کد خبر: ۱۸۹۴۴۵
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۲
بر اساس نظرسنجی صورت گرفته توسط بنیاد آسیا، بیش از ۶۰ درصد از افغان‌ها هنوز بر این باورند که این کشور در مسیر اشتباهی حرکت می‌کند، اما نشانه‌هایی از حکومت بهتر و بازسازی، روحیه مردم این کشور را اندکی افزایش داده است.
بیش از نیمی از ۱۰ هزار نفر شرکت کننده در این نظرسنجی نسبت به دولت اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان ابراز اطمینان کرده‌اند؛ دولتی که تلاش کرده که در مواجهه با افزایش فعالیت‌های طالبان، امنیت را برقرار کند. سال گذشته، کمتر از نیمی از افغان‌ها از دولت غنی ابراز رضایت کرده بودند.

با این وجود، ۳۹ درصد از شرکت کنندگان این نظرسنجی اظهار کرده‌اند که در صورت داشتن فرصت مناسب، تمایل دارند کشورشان را ترک کنند. این آمار دومین جایگاه را در میان نظرسنجی‌ها صورت گرفته طی بیش از ۱۰ سال اخیر به خود اختصاص می‌دهد.

دلیل اصلی این افراد برای تمایل به ترک افغانستان، نگرانی‌های روزافزون امنیتی اعلام شد. بیش از ۷۰ درصد از افغان‌ها درباره امنیت شخصی خود نگران هستند.

در سراسر افغانستان حملاتی در حال صورت گرفتن است. در ماه مه بیش از ۱۵۰ تن طی انفجاری در منطقه دیپلماتیک کابل جان باختند. این اتفاق یکی از مرگبارترین حملات از زمان اخراج طالبان در سال ۲۰۰۱ بوده است.

روزی که این نظرسنجی صورت گرفت، بیش از ۲۰ مامور پلیس در مبارزه با شبه‌نظامیان طالبان در استان قندهار کشته شدند.

این نظرسنجی که در ماه ژوئیه و در تمامی ۳۴ استان افغانستان به ویژه در مناطق شهری صورت گرفت، به تصویری مرکب از دستاوردها در زمینه‌های تحصیلی و سلامت در دهه گذشته و نگرانی‌های ادامه‌دار درخصوص فساد، بیکاری و مسائل امنیتی اشاره می‌کند.

در حدود یک سوم افغان‌ها(۳۳ درصد از آنان) بر این باورند که کشورشان در مسیری مثبت حرکت می‌کند و این آمار نسبت به سال گذشته با ۲۹.۳ درصد، با اندکی افزایش روبه‌رو است.

عبدالله احمدزی، نماینده  بنیاد آسیا در افغانستان در بیانیه‌ای گفت: پس از سقوطی تاریخی در سال ۲۰۱۶، اعتماد به نهادهای عمومی اندکی بهبود یافته است که نشان‌دهنده تثبیت اعتماد در سال  ۲۰۱۷نسبت به نیروهای امنیت ملی افغانستان است.

افزایش خوش‌بینی در میان همه گروه‌های قومی به جز ازبک‌ها مشاهده می‌شود.

در حالی که رشد اندکی در احساس مثبت مردم افغانستان به وجود آمده، میزان آن نسبت به اوج خود در سال ۲۰۱۳ و پیش از بازگرداندن بیشتر نیروهای خارجی، پایین‌تر است. در آن زمان، نزدیک به ۶۰ درصد از افغان‌ها نسبت به آینده دید مثبتی داشتند.

این نظرسنجی در حالی صورت گرفت که در ماه اوت، آمریکا اعلام کرد، شمار سربازانش در افغانستان را افزایش می‌دهد و این می‌تواند خوش‌بینی مردم در ماه‌های آتی را افزایش دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: