کد خبر: ۱۹۱۷۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰
کسانی که ادعای مبارزه با فساد و تخلف را دارند، اول باید خود را از خیل مظنونان و متعرضان به قانون جداکنند، آنگاه سخن از مبارزه به فساد به میان آورند. چگونه کسی که تعهدی به قانون نداشته و به علت نقض پیاپی دستورالعمل ها و قوانین موضوعه کشور در سازمان بورس شهره شده است، اکنون سخن ازمبارزه با فساد می زند!؟ در سایه تعلل نهادهای نظارتی، شرایط برای تداوم تخلفات، مدیریت غیرقانونی و تسری پدیده احمدی نژادیسم در دولت روحانی فراهم کرده است.
مشکلی که اخیرا در سطح عالی کشور ما با ان مواجه شده است طلبکار شدن خاطیان و گردن کشان در برابرقانون است که شاید بهترین نمونه آن در سال های اخیر محمود احمدی نژاد باشد.

به گزارش خبرنگار اعتدال، یکی ازبزرگترین مصائب ایران انتصاب های سیاسی و به دور از عقل و عرف و سپردن کارها به ناکاربلدهایی است که تنها بهره آنها از مدیریت، گرفتن ژست های سیاسی است.

در دولت گذشته علاوه بر شاخص های فرهنگ و عقیده که دگرگون گردید، با انحلال شوراها و کمیسیون های تخصصی تلاش وافری صورت گرفت تا امور جاری کشور در اختیار افرادی قرار گیرد که کمترین آشنایی فنی با مناصب خود داشته باشند که متاسفانه همین روند ناصواب سبب بروز تخلف های اقتصادی بسیاری گردید.

با روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رییس جمهور، یکی از تاکیدات دولت برگشت امور بر مبنای کارشناسی و پرهیز از تک روی و سیاسی کاری بود. امری بسیار مهم که توسط برخی اجزای دولت به بن بست کشیده شده است.

صندوق بازنشستگی کشور که اوضاع و احوال بسیار نامناسبی داشته و دارد یکی ارگان هایی بود که در زمان مدیریت قبلی انتصاب های بر خلاف نص صریح قانون به کرات در آن دیده شده است.

هلدینگ آتیه صبا وابسته به این صندوق که یک شرکت بورسی است بیش از 8 ماه است، مقرراتش توسط کسی رقم میخورد که مطابق با نامه های شماره 26577/122، 23039/122و  27317/122 مورخ 26/05/ 96، 24/04/ 96و 07/08/ 96 صادره از سازمان بورس و اوراق بهادار کشور فاقد صلاحیت مدیریت این مجموعه است.

مماشات با خاطیان و تبلور روحیه احمدی نژادیسم

شرکت بزرگی چون "آتیه صبا" با سرمایه چندین هزار میلیاردی که سهامدار شرکت های بزرگی همچون "شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران"، "شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران"، " شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی ملی"، "شرکت آپادانا سرام"، "شرکت هواپیمایی آسمان"، شرکت سرمایه گذاری و گروه هتل های ایرانگردی و جهانگردی"، " شرکت ملی نفتکش ایران "، " شرکت بازرگانی نوین کاسپین آتیه صبا " و بسیاری از شرکت های خرد و بزرگ دیگر است، در اختیار فردی قرار گرفته که سازمان بورس مکررا بر غیر قانونی بودن این انتصاب تاکید کرده است و خواستار معرفی فردی واجد شرایط برای این سمت کلان بوده است. پرواضح است که یکی از مبانی اولیه جلوگیری از تخلف و فساد، رعایت قانون و احترام به تصمیمات قانون گذار است. تعلل دستگاه های نظارتی در برخورد با متخلفان و اعمال قانون متاسفانه به رشد و تبلور احمدی نژادیسم منجر شده است. کسانی که باید در نزد قانون به محاکمه کشیده شوند و از آن ها در باره تضییع حقوق اولیه و ثانویه حاکمیت بازخواست شود، در شهر شلوغ مصدر را به بدست گرفته و نعل وارونه می زنند.

یکی از تاکیدات همیشگی مقام معظم رهبری آن بوده که مبارزه با فساد در سر خط امور قرار گیرد و البته اینکه با دستمال کثیف نمی توان شیشه را تمیز کرد. در جمهوری اسلامی هم یکی از مبانی اولیه، رعایت قانون و حرکت در چارچوب آن تعریف گشته است. مبنایی که هم بنای تفکرات بنیانگذاری انقلاب و هم رهبر جمهوری اسلامی است، به قول معروف "دو صد گفته چون نیم کردار نیست". کسانی که ادعای مبارزه با فساد و تخلف را دارند، اول باید خود را از خیل مظنونان و متعرضان به قانون جداکنند، آنگاه سخن از مبارزه به فساد به میان آورند. چگونه کسی که تعهدی به قانون نداشته و به علت نقض پیاپی دستورالعمل ها و قوانین موضوعه کشور در سازمان بورس شهره شده است، اکنون سخن ازمبارزه با فساد می زند!؟

از نکاتی که در این بین می توان به آن اشاره کرد، تعلل نهادهای نظارتی است که عملا شرایط را برای تداوم تخلفات، مدیریت غیرقانونی و تسری پدیده احمدی نژادیسم در دولت روحانی فراهم کرده است. اکنون جای این سوال است که سایر نهادهای نظارتی چرا پس از هشدارهای مکرر سازمان بورس مبنی بر عدم صلاحیت علمی وی، هم چنان در این سمت مشغول به کار بوده است؟ 

مماشات با خاطیان و تبلور روحیه احمدی نژادیسم

چگونه می توان پذیرفت سرمایه بازنشستگان کشور، در اختیار فردی قرار گیرد که از طرف سازمان تشخیص صلاحیت در  این مورد بارها و بارها، بر عدم صلاحیت وی تاکید شده است؟ با این اوضاع چگونه می توان انتظار داشت سرمایه های چند هزار میلیاردی بازنشستگان در هلدینگ آتیه صبا در مسیر صحیح خود به کار برده شود و نه تنها مشکل قانونی در آن رخ ندهد، بلکه حتی سرمایه بازنشستگان به سود دهی نیز برسد؟ 

این در حالی است که اعتدال در چندین مورد پرده از زیان دهی شرکت های این هلدینگ سرمایه گذاری برداشته است. شرکت هایی که حتی برخی از آن ها در تولیدات خاص خود به عنوان یک برند صاحب نام و با کیفیت شهره شده بودند، اما اکنون و تحت تاثیر برخی تصمیمات مدیریتی، تنها و تنها مایه خسرانی شده اند برای سرمایه بازنشستگان.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری