کد خبر: ۱۸۹۵۷۱
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۵
چگونه است که در حادثه تلخ زلزله کرمانشاه وزیر کشور برای لابی و رایزنی با چند نماینده به تهران می آید؟ رحمانی فضلی باید توضیح دهد که چرا هنگامی که دهها هزار نفر از عزیزان ما محتاج ابتدایی ترین امکانات تنها برای زنده ماندن هستند، مدیریت ارشد بحران را بر عهده نگرفته است؟ اگر وزیر کشور فکر نمی کند وظیفه اش بیتوته در کرمانشاه تا پایان بحران بوده، ممکن است بفرمایند وظیفه و اولویت کاری ایشان اساسا چیست ؟ عزل و نصب چند استاندار و فرماندار و سخنرانی و شعار دادن که از عهده هر شخصی بر می آید.
امیرحسین میرزایی-اعتدال؛ زلزله شدید شبانگاه یکشنبه در استان کرمانشاه و به خصوص شهرستان های سرپل ذهاب و قصرشیرین حادثه تلخی بود که تا سالها آلام ایرانیان را خواهد آزرد. همچنانکه روزهای تلخ زلزله بم، منجیل، رودبار و آذربایجان هرگز از خاطر نسل حاضر پاک نخواهد شد.

هر چه قدر زلزله کرمانشاه به علت شدت آن با دیگر زلزله های ویرانگر اخیر ایران زمین متفاوت بود، به همان میزان رفتار غیرمسئولانه برخی مدیران نیز تحیرآور بود.

نباید از زحمات بی دریغ جان بر کفان هلال احمر و نیروهای نظامی به ویژه ارتش گذشت و آن را با ندانم کاری  بی مسئولیتی دیگر مدیران در هم آمیخت. تلاش هایی که اگر نبود، شاید اکنون شاهد در خاک خفتن تعداد بیشتری از هموطنان بودیم. 

در دولت های قبلی روسای جمهور و کابینه، اضطرار و فوریت را سامان بخشیدن به اوضاع شهرهای زلزله زده می دانستند. تا آنجا که رییس دولت پیشن هنگامی که با تاخیر از مصیبت زدگان آذری عیادت کرد و برنامه های سیاسی خود را بر آلام مردم کشور ترجیح داد، این  کم توجهی با شگفتی در رسانه های داخلی و حتی خارجی منعکس گردید. اما اکنون شاهدیم که دولت هر چند در اختیار احمدی نژاد و دوستانش نیست اما بدون اغراق رفتار زننده آن دولت گویا در این دولت نیز پذیرفته شده است.

از نحوه ملاقات رییس جمهور با مردم کرمانشاه و به خصوص سرپل ذهاب در بین خیل نیروهای ضد شورش و ماشین های ضد گلوله، که با شعارهای مردمی حسن روحانی فاصله داشت بگذریم، باید به بی مسئولیتی و عدم تعهد وزیر کشور اشاره کنیم.

در حالی که مباحثی همچون ناامنی در راه رسیدن کمک های مردمی به دست زلزله زدگان، هشدار هواشناسی مبنی برآغاز بارش ها از دوشنبه هفته آینده در مناطق زلزله زده، گلایه شدید از عدم کمک رسانی صحیح به زلزله زدگان و سر در گمی مدیران استانی در کنترل اوضاع بحرانی منطقه کاملا مشهود است، وزیر کشور به جای اینکه در کرمانشاه مستقر شود و از نزدیک مدیریت بحران را بر عهده بگیرد، امروز خندان و خوشحال در مجلس به دنبال رایزنی و مذاکره با نمایندگان مجلس بوده است.

در زمانی که بسیاری از هموطنان ما به خصوص کودکان و کهنسالان جانشان در معرض خطر قرار دارد، جناب رحمانی فضلی را تصور کنید که در تهران و در ساختمان مجلس شورای اسلامی به دنبال چیست؟ هر چند وزیر بهداشت و وزیر راه و شهرسازی نیز باید تا رفع صد در صدی ضروریات در منطقه حضور داشته باشند، اما به نظر می رسد دولت و سایر نهادهای مسوول، جان مردم کرمانشاه را به شوخی گرفته اند و گویی از درک وضعیت بحرانی مردم محروم و زلزله زده عاجزند.

متاسفانه انتقادها در موقع انتصاب برخی وزیران و برخی مواضع اصولگرایان در مورد رفاه طلبی برخی وزیران کابینه دوازدهم درست از آب در آمده و در آزمون مهم زلزله کرمانشاه دولت تاکنون نمره مردودی گرفته است.

چگونه است که به دنبال هر حادثه ای در تاسیسات نفتی کشور، وزیر نفت خود شخصا فرماندهی میدان را به عهده می گیرد، اما در حادثه تلخ زلزله کرمانشاه وزیر کشور برای لابی و رایزنی با چند نماینده به تهران می آید؟ رحمانی فضلی باید توضیح دهد که چرا هنگامی که دهها هزار نفر از عزیزان ما محتاج ابتدایی ترین امکانات تنها برای زنده ماندن هستند، مدیریت ارشد بحران را بر عهده نگرفته است؟ اگر وزیر کشور فکر نمی کند وظیفه اش بیتوته در کرمانشاه تا پایان بحران بوده، ممکن است بفرمایند وظیفه و اولویت کاری ایشان اساسا چیست ؟ عزل و نصب چند استاندار و فرماندار و سخنرانی و شعار دادن که از عهده هر شخصی بر می آید، آیا مدیریت این بحران آنقدر واجب نبود که این وزیر پرمدعا به خود اجازه دهد که چند روزی در تخت خود نخوابد و برای کاهش رنج کودکانی که سرمای صفر درجه را بدون چادر و پتو به سر کردند و در غم یتیمی و بی کسی فرو رفته اند، در همان کرمانشاه می ماندند؟

البته نبود جناب آخوندی نیز خود جای سوال دارد و همین جا باید به فاصله این وزیر با احمد خرم و تلاش های او در زلزله بم اشاره کرد.

آیا به راستی ثروت چندصد میلیاردی برخی وزرا آنان را نسبت به غم مردم بی احساس کرده یا غرور و نخوت پست و مقام آنان را از خوردن غم کوخ نشینان بی نیاز کرده است؟

مطمئنا مردم ایران تفاوت بین دلسوزی و حضور پررنگ ارتش جمهوری اسلامی و بی مهری دولت دوازدهم را از یاد نخواهند برد و روحانی و کابینه اش باید بسیار تلاش کنند تا این رسوایی را از چهره دولت دوازدهم زدایند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری