه و کاشانه خود را از دست داده اند و هم کسب و کار و درآمدشان را.

البته به گفته استاندار کرمانشاه 'حدود 6 هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای رونق کسب و کار و 21 هزار میلیارد ریال تسهیلات و اعتبار از منابع دیگر برای اسکان موقت و بازسازی مناطق زلزله زده استان اختصاص یافته است.'

** توزیع کانکس
در حالی که 35 روز از وقوع زلزله گذشته، بیشتر زلزله زده‌ها هنوز منتظر تحویل کانکس ها هستند.

اکبر سنجانی فرماندار سرپل ذهاب در گفت و گو با ایرنا خواستار تسریع در تحویل کانکس ها به زلزله زدگان شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور روز 22 آذر در این باره گفت: براساس زمانبندی 45 روزه قرارگاه خاتم الانبیاء مکلف به ساخت هشت هزار مسکن موقت است که تاکنون 2 هزار و 700 مورد از مسکن موقت به طور کامل انجام شده و فونداسیون 6 هزار مورد از مسکن موقت نیز نصب شده و مابقی هم در طبق زمانبندی تعیین شده نهایی خواهد شد.

امیر سرتیپ دوم شاهین تقی‌ خانی، سخنگوی ارتش هم گفت: با آغاز ساخت روزانه یکصد کانکس در پادگان ابوذر، در مجموع 2 هزار کانکس مسکونی برای زلزله زدگان کرمانشاه ساخته خواهد شد.

در کنار تلاش نهادهای نظامی و دولتی، خیران هم وارد میدان شده اند و بشدت در تکاپوی خدمت رسانی به زلزله زده ها هستند.

به گفته مجتبی نیک کردار، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه، از مجموع کانکس های توزیع شده هزار و 500 مورد توسط خیران تامین شده است.

خیران کشور همچنین قرار است 63 مدرسه و 84 مرکز بهداشتی و درمانی را در مناطق زلزله زده بسازند.

**مشکلات مدارس
جدا از اسکان خانواده ها، مدارس تخریب شده هم بشدت نیازمند کانکس تجهیز شده هستند.

به گفته فرماندار سرپل ذهاب، کلاس های درس 11 مدرسه این شهرستان به صورت پیش ساخته در کانکس ها و چادر راه اندازی شده است و در این بین نبود سامانه گرمایشی، کف پوش موکت و صندلی در کانکس ها و چادرها به مهمترین دغدغه والدین و دانش آموزان تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: معلمانی که در زلزله دچار آسیب شده اند، توانایی حضور در کلاس درس را ندارند و این امر مشکلات آموزشی سرپل ذهاب را دو چندان کرده است.

** آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات بلاعوض
یکی دیگر از دغدغه های مردم مناطق زلزله زده استان کرمانشاه پرداخت هر چه سریع‌تر تسهیلات بلاعوض و آغاز بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده است.

علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور روز 21 آذر با بیان اینکه پرداخت کمک های بلاعوض زلزله زدگان برعهده این بنیاد قرار دارد، از پرداخت کمک به یک هزار واحد زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد.

مبلغ تسهیلات کم بهره برای در مناطق شهری 400 میلیون ریال و در روستا 300 میلیون ریال و میزان کمک های بلاعوض برای زلزله زدگان شهری 60 میلیون ریال و برای زلزله زدگان روستایی 50 میلیون ریال است.

علاوه بر این، 120 میلیون ریال وام و کمک بلاعوض برای خرید تجهیزات منزل به زلزله زددگان پرداخت می شود که 100 میلیون ریال آن در قالب وام و 20 میلیون ریال نیز در قالب کمک های بلاعوض است.

** بازسازی و مشکلات احتمالی
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به ارزیابی فنی 100 هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده کرمانشاه گفت: از مجموع واحدهای ارزیابی شده، 18 هزار و 700 واحد نیاز به بازسازی کامل و 50 هزار واحد هم نیازمند تعمیر هستند؛ البته 18 هزار واحد دیگر هم نیازمند تعمیرات هستند اما فعلا و به صورت موقت قابل استفاده می باشد و حدود 12 هزار و 300 واحد نیز خسارتی ندیده اند.

تابش از تشکیل 18 هزار پرونده برای افراد زلزله زده برای دریافت تسهیلات خبر داد و گفت: تاکنون 6 هزار و 500 پرونده به شعب بانک ها برای عقد قرارداد ارجاع شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ابراز امیدواری کرد، کار اسکان دائم در روستاها تا ظرف یکسال آینده و در شهرها نیز تا 2 سال آینده به اتمام برسد.

البته فرماندار سرپل ذهاب گفته است: با توجه به پیش بینی ستاد معین اصفهان، عملیات آواربرداری مناطق زلزله زده سرپل ذهاب تا سه ماه آینده به طول می انجامد و به طور قطع با این روند کند، عملیات بازسازی به تابستان موکول می شود که با توجه به گرمای طاقت فرسای این شهرستان گرمسیری و بروز بیماری های مختلف، مشکلات معیشتی برای مردم دو چندان خواهد شد.

به گفته او، ارزیابی مجدد واحدهای مسکونی در روستا صورت نمی گیرد و استان اصفهان که معین بازسازی مناطق زلزله است، نسبت به اعتراض های مردمی پیگیری و توجه خاصی ندارد.

سنجانی همچنین با بیان این که بانک های عامل در رسیدگی به پرونده های ارجاعی باید سرعت عمل کافی داشته باشند، اظهار داشت: با توجه به تصمیم بنیاد مسکن مبنی بر اینکه در آخرین مرحله به مستاجران به جای تحویل کانکس، پول پرداخت شود، این امر باعث شده مشکلات مستاجران و چادرنشینان ادامه یابد.

وی پیشنهاد داد با هدف رفع مشکلات فراروی، به مستاجران زلزله زده 50 میلیون ریال پول کانکس، 20 میلیون ریال کمک معیشتی و 100 میلیون ریال نیز تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شود.

**قطعی برق و مشکلات بهداشتی
فرماندار سرپل ذهاب قطعی مکرر و طولانی مدت برق در شب ها در محله های مختلف این شهرستان را از دیگر مشکلات مردم زلزله زده در فصل سرما عنوان کرد.

سنجابی همچنین گفت: جهاد کشاورزی در زمینه تامین و توزیع علوفه بین دامداران باید با دقت بیشتری عمل کند تا مشکلات موجود در این بخش نیز رفع شود.

وی به دستورالعمل امهال 2 ساله وام ها در مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت:برخی از بانک ها معتقدند فقط وام به کسانی که واحد مسکونی آنان تخریب شده است، تعلق می گیرد در حالی که باید تمام ساکنان زلزله زده از این امتیاز بهره مند شوند.

از دیگر مشکلات زلزله زدگان به ویژه در روستاها، کمبود سرویس بهداشتی و حمام است که تامین آن به کندی صورت می گیرد.

هم اکنون شهر سرپل ذهاب به 200 چشمه توالت و 100 حمام دیگر نیاز دارد اما تقاضای روستاها و سایر مناطق زلزله زده بیشتر از این است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری