کد خبر: ۱۸۸۶۶۰
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۶
حماس به دنبال جبران اشتباهات گذشته خود در قبال تهران
حماس به عنوان یکی از موثرترین گروه های مبارز با رژیم صهیونیستی در چند سال گذشته تحلیل ناصحیحی از مسائل منطقه به خصوص در مسئله سوریه و ارتباط با ایران داشت که اکنون به نظر می‌رسد در صدد جبران اشتباهات خود است.

به گزارش اعتدال، در شرایطی که حماس از راه مذاکره با تشکیلات خودگردان فلسطین و برقراری آشتی ملی به دنبال سپردن بخشی از قدرت خود در غزه است حضور هیئت سیاسی حماس در تهران تعجب بسیاری از گروه ها و دولت های منطقه را بر انگیخت.

بعد از آنکه دولت بشار است توانست در جنگ داخلی و جنگ با داعش پیروز شود دولت ها و گروه های منطقه مجبور به تغییر موضع در قبال دولت سوریه شدند. در این بین گروه حماس با آغاز درگیری ها در سوریه و قدرت گرفتن اخوان المسلین در مصر روابطش با تهران سرد شد تا اینکه چند روز پیش گروه سیاسی از حماس به تهران سفر کرد؛ این سفر را می‌توان نشاند دهنده آن دانست که حماس از راه اشتباهی که رفته بود پشیمان شده است.

حماس به این نتیجه رسید که با دوری از ایران و نزدیکی به قطر، ترکیه و عریستان نتایج خوبی به دست نیاورده است و گسترش همکاری با تهران می تواند بسیار مثمر ثمرتر باشد. از ظرفی تغییرات داخلی حماس کمک کرد تا بتوانند با عزم بیشتری به افزایش ارتباط با تهران بپردازند. در این تغییرات خالد مشعل، رئیس سابق دفتر سیاسی حماس از ریاست این دفتر خارج شد و اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی و صالح العاروری یکی از رهبران قدرتمند سیاسی و نظامی حماس معاونت دفتر سیاسی را برعهده گرفت.

با تحولاتی که در ریاست گروه حماس ایجاد شد تغییرات قابل ملاحظه ای در سیاست های آنها رخ می دهد، آنها پس از 12 سال که شدیدترین محاصره ها و تحریم ها را شاهد بودند پذیرفتند که با جنبش فتح و تشکیلات خودگردان آشتی کنند و چشم خود را بر روی اتفاقاتی که در انتخابات مجلس سال 2007 روی داد بببند. مردم نوار غزه در این چند سال بیشترین فشارها را تحمل کردند اما این فشار ها و محاصره باید پایان می پذیرفت و این رهبران جدید حماس بودند که به آن تن دادند اما اسرائیل در مقابل این اقدام حماس و فتح سکوت نکرد و دو شرط اصلی را برای پذیرش این آَشتی پیش روی فلسطینیان قرار داردند که نخست قطع رابطه حماس با تهران و دیگر خلع سلاح آنها بود.

حماس شروط نتانیاهو را کاملا نادیده گرفت و برای اعلام برقراری روابط دوستانه به تهران آمد و جنبش فتح و تشکیلات خودگردان فلسطین نیز به این شروط رژیم صهیونیستی بی توجه بوده اند.

تشکیلات خودگردان از زمان برقراری قرارداد اسلو با رژیم صهیونیستی به دنبال سازش با اسرائیل و آمریکا و کشورهای غربی رفت که به در بسته خورد و نتوانست به اهدافش برسد. امروز جنبش فتح و تشکیلات خودگردان به این نتیجه رسیده اند که باید درکنار اقدامات سیاسی و مذاکرات اهرم فشار نظامی را همراه داشته باشند تا بتوانند به اهداف خود برسند و حماس می تواند بهترین گزینه آنها در رویارویی با اسرائیل باشد‌.

حماس از گذشته خود را شاخه ای اخوان المسلمین می دانست و زمانی که اخوانی ها توانستند در مصر به قدرت برسند حماسی ها به سرعت سعی بر این داشتند که خود را به مصر نزدیک کنند و تا انذازه‌ای بع تهران کم توجهی کردند و از سوی دیگر حماس در بحران سوریه در پی رویارویی با بشار بود. آنها فکر می کردند به زودی اسد از سوریه خواهد رفت و سرنوشتی همانند معمر قذافی در لیبی نصیبش می شود این عوامل سبب شد که حماس روز به روز از ایران فاصله بگیرد اما تمام پیش بینی های حماس نادرست بود و هم اخوان المسلمین در مصر سرکوب شد و هم بشار در سوریه ماند؛ به نظر می رسد با سفر هیئت سیاسی حماس به ایران قصد دارند اشتباهات پیشین را جبران کنند.

اینکه حماسی ها چقدر می خواهند روابطشان را با تهران تعمیق ببخشند و حتی تهران را جایگزین دوحه کنند بستگی به عوامل متعددی دارد اما ایران نشان داده آغوش اش برای گروه هایی که به مبارزه با اسرائیل بپردازند باز است و برای این مسئله منعی ندارد.

حتی در اوج اختلافات تهران با حماس رابطه بین حماس و ایران، در باره تامین سلاح های مقاومت رابطه پایداری بود و تهران از حماس حمایت نطامی می کرد. علی اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در امور بین المللی در این باره اظهار داشته است:« میخواهیم به رژیم صهیونیستی ثابت کنیم که روابط بین ایران و مقاومت فلسطین که در دو جنبش حماس و جهاد اسلامی نمود می یابد، یک استراتژی است که قطع نمی شود بلکه حمایت ایران از مقاومت روز به روز بیشتر می شود»

جمهوری اسلامی به آزادی فلسطین و نابودی اسرائیل به عنوان یک آرمان می اندیشد و در هر صورتی از مسئله آزادی فلسطین چشم پوشی نمی کند؛ ایران در این راه هزینه های بسیار را متحمل شده و این بهترین فرصت برای حماس است که به فکر جایگزینی تهران با دوحه باشد./

پایان پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ