کد خبر: ۱۹۱۴۸۳
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
سرویس امنیتی داخلی انگلیس این طرح را خنثی کرده است که در آن 2 نفر قصد داشته‌اند با استفاده از انفجار در مقابل ساختمان شماره 10 خیابان داونینگ استریت و هنگام ورود ترزا می به آن وی را ترور کنند.
مقامات امنیتی انگلیس به تاریخ این طرح تروریستی اشاره‌ای نکرده‌اند.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، سرویس امنیتی داخلی انگلیس این طرح را خنثی کرده است که در آن 2 نفر قصد داشته‌اند با استفاده از انفجار در مقابل ساختمان شماره 10 خیابان داونینگ استریت و هنگام ورود ترزا می به آن وی را ترور کنند.

این دو نفر که از تکفیری‌ها هستند بازداشت شده و قرار است در وست مینیستر دادگاهی شوند. هم چنین در یورشهای هفته گذشته پلیس انگلیس به محله هایی در لندن و بیرمنگام، دو مظنون بازداشت شدند.

در گزارش اسکای نیوز نیز آمده است، پلیس و دستگاه‌های امنیتی بریتانیا بر این باورند که طراحان این حمله قصد انفجار در داونینگ استریت (دفتر نخست‌وزیری) را داشته‌اند تا با هرج و مرج ناشی از انفجار، نخست وزیر را به قتل برسانند.

این طرح با بازداشت دو مظنون در لندن ناموفق ماند. این شبکه خبری می‌افزاید، سرویس امنیت داخلی انگلیس و پلیس وست‌میدلنز از مدت‌ها پیش این طرح را زیرنظر داشته‌اند تا اینکه هفته پیش دو نفر را که مظنون به برنامه‌ریزی برای این اقدام تروریستی بودند، دستگیر کردند.

به گزارش رویترز دو مرد بازداشت‌شده امروز چهارشنبه در برابر دادگاه در وست‌مینیستر حاضر خواهند شد.

هویت این دو نفر «نعیم الزکریا رحمان» ۲۰ ساله، اهل لندن و «محمد عقیب عمران» ، ۲۱ ساله، اهل بیرمینگهام، اعلام شده‌است. اسکاتلندیارد اعلام کرد که این دو مظنون از روز ۲۸اُم نوامبر در بازداشت پلیس به سر می برند.

با گذشت چندین روز از بازداشت این مظنونان، نیروهای امنیتی لندن سرانجام اعلام کردند که رحمان ۲۰ ساله به آماده سازی خود برای انجام اقدامات تروریستی و همچنین کمک و معاونت در طرحهای ترور عمران متهم شده است.

گفته می شود که رحمان همچنین به طراحی نقشه بمب گذاری در ورودیهای امنیتی دفتر نخست وزیری با یک وسیله جاسازی شده در داخل یک کیف متهم شده است.

روزنامه انگلیسی زبان سان (Sun) گزارش داد که رحمان قصد داشت با ورود به ساختمان شماره ۱۰ داونینگ استریت- دفتر نخست وزیر انگلیس- با انجام یک حمله انتحاری و حمل یک اسپری فلفل و چاقو، ترزا می را ترور کند.

عمران ۲۱ ساله نیز به آماده سازی خود برای اقدامات تروریستی متهم شد.  او متهم است که برای اقدامات تروریستی آماده می‌شده و در پی آن قصد سفر به خارج را داشته است.

در گزارش‌ها آمده است که اندرو پارکر، رئیس ام‌آی۵ (سرویس امنیت داخلی انگلیس) روز سه شنبه با اعضای کابینه در‌باره این موضوع دیدار کرده است.

سرویس امنیت داخلی انگلیس روز سه شنبه از خنثی شدن ۹ عملیات تروریستی طی ۱۲ ماه گذشته خبر داد. در جریان عملیات‌های تروریستی دیگر در این بازه زمانی در لندن و منچستر در مجموع ۳۶ تن جان خود را از دست دادند.

این طرح‌های تروریستی، پس از قتل یک سرباز بریتانیایی در لندن از سوی تروریست‌های مسلمان در سال ۲۰۱۳ خنثی شده‌است.

به گفته امبر راد، وزیر کشور بریتانیا پنج مورد از این عملیات تروریستی، پس از حمله به پارلمان بریتانیا در ماه مارس سال جاری که منجر به کشته شدن پنج نفر شد، کشف شده‌است.

پلیس لندن نیز اعلام کرده که بریتانیا به شدت از سوی تروریست‌ها در معرض خطر قرار دارد و نقشه‌های آنها برای انجام عملیات تروریستی در این کشور، «چندبُعدی» است و چنان با سرعت و بر اساس برنامه پیش می‌رود که پیش از این سابقه نداشته‌است.

پلیس لندن همچنین از انجام ۵۰۰ مورد تحقیق ضدتروریسم دربارهٔ سه هزار نفر خبر داده و افزوده که در گذشته نیز از ۲۰ هزار نفر در این زمینه تحقیق یا بازجویی شده است.

بریتانیا در سال جاری میلادی، پنج بار مورد حملات تروریستی قرار گرفت که منجر به جان باختن ۳۶ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر شد.

مسئولیت چهار مورد از این حملات را گروه دولت اسلامی (داعش) برعهده گرفت.

اقامتگاه نخست‌وزیر انگلیس در شماره ۱۰ داونینگ استریت همچنان تحت تدابیر شدید امنیتی انگلیس قرار دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: