کد خبر: ۱۸۸۲۱۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۳
سرپرست سابق وزارت علوم در مراسم تودیع وزیر سابق و معارفه وزیر جدید علوم از تکه تکه شدن بخش‌های این وزارتخانه انتقاد کرد و گفت: در حال حاضر آموزش عالی باید منسجم باشد و تکه تکه کردن آن و واگذاری هر بخش به بخش‌های دیگر به نفع کشور نیست؛ اینکه حوزه‌ای را به دلیل پیوند با بیمارستان‌ها به یک حوزه و حوزه دیگری را به دلیل پیوند با پالایشگاه به حوزه دیگر واگذار کنیم درست نیست. باید بخش‌های جدا شده آموزش عالی به پیکره اصلی خودش برگردد.
التهاب و نگرانی دانشگاهیان در خصوص عدم انتخاب وزیر علوم صبح امروز با تودیع وزیر سابق و معرفی وزیر جدید که در حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، روسای دانشگاه‌ها، معاونین و مدیران کل وزارت علوم برگزار شد، پایان یافت. در ابتدای این مراسم دکتر سیدضیا هاشمی سرپرست سابق وزارت علوم اظهار کرد: از نمایندگان مجلس به خاطر رای اعتماد به دکتر غلامی، تشکر کرده و از زحمات دکتر فرجی‌دانا و دکتر فرهادی تقدیر می‌کنم. همچنین از رئیس جمهور تشکر می‌کنم که به بنده اعتماد کرد و مسئولیت سرپرستی وزارت علوم را در دوران گذار از دولت یازدهم تا دوازدهم را به من سپرد.

وی در ادامه تصریح کرد: حضور رهبری در راس نظام واقعا برای کشور بخصوص در مقاطع حساس تاثیرگذار است و خوشحالم که فردی دانشمند نیز در راس دولت قرار دارد.

سرپرست سابق وزارت علوم اظهار کرد: دکتر غلامی فردی نمونه، برجسته، مدیر، مدبر و صبور هستند امیدوارم این فرزانگی مدیران در دوره‌های فنی نیز ادامه داشته باشد، جهانگیری هم اگرچه مهندس است ولی بخشی از مفاهیم اجتماعی را در عرصه سیاست پررنگ کرد و به آموزش عالی هم بسیار اهمیت می‌دهد.

به گفته دکتر هاشمی، باید به سرمایه اجتماعی و شاخص‌های آن در وزارت علوم توجه کنیم، یکی از دستاوردهای دولت یازدهم رشد مشارکت اجتماعی بود. احساس مسئولیت دانشگاه نیز از ضرورت‌های دولت دوازدهم است.

سرپرست سابق علوم تاکید کرد: باید زبان نسل‌های جدید را به خوبی درک کنیم زیرا عدم توجه به نسل جدید مانع مشارکت اجتماعی می‌شود، اگر ما نتوانیم منطق تحولات اجتماعی را درک کنیم از تحولات زمان عقب می‌مانیم.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه ما که یک جامعه رسانه‌ای است تحولات اجتماعی زیاد است و عقب ماندگی از تحولات پست و مقام و جناح و گروه نمی‌شناسد و همه باید نسبت به تحولات درک و رویکرد درستی داشته باشند.

دکتر هاشمی گفت: اگر در عرصه تحولات اخیر کشور و همچنین اموزش عالی نتوانیم همدل و مدیریت درستی داشته باشیم مطمنا به عقب ماندگی می رسیم آموزش عالی امروزه بیش از هر دوره ای به انسجام‌نیاز دارد.

سرپرست سابق وزارت علوم خاطرنشان کرد: در حال حاضر آموزش عالی باید منسجم باشد و  تکه تکه کردن آن و واگذازی هر بخش به بخش های دیگر به نفع کشور نیست، اینکه حوزه ای را به دلیل پیوند با بیمارستان ها به یک حوزه و حوزه دیگری را به دلیل پیوند با پالایشگاه به حوزه دیگر واگذار کنیم درست نیست. باید بخش های جدا شده آموزش عالی به پیکره اصلی خودش برگردد و امیدوارم در دوران دکتر غلامی شاهد یک انسجام در این بخش شویم.

همچنین دکتر محمد فرهادی وزیر علوم سابق در این مراسم گفت: در دولت یازدهم زمانی که من تصدی وزارت علوم را قبول کردم در ابتدا با چالش‌هایی مواجه بودم و یک نوع بی‌ثباتی وجود داشت. بطوریکه ۶۴ دانشگاه رئیس نداشت و با سرپرست اداره می‌شد که این دانشگاه‌ها از دانشگاه تراز اول و برتر گرفته تا دانشگاه‌های جدیدالتاسیس بودند. یکی از اقداماتی که صورت گرفت این بود که این دانشگاه ها ساماندهی شدند.

وی در ادامه تصریح کرد: از مسائل دیگر دوره قبل مسله بورسیه‌ها بود، که این موضوع هنوز هم متاسفانه جریان دارد با اینکه واقعا پرونده آنها بسته شده است اما برخی از این افراد فارغ‌التحصیل شده و منتظر جذب خود هستند.

دکتر فرهادی تاکید کرد: در دوره وزارت من دانشگاه‌ها بدهی داشتند و بودجه دانشگاه‌ها در سال ۹۰ و ۹۱ حدود ۶۸ تا ۷۲ درصد تخصیص داده می‌شد و دانشگاه‌ها بدهی بالایی داشتند که خوشبختانه در این دولت دانشگاه‌ها از حمایت و توجه بیشتری بهره‌مند شدند و مشکلات آنها تا اندازه‌ای حل شد و بدهی ۶۰۰ و ۷۰۰ میلیاردی آنها به شهرداری‌ها پرداخت شد و ثبات بهتری پیدا کردند.

به گفته وزیر سابق علوم،  من در دوران وزارتم با دکتر غلامی آشنا شدم. دیدم که دانشگاه ایشان نیز دانشگاه خوب و پیشرویی است و از دانشگاه‌های تراز  هستند. بطوریکه در عرصه بین‌المللی کارهای خوبی نظیر راه اندازی دانشگاه دی هشت انجام داده‌اند.

دکتر فرهادی به وضعیت رشد علمی در دوران ‌وزارت خود اشاره کرد و افزود: شتاب علمی در دوره ما شدت گرفت به طوری که در سال ۲۰۱۳ رتبه ۲۵ بود ولی اکنون به رتبه اول دست یافتیم. درصد مقالات ما در سطح یک درصد مقالات دنیا سه برابر شد و رتبه علمی ایران در جهان ارتقا چهار پله‌ای پیدا کرد. پارک‌های علم و فناوری از ۳۲ پارک به ۴۳ پارک افزایش یافت قراردادهای تحقیقاتی با دیگر دستگاه‌ها افزایش یافت و تعداد دانشگاههای برتر دنیا از یک دانشگاه به ۱۳ دانشگاه رسیده است و این در رتبه‌بندی لایدن ۱۸ دانشگاه است.

وی گفت: طرح آمایش آموزش عالی از طرح‌هایی بود که پیگیری شد و باید در این دوره به جد دنبال شود. همچنین در حال حاضر ۲۶۰۰ واحد آموزش عالی داریم که خیلی از آنها واقعا مورد نیاز نیست که با توجه به طرح آمایش عالی باید ساماندهی شوند.

فرهادی تاکید کرد:  در دولت قبل بیش از ۲۰۰۰ نشریه جدید مجوز گرفت، تعداد انجمن‌های علمی دانشجویی افزایش یافت ۶۳ بنیاد حامی علم و فناوری شکل گرفت و در دوره ما تمرکز زدایی انجام شده و بیشتر ماموریت‌ها به دانشگاه‌ها محول شد.

در ادامه اسحاق جهانگیری  گفت: وزارت علوم جای مهمی است و آقای رئیس جمهور زیر نامه مدیران متعددی را برای این سمت امضا کرده‌اند که در دوره ما نسبت به سایر وزارتخانه‌ها بی‌سابقه است.یکی از آنها رای نیاورد،‌ دیگری سرپرست شد و از این قبیل مسائل و دلیل آن هم این است که وزیر علوم باید از همه جهات مورد قبول قرار گرفته و نقش ایفا کند.

وی  خاطر نشان کرد: آقای هاشمی در مقطع حساسی مسئولیت را قبول کردند، چرا که آغاز سال تحصیلی بود و در همین دوره دشوار نیز خوب عمل کرده و کار ماندگاری انجام دادند. آقای فرهادی نیز شخصیتی خدوم،‌ شایسته و علمی هستند و در دولت‌های مختلف چه در دولت زمان جنگ،‌ چه در دولت اصلاحات و در دولت یازدهم و اعتدال توفیقات خوبی داشتند و مطمئن هستم که کارهای ماندگار ایشان در تاریخ آموزش علمی کشور ثبت می‌شود.

جهانگیری همچنین تصریح کرد: ‌آقای دکتر غلامی نیز چهره بی ادعا،‌ متواضع، متین و با صبر مثال زدنی است. شخصیت علمی و اجرایی که از یکی از دانشگاه‌های خوب کشور شروع کرده و امروز نیز در راس وزارت علوم قرار گرفته است و انشاءالله همه کمک کنند تا ثبات خوبی در این دوره برقرار باشد.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: یک زمان ما از وزارت علوم اداره دانشگاه‌ها را انتظار داریم، اما من فکر می‌کنم پیدا کردن راهکار برای حل مسائل کشور انتظار بزرگ دیگری از وزارت علوم است که با شناخت من از توانمندی دانشگاه‌های کشور،  این انتظار دور از ذهن نیست و  آنها می‌توانند پاسخگوی این نیاز باشند.

وی ادامه داد: من از گذشته و در دولت یازدهم ارتباطم با دانشگاه‌ها خوب بوده و در جریان کم و کیف آن هستم و باید بگویم که توسعه کشور جز از طریق توسعه علمی امکانپذیر نیست و همه حرف‌هایی که درباره توسعه در حوزه‌های مختلف و در سند چشم انداز می‌زنیم باید از مسیر علمی در دانشگاه‌ها طی شود.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری نیز انصافا روی موضوع علم و فناوری مایه گذاشتند و جوری آن را مطرح کردند که به گفتمان عمومی و مساله جدی در کشور تبدیل شود و مسئولان رده اول کشور از ابتدا تاکید کردند که دانشگاه باید مبدا تغییرات و تحولات کشور باشد، در عین حال باید به دشواری‌های دانشگاه‌ها نیز توجه شود.

جهانگیری در ادامه اظهار کرد: این که دانشگاهی توسط دستگاه دیگری اداره شود می‌تواند با هماهنگی حل شود، اما مدیریت دانشگاه‌ها نباید چند پاره شود و در همه مسائل دانشگاه باید قدرت داشته باشد. قدرت و استقلال دانشگاه نباید از آن گرفته شود. امنیت، استقلال و شان و منزلت استاد و دانشجو و تشکل‌های علمی و سیاسی نباید آسیبی ببییند و اگر این چنین شده باید جبران کنیم که آنها موقعیت مناسبی داشته باشند.

وی تصریح کرد: در دولت یازدهم تلاش خوبی شد که بخشی از این نواقص برطرف شود و این راه باید ادامه پیدا کند و آقای دکتر غلامی کسی است که از ظرفیت اخلاقی، علمی و اجرایی خوبی برای این کار برخوردار هستند.

وی به برنامه‌های جدی دولت برای افزایش قدرت، استقلال و شان هیئت علمی و دانشجویان اشاره کرد و گفت: توسعه علمی، ارتباط گیری با مجلات علمی، تامین تجهیزات آزمایشگاهی، جدیت در بحث پارک‌های علم و فناوری، ارتباط صنعت و دانشگاه و تقویت اقتصاد دانش بنیان از جمله این برنامه‌ها هستند.

معاون اول رئیس‌جمهور یادآور شد: تنها چیزی که ایران ما می‌تواند به آ ن متکی باشد فکر جوانان است که رهبری از آن به عنوان اقتصاد دانش بنیان تعبیر کردند و برای اینکه اقتصاد، دانش بنیان شود، دانشگاه‌ها باید ورود پیدا کنند.

جهانگیری تاکید کرد: در زمینه اقتصاد مقاومتی نیز انتظار داریم که دانشگاه‌ها بیشتر کمک کنند چون اقتصاد مقاومتی فقط برای تحریم نیست و بنیان‌های اقتصاد باید در مجموع درست بنا شوند.

وی افزود: می‌شود اقتصاد را به جایی رساند که از تکانه‌های بیرونی آسیب نبیند البته اگر مردم امید خود را از دست بدهند بهترین سیاست اقتصادی نیز تاثیری ندارد. همانطور که در جریان سخنرانی ترامپ دیدیم که مردم به این صحبت‌ها اعتماد نکردند و کسی نرفت سکه و دلار و زمین بخرد. بنابراین اگر سیاست‌ها خوب باشد، شوک سیاسی و اقتصادی تاثیری ندارد.

معاون اول رئیس‌جمهور یادآور شد: سیاست دولت و وزارت علوم این است که هیئت علمی و دانشجویان در فضای امن و بازی داشته باشند و کرسی‌های آزاد اندیشی طبق فرموده رهبری به معنای واقعی راه بیفتد، اینگونه اعتماد همه دانشجویان و اعضای هیئت علمی جلب خواهد شد.

در پایان این مراسم دکتر منصور غلامی اظهار کرد: برنامه های خود را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردم و منتقدین وموافقین مطالبی را در خصوص آنها بیان کردند که تمامی این موارد در اجرای برنامه‌ها لحاظ می شود. در واقع این برنامه با مشارکت وکمک روسای دانشگاه‌ها تنظیم و تقدیم‌ مجلس شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: برنامه ما در وزارت علوم بر اساس قوانین فرادستی است و تمام مصوباتی که در خصوص دانشگاه ها، علم و فناوری وجود داشت و تکلیف شده بود به صورت برنامه مدون تنظیم و تقدیم‌ مجلس شد. البته بعضاً پیشنهاداتی در تدوین این برنامه ها صورت گرفت.اما بطور کلی برنامه تدوین شده یک تکلیف است که ما باید ان را اجرایی کنیم.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: در زمینه اجرای برنامه تدوین شده برای وزارت علوم از نظرات مجموعه های علمی دانشگاه ها، مراکز پژوهشی وعلم‌وفناوری استفاده خواهیم‌کرد. در حال حاضر برخی برنامه‌ها در حال اجرا هستند که باید ادامه یابند، برنامه‌های دیگر را نیز با تکیه به فکر، اندیشه و توانمندی تخصصی دانشگاهها، پژوهشگاه‌ها ومراکز علمی اجرا خواهیم کرد. بطور کلی با اجماع نظر دانشگاهیان نگران پشتیبانی اجرای برنامه‌ها نیستیم.

وی بر ضرورت ارتقا کیفی آموزش عالی تاکید کرد و گفت: باید سطح کیفی آموزش و پژوهش ارتقاء یابد و این موضوع یکی از اهداف ما در وزارت علوم باشد، اگر چه تاکنون این ارتقاء وجود داشته و بر اساس آن در ارزیابی ها جایگاه خوبی کسب کردیم اما با توجه به اهمیت سرعت در جریان توسعه علم ، لازم است ارتقاء کیفیت هم با سرعت پیش برود.

دکتر غلامی با تاکید بر اهمیت جایگاه وزارت علوم در کشور، افزود: بر این اساس باید به موضوع فارغ‌التحصیلان اهمیت زیادی داده شود چرا که آنها جامعه را اداره می‌کنند و قریب به اتفاق مدیران سطوح مختلف کشور، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های داخل هستند. بنابراین لازم است توانمندسازی آنها، ایجاد انگیزه‌های کارآفرین برای ورود به بخش صنعت و جامعه و در نهایت بحث اشتغال آنها جدی گرفته شود.

وزیر علوم تقویت ارتباط صنعت و جامعه را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه دانست وگفت: یکی از برنامه‌های وزارت علوم توسعه ارتباطات دانشگاهها با بخش صنعت و بدنه جامعه است. بر این اساس دانشگاه‌ها را باید به مراکز جامعه محور تبدیل کنیم تا مشکلات جامعه نجتوسط این مراکز حل شود. برای این کار باید در درجه اول مسئولان صنعت به دانشگاه‌ها توجه داشته باشند و مدیران دانشگاه ها نیز به سمت ارتباط صنعت حرکت کنند.

دکتر غلامی گفت: در بحث دیپلماسی و تعاملات علمی شروع خوبی در کشور داریم. اگرچه این کار با تاخیر شروع شد اما باید این حرکت با شتاب بیشتری حرکت کند.

وزیر علوم همچنین خاطر نشان کرد: ما در عرصه اجرا در دانشگاه‌ها با مجموعه پویا و زنده مواجه هستیم. دانشگاه‌ خانه دانشجویان و اساتید است. بنابراین نیازهای این مراکز نیازهای روزمره به شمار می رود، امیدوارم یک حرکت ویژه برای حمایت از دانشگاهها در دولت شکل بگیرد و در آینده درخواست های ما از مباحث روزمره به درخواست های تجهیزاتی و پشتیبانی تغییر پیدا کند.

به گزارش ایسنا، در پایان مراسم تکریم و معارفه وزرای علوم،‌ تحقیقات و فناوری دکتر محمد فرهادی با دکتر غلامی وزیر علوم و روسای دانشگاه‌ها عکس یادگاری گرفتند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری