کد خبر: ۱۸۸۵۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱
پوتین در خاورمیانه به دنبال چیست؟
هم تهران و هم مسکو با ساختار نظام جهانی با محوریت ایالات متحده مخالفت می کنند.

به گزارش اعتدال، پس از حوادث و تقابل اوکراین و روسیه، آمریکا و اروپا تحریم های اقتصادی شدیدی را علیه روسیه وضع کردند و اکنون که مسکو از طرف اروپا و آمریکا در تنگنا است اهمیت تاسیس کریدور شمال-جنوب برای روسیه موقعیت استراتژیک ایران را برای روسیه بیش از پیش مهم کرده است.

ولادیمیر پوتین برای سومین‌بار است که به ایران سفر می کند. رئیس جمهور روسیه برای نخستین بار در سال 1386 و برای حضور در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر به ایران سفر کرد و این سفر در حالی اتفاق افتاد که کمتر کسی فکر می کرد پوتین این سفر را انجام دهد زیرا در آن سالها بسیاری از کشورها روابط خوبی با ایران نداشتند و حتی شایعه ترور رئیس جمهور روسیه در تهران نیز مطرح شد که با همه این شرایط پوتین برای نخستین بار به ایران سفر کرد. ولادیمیر پوتین برای دومین بار در آذر ماه 94 به تهران آمد و سفر اخیر وی سومین سفر پوتین به ایران است.

تقابل علنی و رویارویی دائمی ایران و آمریکا پس از انقلاب همواره بسیار پر رنگ بوده است و پشتیبانی های گسترده ایالات متحده از رژیم صهیونیستی همواره به این دشمنی ها دامن زده و با روی کار آمدن ترامپ این دشمنی علنی تر شده است و همواره سیاست مداران ایرانی در طول این سالیان به دنبال استفاده از شکاف بین سیاست های ایالات متحده و روسیه بوده اند تا بتوانند مواضع خود را قوی کنند و در این بین تقویت روابط با روسیه و همپینانش در چند سال اخیر با فراز و نشیب هایی همراه بوده است اما مسئولان جمهوری اسلامی مواضع نزدیکی را در بسیاری از مسائل بین المللی داشته اند و پس از روی کار آمدن دولت یازدهم به نوعی به اتحاد تبدیل شده است.

هم تهران و هم مسکو با ساختار نظام جهانی با محوریت ایالات متحده مخالفت می کنند. در چند سال گذشته و پس از حوادث و تقابل اوکراین و روسیه، آمریکا و اروپا تحریم های اقتصادی شدیدی را علیه روسیه وضع کردند و اکنون که مسکو از طرف اروپا و آمریکا در تنگنا است اهمیت تاسیس کریدور شمال-جنوب موقعیت استراتژیک ایران را برای روسیه بیش از پیش مهمتر کرده است و در این شرایط اتحاد ایران و روسیه می تواند چاره ای باشد برای غلبه بر شرایطی که نظم جهانی به رهبری آمریکا برای هر دو کشور به وجود آورده است.

«روسیه پوتین» را می توان به عنوان سرمایه‌داری معرفی کرد که به مرور سعی دارد به اقتصاد جهان بپیوندد و ادامه سیاست هایش را در نزدیکی روابطش با قدرت های بزرگ اقتصادی دنیا می بیند که ایران را نمی توان جزو این کشور ها برشمرد اما نزدیکی، وجود ذخایر فراوان انرژی و موقعیت استراتژیک امتیازی است که پوتین را به داشتن متحدی به نام ایران سوق می دهد و از طرفی با اختلافاتی که بین برخی از کشورها از جمله قطر با امریکا به وجود آمده و از سوی دیگر تمایل عربستان برای افزایش روابط اقتصادی با روسیه سبب شده است تا پوتین توجهش به کشورهای حوزه خلیج فارس روز به روز بیشتر شود و ایران در این بین نقش بسیار مهمی را می تواند ایفا کند.

در وضعیتی که برخی از شرکت های بزرگ غیر آمریکایی شرط حضور و سرمایه گذاری در ایران را راضی بودن آمریکا قلمداد می کنند فرصت بهینه ای برای «روسیه پوتین» پیش آمده است تا بتواند سهم خود را در سرمایه گذاری و حضور در ایران افزایش دهد. هرچند کیفیت و توانایی های روس ها با اروپایی ها قابل مقایسه نیست اما در شرایط فعلی می تواند آینده خوبی را برای هردوکشور رقم بزند.

روسیه پوتین بسیار منفعت طلب است این اتحاد و همکاری با ایران به معنای همپیمانی در مسائل بین المللی نیست، همانطوری که روسیه بارها در سوریه با آمریکا و ترکیه همکاری کرد و منطقه امن در مرزهای رژیم صهیونیستی ایجاد کرد و باید توجه داشت روسیه ارتباط نزدیکی با اسرئیل دارد و منافعش را در تامین امنیت کشوری که با او همپیان است می بیند. از طرفی در زمان تندروی های دولت احمدی نژاد حاضر نبود که از پشتیبانی از اسرائیل کوتاه بیاید و از حق وتوی خود در برابر قطع نامه های شورای امنیت علیه ایران استفاده نکرد.

وجود ظرفیت هایی مثل همسایگی، قدرت اقتصادی روسیه، طرفیت های سرمایه گذاری در ایران و تاسیس کریدور شمال-جنوب از یک طرف و از طرف دیگر محدودیت در برقراری رابطه اقتصادی و صنعتی بین ایران و کشورهای غربی فرصت مناسبی را پیش آورده است تا ایران و روسیه متحد شوند و از منافع مشترک و متقابلی که از افزایش روابط اقتصادی آن هم با ارزهای ملی وجود دارد استفاده کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: