کد خبر: ۱۸۸۹۱۰
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۶
هدف ریاض از سوزاندن حریری چیست؟
بعد از آنكه سعد حریری در عربستان از نخست وزیری لبنان استعفا داد و علت ایت اقدام را ترس از ترور شدنش اعلام کرد تفسیرها و مواضع مختلفی در مورد عللی که حریری دست به انجام این اقدام زده مطرح شده است.

به گزارش اعتدال، از اتفاقات سال 2005 و خروج سوریه از لبنان تا کنون انتخاب نخست وزیر و رئیس جمهور همواره با چالش های متعددی مواجه بوده است. پیش از انتخاب حریری به عنوان نخست وزیر بیش از 2 سال بود که لبنان رئیس جمهور و نخست وزیر نداشت و اختلافات سیاست داخلی بالا گرفته بود و بازیگران سیاسی لبنان نمی توانستند به انتخاب واحدی برای رئیس جمهور و نخست وزیر برسند.

پس از گذشت دو سال بلاتکلیفی لبنان سال گذشته میشل عون"رئیس جمهور" و "سعد حریری" نخست‌وزیر لبنان شدند و این انتخاب نشان از توافق نسبی بین ایران و عربستان در مسائل لبنان بود.

اما هنوز یک سال از آغاز به کار مجدد حریری نگذشته بود که وی استعفا داد، رئوس استعفای حریری بیش از آنکه به مسائل داخلی کشور لبنان بپردازد یک نطق سیاسی بر ضد ایران و حزب الله بود، نخست وزیر لبنان در سخنرانی خود به معضلات و چالش های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی لبنان هیچگونه اشاره ای نداشت.

امیر خجسته نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس استعفای نخست وزیر لبنان را غیر منتطره خواند و گفت: حتی نشانه‌های دستپاچگی در نطق تلویزونی آقای حریری کاملا مشهود بود. این اقدام بدون شک با فشار سعودی‌ها انجام گرفته و دلیل این حرف نیز اعلام استعفای حریری از عربستان سعودی است که این اتفاقی نادر در تاریخ سیاسی جهان است.

علی امیدی کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سئوال که چرا حریری استعفا کرد؟ می‌گوید: در پشت این استعفا یک سناریویی از سوی عربستان طراحی شده است. بخشی از این سناریو این است که ایران و حزب‌الله در نزد مردم عرب و به خصوص لبنان منفور شوند. در سوریه هم طرفداران عربستان و آمریکا عملاً نتوانستند راه به جایی ببرند. در جنگ یمن هم اوضاع آن‌گونه که عربستان خواست پیش برود، نرفت و حوثی‌ها حتی موفق شدند اخیرا یک موشک دور برد به فرودگاه ملک خالد ریاض شلیک کنند.

سعودی‌ها نشان داده‌اند که در عرصه مسائل بین المللی هیچگاه بازیگر عقلایی نبوده اند و سیاست زمین سوخته را بارها در کشورهای مختلف اجرا کرده اند و از اینکه سیاست زمین سوخته را در لبنان اجرایی کنند هیچگونه هراسی ندارند.

برهم زدن نظم سیاسی منطقه استراتژی جدید ریاض

عربستان می‌خواهد با استعفای نخست وزیر لبنان اینگونه بنمایاند که هرچند نمی‌تواند در برابر افزایش نفوذ ایران در منطقه اقدام کند و در جنگ‌های نیابتی در یمن، سوریه و عراق نتوانسته است موفق باشد اما با استفاده از نفوذ خود و با استفاده بازیگرانش نظم سیاسی منطقه را به هم بریزد. ریاض می‌خواهد نفوذ تهران را در بغداد، دمشق و بیروت کم کند و در این راه از استراتژی آمریکا و اسرائیل و سایر همپیمانانش استفاده می‌کند.

معادلات عراق هم یکی از مواردی است که عربستان در آن حرفی برای گفتن ندارد، امیدی در این زمینه گفت: البته این‌گونه هم نیست که در همه‌جا معادلات به نفع ایران رقم خورده باشد.

عربستان از راه‌های مختلف بر ایران و حزب‌الله اعمال فشار می‌کند که از مواضع خودشان کوتاه بیایند. پس شک نکنید که در پشت استعفای سعد حریری سعودی‌ها قرار داشته‌اند و اگر مستقیماً هم به حریری توصیه استعفا نکرده باشند، با رضایت تلویحی عربستان این استعفا انجام و روی آن فکر شده است.

از نظر علاءالدین غروی استاد دانشکده روابط بین‌الملل، مهندسی ایجاد بحران دائم در خاورمیانه که از بحران سوریه کلید زده شده وارد فرایند جدیدی شده است؛ فرایندی که آمریکای ترامپ، اسرائیل و عربستان سعودی شرکای اصلی این برنامه شوم و ویرانگر برای خاورمیانه‌ای هستند که در ماه‌های اخیر با شکست‌های فاحش داعش و سایر گروه‌های‌های تروریستی تکفیری- وهابی در سوریه و عراق به ثبات و آرامش نزدیک می‌شد.

اما حساست و دقت در تعیین چگونگی رویاریی با این بحران، مسئله‌ای است که دیپلمات‌ها و مقامات ایرانی باید به آن توجه داشته باشند و جمهوری اسلامی همزمان با مذاکره با متحدانش برای برطرف کردن مسائل سوریه، عراق و اقلیم کردستان و از بین بردن بهانه های دشمنان کشور با صلابت و اقتدارنقشه های آنها را نقش برآب کند.

هرچند همه توجه‌ها به اقداماتی است که عربستان انجام داده است اما ایران باید باید حرکت بعدی را انجام دهد و پس از آن اقدام ایران مورد تحلیل و تفسیر قرار می‌گیرد. هدف اصلی کسانی که سناریوی استعفای حریری را از نخست وزیری لبنان را نوشته اند اقدام اجبار تهران به اقدام عجولانه و هیجانی است اما این دیپلمات ها و مقامات ایرانی هستند که می توانند با آرامش زمین بازی را تغییر دهد./

پایان پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری