کد خبر: ۱۸۸۵۸۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۸
زیر و بم لغو عضویت سپنتا از عضویت در شورای شهر یزد
پس از ممانعت شورای نگهبان از حضور مینو خالقی در مجلس که با سکوت برخی چهره های سیاسی همراه شد، این بار حتی چهره های اصولگرا نیز در خصوص تصمیم شورای نگهبان نظری مخالف دارند.

به گزارش اعتدال، پس از سکوت معنادار بسیاری از مسئولان و سیاستمداران پیرامون نظر شورای نگهبان در مورد ابطال آرای مینو خالقی در انتخابات مجلس، این بار نوبت به تکرار بدعت شورای نگهبان در مورد سپنتا نیکنام رسید؛ اما اینبار واکنش ها به اقدام شورای نگهبان جدی تر و گسترده تر است و علاوه بر اصلاح طلبان، چندین شخصیت و مسئول اصولگرا از جمله عزت‌الله ضرغامی، علی لاریجانی، عباس سلیمی‌نمین، احمد توکلی، غلامحسین الهام و محمدرضا زائری به تصمیم شورای نگهبان اعتراض کرده اند.

بسیاری از نمایندگان مجلس در چند روز اخیر به مواضع شورای نگهبان واکنش نشان داده اند. مصطفی کواکبیان عضو فراکسیون امید در تذکر شفاهی درباره موضوع «سپنتا نیکنام» با بیان اینکه اصل ۷۱ قانون اساسی به صراحت می‌گوید مجلس می‌تواند در عموم مسائل قانون گذاری کند، اظهار داشت: همچنین بند ۱۱ ماده ۲۴ نیز می‌گوید رئیس و هیئت رئیسه باید شان مجلس را رعایت کند و من بحثم این است که یک هموطن زرتشتی سه ماه است اجازه پیدا نمی‌کند به جلسات شورای شهر برود.

وی خطاب به رئیس مجلس گفت: من خواهش می کنم که شما این موضوع را یک جوری با دوستان شورای نگهبان که در جای خود، نظر فقهی و حقوقی دارند مطرح کنید که این موضوع را بیاورند و از کانال مجلس بگذرانند که مجلس هم تفسیر کند و به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود وگرنه ادامه موضوع به این شکل، مجلس را از حیز انتفاع می اندازد.

همچنین علی رضا رحیمی در اخطاری خطاب به رییس مجلس اظهار داشت: ورود شما به بحث اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر را به فال نیک می‌گیریم و واقعاً جای تاسف دارد که موضوعی به این روشنی، حدود ۲ ماه در افکار عمومی محل مناقشه قرار گیرد و سران قوا ورود کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست مجلس با تاکید بر این‌که ابلاغ ماموریت به یکی از نمایندگان از سوی رییس مجلس برای رسیدگی به این مسئله امری مثبت است، تصریح کرد: به هر حال امیدواریم فضا به‌طوری مدیریت شود که احیاناً این شائبه ایجاد نشود که نظام جمهوری اسلامی با اقلیت‌های دینی مشکل دارد؛ چراکه این مسئله هم در قانون اساسی تصریح شده و هم اقلیت‌‌های دینی نهایت مشارکت و تاثیرگذاری را به لحاظ حمایت از مجموعه نظام و ارزش‌های انقلاب داشته‌اند.

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نمایندگان نسبت به رای شورای نگهبان به حذف عضویت سپنتا نیکنام از شورای شهر یزد گفت: اظهارنظر مجدد شورای نگهبان در باره قانونی که قبلا تصویب و اجرایی شده است، قانون را از مسیر خارج می کند.

پس از موضع گیری های رئیس قوع مقننه در صحن علنی مجلس، علی لاریجانی یک بار دیگردر حاشیه نشست در پاسخ به پرسشی درباره اشتغال اقلیت‌های دینی در شوراهای اسلامی شهر اظهار کرد: تفسیر قانون اساسی به عهده شورای نگهبان بوده که در نص قانون اساسی آمده است اما بحث این است که آیا از اصل چهارم قانون اساسی برداشت درستی داریم یا خیر که محل بحث است.

وی افزود: اگر بخواهیم از اصل چهارم استفاده کنیم تا سایر اصول را تغییر دهیم که تصور می‌شود فلان اقدام خلاف شرع باشد، چنین چیزی وجود ندارد چرا که در اصل ۴ و ۹۵ نحوه نظارت شورای نگهبان بر مصوبات مجلس مشخص شده که این شورا دو زمان ۱۰ روزه فرصت دارد تا مصوبات را بررسی کند.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه اگر بعد از تصویب قانونی مجددا به موضوع برگردند محل اختلاف نظر ماست، اظهار کرد: در این زمینه دو شأن وجود دارد؛ اول اینکه محل اختلاف، اصل مبنای این اقدام است که در سایر امور هم موجب اختلاف نظر خواهد بود به این معنا که اگر قانونی تصویب شود و دو ۱۰ روز هم از زمان آن بگذرد اما شورای نگهبان بعد از آن مجددا قصد بررسی و اظهارنظر درباره قانونی را داشته باشد این موضوع در کار اختلال ایجاد می‌کند.

فارغ از تبعات اجتماعی تصمیم شورای نگهبان در مورد سپنتا نیکنام، تصمیم اخیر شورای نگهبان و مواضع آیت‌الله یزدی را می توان بدعتی خطرناک عنوان کرد؛ اینکه شورای نگهبان بخواهد در مورد قوانینی که قبلا تصویب شده و مورد تایید شورای نگهبان نیز قرار گرفته است مواضع جدید بگیرد بسیار نگران کننده و است در این صورت تفسیر های جدید از قوانین قدیم می تواند بسیار مشکل آفرین باشد./

پایان پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: