کد خبر: ۱۸۹۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
لزوم احترام به تلاش شبانه روزی امدادگران؛
لزومی ندارد از مسوول برق رسانی، آبرسانی و مخابرات گرفته تا مسوولان نظامی و انتظامی، راست و غلط بر این نکته تاکید کنند که اوضاع خوب است و امدادرسانی به بهترین شکل ممکن در حال اجراست. زمانه ای که مردم نمی دانستند و در جریان امور قرار نمی گرفتند، گذشت. امروز مردم عواقب یک زلزله ۷ ریشتری را به خوبی می فهمند.
زلزله غرب ایران که حالا به نام زلزله کرمانشاه شناخته می‌شود، دو شهر سرپل ذهاب و قصر شیرین را به شدت لرزانده و تاکنون بیش از 400 نفر از هموطنان ایرانی را به کام مرگ کشانده است.

به گزارش اعتدال، زلزله ای با قدرت 7.3 ریشتر که که ویرانی غیرقابل تصوری را در این دو شهر به جای گذاشته و نیاز به امدادرسانی را افزون نموده است. ابتدا لازم است از تمامی افراد و نهادهایی که وظیفه خود دانسته و بی دریغ به یاری زلزله زده های غرب کشور شتافتند، قدردانی شود. 

عمق فاجعه و کمبود امکانات، روند این امدادرسانی را در برخی مناطق با مشکل مواجه کرده است. مشکلی که نارضایتی هایی درباره ضعف امدادرسانی و کند بودن روند آن را برانگیخته است. اما آنچه مهم است اینکه اشاعه فضای ناامیدی در جامعه نمی تواند کمکی به حل بحران نماید.

از سوی دیگر برخی مسئولان در نقطه روبروی این ماجرا قرار گرفته و دائما سعی دارند اوضاع را عادی جلوه داده و بدین گونه ضعف های موجود در روند امدادرسانی را مخفی نگاه دارند. بی شک انعکاس ضعف های غیرقابل انکار در امدادرسانی به زلزله زدگان و همچنین الزام به اصلاح این روند، مردم را نسبت به آینده و حل بحران امیدوارتر خواهد ساخت. با صداقت سخن گفتن با مردم و پرهیز از ارائه آمار غیر واقع، نه تنها آرامش را در جامعه حکمفرما خواهد ساخت، بلکه باعث خواهد شد مردم در همکاری با دولت و مسئولان در راستای یاری رسانی به زلزله زدگان پیشگام شوند و بار دیگر قدرت بسیج مردمی خود را بروز دهند.

نکته اینکه، مردم به خوبی می دانند معنای زلزله 7.3 ریشتری چیست و چه میزان خرابی به بار می آورد. سطح فرهنگ و دانش مردم در عصر رسانه آنقدر بالا رفته که بفهمند و درک کنند، زلزله ۷ ریشتری بر سر شهرهای محرومی چون سرپل ذهاب، قصر شیرین و .... چه بلایی خواهد آورد. لذا نباید مسوولان گمان کنند که با لا پوشانی و مخفی نگاه داشتن برخی حقایق تلخ می توانند به القای آرامش در جامعه کمک کنند. سخن صریح و بی پرده با مردم، مطرح کردن مشکلات و تلاش برای حل مشکل عزیزان آسیب دیده تنها مسائلی است که نیروهای میدانی باید بر روی آن تمرکز کنند.

انتشار برخی شایعات مبنی بر سانسور برخی ابعاد فاجعه زلزله اخیر تنها باعث لطمه خوردن به اعتماد عمومی می شود. وزارت کم تحرک ارشاد حداقل کاری که می تواند انجام دهد اعزام خبرنگاران داوطلب و یا مساعدت جهت انتقال عکاسان و خبرنگاران به مناطق زلزله زده است. اتفاقی که می تواند در شفاف سازی توان و نحوه امداد رسانی به آسیب دیدگان کمک شایانی نماید.

در تمامی دنیا زمانی طبیعت با مردم قهر کرده و حوادثی این چنین رخ می دهد، همه می دانند که اشکهای فراوانی سرازیر خواهد شد و بغض های بسیاری در گلو فرو خورده خواهد شد، اما مردم می خواهند بدانند که بر سر هموطنان و همنوعان خود چه آمده است؟ افکار عمومی می خواهند بدانند و مطمئن شوند که امکانات لازم و کافی در اختیار مصیبت زدگان قرار می گیرد. مردم خواهان این خواهند بود که بدون پرده از واقعیت ها و مصایب امدادرسانی آگاه شوند و در جریان به روز اخبار این حوادث تلخ قرار گیرند.

متاسفانه خلاف واقع گویی برخی مسوولان بر بی اعتمادی عمومی در روزهای اخیر افزوده است. وقتی مدیرعامل توانیر مدعی وصل مجدد برق می شود و گزارشگر رسانه تصویری آن را خلاف واقع برآورد می کند، به معنای این است که به سادگی می توان به همه آمارها و اخبار بد و خوب شک کرد.

واقعیت این است که بیش از مردم زلزله زده و خدمت رسانی به آنان، حفظ آرامش کشور برای مدیران میدانی مهم شده و در اولویت قرار گرفته است. سوالی که ظرف ۴۸ ساعت گذشته مطرح است، این بوده دلیل این همه تاکید مسوولان میدانی از تریبون های رسمی به مردم برای حفظ آرامش و امن بودن مناطق زلزله زده برای چیست؟

البته در این میان، اصرار بر اینکه حتما مسوولان دروغ می گویند هم افتادن از طرف دیگر بام است. با این حال نباید فراموش کرد که  همچون ۴ سال گذشته ضعف تیم رسانه ای دولت می تواند بلای جان آن شود و فردای روز فاجعه مردم عامل گسترش ابعاد تلخ این فاجعه انسانی را دولت حسن روحانی عنوان کنند.

 فارغ از اینکه چه زحماتی برای امدادرسانی به زلزله زدگان کشیده شده، باید پذیرفت تفاوت هایی ببن امدادرسانی به زلزله زدگان و زائران اربعین حسینی در فضای رسانه ای مطرح شده و به شدت در حال گسترش و فراگیر شدن است. همچنین مباحثی در مورد نحوه امدادرسانی به هموطنان آسیب دیده و کمک رسانی به مردم میانمار و یمن مطرح شده و تعدد و فراوانی آن به قدری گسترده است که  نمی توان و نباید آنها را نادیده گرفت. حال باید دید در ستاد بحران کشور آیا برای جلوگیری از مقایسه این موضوعات هم تمهیدی شده است یا خیر؟ تنها چیزی که می تواند کفه ترازو را در این ماجرا به نفع مساله زلزله و موضوع امدادرسانی به هموطنان آسیب دیده سنگین نماید، امدادرسانی مناسب و سریع و اتخاذ تدابیری برای روزهای آتی و بازسازی بهینه مناطق زلزله زده است.

آنچه که در حال حاضر باید مورد تاکید قرار گیرد، لزوم کمک رسانی سریعتر به زلزله زدگان توسط مسولان است و لذا این عزیزان به جای اینکه همگی به فکر مدیریت افکار عمومی باشند، بهتر است هم و غم خود را بر نجات مصیبت زدگان گذارده و  تنها گروه یا فردی مشخص به تنویر افکار عمومی بپردازد.

لزومی ندارد از مسوول برق رسانی، آبرسانی و مخابرات گرفته تا مسوولان نظامی و انتظامی، راست و غلط بر این نکته تاکید کنند که اوضاع خوب است و امدادرسانی به بهترین شکل ممکن در حال اجراست. زمانه ای که مردم نمی دانستند و در جریان امور قرار نمی گرفتند، گذشت. امروز مردم عواقب یک زلزله ۷ ریشتری را به خوبی می فهمند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: