کد خبر: ۱۸۹۱۷۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۳
آفتاب آمد دلیل آفتاب؛
طی ماه های اخیر سازمان بورس 4 نامه هشدار آمیز در این مورد صادر کرده است. مدیری که در نامه ها به صراحت اعلام شده فاقد صلاحیت علمی است و به تعبیری با الفبای بورس بیگانه است. حال که اراده علی ربیعی وزیر کار مبنی بر ترمیم اوضاع صندوق بازنشستگی است، انتظار می رود با توجه به تعمد و تکرر مدیریت کنونی آتیه صبا، ضمن برکناری فوری وی، نهادهای نظارتی برای بررسی عملکرد وی و مدیران منصوب در این مجموعه چند هزار میلیارد تومانی مستقر شوند.
طبق آنچه قانونگذار بر عهده سازمان های نظارتی گذاشته است، علاوه بر آنکه احراز صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد برای انتصاب در سمت های مدیریتی جز وظایف آن هاست، ممانعت و جلوگیری از تخطی شرکت ها از نظارت سازمان مربوطه نیز در حیطه وظایف آن هاست.

پیش از این اعتدال از انحراف یک شرکت بورسی از زیرمجموعه های سازمان بازنشستگی کشوری، از قوانین موضوعه کشور در حوزه بورس خبر داده بود، تا این که سازمان بورس با ارسال نامه ای نشان داد درباره عدم احراز صلاحیت ولی آذروش مدیر هلدینگ آتیه صبا تذکر و هشدار داده است.

هزاران میلیارد تومان اموال بازنشستگان در چنگال بی قانونی

با این حال نزدیک به 7 ماه مدیریت شرکت بزرگی چون "آتیه صبا"  با سرمایه چندین هزار میلیاردی که سهامدار شرکت های بزرگی همچون "شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران"، "شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران"، " شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی ملی"، "شرکت آپادانا سرام"، "شرکت هواپیمایی آسمان"، شرکت سرمایه گذاری و گروه هتل های ایرانگردی و جهانگردی"، " شرکت ملی نفتکش ایران "، " شرکت بازرگانی نوین کاسپین آتیه صبا " و بسیاری از شرکت های خرد و بزرگ دیگر است، در اختیار فردی قرار گرفته که سازمان بورس مکررا بر غیر قانونی بودن این انتصاب تاکید کرده است و خواستار معرفی فردی واجد شرایط برای این سمت کلان بوده است. عجیب آنکه مقاماتی که باید درباره این انتصاب غیر قانونی پاسخگو باشند حتی از پاسخ دادن به هشدارهای سازمان بورس نیز خودداری کرده و خود را فراتر از قانون دانسته اند

جالب اینکه در طی ماه های اخیر سازمان بورس 4 نامه هشدار آمیز در این مورد صادر کرده است. مدیری که در نامه ها به صراحت اعلام شده فاقد صلاحیت علمی است و به تعبیری با الفبای بورس بیگانه است. ضمن قدردانی از این رویه سازمان بورس و بازرسی آن اکنون جای این سوال است که سایر نهادهای نظارتی چرا پس از هشدارهای مکرر سازمان بورس مبنی بر عدم صلاحیت علمی وی، هم چنان در این سمت مشغول به کار بوده است؟ 

هزاران میلیارد تومان اموال بازنشستگان در چنگال بی قانونی

چگونه می توان پذیرفت سرمایه بازنشستگان کشور که اکثرا با حقوق های کمتر از ۲ میلیون تومان روزگار کهولت را سر می کنند، در اختیار فردی قرار گیرد که حتی صلاحیت علمی مدیریت یک شرکت را ندارد؟

حال که اراده علی ربیعی وزیر کار مبنی بر ترمیم اوضاع صندوق بازنشستگی است، انتظار می رود با توجه به تعمد و تکرر مدیریت کنونی آتیه صبا، ضمن برکناری فوری وی، نهادهای نظارتی برای بررسی عملکرد وی و مدیران منصوب در این مجموعه چند هزار میلیارد تومانی مستقر شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: