کد خبر: ۱۹۱۲۲۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۱
رئیس سازمان سیا در ادعایی از ارسال نامه به سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس خبر داده و گفته است او این نامه را نخواند.
مایک پومپئو رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) گفت که به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران نامه نوشته و ادعا کرد نسبت به رفتار تهدیدآمیز این کشور در عراق هشدار داده است. پیش از این پومپئو اصلی‌ترین گزینه برای جانشینی احتمالی رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا عنوان شده بود.

به گزارش اعتدال، پومپئو شنبه دوم دسامبر در سخنانی در مجمع سالیانه «دفاع ملی ریگان» از فرستادن نامه به سردار قاسم سلیمانی خبر داد. او تاریخ ارسال این نامه را مشخص نکرد، اما گفت نامه را پس از آن ارسال کرده که سلیمانی به احتمال حمله نیروهای تحت امرش به سربازان آمریکایی در عراق اشاره کرده بود. رئیس سیا گفت: «در این نامه گفته بودیم که او و ایران را مسئول هر حمله‌ نیروهای تحت کنترل آنها علیه منافع آمریکا در عراق خواهیم دانست. می‌خواستیم رهبران ایران این مسئله را به روشنی بلور درک کنند.»

پمپئو  تأیید کرده است که سردار  قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، نامه هشدارآمیز او درباره حمله به منافع آمریکا در عراق را رد کرده است. پمپئو روز شنبه دوم دسامبر (۱۱ آذر) در همایشی دفاعی در آمریکا گفت که در نامه‌اش هشدار داده که قاسم سلیمانی و ایران را مسئول هرگونه حمله به منافع آمریکا در خاک عراق از سوی نیروهای تحت فرمان سردار سلیمانی می‌داند. رئیس سیا که با موضع‌گیریهای تند و تهدیدآمیزش علیه ایران شناخته می‌شود، گفت: "آنچه که ما در آن نامه به وی گفتیم این بود که ما او و ایران را پاسخگو خواهیم کرد  و ما می‌خواستیم اطمینان حاصل کنیم که این سردار سپاه این موضوع را بداند و این شفاف ترین راه بود."

با وجود اینکه پمپئو گفت که سردار قاسم سلیمانی نامه او را باز نکرده است، به شوخی افزود: "راستش این کار او دلم را نشکست". رئیس سیا به زمان ارسال نامه برای فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران اشاره نکرده است. 

وی ادعاهای قبلی خود را تکرار کرد و گفت : ایران در تلاش است تا نفوذ خود را در خاورمیانه تقویت کند. 

رئیس سازمان سیا همانند دوره نمایندگی خود از حزب جمهوریخواه کنزاس در کنگره، به شدت از توافق هسته ای انتقاد کرد که در آن آمریکا و دیگر اعضای جامعه بین‌الملل و تهران توافق کرده بودند در ازای کاهش برنامه های هسته ای، تحریم ها برداشته شود.

وی در این نشست به سوالاتی که مربوط به جایگزینی او با رکس تیلرسون وزیر امورخارجه آمریکا بود، پاسخ نداد.

سه روز پیش حجت الاسلام محمد محمدی‌ گلپایگانی رئیس دفتر رهبری برای اولین بار به وجود چنین نامه‌‎ای اشاره کرده بود.

نام پومپئو رییس سازمان سیا علاوه بر موضوع نامه به سردار سلیمانی، درباره احتمال جایگزینی او به جای رکس تیلرسون، وزیر امورخارجه ایالات متحده این روزها در رسانه ها بین المللی بسیار شنیده می شود.

با این حال ترامپ درتوئیتی اخبار مربوط به اخراج تیلرسون را "جعلی"خواند ونوشت: با وجود اختلافاتی که در موضوعات خاص داریم او نمی رود؛ ما به خوبی باهم کار می کنیم و آمریکا دوباره مورد احترام است، 

رئیس جمهوری آمریکا با اعلام اینکه در برخی موارد  مشخص با وزیر خارجه‌اش اختلاف نظر دارد گفته این رئیس جمهور است  که حرف آخر را می‌زند و هر دو به خوبی با هم کار می‌کنند.

رسانه های آمریکا گزارش داده بودند که کاخ سفید در صدد است تا رکس تیلرسون را طی ماه‌های پیش رو از این سمت برکنار کرده و مایک پومپئو، را به جای او منصوب کند.

این مهم ترین حمایت دونالد ترامپ از رکس تیلرسون از زمان انتشار گزارش‌ها درباره برکناری او به عنوان شده است. با این حال هم چنان احتمال جایگزینی پمپئو در وزارت خارجه به طور کامل رفع نشده است.

نشریه آمریکن کانزرواتیو در این باره نوشت: "در صورت خروج تیلرسون از مقام وزیر خارجه آمریکا ، هیچ نیروی دیگری که بتواند در مقابل جرد کوشنر داماد ترامپ و نئوکان‌های کاخ سفید در مخالفت با جنگ با ایران گام بردارد وجود نخواهد داشت و چشم‌انداز آغاز یک جنگ با ایران، ابعاد بسیار گسترده‌تری می‌گیرد.  تیلرسون کمترین موضع خصمانه را نسبت به حکومت ایران داشت. مایک پومپئو - جانشین احتمالی او - و سناتور تام کاتن که جای پومپئو را می‌گیرد هر دو مواضع سرسختانه ضد ایرانی دارند و خواهان بازگشت واشنگتن به سیاست مقابله سرسختانه با ایران اند."

نیویورک تایمز نیز نوشت: "هدف نهایی تغییرات در کاخ سفید بازنگری در سیاست خارجی آمریکا نسبت به ایران است؛ دولت آمریکا به‌صورت جدّی و تهاجمی به‌سوی رودررویی با ایران می‌رود."

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: