کد خبر: ۱۸۹۰۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۴
وحشت محمد بن سلمان از شکستهای ریاض برابر تهران
عربستان همواره و حتی پیش از ملک سلمان و فرزندش محمد بن سلمان مظهر ایجاد بی ثباتی در منطقه بوده است و با ظهور بن سلمان مشخص می شود این شاهزاده سعودی این خصلت را حتی بیشتر از گذشتگان خود به همراه دارد.

به گزارش اعتدال، پادشاهی سعودی سالهاست از نظر سیاسی و اجتماعی روز به روز روبه استحاله می رود. عدم وجود ثبات در تصمیم گیری ها سبب شده تا کشورهایی مثل ایالات متحده از این فرصت استفاده کنند و بتوانند با تقویت شاهزاده ای مثل محمد بن سلمان به افزایش نفوذ خود در عربستان بپردازند.

عربستان همواره و حتی پیش از ملک سلمان و فرزندش محمد بن سلمان مظهر ایجاد بی ثباتی در منطقه بوده است و با ظهور بن سلمان مشخص می شود این شاهزاده سعودی این خصلت را حتی بیشتر از گذشتگان خود به همراه دارد. سعودی ها همواره از قدرت گرفتن گروه ها و دولت های شیعه حراس داشته اند و به صورت واضح این دشمنی آنها در یمن و بحرین و با ایجاد القاعده در خاورمیانه نمایان شده است.

تندروی فرزند ملک سلمان پادشاه عربستان که به دنبال ایجاد بی ثباتی و برهم زدن نظم موجود در منطقه است روز به روز بیشتر می شود. حرکت ناموفق سعودی ها برای انزوای قطر، حمله وحشیانه به مرم یمن، سوزاندن سعد حریری نخست وزیر لبنان، انجام شبه کودتا و حذف رقبا در ریاض و در تصمیم آخر دستور محاصره کامل یمن اقداماتی است که نشان می دهد ولیعهد جاه طلب عربستان تلاش دارد نقش تاریخی عربستان در بی ثبات کردن خاورمیانه را تقویت کند.

سقوط بالگرد منصور بن مقرن شاهزاده سعودی همراه باتعدادی از مسئولان و شاهزاده های دیگر این احتمال را در ذهن متبادر می کند که آنها قصد فرار از عربستان با بالگرد را داشتند و سقوط این بالگرد را نمی توان عادی دانست.

سکوت کنونی رئیس جمهور آمریکا، توییت ترامپ در حمایت از محمد سلمان و از همه مهمتر حضور دامادش چند ساعت قبل از آغاز دستگیری های شاهزاده ها و مسئولان نشان می دهد رئیس جمهور آمریکا در جریان این اقدامات ولیعهد بوده است و احتمالا با آن موافقت کرده است.

همزمان با شبه کوتای داخلی در ریاض و دستگیری شاهزاده ها و مسئولان عربستان محمد بن سلمان، سعد حریری را مجبور به استعفا از نخست وزیری لبنان کرد تا شاید بتواند بار دیگر لبنان را در زمین بازی عربستان و آمریکا قرار دهد و شیعیان لبنان را تضعیف کند.

علی بیگدلی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل می گوید: اکنون فضای تهدیدآمیزی در مثلث عربستان، اسرائیل و آمریکا شکل گرفته است که کاملا به زیان ایران عمل می کند و این تهدیدات کاملا برنامه ریزی شده است.

این کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه در فضای بین المللی ایران متهم به پرتاب موشک به فرودگاه ریاض شده است می گوید: در واقع این مثلث می خواهند فضای بین المللی را برای اقدامات احتمالی آینده خود علیه ایران آماده کنند. از طرف دیگر نتیجه همه این اقدامات این است که در داخل ایران نوعی بی ثباتی سیاسی و اقتصادی به وجود بیاید. مثلث عربستان، اسرائیل و آمریکا با تمام دقت تمام اوضاع منطقه را علیه ایران تنگ تر می کنند. ایران در مقابل باید این تحرکات را با دقت هرچه تمام‌تر زیر نظر داشته باشد.

ریاض تمام تلاشش را می کند شیعیان را روز به روز محدودتر کند و برای اینکه به این هدف برسد هزینه های زیادی را می دهد و از اینکه در زمین سوخته لبنان بازی کند هیچ ابایی ندارد زیرا همواره در چند سال گذشته در مسائلی که ایران حضور داشته است نتوانسته است توفیقی به دست بیاورد و با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا با پرداخت هزینه های گزاف می خواهد آمریکا و اسرائیل را در اهدافش که همان به هدف های ایالات متحده و رژیم صهیونیستی نزدیک همراه کند. رئیس جمهور آمریکا نشان داده است که برای رسیدن به منافع ایالات متحده، خاورمیانه نباید رنگ آرامش را به خود ببیند و در این راه این ولیعهد تندروی سعودی است که می تواند بهترین یاریگر او باشد.

فریدون مجلسی کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سئوال که خواسته سعودی ها از ایجاد تنش در منطقه چیست گفت: آنها می خواهند ایران به تدریج وارد یک جنگ فرسایشی شود. هدف عربستان این است که به جای آنکه ثروت و دارایی ایران صرف توسعه شود، این کشور سرمایه های خود را در یک جنگ از دست بدهد.

او تاکید می کند: تمایل سعودی ها این است که از یک سو در جنگ با حزب الله باشند و از سوی دیگر با ایران به همین دلیل باید دقت کنیم تا در دام سعودی ها نیفتیم.

اینکه ملک سلمان چگونه پادشاهی را به فرزندش محمد واگذار می کند و خاندان سعودی چه واکنشی به آن نشان می دهند را در آینده باید مشاهده کرد اما ملک سلمان کار قلع و قمع آنها را از هم اکنون آغاز کرده است و هدفش، کناره گیری زود هنگام از قدرت است تا بتواند سلطنت فرزندش را محکم کند. سرتاسر منطقه آسیای غربی و خاورمیانه در چند سال اخیر همواره محل اتفاقات و رویداد هایی بوده که سایر کشورها برای به دست آوردن منافع و ماجراجویی های جدید زمینه ساز ایجاد آن بوده اند و از دمشق تا بیروت و از صنعا تا بغداد همگی در انتظار آرامشی هستند که هربار پس از به پایان رسیدن بحران پیشین بحران جدیدی را تجربه می کنند و در این بین این تهران است که با قدرت و صلابت باید مراقب باشد تا ناخواسته مغلوب بازی خطرناک بازیگران منطقه ای و فرا منطقه ای نشود./

پایان پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ