کد خبر: ۱۹۰۲۶۷
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵
اهداف داخلی و خارجی بن سلمان از بازداشت شاهزادگان سعودی؛
به تازگی داستانی مهیج و روایتی از اهداف بین المللی این بازداشت ها منتشر شده است. سعد حریری به سرعت به ریاض فراخوانده شد و نطق استعفایش را برای او آماده کردند تا در تلویزیون العربیه بخواند. به این ترتیب هم صحنه قدرت در عربستان سعودی به نفع بن‌سلمان یکپارچه شد و طرفداران صلح در منطقه در عربستان سعودی در محدودیت گرفتار شدند و هم فضا در عربستان سعودی به نفع اعراب تندرو و رژیم صهیونیستی مساعد شد.
ولیعهد جوان عربستان شنبه ناظر بر موجی از بازداشت‌ها بود که شامل ۱۱ شاهزاده، افسران ارتش، تاجران بانفوذ و وزرای دولتی می‌شد. برخی از رقبای بالقوه و یا منتقدان این شاهزاده می‌گویند که این حرکت به گونه‌ای است که او قدرتش را تحکیم کند.

به گزارش اعتدال، شاهزاده ولید بن طلال، جزو سرشناس‌ترین مقام‌های بازداشت شده بود و البته هم چنان در بازداشت است. علاوه بر او، وکیلی به نام تی کوب که از دیرباز وکیل بن طلال بوده و در تیم حقوقی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم در پرونده مداخله روس‌ها در انتخابات آمریکا حضور داشت، در بازداشت به سر می‌برد.

پس از این بازداشت ها بود که روزنامه واشنگتن پشت پرده از ماجرا برداشت و از نقش داماد ترامپ در این کارزار خبر داد. این روزنامه نوشت:  جارد کوشنر، داماد رئیس‌جمهوری آمریکا و شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان چندین شب تا چهار صبح بیدار می‌ماندند، صحبت می‌کردند و استراتژی طراحی می‌کردند. دیوید ایگناسیوس در واشنگتن پست نوشت: کوشنر در سفر ماه گذشته خود به دیدار ولیعهد عربستان رفت و این سومین سفر داماد ترامپ به این کشور از زمان روی کار آمدن رئیس‌جمهوری آمریکا بود. 

اما تسویه حساب های داخلی و برخورد با مخالفان قدرت ولیعهد تنها هدف این بازداشت ها نبوده است. مقامات عربستان تلاش می‌کنند مشکلات منطقه‌ای و داخلی خود را متوجه ایران و انقلاب اسلامی کنند. در حال حاضر عربستان از تمامی ابزارهای در دسترس خود برای مقابله با ایران بهره می‌گیرد. 

گرچه بسته بودن محیط رسانه‌ای عربستان سعودی، تحلیلگران بین المللی را به سمتی سوق داده که هر کارشناسی برداشت خود را از ماجرای بازداشت شاهزاده‌ها و بازرگانان سعودی توسط بن‌سلمان، بازتعریف می کند؛ اما به تازگی یک نویسنده یهودی داستانی مهیج و روایتی از اهداف بین المللی این بازداشت ها منتشر کرده است. 

او در صفحه فیس‌بوکش نوشته، تمام افرادی که بازداشت شده‌اند، کسانی بوده‌اند که به‌دنبال سازش با ایران و در تلاش برای ایجاد صلحی فراگیر در خاورمیانه بوده‌اند و رابط این افراد با حکومت ایران نیز، شخص سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان بوده است. 

براساس این گزارش، شامیر می‌افزاید: آنچه در این میان اتفاق افتاد، این بود که آژانس امنیت ملی آمریکا، مذاکرات این افراد و سعد حریری را شنود کرده و آن را در اختیار محمد بن‌سلمان گذاشته است. 

شامیر می‌افزاید: جارد کوشنر، داماد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، کسی بود که این شواهد را در اختیار ولیعهد عربستان گذاشت و در گفت‌وگوی طولانی که تا اوایل صبح هم ادامه داشت، او را به انجام چنین برخوردهایی متقاعد کرد که لازم است، با این افراد برخورد کند و در نهایت روز بعد، ولیعهد عربستان همه این افراد و البته سعد حریری را به نوعی بازداشت کرد. 

این نویسنده می‌افزاید: سعد حریری به سرعت به ریاض فراخوانده شد و در آنجا وسایل ارتباطی از او گرفته و نطق استعفایش را برای او آماده کردند تا در تلویزیون العربیه بخواند. به این ترتیب هم صحنه قدرت در عربستان سعودی به نفع بن‌سلمان یکپارچه شد و طرفداران صلح در منطقه در عربستان سعودی در محدودیت گرفتار شدند و هم فضا در عربستان سعودی به نفع اعراب تندرو و رژیم صهیونیستی مساعد شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری