کد خبر: ۱۹۰۵۲۹
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۴
علی مطهری نائیب رئیس مجلس گفت: تعداد روزهای تعطیل در کشور ما زیاد است، باید از آن بکاهیم نه اینکه به خاطر رودربایستی با یکدیگر بر آن بیفزاییم. بعید است امام حسن عسکری و امام زمان علیهما‌السلام از این گونه تعطیلی‌ها راضی باشند.
علی مطهری نائیب رئیس مجلس گفت: تعداد روزهای تعطیل در کشور ما زیاد است، باید از آن بکاهیم نه اینکه به خاطر رودربایستی با یکدیگر بر آن بیفزاییم. بعید است امام حسن عسکری و امام زمان علیهما‌السلام از این گونه تعطیلی‌ها راضی باشند.

به گزارش کانال علی مطهری؛ متن کامل علی مطهری در مخالفت با تعطیلی هشتم ربیع‌الاول:

علت مخالفت من یکی نحوه تصویب این تعطیلی در مجلس است. زمانی که لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور در حال بررسی بود، بنا بر قولی که برخی دوستان داده بودند، موضوع تعطیلی هشتم ربیع‌الاول در قالب یک بند به یکی از مواد این لایحه بدون هرگونه تناسبی اضافه شد و در صحن علنی چون آن ماده پیشنهادی نداشت، مخالف و موافق صحبت نکردند و کل ماده در مجلس نهم رأی آورد در حالی که بسیاری از نمایندگان متوجه آن بند نشدند. شورای نگهبان ایراد اصل 75 قانون اساسی یعنی داشتن بار مالی برای دولت گرفت.

دولت را وادار به ارسال نامه برای شورای نگهبان کردند مبنی بر این که بار مالی را می‌پذیریم. ابتدا معاون اول رئیس جمهور نامه داد که شورای نگهبان نپذیرفت، سپس خود رئیس جمهور نامه داد، در حالی که با این نامه‌ها مشکل بار مالی حل نمی‌شود. بار دیگر که این لایحه از مجلس به شورای نگهبان رفت، شورا همان ایراد را گرفت و لایحه به صحن علنی مجلس دهم آمد. در آنجا با این استدلال که شورا نمی‌توانسته دوباره ایراد بگیرد مگر ایراد مغایرت با شرع، مخالف و موافق نتوانستند اظهارنظر کنند و این بند به تصویب رسید در حالی که باز برخی نمایندگان در جریان امر قرار نگرفتند.

علت دیگر مخالفت من با این تعطیلی آثار منفی و زیانبار آن است. اولاً فلسفه تعطیلی یک روز آن است که مناسبت آن روز بزرگ داشته شود، ‌در حالی که با تعطیل کردن روزهایی که برنامه‌های مدونی برای آن وجود ندارد این بزرگداشت کمرنگ می‌شود و اگر ادارات و مدارس و دانشگاه‌ها و مطبوعات دایر باشند آن مناسبت بهتر مطرح و بزرگ داشته می‌شود.

ثانیاً در این روز معلوم نیست مردم باید عزاداری کنند یا شادی؟ چون این روز به عنوان سالروز شهادت امام حسن عسکری علیه‌السلام و آغاز امامت حضرت ولی‌عصر علیه‌السلام تعطیل شده است. برای اولی باید عزادار و برای دومی باید شاد بود.

ثالثاً آثار منفی اقتصادی یک روز تعطیلی آنهم در سال اقتصاد مقاومتی و شرایط سخت اقتصادی کشور که نیاز به کار و تلاش بیشتر است بر کسی پوشیده نیست. ضرر اقتصادی که دولت و بخش خصوصی متحمل می‌شوند بر همگان روشن است.

رابعاً این روز مجاور روزی است که برخی افراد جاهل و تندرو مراسمی برگزار می‌کنند که مخلّ وحدت اسلامی و در راستای خواست دشمنان اسلام است. نباید زمینه برای این اعمال فراهم کنیم.

خامساً تعداد روزهای تعطیل در کشور ما زیاد است، باید از آن بکاهیم نه اینکه به خاطر رودربایستی با یکدیگر بر آن بیفزاییم. بعید است امام حسن عسکری و امام زمان علیهما‌السلام از این گونه تعطیلی‌ها راضی باشند.

این موضوع موجب وهن مجلس شده است. امیدوارم با همت نمایندگان محترم اصلاح شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری