کد خبر: ۱۸۸۷۷۲
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
سیاست غلط دولت در نمايشگاه مطبوعات متبلور شد
با توجه به رفتار دولت به نظر می‌رسد روحانی و تیمی که در کنار خود دارد قدرت رسانه ها را فراموش کرده زیرا باز هم بدون احساس اقناع افکار عمومی، زحمات رسانه‌ها توسط دولت اعتدال نادیده گرفته شد.

به گزارش اعتدال، دولت یازدهم و دومین دوره از دولت روحانی در وضعیتی به امورات خود ادامه می‌دهد که روحانی توانسته بخشی از وعده هایش را عملی کند و از این نظر می توان دولت اعتدال را در عرصه دیپلماسی و تا حدود زیادی در عرصه اقتصاد موفق دانست.


یکی از شعار‌های اصلی روحانی و دولت‌هایش توجه به خواسته‌های جوانان و ایجاد فضای باز فرهنگی بود و چه بسا در این عرصه نتوانست اقدام و یا اقدامات قابل توجهی را از خود به یادگار بگذارد، دولتمردان یازدهم و دوازدهم همواره در برابر حمله‌های تندروها سکوت اختیار کردند شاید این سکوت روحانی را با شخصیت و سیاست‌های وی بتوان توجیه کرد اما عدم حمایت و پشتیبانی رئیس جمهور از جریان‌ها و رسانه هایی که همواره در پی مقاومت و ایستادگی در برابر مخالفان وی بودند و همواره جور کم کاری اطرافیان و مسئولان رسانه‌ای دولت را می کشیدند هیچگاه قابل توجیه نیست.


بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها روز جمعه دوازدهم آبان ماه به پایان رسید. رئیس جمور غایب بزرگ افتتاحیه بود و در طول برگزاری این جشنواره در مصلی تهران تنها 4 وزیر از وزاری دولت دوازدهم به نمایشگاه آمدند که وزیر ارشاد خود متولی نمایشگاه و حضورش واجب بود اما وزرای اطلاعات، خارجه و ارتباطات را می‌توان نماینده کابینه دولت دانست.


عدم حضور پر رنگ دولتی که رسانه‌ها همواره یاری‌گرش بودند و حتی منتقدان هم یکی از اهدافشان اصلاح رویه پاستورنشینان است با هیچ پاسخی قابل توجیه نیست، دولتی که از نظر دستیابی به شعارهای انتخاباتی در عرصه فرهنگی بسیار ضعیف عمل کرده است این بار هم در برابر رسانه ها نتوانست به کم ترین وظیفه‌اش عمل کند.


حضور مسئولان و مدیران دولتی و وجود فضای تعاملی بهتر رسانه ها و نمایندگان شان با مخاطبان می توانست شعار پاسخگو بودن دولت را عملی کند و از ابهامات در این زمینه بکاهد عدم حضور رئیس جمهور و تعداد زیادی از کابینه دولت در نمایشگاه مطبوعات نشان از نداشتن اهمیت لازم قدرت رسانه‌ها برای دولت دارد.


نمایشگاه مطبوعات امسال از 6 آبان و با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد. معمولا در مراسم‌های افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات و کتاب، رئیس‌جمهور سخنرانی می‌کند که امسال اسحاق جهانگیری به جای وی در این مراسم حضور یافت جهانگیری درباره علت غیبت روحانی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه امسال گفت: آقای رئیس‌جمهور همیشه مثل سال گذشته خودشان با علاقه در نمایشگاه مطبوعات حضور پیدا می‌کردند، امسال هم برنامه‌ریزی کرده بودند، اما به دلیل کثرت کار و مسائل واجب‌تری که در برنامه‌ها پیش آمد از من خواستند در نمایشگاه حاضر شوم.


این سخنان جهانگیری برای رسانه ها جملات تازه ای نیست، پس از به قدرت رسیدن روحانی و تشکیل دولت یازدهم و و دوازدهم چنین واژه ها و جمله هایی بارها از سوی دولتمردان شنیده شده است و در تمام این سال ها با بیان چنین عباراتی تاکید کرده اند که دولت مشغول پیگیری کارها است و صلاح می‌بینند که رسانه ای نشود و تفاوت چندانی هم بین سوژه ها وجود نداشته است و برای آنها مهم نبوده که این سوال ها و سوژها پیگیری وعده‌های انتخاباتی و پسا انتخاباتی باشد یا امور اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی.


دولت روحانی علاقه ای به رسانه‌ای شدن کارهایی که پیگیری می کند ندارد. این علاقه به دیده نشدن در رسانه ها به جایی رسیده که حتی اگر وعده های انتخاباتی و مسائلی که دولت در آن بسیار موفق عمل کرده، توسط رسانه ها و افراد مخالف دولت با جوسازی معکوس نشان داده شود حتی رئیس جمهور و وزرای دولت اعتدال و تیم رسانه ای ریاست جمهوری اگر تکذیب هم نکنند به بیان همین مسئله کفایت می‌کنند که بهتر است در سکوت و بدون جنجال آفرینی کارها انجام شود.


این عدم حضور و یا حضور کم رنگ دولتمردان در نمایشگاه مطبوعات را نیز می توان در قالب همین سیاست دولت تفسیر کرد؛ عامل دیگری که می‌توان برای حضور کمرنگ دولتی‌ها در نظر گرفت اعتراضات متعدد مالباختگان موسسات مالي و اعتباري و همینطور تحصن گنندگان پديده است.


در بیان اهمیت رسانه‌ها همین بس که اگر افکار عمومی در رسیدن دولت و حکومت به اهدافش همگام مسئولان نباشد هیچ موفقیتی حاصل نمی شود و در این راه مطبوعات و رسانه ها هستند که می توانند این همگامی را رقم بزنند، رسانه هایی که در مقابل زیاده خواهی های کاسبان تحریم ایستادگی کردند، و در سکوت دستگاه های نظارتی و سیاه نمایی واضح صدا وسیما به خوبی و بدون داشتن کوچکترین انتظاری افکار عمومی را با دولت اعتدال همراه کردند و نتیجه آن در انتخابات ریاست جمهوری به خوبی نمایان شد اما این ناسپاسی روحانی و دولتمردانش روز به روز رسانه‌ها را نا امید می‌کند و عواقب این رفتار برای دولت یازدهم خوش یمن نیست.


از طرفی نمی توان اقدامات دولتی که توانست دوباره چهره ایران را در عرصه بین الملل بازسازی کند و با کاهش قابل توجه تورم به کمک اقتصاد ایران بیاید را نادیده گرفت اما به هر اندازه که روحانی و دولتمردانش توانسته اند در عرصه اقتصاد و روابط بین الملل موفق عمل کنند در عرصه سیاست داخلی و مسائل فرهنگی بسیار کم فروغ بوده اند./

پایان پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ