کد خبر: ۱۹۰۷۵۷
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۵
چرا تلفات مسکن مهر بالا بود؟
زلزله 7.3 ریشتری ازگله در کرمانشاه و به تبع آن تخریب ساختمان‌های مسکن مهر سبب شد که موافقان و منتقدان این طرح بازهم دلایل تائید و یا رد آن را بیان کنند. در این زلزله مسکن های مهری که که کمتر از شش سال از سکونت مردم در آن نمی گذشت بلای جان ساکنینش شود و کارایی خود را از دست بدهند.

به گزارش اعتدال، برخی از موافقان اعلام می کنند چون ستون ها سرپا مانده اند پس خیلی هم خوب ساخته شده اند و بر منتقدانش لعنت می فرستند و کسانی که این بحث را مطرح می کنند را خیانتکار می دانند و آنها را به بازی سیاسی متهم می کنند.


از سوی دیگر مخالفان مسکن مهر دولت احمدی نژاد که همواره به این طرح انتقاد داشته اند و این نحوه خانه دار کردن کردن صحیح نمی دانستند و به معایب فرهنگی و اجتماعی و ایجاد چالش های اقتصادی و تورم گسترده می پرداخند و در چند هفته گذشته و پس از زلزله به استحکام آنها اعتراض می کنند.


دولت احمدی نژاد 690 هزار واحد از 2 میلیون و 200 هزاری واحدمسکن مهر را تحویل داد و مابقی را بر عهده دولت بعدی گذاشت.


قرار بود با اعتبارات بانک‌ مسکن 2 میلیون و 200 هزار واحد در طرح مسکن مهر ساختمان‌هايي با قيمت 300 هزار تومان برای هر متر مربع احداث شود و به افراد کم درآمد داده شود اما تنها 690 هزار از خانه ها در زمان احمدی نژاد به مردم داده شد و دولت یازدهم با تعهدات گسترده به جای مانده از دولت قبلی کار خود را آغاز کرد. در آن زمان به منتقدان انگ سیاسی بازی زده می شد و نتوانستند بر روند دولت نهم و دهم تاثیری بگذارند.


همانطور که از زمان دولت نهم پیش بینی می شد این طرح علاوه بر مشکلات اجتماعی و فرهنگی با مشکلات متعدد و متنوع اقتصادی و زیربنایی روبه رو شد. محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برخی اخبار مبنی بر تخریب برخی واحدهای مسکن مهر در استان کرمانشاه در پی زلزله اخیر، گفت: متاسفانه کیفیت پایین ساخت و سازها به واحدهای مسکن مهر نیز سرایت کرده که این موضوع در وقوع زلزله اخیر و تخریب هایی که ایجاد کرده به بروز حوادث دامن زده است.


از جمله مسائلی که منجر به وجود آمدن مشکلات مسکن مهر شد در ادامه می آید:


نخست، با توجه به اینکه دولت یک طرف معامله بود و پیمانکاران ظرف دیگر و دستگاه خاصی برآن نظارت نمی کند وجود پول‌شويي بين دلالان و دستگاه‌هاي واگذارکننده پایه معاملات بین آن ها را به فساد میتلا مي‌کند.


دوم، کدام پیمانکار می تواند ساختمان چند طبقه را به گونه ای احداث کند که هر طبقه به قیمت متری 300 هزارتومان به فروش برسد؟ تنها دو راه وجود دارد: یا اینکه از مواد اولیه و مصالح و نیروی کار بی کیفیت استفاده کند که در این صورت به سرنوشت کسانی که در آن ساختمان ها زندگی می کنند خیانت کرده اند. اما راه دوم این است که طبق اصطلاح مهندسان کلایم کند و ابتدا بپذیرد که متری 300 هزارتومان می تواند کار را انجام دهد اما پس از آنکه تسهیلات را دریافت کرد و مقداری از کار را پیش برد اعلام کند که نیازمند هزینه بیشتری است و تا با حداق متری 600 هزار تومان بتواند مسکن مهر بسازد.


رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه نبود مجری ذی صلاح در پروژه های مسکن مهر از جمله انتقادات وارده به این طرح است، تصریح کرد: استفاده از مصالح ساختمانی بی کیفیت و فاقد استاندارد در برخی پروژه ها و عدم رعایت استانداردها در حال حاضر به تخریب واحدهایی منجر شده که کمتر از یک دهه از ساخت آن ها می گذرد.


سوم: در آغاز ساخت مسکن مهر دولت نهم و دهم می خواست 10 میلیون واحد مسکن مهر بسازد که برای ساخت هر واحد قرار بر این بود بانک مسکن 25 میلیون تومان اختصاص دهد یعنی رقمی بالغ بر 250 هزارمیلیارد تومان سرمایه گذاری برای مسکن مهر کند که در همان ماه های بانک مسکن نتوانست از پس تعهداتش بر بیاید و کار به بانک های دیگر و بودجه دولت و حتی صندوق ذخیره ارزی کشیده شد که با نقدینگی که به وجود آمد تورم بسیار زیادی در کشور ایجاد شد. پس از اتمام کار دولت های احمدی نژاد فقط توانست 690 هزار واحد تحویل دهد و دولت یازدهم و دوازدهم روحانی جور آن را کشید.


چهارم: وجود تبعیض بین پیمانکاران ایرانی و ترکیه ای در مسکن مهر پردیس و پرند موجب ناراحتی پیمانکاران ایرانی شد. دولت وقت تسهیلات ویژه ای برای شرکت کوزو قائل شد و این شرکت توانست با تهیه ابزارهای ساخت بتون قالبی طرح ها را سرعت بیشتر و هزینه کمتر به سرانجام برساند که در مقابل انبوه سازان ایرانی هم خواستار چنین امکانات و تسهیلاتی شدن که این اتفاق نیفتاد.


همه موارد گفته شده سبب شد که کیفییت و استحکام ساختمان های مسکن مهر از استانداردهای لازم به دور باشند. این تنها بخشی از مسائل اقتصادی و مدیریتی بود که در پروژه مسکن مهر رخ داد و سبب شد خانه هایی که کمتر از 6 سال از عمر آن می گذرد تخریب شوند./

پایان پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: