کد خبر: ۱۸۹۰۴۲
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
افشاگری رسانه های بین المللی از جزئیات استعفای حریری؛
پادشاهی عربستان در تلاش است تا جبهه‌ای جدید علیه ایران باز کند و از اسرائیل می‌خواهد که این کار را برایش انجام دهد. حملات لفظی سعد حریری علیه ایران و حزب الله در جریان اعلام استعفایش در ریاض، توسط دولت عربستان دیکته شده بود و اکنون هم نخست وزیر قانونی لبنان در اسارت عربستان قرار دارد.
سعد الحریری ظهر شنبه 13 آبان (4 نوامبر) از سمت نخست وزیری لبنان استعفا کرد. وی در حالی از سمتش استعفا داد که در عربستان سعودی به سر می برد. او در پیام ویدیویی که از شبکه تلویزیونی العربیه (وابسته به عربستان سعودی) پخش شد، ایران و حزب الله را به دخالت در امور داخلی و بی ثبات کردن لبنان متهم کرد.

به گزارش اعتدال، رسانه های بین المللی به استعفای «سعد الحریری» از سمت نخست وزیری واکنش های متفاوتی نشان داده و پس از گذشت یک هفته هم چنان، از جریانات پنهانی این استعفا پرده بر می دارند.

همسویی متن استعفای حریری با ولیعهد سعودی و ترامپ

رابرت فیسک درباره استعفای حریری در مقاله‌ای در روزنامه ایندیپندنت انگلیس جزئیات تازه‌ای را مطرح کرده و نوشته است، آنچه اتفاق افتاد استعفایی واقعی نبود.

وی در این مقاله می‌نویسد، هواپیمای سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان سوم نوامبر در ریاض به زمین نشست اولین چیزی که حریری مشاهده کرد حضور نیروهای پلیس عربستانی بود که هواپیما را احاطه کرده بودند. آنها سپس به داخل هواپیما آمدند و تلفن همراه حریری را مصادره و محافظان شخصی‌اش را از او جدا کردند به این ترتیب نخست وزیر لبنان را ساکت کردند.

وی می‌افزاید، روز جمعه سوم نوامبر حریری در نشست کابینه در بیروت بود که تماسی تلفنی دریافت کرد و از او درخواست شد با ملک سلمان، پادشاه عربستان در ریاض ملاقات کند. او نیز فورا عازم سفر شد.

خوب تو دیدار با پادشاه را رد نمی‌کنی حتی اگر او را چند روز قبل دیده باشی همان کاری که حریری کرد به ویژه که عربستان جایی که شرکت "اوجیه" حریری در آنجاست به شرکت او بدهی ۹ میلیارد دلاری دارد و این وضعیتی است که ما اکنون آن را عربستان می‌شناسیم.

وی در این مقاله به امور فوق‌العاده استثنایی اشاره می‌کند و می‌نویسد، حریری متنی نوشته شده را در شبکه العربیه قرائت کرد که هر دنبال‌کننده‌ای می‌داند این شبکه متعلق به کدام کشور عرب حاشیه خلیج فارس است. او در این متن، استعفای خود را اعلام کرد.

حریری مدعی شد، تهدیداتی علیه جان او مطرح است اما این اخبار در درجه اول باید خطاب به سازمان امنیتی در بیروت باشد اما او بر خلع سلاح حزب‌الله لبنان تاکید کرد و از مداخله ایران در منطقه گفت. صرف‌نظر از این واقعیت که حزب‌الله نمی‌تواند سلاح خود را کنار بگذارد و حریری می‌بایست به ارتش لبنان انتقاد می‌کرد که شامل شیعیان زیادی است. لذا مشخص می‌شود این حرف‌های حریری نبود چون او قبلا هرگز از این کلمات استفاده نکرده بود. به عبارت دیگر این متن برایش نوشته شده بود و تنها به او گفته شده بود که از روی آن بخواند.

فیسک می‌نویسد، صحبت‌هایی در بیروت مطرح است مبنی بر این که از بهاء حریری، برادر بزرگتر سعد خواسته شده کرسی او را در کابینه بگیرد اما خود سعد چه می‌گوید؟ افرادی با خانه‌اش در ریاض در ارتباط هستند، می‌گویند، تنها کلماتی از او در خانه‌اش می‌شنوند این است که "برمی‌گردم" . "خوبم". حرف‌هایی که به نظر نمی‌رسد حرف‌های واقعی باشد که او می‌خواهد بگوید. اگر حریری بازگردد چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا می‌توان مدعی شد که او به اجبار استعفا کرده؟ آیا عربستانی‌ها جرات ریسک درباره آن را دارند؟

وی افزوده است، مسلما حریری انتظار این اتفاقات را نداشت. در واقع حریری روز دوشنبه نشست‌هایی در بیروت با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی و سلسله رایزنی‌هایی درباره بهبود وضعیت آب داشت و هیچ قصدی هم برای استعفا نداشت. با وجود آن کلماتی که خواند برایش نوشته شده بود و کاملا همسو با متن سخنرانی‌های ولیعهد عربستان و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور دیوانه آمریکا بود که درباره ایران با خشم صحبت می‌کنند. درست همان کاری که وزیر دفاع آمریکا انجام می‌دهد. واقعیت داستان همان است که در عربستان در جریان است. چون ولیعهد برای همیشه راه حل توافقی گسترده در عربستان را از بین برد و بین خاندان سلطنتی، شخصیت‌های دینی و بین قبایل جدایی انداخت. در حالیکه این توافق همواره اساس این کشور است تا سقوط نکند.

فیسک در ادامه افزود: محمد بن سلمان این شکاف را ایجاد کرد. او با دشمناش تسویه حساب کرد و گفت این کارها در راستای مبارزه با فساد بود  سازمان مبارزه با فسادی که دیکتاتورهای عرب دائما برای نابودی دشمنان سیاسی‌شان از آن استفاده می‌کنند. هیچ شکایتی هم از جانب واشنگتن و لندن صورت نگرفت.

فیسک در پایان می‌گوید،‌ حتی رهبران سنگدل نیز ممکن است کوتاه آمده و به حریری اجازه دهند با ملک سلمان دیدار کند و این دلیل اصلی است که او به ریاض رفت و حتی در امارات با ولیعهد ابوظبی ملاقات داشت. چون او نیز هم‌پیمان ولیعهد جوان عربستان است. درحالی که اماراتی‌ها مانع خواهند شد حریری با هواپیما به بیروت بازگردد اما چرا می‌خواهند حریری به امارات برود؟ برای اثبات اینکه او آزادانه سفر می‌کند و نمی‌تواند به کشورش بازگردد. لبنان دائما از زمان آخرین بحرانش با بحران بزرگتر روبه‌رو است اما این بار شواهد امر حکایت از یک بحران واقعی دارد.


فشار عربستان بر سعد حریری جهت استعفا/ حریری در حصر

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست بامداد به صف رسانه‌های غربی پرداخت که مدعی شده‌اند «سعد الحریری» نخست‌وزیر سابق لبنان پس از استعفا از سمتش تحت فشار عربستان سعودی در ریاض بازداشت شده است.

«دیوید ایگناتیوس»، ستون‌نویس مشهور این روزنامه بامداد شنبه به نقل از برخی منابع لبنانی نوشت «حریری» در شرایط حصر خانگی در ریاض نگه داشته می‌شود.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه نوشته روایت جدیدی که منابع آگاه در بیروت نقل کرده‌اند، حاوی شواهد تازه‌ای درباره تاکتیک‌های «محمد بن سلمان» برای محکم کردن پایه‌های قدرت خود با راه‌اندازی تبلیغات علیه ایران در داخل و خارج از عربستان است.

مطابق این گزارش، «برخی از تحلیلگران لبنانی شکایت کرده‌اند که عربستانی‌ها با خانواده حریری که چندین دهه است تحت حمایت مالی ریاض قرار دارند مانند شرکتی با مالکیت تام‌الاختیار رفتار می‌کنند.»

ایگناتیوس از قول منابع آگاه لبنانی روایت زیر را برای استعفای حریری مطرح کرده است:

«ماجرا از دوشنبه ۳۰ اکتبر آغاز شد، زمانی که حریری برای یک دیدار شخصی با بن‌سلمان به ریاض سفر کرد. در کنار بن سلمان، ‘ثامر السبهان’، مشاور کلیدی او در امور مربوط به رابطه با کشورهای عربی حضور داشت.

حریری، روز اول نوامبر به لبنان بازگشت و با شورای وزیران لبنان دیدار کرد و آنها را در جریان گفت‌وگوهای ریاض قرار داد. منابع آگاه می‌گویند او به آن گروه گفت که سعودی‌ها از برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در پاریس با موضوع اقتصاد لبنان، نشستی در رم درباره حمایت از ارتش لبنان و تشکیل یک شورای مشترک عربستانی-لبنانی برای ترغیب سرمایه‌گذاری در کشور حمایت می‌کنند. حریری خطاب به اعضای کابینه که در میان آنها نمایندگان حزب‌الله هم حضور داشتند گفت علی‌رغم آنکه انتظار می‌رود بن‌سلمان مواضع سختی علیه ایران اتحاذ کند، لبنان، آماج فشار قرار نخواهد گرفت. این ضمانت‌ها، همگی نادرست از آب درآمدند.

حریری قصد داشت برای دیدار با ملک سلمان در روز دوشنبه، ۶ نوامبر به ریاض برگردد، اما برنامه‌زمانی این سفر روز جمعه سوم نوامبر، بعد از تماس اضطراری تیم تشریفات محمد بن سلمان با حریری و اعلام اینکه ولیعهد قصد دیدار با او را دارد، جلو افتاد. دیدار آنها در روز جمعه اتفاق نیفتاد و حریری آن شب را در منزل مجللش در ریاض گذراند.

بخش هولناک ماجرا، اتفاقاتی است که طبق ادعاها، از اینجا به بعد افتاد. حریری، حدود ساعت هشت صبح شنبه که زمانی غیرمعمول برای ملاقات‌های محمد بن سلمان است به دیدار با او فراخوانده شد. از مظاهر تشریفات خبری نبود؛ حریری با دو ماشین، و تنها محافظ شخصی‌اش حرکت می‌کرد. او برای چند ساعت از انظار پنهان بود.

بعد از آن، او ساعت ۲ بعد از ظهر مقابل تلویزیون قرار گرفت، و بیانیه‌ای را قرائت کرد که می‌گفت بابت اینکه با تهدید مرگ از سوی ایران مواجه است و اینکه تهران در حال گسترش هرج و مرج در منطقه است از سمتش کنار می‌رود. این لحن ستیزه‌جویانه حریری علیه ایران شباهتی به مواضع او نداشت و با هیچ یک از خطابه‌نویس‌های او درباره‌اش مشورت نشده بود.»

روزنامه‌نگار آمریکایی نوشته سعد حریری تا روز دوشنبه به ریاض نرفت و روزهای شنبه و یکشنبه در هتل ریترز کارلتون که محل بازداشت شاهزاده‌های دستگیرشده سعودی، به بهانه مبارزه با فساد است، ماند. او روز دوشنبه با ملک سلمان دیدار کرد و بعد برای دیدار با ولیعهد امارات راهی ابوظبی شد.

او روز سه‌شنبه به محل اسکناش در ریاض بازگشت و در روزهای بعد چند ملاقات دیپلماتیک با نماینده‌های آمریکا، روسیه و کشورهای اروپایی برگزار کرد.

روزنامه‌نگار آمریکایی نوشته است: «سعودی‌ها چه می‌خواهند؟ منابع لبنانی می‌گویند برادر بزرگتر سعد الحریری، بهاء ممکن است کاندید مورد حمایت ریاض برای نخست‌وزیری لبنان باشد. سایر خویشاوندان حریری هم هفته گذشته به ریاض فراخوانده شدند، اما به این کشور سفر نکردند. گفته می‌شود که بهاء حریری هم‌اکنون در ریاض است. منابع آگاه می‌گویند که بهاء یکی از مشاورانش به نام صافی کالو را برای ملاقات محرمانه با ولید جنبلاط و رایزنی درباره راهبرد آتی برای لبنان عازم لبنان کرده اما گفته می‌شود جنبلاط جلسه را ترک کرده و حاضر به گفت‌وگو در این مورد نشده است.


عربستان در حال گشودن جبهه جدید علیه ایران با کمک اسرائیل

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی با اشاره به اقدامات اخیر عربستان در منطقه، از جمله در جریان استعفای سعد الحریری نوشت: پادشاهی عربستان در تلاش است تا جبهه‌ای جدید علیه ایران باز کند و از اسرائیل می‌خواهد که این کار را برایش انجام دهد.

پادشاهی عربستان در روزهای گذشته، در کمتر از 24 ساعت چندین شوک در سراسر خاورمیانه ایجاد کرد که تحولاتی را در پی خواهد داشت که تنش‌ها با ایران را دامن می‌زند. طرح کامل سعودی‌ها، اگر وجود داشته باشد، هنوز فاش نشده است. هرچند، این تحولات نگرانی‌هایی را در پایتخت‌های کشورهای همسایه به وجود آورده و گمانه‌زنی‌های زیادی را درباره اقدام بعدی سعودی‌ها در پی داشته است.

اولین اتفاق، استعفای غیرمنتظره سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان بود که در جریان سفری به عربستان سعودی آن را اعلام و ادعا کرد که به دلیل طرح حزب‌الله برای ترور وی، دست به این کار زده است. پس از گذشت چند روز، بیش از پیش مشخص شد که این استعفا بیشتر شبیه به یک دستور سعودی ناشی از نارضایتی ریاض از نحوه تعامل حریری با حزب‌الله در دولت لبنان بوده است.

چند ساعت پس از اعلام این استعفا، سعودی‌ها از یک سری بازداشت‌ها در میان شاهزادگان و بازرگانان ثروتمند عربستانی به اتهام فساد خبر دادند. هم‌زمان که این شاهزادگان در یک هتل پنج ستاره در ریاض بازداشت می‌شدند، یک سانحه هوایی در مناطق جنوبی عربستان روی داد. روز بعد مشخص شد که یک شاهزاده سعودی سعی داشته از طریق هوایی با استفاده از یک هلی‌کوپتر از عربستان فرار کند که توسط نیروی هوایی سعودی ساقط شد. تمام 9 سرنشین و خدمه این هلی‌کوپتر جان خود را از دست دادند. در این میان، گروه انصارالله یمن یک موشک به سمت فرودگاه بین‌المللی ریاض شلیک کرد که به گفته مقامات سعودی توسط سامانه ضد موشکی ساخت آمریکا رهگیری و منهدم شد. عربستان در تلافی این حمله یمن را در مرزهای زمینی و دریایی محاصره کرد.

اینها تنها تحولات مربوط به عربستان در یک هفته گذشته نبودند. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با انتشار پیامی توئیتری از اقدامات ملک سلمان و ولیعهد قدرتمند وی؛ محمد بن سلمان حمایت کرد. جرد کوشنر، داماد ترامپ چند روز پیش از این رویدادها به عربستان و اسرائیل سفر کرده بود. وزارت امور خارجه اسرائیل یک مقاله درباره موضعش پس از استعفای حریری به سفارت‌خانه‌های خارجی ابلاغ کرد. این، کاملا مطابق با نسخه رسمی سعودی‌ها از این وقایع بود که مسوولیت بحران کنونی در لبنان را متوجه ایران می‌دانست. محمود عباس  رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در سفری ناگهانی به مصر و عربستان رفت. بروکسل یک درخواست تعجب‌آور دریافت کرد که یک هیات سعودی خواهان سفر به این کشور در هفته آینده برای بحث درباره روش‌های مبارزه با ترور هستند. این سعودی‌ها به دعوتی از سوی اروپایی‌ها پاسخ دادند که 10 ماه پیش مطرح شده بود.

هاآرتص در ادامه نوشت: آیا این رویدادها به یکدیگر مرتبط هستند، همان‌طور که تابستان گذشته تحت رهبری عربستان، امارات متحده عربی و مصر برای انزوای قطر همکاری کردند، آیا ارتباطی میان این مسائل و مصالحه میان تشکیلات خودگردان و حماس که از هفته گذشته در غزه اجرایی شده و تحت رهبری قاهره است، وجود دارد؟ مقامات اطلاعاتی و محققان دانشگاهی بر این باورند که این‌ها گام‌هایی طراحی شده برای افزایش نفوذ محمد بن سلمان در آستانه انتقال قدرت به وی از پدر 82 ساله‌اش به دستان بن سلمان است.

مشخص نیست، سعودی‌ها لزوما با این اقدامات به جایی برسند. کاخ پادشاهی روابط نزدیکی با دولت ترامپ دارد و عربستان سعودی در میان معدود کشورهایی بود که سال گذشته در کنار اسرائیل از انتخاب دونالد ترامپ استقبال کردند. در طول یک سال گذشته گزارشات رو به افزایشی دیده می‌شود که نشان می‌دهد همکاری‌های دپلماتیک میان ریاض و تل آویو، از جمله در زمینه اطلاعاتی بیشتر شده است. اسرائیل و سعودی‌ها به ایران به عنوان دشمن مشترک می‌نگرند و هر دو از ناتوانی غرب در مواجهه با افزایش نفوذ ایران در منطقه ناامید شده‌اند.

این روزنامه صهیونیستی در ادامه گزارش خود به یادداشت اخیر دان شاپیرو، سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل در هاآرتص اشاره کرد که نوشته بود؛ آیا سعودی‌ها با این اقدامات خود در حال سوق دادن اسرائیل به سمت جنگ با حزب‌الله و ایران هستند.

شاپیرو که یکی از مشاوران باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا در امور خاورمیانه بود در این یادداشت بر احتمال این حقیقت تاکید کرد که نجات اسد در جنگ داخلی سوریه، سعودی‌ها را بر آن داشته است تا تلاش کنند جنگ با ایران را از سوریه به لبنان منتقل کنند و برای این کار در تلاشند که اسرائیل این کار کثیف را برای عربستان سعودی انجام دهد.

این اقدامات می‌تواند به یک زنجیره واکنش‌ها منجر شود که سعودی‌ها خواهان آن هستند. استعفای حریری حزب‌الله را به دست و پنجه نرم کردن با تاثیرات این بحران سیاسی و اقتصادی در لبنان واخواهد داشت که ممکن است به یک تقابل نظامی با اسرائیل برای متحد کردن عموم لبنانی‌ها حول خود منجر شود. شاپیرو هشدار داد که اسرائیل ممکن است به یک مناقشه نظامی نابهنگام و غیرمعقول توسط سعودی‌ها سوق داده شود.

 شاپیرو تنها کسی نیست که احتمال این سناریو را می‌دهد. داو زاخیم که در دولت رونالد ریگان، رییس جمهور اسبق آمریکا پست‌های مختلفی در پنتاگون داشت به تازگی در مقاله‌ای در نشریه فارین پالیسی به بررسی اتحاد میان آمریکا و عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اسرائیل پرداخت.

وی نوشت که سفر کوشنر به ریاض از زمان به قدرت رسیدن ترامپ در کاخ سفید سومین بار بوده است و ترکیب ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان هر احتمالی را ممکن می‌کند. زاخیم معتقد است که این سه در حال طراحی چیزی هستند که به نظر می‌آید طرحی برای اعمال فشار بر ایران باشد. موفقیت اسد، افزایش حضور روسیه در سوریه و افزایش نفوذ ایران همگی یک وضعیت جدید و نامشخص را ایجاد کرده‌اند. به همین دلیل لازم است که قواعد این بازی تعریف شود که شامل عملیات نظامی آزادانه اسرائیل در جبهه شمالی خواهد بود.

ظاهرا این دلیل گزارشات متعدد از حملات هوایی اسرائیل در سوریه است که انبارها و کارخانجات تسلیحاتی را هدف قرار می‌دهد. این شرایط همچنین به طرز تاسف‌باری خطر یک زوال طراحی نشده در نتیجه یک حادثه داخلی خارج از کنترل را افزایش می‌دهد و اگر عربستان سعودی به عمد در حال دامن زدن بر تنش‌ها میان این کشورهاست، این یک خطر آشکار خواهد بود.

هاآرتص در بخش پایانی گزارش خود نوشت: فرماندهان نظامی اسرائیل اصرار دارند هر عملیاتی بر اساس اطلاعات دقیق و بررسی‌های زیاد پیش از ارائه‌ آن به رهبران سیاسی برای تایید است. اکنون به نظر می‌آید که این یک دوره تنش‌آلود حتی در مقایسه با طغیان سال‌های اخیر در منطقه خاورمیانه است که جهان عرب را با رویدادهای هفت سال گذشته تکان داد.


استعفای حریری توسط دولت عربستان دیکته شده بود

با شدت گرفتن تنش بین عربستان سعودی با ایران و حزب الله لبنان، نشریه آمریکایی آتلانتیک نوشته است که خاورمیانه در آستانه یک انفجار قرار دارد. این نشریه می نویسد: «نگرانی در آن است که همان عاملی که ممکن است موجب جلوگیری از این انفجار شود، همان امری است که می تواند این انفجار را شتاب بخشد».

حزب الله لبنان و ایران می گویند که حملات لفظی سعد حریری علیه آنها در جریان اعلام استعفایش در ریاض، توسط دولت عربستان دیکته شده بود و اکنون هم نخست وزیر قانونی لبنان در اسارت عربستان قرار دارد.

دستیاران سعد حریری این اتهام را تکذیب کردند اما خبرگزاری رویترز از قول منابع آگاه خبر داد که حریری اجازه بازگشت به لبنان پیدا نکرده است.

کابینه لبنان همچنان حریری را نخست وزیر قانونی می داند. دو تن از وزیران این کابینه از اعضای حزب الله هستند. هواپیمای ویژه نخست وزیر مسعفی لبنان روز پنجشنبه ۱۸ آبان به بیروت بازگشت، ولی خالی بود.

حریری در نطق استعفا که در ریاض ایراد کرد، ایران را به ایجاد هرج و مرج در لبنان، و حزب الله را به ویران کردن کشورش متهم ساخت.

حریری دو روز پیش از آن که رهسپار ریاض شود، در بیروت با علی اکبر ولایتی دیدار داشت.

شماری از رسانه های بین المللی از قول تحلیگران و استادان دانشگاه نوشتند که اکنون لبنان با یک چالش بزرگ روبروست و آن یافتن فرد دیگری برای گزینش او به سمت نخست وزیر آینده است.

طبق قانون اساسی لبنان و «میثاق وطنی» در آن کشور، در حالی که رئیس جمهوری لبنان باید مسیحی باشد، نخست وزیر حتما باید از میان مسلمانان سنی گزیده شود.

به گفتۀ پروفسور کریستین هندرسون استاد دانشگاه لیدن، عربستان می تواند با بیرون آوردن سپرده های خود از بانک های لبنان، اقتصاد آن کشور را فلج کند.

ولی آیا حزب الله از چنین اقدامی به هراس خواهد افتاد؟ یک دیپلمات اروپایی که نخواسته نامش برده شود، به روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفت: اکنون که ایران موقعیت خود را در عراق و سوریه تثبیت کرده و به نوعی پیروزی دست یافته، عربستان شایسته دانسته است که جنگ نیابتی علیه ایران را به جبهه لبنان بکشاند.

هاآرتص نوشت: اکنون باید دید که تلاش عربستان برای تضعیف حزب الله و تقویت نفوذ دولت ریاض چه نتیجه ای به دنبال خواهد آورد – ولی می توان یادآوری کرد که تلاش ده سال پیش عربستان برای رسیدن به همین هدف ناکام ماند. در آن هنگام، شیعیان و اهل تسنن لبنان در خیابان های بیروت درگیر شدند و آشوب بزرگی بر پا شد. ولی بنا بر ارزیابی هاآرتص، نتیجه آن کشمکش بین شیعیان و سنی ها، تقویت نفوذ و تحکیم قدرت حزب الله در لبنان بود.

به گفتۀ تحلیلگران شکست عربستان در لبنان، که به مفهوم تضعیف هر چه بیشتر اهل سنت در آن کشور خواهد بود، و زمینه را برای تسلط کامل حزب الله بر لبنان فراهم خواهد ساخت، می تواند برای اسرائیل به شدت نگران کننده باشد.


کودتای سعودی ها از ریاض در بیروت

الاخبار نوشت: گفتگوهایی که میشل عون، رئیس جمهور لبنان، پس از استعفای حریری با برخی مسئولان انجام داد، از صحبت درباره چگونگی استعفا و شرایط آن فراتر رفته و به مساله اقدام بعدی لبنانی، سعودی و ایرانی رسید؛ چرا که دانستن علت استعفا واقعیت را تغییر نمی دهد.

این نقشه سعودیها در یک ساعت طرح ریزی نشده است؛ به گزارش منابع آگاه، حریری زمانی که از سفر دوم خود به ریاض بازگشت، در جریان همه چیز بود؛ زیرا صحبت در مورد شرایط داخلی لبنان تنها در ساعتهای اخیر پیش از استعفا نبود؛ مناقشه سعودی ها در مورد آینده لبنان و تغییر معادله در آن با سفر رئیس حزب نیروهای لبنانی، دکتر سمیر جعجع و دیگر شخصیتهای لبنان اغاز شده بود؛ اما هیچکس این مساله را علنی نکرد. با سفر جعجع به استرالیا، نغمه انتقادها از حکومت لبنان به اوج خود رسید تا اینکه استعفای حریری مورد بحث قرار گرفت.

در خصوص استعفای حریری آنچه بیش از هر چیز مورد سوال است، دلیل انتخاب این زمان برای اعلام استعفاست. این استعفا سه جنبه منطقه ای، داخلی و سعودی دارد و زمان بندی آن بیهوده اینگونه انتخاب نشده است؛ این اتفاق زمانی رخ داد که محدوده جغرافیایی حضور داعش در سوریه و عراق به شدت روبه کاهش است و سعودی ها نگران آن هستند که ایران مناطق آزاد شده از دست داعش را اشغال کرده و بر انها مسلط شود.

لذا سعودی ها به اقدام بزرگی نیاز داشتند که همزمان با پایان یافتن مأموریت ائتلاف بین المللی در مبارزه با داعش و برنامه ترامپ برای مقابله با ایران از طریق اعمال تحریمهای اقتصادی بر حزب الله، باشد.

در این شرایط، فرصتی دست داد تا دو نقشه سعودیها انجام شود؛ استعفای حریری و شکستن احتکار و سیطره ایرانی در لبنان از یک سو، و اعلام جنبش اصلاحی بزرگی با پوشش وسیع تبلیغاتی و جلب حمایت بین المللی و آمریکایی با مطرح کردن نقش جدیدی برای عربستان در منطقه، از سوی دیگر. عربستان امید زیادی دارد که دو نقشه اش به موازات هم در داخل این کشور و نیز در لبنان با موفقیت روبه رو شود. در حقیقت نمی تواند اجازه دهد یکی از این دو برنامه با شکست مواجه شود و قطعا هرگز اجازه نمی دهد استعفای حریری به هدف مورد نظر سعودیها ختم نشود؛ چرا که این شکست بر صلابت حرکت اصلاحی سعودیها در داخل نیز تاثیر گذاشته و باعث آشفتگی می شود؛ در این حالت عربستان باید در انتظار تبعات چنین شکستی باشد.

عربستان ظاهرا از مقابله منطقه ای اش با ایران عقب نشینی نمی کند، بویژه پس از پرتاب موشک به سمت ریاض. سعودی ها همچنین از موضع خود در مورد لبنان نیز عقب نشینی نخواهند کرد؛ چرا که این عقب نشینی برنامه های داخلی آن را نیز تحت الشعاع قرار می دهد و باعث می شود در نظر دولتهایی که به تحرکات آن توجه دارند، ناتوان جلوه کند.

بدین معنا، اقدام بعدی در رابطه با مساله استعفای حریری توسط لبنان صورت می گیرد؛ شکی نیست که سخنان نصرالله زمینه را برای دادن زمان بیشتری برای بررسی اقدام بعدی فراهم کرده است و بحث و مشاوره های عون نیز در همین چارچوب قرار می گیرد.

به نفع نصرالله، دولت لبنان و هم پیمانان آنهاست که زمان بیشتری برای بررسی سرنوشت لبنان پس از استعفای حریری اختصاص دهند؛ حتی به عقیده برخی سیاستمداران این شرایط برای حزب الله راحت تر است؛ زیرا زمانی که تصمیمی در مورد جنگ فراگیر اعلام شود، فرصتی برای تاویل های دیگر باقی نمی ماند.

در این میان، رئیس جمهور لبنان جز مهار و کنترل شرایط داخلی گزینه دیگری ندارد؛ همچنانکه به گفته افراد نزدیک به او، استقرار و آرامش لبنان برای وی از دیگر مسائل با اهمیت تر است.

اما در صورت ادامه فشارهای عربستان و امریکا در زمینه اقدامات اقتصادی که برای برهم زدن اوضاع داخلی لبنان وارد می شود، شرایط به همین شکل باقی نمی ماند و هنگامی که این فشارها تشدید گردد، از اقدامات سریع و ضروری برای پاسخگویی به کودتای سعودی ها صحبت می شود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری