کد خبر: ۱۸۸۸۵۳
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۳
باید دید تا 3 روز مانده به مهلت سازمان بازرسی به دستگاه های اجرایی، بکارگیری بازنشستگان با محدودیت های جدید روبرو خواهد شد و مدیران دولتی حاضر خواهند شد حتی در صورت بازنشسته شدن، پست خود را برای سایر مدیران لایق و البته جوان تر از دست دهند یا در بر همان پاشنه سابق خواهد چرخید؟!
به جرات می توان گفت حادترین چالش اقتصاد ایران، حجم انبوه جوانان بیکار و افراد جویای به کار است. مشکلی که پس از سال ها برنامه ریزی و سیاست گذاری هم چنان تن نحیف اقتصاد ایران را می آزارد.

به گزارش اعتدال، در این میان با توجه به وابستگی شدید اقتصاد ایران به بخش دولتی، عمده سیاست های اشتغالزایی در این بخش متمرکز گردیده و بخش خصوصی عملا از جریان رقابت با بخش دولتی و شبه دولتی خارج گردیده است.

جدا از سیاست های نادرست و ناکارآمد، یکی از عواملی که مانع به کارگیری بسیاری از جوانان با تحصیلات بالای دانشگاهی و حتی برخورداری از توانایی های به روز مدیریتی گردیده، ابراز تمایل برای به کارگیری بازنشستگان است. 

قوانینی در کشور وجود دارد که تبصره هایی را به طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان وارد کرده است که دست دولت را در این طرح بازمی گذارد لذا اگر این قانون و طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را سامان بدهند در بهترشدن وضعیت اشتغال مؤثر است.

براساس طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان کسانی که بازنشسته شدند یا در آینده بازنشسته می شوند دولت نمی تواند هیچ گونه پرداختی به آنان انجام دهد و باید به جای بازنشستگان نیروهای توانمند را بکار گیرد.

در حالی که طبق قانون بازنشستگان تنها در موارد خاص و بر اساس برخی از تبصره ها، می توانند به در بخش دولتی به کار دعوت شوند، اما برخی مدیران همچنان سعی دارند تحت شرایط پیچیده به حضور در این بخش ادامه دهند و حاضر به واگذاری میز و پست خود به جوانان و مدیران لایق نیستند. 

با این حال بر اساس مصوبه اخیر مجلس، محدودیت های جدیدی درباره بکارگیری بازنشستگان ایحاد کرده است. در حالی که قانون منع بکارگیری بازنشستگان پیش از این نیز وجود داشت، اما به دلیل اختلاف در تفسیر این قانون، هر کس اگر مقامی قرار  داشت، در هر پستی قرار می‌گرفت می‌توانست بکار گرفته شود و به همین دلیل اکثر بازنشستگان مجددا بکار گرفته می‌شدند. با این حال با تفسیر جدید مجلس این فضا محدود می‌شود. 

با مصوبه جدید مجلس مقرر شد فقط کسانی که در جایگاه قانونی هستند در آن جایگاه می‌توانند بکار گرفته شوند مثلا یک وزیر فقط برای وزارت و یک استاندار فقط در جایگاه استانداری می‌تواند در شرایط لازم از شمول ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان مستثنی شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص زمان اجرای این قانون تصریح کرد: از تاریخ ۲۰ آبان ماه امسال قانون منع بکارگیری بازنشستگان قطعیت پیدا می‌کند و هرکس آن را نقض کند و نادیده بگیرد و بکار گرفته شود و یا بکار گیرد با مجازات انفصال روبرو می‌شود.

حال باید دید تا 3 روز مانده به مهلت رئیس سازمان بازرسی به دستگاه های اجرایی، بکارگیری بازنشستگان با محدودیت های جدید روبرو خواهد شد و مدیران دولتی حاضر خواهند شد حتی در صورت بازنشسته شدن، پست خود را برای سایر مدیران لایق و البته جوان تر از دست دهند یا در بر همان پاشنه سابق خواهد چرخید؟!


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ