کد خبر: ۱۸۷۹۳۵
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۳
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با حضور ۲۰۰ نفر از نمایندگان و به ریاست علی لاریجانی آغاز شد./ روحانی در مجلس:معامله‌ای بر سر دانشگاه نکرده و نخواهم کرد/ دولت در زمینه غیرامنیتی بودن دانشگاه ذره‌ای کوتاه نمی‌آید.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با حضور ۲۰۰ نفر از نمایندگان و به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.

به گزارش اعتدال، مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی و راس ساعت 8 و 8 دقیقه برای بررسی برنامه پیشنهادی رضا اردکانیان و منصور غلامی وزرای پیشنهادی نیرو و علوم،تحقیقات و فناوری آغاز شد.

رییس جمهور هفته گذشته در نامه‌ای منصور غلامی و رضا اردکانیان را برای تصدی وزارتخانه های علوم و نیرو به مجلس معرفی کرد.

رئیس‌جمهور در جلسه علنی مجلس حاضر شد

رییس جمهور در جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

حسن روحانی دقایقی پیش به همراه جمعی از وزرای کابینه دوازدهم جهت دفاع از برنامه و صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو در جلسه علنی مجلس حاضر شد.


اسامی نمایندگان موافق و مخالف وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

اکبر رنجبرزاده در آغاز جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس گفت که عباس گودرزی نماینده بروجرد و نبی هزارجریبی نماینده گرگان به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم و سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین و جهانبخش محبی نیا نماینده مردم میاندوآب به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی علوم سخنرانی خواهند کرد.

وی افزود: همچنین سید رضی نوری نماینده شوش و همایون یوسفی نماینده اهواز به عنوان مخالفان وزیر پیشنهادی نیرو و عبدالله رضیان نماینده قائمشهر و عبدالرضا هاشم زایی نماینده تهران به عنوان موافق وزیر پیشنهادی نیرو در جلسه بررسی صلاحیت وی سخنرانی خواهند کرد.

به گفته این عضو هیئت رئیسه مجلس برخی نمایندگان هم وقت خود را با بقیه نمایندگان تقسیم کرده‌اند.


روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم: به عهد خود درباره دانشگاه‌ پایبندم

رئیس‌جمهور خطاب به ملت و به ویژه دانشجویان و اساتید گفت : دولت از راه خود در زمینه احترام به علم و دانشگاه غیر امنیتی بودن دانشگاه، احترام به دانشجویان، احترام به آزادی اندیشه و بیان ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز (یکشنبه) در صحن علنی مجلس در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم اظهار کرد: معرفی وزیر علوم کمی به تاخیر افتاد. البته شاید این تاخیر ، خواصی هم داشت. این تاخیر نشان داد فضای جامعه ما و به ویژه دانشگاهیان نسبت به سرنوشت دانشگاه و علم تا چه حد حساس است.

وی افزود: همه نکاتی که در روزهای اخیر راجع به دانشگاه و لزوم حساسیت دولت نسبت به استقلال دانشگاه، آینده دانشجویان و شیوه فعالیت تشکلهای دانشجویی مطرح شد، نشان داد که دانشگاه زنده است. اساتید ما فعالند و به سرنوشت خود توجه دارند. مفهوم آن اهمیت علم و دانشگاه و سرزنده بودن نسل جوان و دانشگاه ها است. از همه آنهایی که در این زمینه سخن گفتند و نقد کردند سپاسگزارم.

روحانی تاکید کرد: هر آنچه در انتخابات 92 و 96 راجع به محیط دانشگاه، امن بودن و نه امنیتی بودن دانشگاه‌ها ، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و اساتید مطرح کردیم، همچنان به این عهد خود وفادار خواهیم بود.

رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: در این‌جا در محضر نمایندگان ملت ایران عرض می‌کنم، مبنای من در نحوه سلوک با وزرایی که تا امروز انتخاب شده‌اند و دو وزیری که ان‌شاءالله به کمک شما امروز انتخاب خواهند شد،  پیوست حکم است.

وی تصریح کرد: تمام وزرای ما در دولت دوازدهم در کنار حکم وزیری، یک پیوست حکم هم دارند و در آن پیوست حکم دقیقا مشخص شده که قدم به قدم اولویت دولت دوازدهم در اجرای ماموریت آن‌ها چیست و بطور منظم دولت این پیوست را پایش خواهد کرد و سه ماه به سه ماه آن را ارزیابی می‌کند.

رئیس قوه مجریه، همچنین ادامه داد: مبنای من با وزرا برای ادامه کار یا توقف آن پیوست احکام آنهاست که آن پیوست هم استخراج شده و از برنامه دولت که ملت ایران به آن رای داده‌اند و اسناد بالادستی قانونی که نسبت به وزارتخانه‌ها و دولت است،‌ در اختیار همه ماست.

رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاه و وزیر علوم از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، تصریح کرد: البته نیازی به گفتن ندارم و همه شما نمایندگان محترم می‌دانید که هماهنگ کردن برای معرفی وزیر به مجلس در برخی از موارد طولانی‌تر خواهد بود. هماهنگی برخی از وزارتخانه‌ها آسان تر و برخی طولانی‌تر انجام می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: ما صبر و حوصله و تعامل کردیم،‌ اما معامله نکردیم. من بر سر دانشگاه، آزادی آن، امنیت و آینده دانشجویان و خطی که دولت از ابتدا اعلام کرده با هیچ کس معامله نکردم و بدانید معامله نخواهم کرد؛ آنچه وعده من با ملت بوده و به حول و قوه الهی به شرط حیات تا روز آخر دولت ادامه خواهد یافت و شما نمایندگان و مردم به خوبی شاهد خواهید بود.

روحانی اضافه کرد: نیازی نیست با عجله راجع به افراد قضاوت کنیم. من از هیچ کدام از معیارهایی که برای انتخاب وزیر علوم بود، کوتاه نیامدم. ممکن است انتخاب ها و زمان طولانی شده و برای ایجاد هماهنگی این فرصت 60 – 70 روزه بود، اما من پای همه اصولم ایستاده‌ام .

وی با اشاره به صحبت‌هایی که با وزیر پیشنهادی علوم کرده یادآور شد: من به آقای دکتر غلامی که استادی با تجربه و دارای مراحل علمی طی شده در علم و پژوهش و از اساتید بنام و برجسته است و کار مدیریت را در ستاد دانشگاه مدیریت دانشکده و دانشگاه انجام داده صحبت کردم و همه شرایطم را با او در میان گذاشتم، کما اینکه با افراد دیگری هم برای وزارت علوم صحبت شد، ولی نشد به مجلس معرفی شوند اما با آنها هم این شرایط را هم مطرح کرده بودم.

رئیس دولت دوازدهم افزود: اولین شرط من با وزیر علوم این بود که محیط دانشگاه از آن همه دانشجویان، احزاب، جناح‌ها و تفکرهای مختلف است. این تاکید من به آقای غلامی بود که هیچ کس در دانشگاه و هیچ انجمن،‌ جمع و جناحی در داخل دانشگاه نباید احساس بی پشتوانگی کند. هیچ جمعی نباید احساس کند برای بقیه در امنیت هست و برای او نیست و نباید احساس کند که نظر وزارتخانه نسبت به جناح‌های مختلف متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه مبنای ما از اول مبنای اعتدال بوده است،‌خاطر نشان کرد: مبنای ما این بوده که اکثریت باید حاکم باشد، ولی اقلیت باید بطور کامل از حقوق خود برخوردار باشد. نه اسلام،‌ نه قانون و نه شرایط امروز کشور به ما اجازه نمی‌دهد که در مسائل جزئی رو در روی هم بایستیم. اگر اختلافات جزئی دو سال پیش جایز و مکروه بود، ‌امروز باید بگوییم حرام و گناه کبیره است؛ چرا که امروز ما شرایط خاصی داریم.

روحانی اضافه کرد: امروز ما نیاز به وحدت بیشتری داریم. یک بار بزرگ مسئولیت در وحدت،‌ انسجام ملی و ایستادگی ملت در برابر دیگران دانشگاه است. آن روزی که در مسیر نهضت اسلامی بودیم بار اول بر دوش دانشگاهیان بود. دانشگاهیان در کنار حوزویان و اقشار مردم پرچم انقلاب را به دوش کشیدند و اساتید دانشگاه کنار عالمان و مدرسان حوزه نهضت را برای مردم تبیین کردند.

وی همچنین بیان کرد: روزی که وارد جنگ تحمیلی شدیم و دشمن به ما هجوم آورد،‌ باز دانشگاه نقش بزرگی ایفا کرد.  در زمان جنگ برخی دستگاه‌های پیچیده نظامی داشتیم که فروشندگان آن حاضر به تعمیر نبودند یا دفترچه اوورهال آن را در اختیار ما نمی‌گذاشتند؛ این دانشگاه بود که در آن مقطع به ما کمک کرد و در بسیاری موارد دانشگاه‌های علمی و صنعتی از جمله شریف، به ما یاری رساندند. علاوه بر این دانشجویان،‌اساتید و پزشکان ما در جبهه‌های جنگ و بیمارستان‌های خط مقدم بودند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هر جامشکلی برای کشور پیش آمده،‌ دانشگاه در صف مقدم بوده است، گفت: امروز هم برای اداره دولت دست نیاز ما به سوی فارغ التحصیلان دانشگاه است و عمدتا فردا هم برای اداره کشور دست ملت به سوی دانشجویانی که امروز در دانشگاه‌ها هستند،‌ دراز خواهد بود. ما اگر فکر اقتصاد مقاومتی هستیم، راهی جز اقتصاد دانش بنیان وجود ندارد و اگر به روابط سیاسی با عزت فکر می کنیم راهی جز دیپلمات‌های متخصص وجود ندارد.

روحانی ادامه داد: اگر می‌خواهیم از حقوق ملت در دادگاه‌ها و داوری‌های بین المللی دفاع کنیم راهی جز داشتن متخصصین برجسته حقوقی نداریم. برای مدیریت، اقتصاد و حقوق ملت نیازمند دانشگاهیم. دانشگاهی که بتواند آزاد اندیش باشد و در آنجا کرسی آزاد اندیشی به پا باشد و تفکرات مختلف سیاسی فضا را برای فعالیت سیاسی خود آماده و باز ببینند.

رئیس جمهور ادامه داد: وزیر علوم باید شرایط را برای فعال‌تر شدن دانشگاه‌ها،‌ اساتید و دانشجویان و سیر مراحل علمی در سطح جهان و رقابت با کشورهای پیشرفته فراهم کند. من از نمایندگان، دانشجویان و ملت می‌پرسم آیا فضای دانشگاه امروز نسبت به سال 91 بهتر و آزادتر شده یا نه؟ آیا دانشجو در بیان نظرات خود آزادتر است یا نه؟ آیا در مسیر رشد علمی،‌دانشگاه‌ها نسبت به چهار – پنج سال پیش پیشرفت داشته اند یا نه؟ آیا رشد شرکت‌های دانش بنیان با سال‌های قبل قابل مقایسه است یا نه؟

روحانی با بیان اینکه از غلامی خواسته‌ام که دانشجو را صاحب علم و مهارت کند، گفت: صرف گرفتن مدرک برای دانشجو برای ما نمی‌تواند افتخار چندانی باشد. آن روز که دانشجو در کنار مدرک دانشگاهی یک مهارت را خوب یاد گرفته باشد، مراکز تولیدی او را جذب می‌کند. به وزیر آینده علوم گفته‌ام دانشگاه باید با صنعت،‌کشاورزی و خدمات متصل باشد. دانشجو باید از سال دوم مهارت یاد بگیرد، از سال سوم فردی کاردان در صحنه عمل باشد و بعد از دوره کارشناسی باید بتواند یک شغل قابل قبول و متناسب با مهارتی که آموخته به عهده بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: شرایط کار در جامعه ایده‌آل نیست،‌ اما دولت افتخار دارد که در فصل دوم سال جاری به رشد کم نظیر یا حتی بی نظیر در زمینه اشتغال رسیده است. نزدیک به هشتصد هزار نفر تابستان امسال نسبت به سال پارسال، مشغول به کار شده‌اند. این رقم امیدوار کننده است اما تا رسیدن به رقم مطلوب فاصله داریم ولی مسیر ما، مسیر امید است.

رئیس دولت دوازدهم خطاب به وزیر علوم آینده گفت: اساس وزارت علوم باید بر مبنای امید باشد. وزارت علوم باید به گونه‌ای باشد که دانشجو امیدوار شود. وقتی که دانشجو ببیند به خاطر تفکر سیاسی‌اش فضای سخن گفتن ندارد، به شغل هم امیدی نخواهد داشت. کسانی که بین دانشجویان بخاطر تفکر سیاسی فرق می‌گذارند، به یکی امید می‌دهند و به دیگری ناامیدی، به یکی فضا می‌دهند و جا را برای دیگری تنگ می‌کنند. چنین دانشجویی که فضا برای سخن گفتن ندارد،‌ به عدالت نظام و دولتش متکی نمی‌شود. دانشگاه باید فضای امن و آزاد برای همه تفکرات و دانشجویان باشد.

روحانی با بیان اینکه این افتخار نیست که فارغ التحصیلان زیاد بوده، اما جویای کار باشند،‌ تصریح کرد: در گذشته دانشجویان پس از فارغ التحصیل شدن معمولا می‌توانستند یک شغل مناسب پیدا کنند. باید چنین شرایطی به وجود بیاید. من می‌دانم دانشگاه چه منت بزرگی بر ما دارد و ما چه دینی به دانشگاه داریم. دانشگاه در انقلاب، دفاع مقدس و امروز در ایستادگی در برابر قدرت‌های بزرگ همواره فعال و نقش آفرین بوده است.

رئیس جمهور در پایان گفت: غلامی یک شخصیت علمی،‌ مدیر،‌ متدین و انقلابی است که بی تردید فضای دانشگاه را در همان مسیر سال 93 و94 قرار می‌دهد. دانشگاه 96 با 93 متفاوت نخواهد بود و من این وعده را به دانشجویان و اساتید می‌دهم و شخصا روند دانشگاه را پایش می‌کنم.

آغاز جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

آب مسئله مهم امروز و فردای ما است

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه باید در وزارت نیرو بیشتر از تدبیر سخن بگوییم،گفت: همه می دانیم که آب یکی از مسائل مهم امروز و فردای ما است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز  (یکشنبه) در صحن علنی مجلس در دفاع از وزیر پیشنهادی نیرو با بیان اینکه بعد از جنگ تحمیلی اقدامات فراوانی برای مهار آب انجام شد و تا امروز تقریبا بیشتر کارها انجام شده است، خاطر نشان کرد: در مقطعی در دنیا 46 هزار سد بزرگ ساخته شد که نصف آن در چین بود.  بعد از جنگ تحمیلی نیز ما سدهای فراوانی برای مهار آب ساختیم.

وی  افزود: در برخی سدهایی که ساخته‌ایم اکنون به اندازه کافی آب نداریم که در آنجا ذخیره کنیم. تا آنجایی که می شد ما سد ساخته‌ایم و اکنون دیگر دست ما خیلی باز نیست. زمانی مطرح بود که وارد کننده آب باشیم که در این زمینه مذاکرات فراوانی صورت گرفت و امروز نیز صورت می گیرد و این مورد منتفی نیست، اما درعین حال خیلی نباید به این موضوع امیدوار بود زیرا برخی از کشورها که آب فراوان دراند همسایه ما نیستند و آب باید از کشور دیگر عبور کند که کشور صادر کننده آب با کشور واسطه مشکل آبی و به همین دلیل مشکل سیاسی هم دارد.

رئیس جمهور در ادامه دفاع خود از وزیر پیشنهادی نیرو، اظهار کرد: شما نمایندگان در اکثر استان‌ها مطرح کردید که آب استان ما از فلان دریا یا دریاچه و شمال یا جنوب باید تامین شود،‌ بله این هم یکی از راه‌هایی است که می شود به آن فکر و برایش برنامه ریزی کرد و در برخی موارد هم اقدامات عملی شروع شده،  اما باید بدانیم آب به چه قیمتی به محل مصرف خواهد رسید. این هم از مواردی است که باید کار کنیم و نیاز به سرمایه‌گذاری و حضور بخش خصوصی و سرمایه خارجی داریم که باید تلاش را ادامه دهیم.

وی اضافه کرد: مساله پسآب و تصفیه و فاضلاب و گردش آن جزء مواردی بوده که دولت به آن وارد شده و سرمایه گذاری کرده و خواهد کرد، چون این مساله هم برای محیط زیست ضروری است و هم برخی مصارف از آب تصفیه شده استفاده می‌شود. بحث‌های دیگری مانند آبهای ژرف مطرح است که مباحث خودش را دارد. در کل هیچ یک از این ها از لیست فعالیت‌های دولت خط نخورده و ما در همه موارد مشغول تلاشیم.

روحانی با بیان اینکه تردید نکنید که بیشترین سرمایه‌گذاری باید در سمت تقاضا انجام شود، یادآور شد: باید تلاش کنیم و ببینیم از آب موجود چگونه استفاده و بهره‌برداری کنیم. اسراف نکردن یکی از موارد بسیار ارزشمند است که چگونه باید انجام شود. دولت و مجلس باید با هم تلاش کنند، باید دست به دست هم بدهیم.

وی ادامه داد: بیشترین آب در کشاورزی مصرف می‌شود. باید ببینیم آیا محصولاتی که به آب زیاد نیاز دارند همه باید کشت شوند؟ آیا نباید از کشت فراسرزمینی استفاده کنیم؟ ما باید کشت محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارند را به کشور دیگری ببریم که این کار هم شروع شده است. بنابراین ما در زمینه تقاضا قدم‌های فراوانی را باید برداریم. تلاش دولت یازدهم بر این بود که بهره‌وری را در آب بالا ببریم و از شیوه‌های سنتی فاصله بگیریم و از شیوه‌های مدرن برای آبیاری استفاده کنیم که باید از وزارت نیرو و وزیر سابق نیرو و همچنین وزیر کشاورزی که در این زمینه تلاش بسیاری کردند تشکر کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه هدف و تلاش ما بر این است که با زمین کمتر، آب کمتر،  محصول بیشتری برداشت کنیم،‌ خاطر نشان کرد: شما راه حل‌های عملی را می‌دانید که در بخش‌های مختلفی هم اجرا شده و دولت قدم‌های خوبی در این زمینه در خوزستان،‌ ایلام،‌ کرمانشاه و سایر استان‌ها برداشته و برخواهد داشت که این راه اصلی ما است. اگر در مصرف آب کشاورزی که 90 و 85 درصد است  بتوانیم 10 تا 20 درصد صرفه‌جویی کنیم دست ما باز می‌شود و این امکانپذیر است که البته سرمایه‌گذاری‌ می‌خواهد.

وی در ادامه تاکید کرد: البته این کارها سرمایه گذاری می‌خواهد و دولت باید کمک کند. در هر مسیری اولین موضوع منبع مالی است که چقدر بیاوریم و چه مقدار بخش خصوصی و سرمایه خارجی جذب کنیم. معضل آب با تدبیر،  هماهنگی و برنامه‌ریزی قابل حل است و بحث دولت دوازهم و این مجلس نیست،  بلکه باید برای نسل آینده هم فکر کرد چرا که موضوع آب میان نسلی است.

روحانی با اشاره به اینکه وزارت نیرو، وزارت تدبیر است بیان کرد: وزارت نیرو باید برای اقلیم و حیات ایران در بلند مدت فکر کند. آمار،‌ ارقام و اطلاعات ما کاملا باید به روز باشد که چه مقدار آب با اضافه شدن جمعیت و نیاز به مواد غذایی، توسعه شهرها، صنعت و گردشگری که با آب ارتباط دارد  باید تامین شود و البته همه این‌ها شدنی است.

وی همچنین عنوان کرد: من حقابه دریاچه‌ها و تالاب‌ها را هم فراموش نمی‌کنم. دیدیم که در برخی موارد در گذشته دقت لازم صورت نگرفته است. سدی ساخته‌ایم که کار خوبی بوده اما در برنامه‌ریزی سد حقابه دریاچه،‌ تالاب و هور زیر دست را مدنظر قرار نداده‌ایم. اگر حقابه این ها مراعات نشود محیط زیست ما دچار معضلات فراوان خواهد شد. اینجا ارتباط میان وزارت نیرو و کشاورزی است که به هم پیوسته‌اند و همه ما باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم از معضلات عبور کنیم. این کار سخت و مشکل بزرگی است،‌ اما حتما راه حل وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به پیشنهادش به اردکانیان برای وزارت نیرو خاطر نشان کرد: علت دعوت من از آقای دکتر اردکانیان بخاطر مهارت، تخصص و دانش ایشان در زمینه مساله آب بود. البته معنای این، غفلت از انرژی و برق نیست. آن‌ها هم مهم هستند اما امروز مشکل اول ما آب است. ما امروز بین شرق و غرب جمع کردیم و وزیر نیرو در کانادا و وزیر علوم در استرالیا تحصیل کرده‌اند. آقای اردکانیان شخصیت دانشگاهی، عالم، تحصیل کرده‌ای است که در سازمان‌ بین المللی  کار کرده است و با طرح‌های منطقه‌ای آشنایی دارد و می‌داند کشورهایی که دچار خشکسالی شده‌اند چه طرح‌هایی دارند.

وی اضافه کرد: ایشان با تجربه است ، از همکاری با شهید عباسپور گرفته تا حضور در وزارت کشور و نیرو. من در دورانی که در دبیرخانه بودم،‌ آشنایی بیشتری با ایشان پیدا کردم. در آن زمان دو مساله در دهه هفتاد داشتیم یکی آب در غرب کشور بود که طرح‌هایی داشتیم و بررسی می‌کردیم که این طرح آماده و نهایی شد. تقریبا در اواخر دوره ریاست مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بود که آن مرحوم این طرح را بطور مداوم پیگیری می‌کرد.

روحانی در ادامه یادآور شد: در دوران جناب آقای خاتمی هم مرتب پیگیری می کرد و حتی در دوره بعد هم که خیلی امیدوار نبود کارها پیش برود باز پیگیری می‌کرد و به من که در دبیرخانه مجمع بودم می‌گفت که چه شد. آقای اردکانیان می‌داند که مرحوم هاشمی برای آبادانی ایران مخصوصا برای آب، حفظ خاک، کشاورزی،‌ صنعت و ساخته شدن ایران شب و روزش را گذاشته بود. هاشمی بعد از نماز صبح،‌ همه فکر و ذکرش در طول روز و تا وقتی که به خواب می رفت آبادانی کشور بود.

رئیس جمهور همچنین گفت: کمتر کسی در تاریخ ایران دیدم که برای آبادانی کشور این همه دلسوز باشد. فکر کند و طرح داشته باشد. هر کشوری رفتیم و با هر رئیس دولتی که می‌نشست می‌پرسید چقدر آب دارند؟ چند سد دارند و آبیاری‌شان سنتی یا مدرن است. همه جا می‌خواست از تجربه دنیا برای آبادانی ایران استفاده کند. اگر بخواهیم لقبی به آقای هاشمی بدهیم شخصیتی بود که تمام ذهن،‌ فکر و تلاشش ایران آباد بود و همه توان خود را برای آبادانی ایران گذاشت.

روحانی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس گفت: در بودجه سالهای آینده یکی از برنامه‌های اصلی مسئله مهار تقاضا در بحث آب باشد تا آب کشور را به سامان برسانیم.

وی همچنین با بیان اینکه مشکلات برق ما کمتر است، ولی در این زمینه به سرمایه گذاری نیاز داریم خاطر نشان کرد:یکی از مشکلات ما از د ست دادن آب و برق در مسیر انتقال است.

روحانی تاکید کرد: ما می توانیم هاب در منطقه و صادر کننده برق باشیم همسایه های شرقی و غربی از ما برق می خواهند. ما حتی می توانیم به کشور ثالث برق صادر کنیم، زیرا امکانات کافی را داریم نیروگاه می سازیم، دارای گاز و انرژی بوده و دانشمندان صاحب نام داریم البته نمی توانیم صادر کننده آب باشیم، بلکه باید به روشهای صحیح نیازهای خود را تامین کرده و آبهای زیرزمینی را پایدار کنیم.

رئیس‌جمهور با تشکر از نمایندگان به خاطر رای اعتماد به 16 وزیر پیشنهادی خود در مرحله تشکیل کابینه دوازدهم گفت: دو وزارت باقیمانده باید هر چه زودتر کار خود را شروع کنند، چون این به نفع کشور است هر دو وزیر معرفی شده افراد صاحب صلاحیتی هستند که دارای تخصص و تجربه لازم بوده و امیدواریم هرچه زودتر کابینه تکمیل شود تا ما سریعتر راه خود را طی کنیم.اگر دولتی وفای به عهد نکرد اعتبار خودش را در افکار عمومی به حراج گذاشته است

وی ادامه داد: نکته آخر که در برابر ملت ایران و شما نمایندگان می‌خواهم عرض کنم این است شرایط پیش آمده که در تخلفات پاپی آمریکا است، در طول تاریخ همواره دولت و ملت یکی از راه‌های تعاملشان بستن عهد و پیمان با یکدیگر بوده، اصل وفای به عهد فرا ملی فرا و دینی است.

روحانی تاکید کرد: ‌اصل وفای به عهد اصلی است که همه انسان‌های عاقل با تدبیر دارای هر مذهب و دین به آن احترام گذاشتند یک معیار برای تمدن ملت و قانونی بودن یک دولت وفای به عهد است، اگر دولتی وفای به عهد نکرد اعتبار خودش را در افکار عمومی به حراج گذاشته است اگر یک تعهد بین‌المللی یک دولتی مثل آمریکا بگوید قبول ندارم شما سر دولت قبلی را کلاه گذاشته‌اید قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: هر دولتی که به روی کار می‌آید نسبت به دولت قبلی همین را می‌گوید، تداوم مسئولیت دولت‌ها چه می‌شود تعهد یک ملت با ملت یک نظام با یک نظام و یا یک رژیم با رژیم دیگر که اگر آمریکا را رژیم بنامیم  تعهد نه تنها با ایران حتی ۵ کشور است که متهعد به اجرا بوده و باید عمل کند .

روحانی بیان کرد: یک داستان مضحکی اتفاق افتاده است، بعضی‌ها می‌گویند تعهدی که قبلا بستیم فعلا قرص و محکم نباشد و سر یک موضوع دیگری مذاکره کنیم هنگامی که موضوع اول محکم نیستچگونه درباه موضوع دوم بحث کنیم ؟

روحانی در ادامه افزود: آمریکا به برخی کشورهای شرق آسیا پیام می‌دهد که با ما مذاکره کنید مگر آنها دیوانه شده‌اند شما مذاکره دیروز و امضا شده تایید شده سازمان ملل را زیر پا می‌گذارید و به آن بی‌اعتنا هستید

وی خاطرنشان کرد: آمریکا با این شیوه مذاکره آینده و تعهدات به کشورهای دیگر را برای همیشه کنار بگذارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: می‌گویند چرا ایران از لحاظ دفاعی و نظامی توانمند است چرا کشورهای منطقه به ایران احترام می‌گذارند؟ این مشکل شما آمریکایی‌ها است شما امنیت منطقه را در عراق و افغانستان به هم زدید با آوردن تروریست امنیت سوریه و لبنان را به هم ریختید شما تروریست را پرورش دادید. باید جایزه بگیرید؟

وی گفت: کشورهایی که به کمک مردم عراق و یار سوریه و یار ملت‌های دیگر بوده‌اند را متهم به مداخله کردید. شما می‌خواستید ملت عراق را تجزیه کنید اما ایران و ملت عراق و کشورهای منطقه نگذاشتند که تمامیت ارضی عراق تجزیه شود.

روحانی بیان کرد: ما از شما می‌پرسیم ملت ایرانی که حامی کشورهای مظلوم در برابر تروریست و تجزیه‌طلبی بوده از نظر شما رفتارش خوب نیست؟ شما که امنیت داعش و طالبان را برقرار کردید به منافقین پناه دادید و به ملت ایران ظلم کردید.

وی ادامه داد: شما سکوی نفتی ایران را زدید سکوی نفتی میدان جنگ هواپیما و تانک بود؟ شما وارد خاک ایران شدید و در طبس تجاوز کردید و قبول ندارید متجاوزید. شما هواپیمای ما را زدید و قبول ندارید که متجاوزید و بارها بی‌ادبانه ملت ایران را تروریست خواندید.

رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: ملت ایران با تروریست منافقین مبارزه کرده تروریست را از کشور بیرون کرده داعش را در عراق به زانو درآورده تروریست را در سوریه به زانو درآورده است. شما به ایران و سلاح‌های ما ایراد می‌گیرید؟ 

بدانید ما موشک ساختیم، می‌سازیم و خواهیم ساخت

وی تاکید کرد: ما برای دفاع از خودمان و تمامیت ارضی ملت‌مان هر سلاحی نیاز داشته باشیم در ساختن، تولید و انبار آن و در زمان لازم برای دفاع بدون تردید از آن استفاده خواهیم کرد.

روحانی تاکید کرد: شما بدانید ما موشک ساختیم، می‌سازیم و خواهیم ساخت و این با هیچ یک از مقررات بین المللی و مقررات ۲۲۳۱ در تناقض و تضاد نیست.

وی ادامه داد: ما راه دفاع و منافع ملی و امنیت ملی را با همه قدرت ادامه می‌دهیم. هر نقض عهدی به ضرر شما است و جمهوری اسلامی به آن به حول و قوه الهی پاسخ قاطع خواهد داد. 

زرآبادی در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم: رویکرد غلامی قادر به پاسخگویی نیازهای روز کشور نیست/ آقای رییس‌جمهور کابینه جوان و استفاده از زنان و اقلیت‌ها چه شد؟

نماینده مردم قزوین تاکید کرد: آقای رییس‌جمهور شما حرف‌ها و قول‌ها را فراموش نکنید. آقای رییس‌جمهور کابینه جوان و استفاده از زنان و اقلیت‌ها چه شد؟ آیا قرار است حرف‌ها با عملکرد یکی نباشد؟

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم، اظهار داشت: زمان زیادی از انتخابات و بیان دیدگاه و بستن وعده‌ها نگذشته است؛ زمان بسیاری از مناظره‌ها نگذشته و مردم ایران این عهد و برنامه‌ها را تا همیشه به یاد خواهند داشت. مردمی که برای تحقق اصلاحات و امید و اعتلای آن قدم گذاشتند، اما آقای رییس‌جمهور شما حرف‌ها و قول‌ها را فراموش نکنید.  آقای رییس‌جمهور کابینه جوان و استفاده از زنان و اقلیت‌ها چه شد؟ آیا قرار است حرف‌ها با عملکرد یکی نباشد؟

وی افزود: اقای رییس‌جمهور اگر نگوییم کابینه امیدتان همه را ناامید کرد، اما حرف‌ها و وعده‌هایتان اجرایی نشد و حالا نوبت به سنگر آزادی یعنی دانشگاه رسیده است. آیا صدای دانشجویان تهران، اصفهان، قزوین، همدان  و ... را شنیده اید. حق رییس جمهور، انتخاب وزیر و معرفی آن به مجلس است. بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم نشان دهنده نگرش و رویکردی است که قادر به پاسخگویی نیازهای روز کشور نیست. در برنامه ایشان، جای دانشگاه‌های نسل چهارم خالی است؛ دانشگاه‌هایی که پژوهش آنها در راستای بهره‌وری بیشتر است و  وابسته به بودجه عمومی نیست؛ سابقه دکتر غلامی بیانگر آن است  که در راستای پیوند صنعت و دانشگاه تلاش اندکی داشته‌اند و حلقه مفقوده در برنامه وی است.

نماینده مردم قزوین اضافه کرد:‌ عمده ایرادات وارده به  ایشان، معطوف به کالایی‌سازی آموزش عالی و بحث عدالت در آموزش عالی و مساله نگرش امنیتی به دانشگاه است؛ برنامه عملیاتی باید با توصیف وضع موجود آغاز شود این در حالی است که در برنامه معرفی شده از سوی دکتر غلامی به هیچ عنوان توصیف وضع موجود آموزش عالی در ایران وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مشخصا  در برنامه ایشان معلوم نیست که مرجعیت دانشگاه چگونه خواهد بود؟ گفت: رویکرد آقای غلامی نسبت به آسیب‌های اساسی چون افزایش بی رویه مهاجرت‌ها، فقدان رویکرد درست نسبت به اسلامی شدن دانشگاه‌ها، چیست؟ در هیچ کجا نحوه مواجه دانشگاه با تهدیدهای پیش رو وجود ندارد و در  برنامه اصلا افزایش سهم دوره‌های آموزش عالی رایگان وجود ندارد و به صورت خاص به سهم غیردولتی و غیر رایگان اشاره شده است.

زرآبادی اضافه کرد: بازبینی در مساله بومی‌گزینی که یک عامل در بی عدالتی است، اساسا در برنامه دکتر غلامی حلقه مفقوده است. در اجرای برنامه آمایش دانشگاه‌ها، تنها تعداد دانشجو معیار قرار گرفته و نقش دانشگاه چندان محل توجه نیست. تنها برای امینت پایدار در مرزهای دانشگاه‌ها و توسعه پایدار، بردن آموزش عالی به استان‌های مرزی کشور است که یکی از بهترین زمینه‌ها برای توسعه پایدار، همین موضوع است.

وی در پایان عنوان کرد:‌ تامین امکانات رفاهی در برنامه پیشنهادی بدون ضمانت‌های اجرایی نشان از کلی‌گویی دارد و اساسا باید سازو کار اجرایی ذکر می‌شد و جوانب مختلف اعلام می‌شد. همچنین از معیشت دانشجویان  تحصیلات تکمیلی و دکتری به عنوان بازوان متحرک جامعه چیزی مطرح نشده است. یکی از لازمه‌های اساسی در زمینه مقابله با نگرش امنیتی و سیاسی و مواجهه غیر آکادمیک با دانشجویان، تلاش برای نهادینه شدن استقلال در تمام شئون دانشگاه است. واژه استقلال حتی یک بار در برنامه اعلام نشده است؛ همچنین در بحث دیپلماسی علمی و  قانون پیگیری و مبارزه با تقلب  در آثار علمی در برنامه نکاتی ذکر نشده است.

 حسین‌زاده در مخالفت با وزیر پیشنهادی وزیر علوم: انتخاب فردی که کمترین سابقه را در وزارت علوم دارد، شایسته نیست

نماینده نقده تاکید کرد: انتخاب فردی که کمترین سابقه را در زمینه مدیریتی در وزارت علوم دارد، شایسته نیست.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

عبدالکریم حسین‌زاده در مخالفت با وزیر پیشنهادی وزیر علوم با بیان این که شاید شما از اینکه من به عنوان یک اصلاح‌طلب با آقای غلامی مخالفت می‌کنم، خوشحال نشوید، گفت: شاید سوال اساسی این باشد که چرا من اقدام به مخالفت کردم، ما نمایندگان در پیشگاه ملت قسم یاد کردیم که حافظ منافع آنان باشیم .

وی ادامه داد: هنوز یک ماه از زمانی که آقای رئیس‌مجلس شرایط بحرانی اعلام کردند نگذشته است که بر انتخاب‌های ما بیشترین تاثیر را می‌تواند داشته باشد، انتخاب فردی که کمترین سابقه را در زمینه مدیریتی در وزارت علوم دارد، شایسته نیست.

نماینده مردم نقده تاکید کرد: اگر امروز خواسته‌های مردم را مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که  انتخاب فعلی با عدم مشروعیت روبه‌ور است،‌ جایگاه وزارت علوم در ساختارهای جهانی کجاست؟

وی ادامه داد: دوستان شما آقای دکتر غلامی را برای چه پستی انتخاب می‌کردید؟دائما از بحرانی بودن شرایط کشور صحبت می‌کنیم و می‌گوییم منطقه ناامن است اما به خواسته مردم احترام نمی‌گذاریم. مخالفت من از سر دلسوزی است.

نماینده مردم اشنویه تاکید کرد: شخصی که مدیریت دانشگاه همدان را بر عهده داشته است، نمی‌تواند وزیر باشد، بعضی‌ها می‌توانند فرماندار خوبی باشند اما استاندار خیر. نمی‌تواند. ما در حوزه دانشگاهی با بحران‌های متعددی رو به رو هستیم. به منظور تامین خواسته‌های جامعه مدنی و کسانی که پای صندوق‌های رأی آمده‌اند به آقای غلامی رأی ندهید.

گودرزی در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم: غلامی با ادبیات انقلاب عمل می‌کند

دبیر فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: سخنان حین دفاع رییس جمهور از وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات به دشمنان نشان داد جایی که پای بیگانه در میان باشد بین مسئولان اتحاد و همدلی به وجود می‌آید.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

عباس گودرزی در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، جهت‌گیری وزیر پیشنهادی را در رای اعتماد مجلس موثر دانست و افزود: در جلسات مشترک با ایشان، غلامی نشان دادند ادبیات انقلاب را دارند و رفتار می‌کنند. اسلامی شدن دانشگاه‌ها از آرزوی انقلاب اسلامی است. برای مجلس گرایش یک وزیر به سمت توسعه غربی و یا گرایش به فرهنگ اسلامی مهم است. اولویت اول کشور اقتصاد مقاومتی است. تفکر انقلاب در هر جا ورود کرده مشکلات کشور را رفع و کشور را از وابستگی خارج کرده است.

نماینده بروجرد ادامه داد: باید از مونتاژ به سمت نوآوری حرکت کنیم. پیوند بین دانشگاه و صنعت باید عملیاتی شود. جلسات و کمیته‌ها برای اقتصاد مقاومتی فایده‌ای ندارد. اعتقاد و باور یک وزیر به این مسئله و فراهم کردن مسیر پیشرفت در بستر اقتصاد مقاومتی اهمیت دارد. از ویژگی‌های غلامی این است که فردی بی‌حاشیه، اهل استفاده از گرایش‌های سیاسی مختلف و نیروی جوان است. دانشگاه باید سیاسی باشد اما نباید سیاست‌زده باشد. نباید دعواهای سیاسی وارد محیط دانشگاه شود. دانشگاه باید گره‌های اقتصادی کشور را باز کند.

دبیر فراکسیون نمایندگان ولایی ادامه داد:‌ به نتیجه نرسیدن تلاش‌ها برای ایجاد اشتغال، عدم پیشرفت محسوس اصل 44 و ریشه‌یابی و چرایی در خدمت نبودن نقدینگی در خدمت تولید بسیار اهمیت دارد. امروز چپ، راست، اصولگرا و اصلاح‌طلب اگر دغدغه ملت و کشور را دارند باید دست در دست هم به وزیر مومن، با اخلاق، معتقد به مبانی انقلاب و کسی که به مطالعه و پژوهش توجه می‌کند رای دهند تا خلاءهای کشور و دانشگاه‌ها را برطرف کند.

این عضو کمیسیون اجتماعی تصریح کرد: اعتقاد ایشان به سپردن مسئولیت‌ها به جوانان ما را بر آن داشت تا زمینه رای‌آوری ایشان را به وجود بیاوریم و صد البته عملکرد گذشته ایشان در این مسئله بسیار اهمیت داشته است. در میان مسئولان ارشد کشور تنها کسی است که از نزدیک به موضوعات دانشگاه آگاه است و به اساتید و نخبگان دانشگاه توجه می‌کند و برای اسلامی شدن دانشگاه با مسئولان ذیربط تشکیل جلسه می‌دهد.


احمدی‌لاشکی در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم: «غلامی» به مشکلات شهرستان‌ها و استان‌ها اشرافیت دارند

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: آقای رییس جمهور دغدغه شما علم و فناوری نیست اگر بود زودتر از اینها وزیر علوم را معرفی می‌کردید.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

قاسم احمدی لاشکی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، گفت: حساسیت وزارت علوم بسیار بالاست. معتقدم این وزارتخانه در دولت قبلی و فعلی به دلیل بی‌وزیر ماندن، مظلوم واقع شده است. در دولت قبل سه وزیر به مجلس معرفی شدند ولی رای نیاوردند و با سرپرست اداره شد در این دولت نیز همین رویه ادامه یافت.

نماینده مردم نوشهر در مجلس با اشاره به ارزیابی‌های یک هفته‌ای خود در خصوص صلاحیت‌های عملی و اجرایی منصور غلامی، گفت: با بررسی‌هایی که از  هیات علمی دانشگاه همدان و جهاد دانشگاهی اصفهان و شهرکرد و تمام مراکز علمی که غلامی در آنجا مسئولیت داشته، داشته ام، از ایشان دفاع می‌کنم. ۱۵ آذر در راه است و همه وزارتخانه‌ها خود را آماده کرده‌اند تا دولت با هماهنگی، بودجه سال آینده را به مجلس ارائه دهند اما وزارت علوم به دلیل اداره شدن با سرپرست نتوانسته برنامه‌ریزی درست، اصولی و با برنامه داشته باشد. با وجودی که برادر عزیزم سیدضیاء هاشمی این مسئولیت را بر عهده دارند اما ایشان به دلیل سرپرست بودن نمی‌توانستند تصمیم‌گیری نهایی کنند.

احمدی لاشکی یادآور شد: نظرات اعضای هیات علمی دانشگاه همدان را بارها جویا شدم آنان هیچگاه نگفتند غلامی نیرویی ضعیف در انجام مسئولیت‌ها بوده است. ایشان را که ترامپ به مجلس معرفی نکرده است بلکه دکتر روحانی ایشان را به ما معرفی کرده است.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به حمایت برخی جریان های سیاسی و نمایندگان مجلس، گفت: فراکسیون مستقلین مجلس در جلسه صبح امروز به ایشان رای داد. شب گذشته هم مجمع اصلاح طلبان اصفهان نیز جلسه گذاشتند و تلویحا از وزارت ایشان حمایت کردند. مجمع نمایندگان استان همدان نیز که متشکل از اعتدالگرایان، اصلاح‌طلبان و اصولگرایان است نیز با ایشان موافق هستند.

وی افزود: وزارت علوم با چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو منتظر تعیین تکلیف هستند. دکتر فرهادی از وزارتخانه دیگری به این وزارتخانه آمد اما دکتر غلامی از درون وزارتخانه معرفی شده است که سلسله مراتب سازمانی را در حوزه دانشگاهی طی کرده‌اند و به مشکلات شهرستان‌ها و استان‌ها اشرافیت دارند.


محبی‌نیا در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم: برنامه وزیر پیشنهادی علوم در رابطه با مدرک‌گرایی ساکت است/ غلامی همان مسئولیت دانشگاه همدان را برعهده بگیرد

نماینده مردم تکاب تاکید کرد: در رابطه با مدرک‌گرایی برنامه غلامی ساکت است. مدرک‌گرایی جامعه را خفه کرده است. در رابطه با توانمندسازی استادان، برنامه ساکت است. در حال حاضر از بسیاری از اساتید به خوبی استفاده نمی‌کنیم و آن‌ها را در بعضی اوقات آزار و اذیت کرده‌ایم.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم تکاب در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم، گفت:‌ وظیفه دانشگاه‌ها و وزارت علوم در سه سطح آموزش، تربیت کادر برای اداره مملکت در سطوح متفاوت و تولید علم قابل بیان است. یک سوال از عزیزان دارم و آن اینکه آیا شما سروران از وضعیت حاکم بر دانشگاه‌ها رضایت دارید؟ آقای دکتر لاریجانی، آقای دکتر روحانی از اوضاع حاکم بر دانشگاه‌ها رضایت دارید؟ اگر نظرسنجی کنید، بیشتر ما رضایت نداریم؛ چرا ؟ برای اینکه در انتخاب وزیران، مدیران و در انتخاب امانتداران این ملت بزرگ، ما براساس منطق و سوگندی که خورده‌ایم پیش نمی‌رویم؛ اکثر ما دنبال این هستیم که غلامی آیا با من خوب است یا بد است؟ آیا بعدا می‌تواند در فراکسیون من دفاع سیاسی و جناحی داشته باشد یا نه؟

وی با اشاره به اینکه دست ما را در تحقیق و تفحص بسته است، گفت:‌ براساس ماده ۲۰۶ آیین‌نامه داخلی  مجلس مکلف هستیم که برنامه فردی و صلاحیت فردی غلامی را بررسی کنیم که در نگاه فردی ما ایرادی نمی‌بینیم. آقای غلامی انسانی است صاحب اخلاق و انقلابی اما یک جاهایی ایراداتی هست و آن اینکه ایشان توانایی اداره وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را نخواهد داشت. البته اگر همین الان دکتر غلامی پیش نماز باشد، پشت سرشان نماز می‌خوانم.

محبی‌نیا به برنامه پیشنهادی غلامی اشاره کرد و گفت: شما  در این برنامه، به اسناد بالادستی استناد کرده و آن را تقسیم‌بندی کرده‌اید و به تهیه متن آنچنان توجهی نشده است. آیا امروز تمام تلاش ما این نیست که دانشگاه‌ها استقلال مالی داشته باشند؟ اکثر کشورهای پیشرفته از استقلال مالی به تولید علم رسیده‌اند.  در برنامه غلامی هیچ اشاره‌ای به استقلال دانشگاه‌ها نشده است. ۴۰ سال است که دانشگاه‌ها در دست ما است آیا این فرصت کافی نیست؟ این برنامه از این منظر ساکت است.

وی با طرح این سوال که وزیر پیشنهادی برای بروز کردن سرفصل‌ها چه برنامه‌ای پیشنهاد دارد، افزود: بنده ۱۵ سال هیات علمی هستم و سرفصل کتاب علم سیاست و جامعه‌شناسی ما را کسی تنظیم می‌کند که فیزیک خوانده و تخصص فلسفه دارد. ما از نظر سرفصل‌ها ۳۰ سال عقب هستیم.

نماینده مردم تکاب با اشاره به اینکه سیاست در سطح جهانی با دانش بنیان کردن جامعه، پیوند تنگاتنگی دارند و ما در این راستا چه کاری انجام دادیم، گفت:‌ در رابطه با مدرک‌گرایی برنامه شما ساکت است. مدرک‌گرایی جامعه را خفه کرده است. در رابطه با توانمندسازی استادان، برنامه ساکت است. در حال حاضر از بسیاری از اساتید به خوبی استفاده نمی‌کنیم و آن‌ها را در بعضی اوقات آزار و اذیت کرده‌ایم.

محبی‌نیا با بیان این مطلب که در برنامه به فرصت مطالعاتی و دیپلماسی علمی و  مسائل پژوهشی دانشگاه اشاره نشده است، گفت: آقای دکتر لاریجانی پیشنهادی داریم که آیین‌نامه داخلی مجلس، یک بخش را به صلاحیت فردی و دیگری  را برای صلاحیت برنامه‌ها اختصاص دهید و اگر صلاحیت فردی رای آورد، می‌توان فرصت دو ماهه‌ای را برای اصلاح برنامه‌ها در نظر گرفت.

وی ادامه داد: من از آقای دکتر غلامی سوال دارم که ما ۲۵ سال است که اسناد بالادستی را راهنمای عمل قرار دادیم. با همه این‌ها به کجا رسیدیم که می‌خواهید همین را ادامه دهید؟ ما در تعداد و میزان دانشگاه‌ها رتبه اول دنیا را داریم؛ البته اگر اسمش را دانشگاه بگذاریم. با این برنامه به جایی نمی‌رسیم. با این برنامه ضعیف، ماشین به مقصد نمی‌رسد.

نماینده مردم تکاب اضافه کرد:‌ ما دانشجویان و اساتید بزرگی داریم که خدا را خوش نمی‌آید هر نجیبی را  از راست و چپ و بالا و پایین بزنیم. اما یک جایی ناله این مظلوم به عرش می‌رسد. خواهش می‌کنم به آقای غلامی رای ندهید و ایشان همان مسولیت دانشگاه همدان را برعهده بگیرد. برای اداره ۲ هزار دانشگاه ما به یک حال و هوای جدید و نیروی قدری جوان نیاز داریم و راه آقای غلامی اخلاقی و عارفانه است.

هزارجریبی در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم: برنامه‌های «غلامی» کاربردی است

یک عضو فراکسیون امید برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم را کاربردی خواند و گفت که با معرفی آقای غلامی موضوعاتی همچون دلایل مشکلات جامعه علمی از ایشان پرسیده می شود. مشکلاتی که اکثرا به قبل از دوره آقای غلامی بر می‌گردد.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

نبی هزارجریبی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم گفت: رئیس‌جمهور گزینه خوبی را برای وزارت علوم به مجلس معرفی کرده است. آقای غلامی عمر و جوانی خود را صرف ارتقای علمی کرده است.

وی توسعه علم و فناوری را از ارکان پیشرفت دولت‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: لازم است وزیر علوم از تشکل‌های دانشگاهی و دانشجویان ولایی حمایت و دفاع کند. چون آنها دغدغه پیشرفت نظام را دارند. البته وجود دانشگاهی با محیط آرام نیز لازم و ضروری است چون محیط آرام عاملی موثر در پرورش ایده‌ها است.

نماینده گرگان دانشگاه را مکانی مقدس و قابل اعتماد دانست که باید در آن ارزش دانشجو و استاد حفظ شود لذا اگر عقیده وزیری با ما هماهنگ نیست نباید از گردونه علم و دانش رانده شود. پیش از این کسانی بودند که به دلیل اختلافات سیاسی از جامعه دانشگاهی کنار گذاشته شدند که این باعث ضربه به این جامعه شد.

هزارجریبی غلامی را فردی تحصیلکرده و لایق دانست که مراتب علمی را پلکانی طی کرده است که لازم است به دلیل معرفی او از رئیس‌جمهور قدردانی نمود.

وی تاکید کرد: اگر فردی را برای مسندی قبول نداریم نباید او را تخریب کنیم که تخریب در احکام دینی مذموم واقع شده است.

هزار جریبی با تاکید بر اینکه برنامه های وزیر پیشنهادی علوم کاربردی است، گفت: قطعا همه ما کامل نیستیم. وزیر دارای معاون و مشاورانی است که از نظرات آنها برای اصلاح امور استفاده می کند. انتظار می‌رود که آقای وزیر بعد از رای اعتماد رویه‌ای را در پیش گیرد که دانشگاه ها را براساس نیاز دانشجو جذب کند و شاهد مدرک گرایی نباشیم. درست است که اساتید و دانشجویان زحمت می کشند اما بعضا فقط مدرک داده می شود و فرد از دانش لازم برخوردار نیست. دهمرده در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم: به غلامی رای بالا بدهید که باقیات و صالحات در کارنامه عمل شما باشد

نماینده زابل گفت: غلامی به عدم دخالت سیاسی‌کاری در تصمیم‌گیری اعتقاد دارد به غلامی رای بالا بدهید که باقیات و صالحات در کارنامه عمل شما باشد.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

حبیب‌الله دهمرده در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم برنامه غلامی را روان‌سازی ارتباط بین دانشگاه و صنعت، پذیرش دانشجوی خارجی، تولید علم و تبدیل به فناوری، تشکیل پارک‌های علم و فناوری و انتقال دانش فنی و توسعه شرکت‌های دانش بنیان، ارتقای مهارت‌آموزی دانش آموختگان، حذف رشته‌های ناکارآمد و تاسیس زیر نظام‌های آموزش عالی از قبیل علمی و کاربردی و بازنگری در حوزه تصدی‌گری وزازت علوم خواند.  

نماینده زابل گفت: انسجام‌بخشی و سیاست‌گذاری‌ها در تعامل با شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون مربوطه در مجلس نیز از برنامه‌های ایشان است. ایشان به عدم دخالت سیاسی‌کاری در تصمیم‌گیری اعتقاد  دارد و فعال کردن کرسی‌های آزاداندیشی در چارچوب تحول علوم انسانی از ویژگی‌های ایشان است.

وی گفت: غریب یک ربع قرن ایشان را می‌شناسم. غلامی فردی است متدین و ولایی و  درمدیریت بی‌حاشیه دانشگاه اعتقاد به منویات مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها استاد تمام و در استفاده از مدیران شایسته  سابقه خوبی دارد.

دهمرده گفت: یکی از قوت‌های ایشان این است که چندین سال رییس دانشگاه بوده است. سابقه ریاست در دانشگاه شهرستان که خود نوید شناخت دانشگاه‌ها دور از پایتخت را دارد، اعتقاد به اسلامی کردن دانشگاه‌ها به فرموده امام دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که خدمت بی منت به مردم می‌کند، از ویژگی های غلامی است. درخواست من از شما این است که به غلامی رای بالا بدهید که باقیات و صالحات در کارنامه عمل شما باشد.


 غلامی در دفاع از برنامه‌های خود: خود را متعهد به قانون می‌دانم /هرگز از امتیاز ویژه‌ای برخوردار نبودم

وزیر پیشنهادی علوم تاکید کرد: سرمایه‌ای جز سادگی، صراحت و صداقت ندارم و هرگز از امتیاز ویژه‌ای برخوردار نبودم. فرزند جهاد سازندگی و جهاد دانشگاهی و نهادهای صنفی و علمی هستم. خدمت را از پایین‌ترین سطوح آغاز کردم و اکنون با تجربه ۱۲ سال مسئولیت در یکی از دانشگاه‌های بزرگ کشور، نامزد قبول مسئولیت شدم.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

منصور غلامی وزیر پیشنهادی وزیر علوم در دفاع از برنامه‌های خود اظهار داشت: از حسن نظر ریاست‌جمهوری برای معرفی اینجانب برای تصدی وزارت علوم و از یکایک شما نمایندگان که در بررسی صلاحیت من در اینجا حضور دارید، تشکر می‌کنم.  برای رهبر انقلاب و شریف ایران که با هدایت پر معنا موجبات عزت ما را فراهم نمودند، تندرستی آرزومندم. اگر توفیق به خدمت علم یابم در معرض آزمون دشواری قرار می‌گیرم که تنها عنایت خداوند و مشارکت دانشگاهیان و پشتیبانی همه قوای کشور و نهادهای حاکمیت می‌تواند عبور از آن را آسان کند.

وی افزود: با آگاهی از بار سنگین این مسئولیت و انتظار دانشگاهیان وظیفه خود می‌دانم که داشته‌های خود را در این مقطع حساس در خدمت دولت و جامعه قرار دهم. پیش از من کسانی عهده دار این مسئولیت بودند که میراث آن رساندن نظام آموزش عالی به جایگاه قابل قبول امروز است که حافظه دانشجویان نام نیک این عزیزان را به ویژه اساتید دولت یازدهم که در شرایط سخت این مسئولیت را برعهده داشتند، به یاد دارند.

وزیر پیشنهادی علوم با اشاره به اینکه خود را متعهد به قانون و اتخاذ رویکردهای متحول‌آفرین می‌دانم، عنوان کرد: سرمایه‌ای جز سادگی، صراحت و صداقت ندارم و هرگز از امتیاز ویژه‌ای برخوردار نبودم. فرزند جهاد سازندگی و جهاد دانشگاهی و نهادهای صنفی و علمی هستم. خدمت را از پایین‌ترین سطوح آغاز کردم و اکنون با تجربه ۱۲ سال  مسئولیت در یکی از دانشگاه‌های بزرگ کشور، نامزد قبول مسئولیت شدم.

غلامی با بیان اینکه از دل دانشگاه برآمدم، خاطرنشان کرد: اجرای طرح «آموزش بر مبنای نیازمحوری در نظام اسلامی» در ابتدا از دانشگاه بوعلی سینا شکل گرفت؛ همچنین «اندیشه تحول در دانشگاه» با دانشگاه بوعلی آغاز شد. از سوی دیگر نیز دانشگاه مروج توسعه موسوم به گروه D ۸ در بوعلی شکل گرفته است.

وی ادامه داد: رویکرد اصلی من دانشگاه محوری بر مبنای عمل است. طبعا این کار با تاکید بر استقلال دانشگاه‌ها در انجام وظایفشان محقق خواهد شد. برای پیشبرد آرمان انقلاب یعنی عملیاتی کردن شعار  استقلال و آزادی کوشیده و می‌کوشم تا درچهارچوب قانون و رهنمودهای رهبری نسبت به نیازهای جامعه حساس و مسئولیت‌پذیر باشم.

غلامی گفت: من دانشگاه را عقل نقاد جامعه و محل اصلی گفت‌وگو و مکان رشد و توسعه علمی می‌دانم، باید برای دانشگاه آزادی اجتماعی فراهم کرد، به وجود  آوردن محیط با نشاط از نظر این جناب لازمه کار است.

وی تاکید کرد: دانشگاه را محل تفاهم و وحدت علمی می‌دانم دانشگاه عبادتگاهی است که هرکس وارد آن می‌شود معرفت به دست می‌آورد. من باوجود آنکه برآمده از جریان اصلاح‌طلب هستم معتقدم دور یک میز با تکیه بر حق می‌توانیم به یک گفتمان دست یابیم ما باید گوش شنوا برای نقدها داشته باشیم.

گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت علوم با اشاره به مباحث و بحث‌هایی که درباره وی در این روزها وجود دارد، عنوان کرد: در این روزها پس از معرفی‌ام جلساتی را با مسئولین داشته‌ام،‌ نقدها و نگرانی‌هایی که در فضای جامعه مطرح می‌شود را دنبال کردم و احساس همدلی می‌کنم به صراحت می‌گویم اصولگرا و اصلاح‌‌طلب حق دارند منتقد باشند و باید قدردان این حساسیت بود. راه درست پیش روی ما گفت‌وگو است ما باید بر سر مسائل خرده و کلان بیاموزیم که گفت‌وگو درمان‌گر است و راه را برای این کار باز کنیم تا باری از روی آموزش عالی برداریم، برادرم آقای هاشمی مسئولیت مهمی را بر عهده داشتند در صورت گرفتن رأی اعتماد از شما عزیران سعی می‌کنم از روی دوش آموزش عالی باری بردارم.

غلامی خاطرنشان کرد: این جانب برای حفظ وضع موجود نیامدم آمده‌ام با همکاری مدیران توانا اندیشمند و شایسته کیفیت ایجاد کنم توان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی را افزایش دهم به ویژه اشتغال و اقتصاد،‌ همچنین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را دنبال کنم .

وی ادامه داد: من برای پیشبرد اهدافم برنامه منظمی ارائه داده‌ام که قابلیت اجرایی داشته در این راستا علاوه بر نشستی حضوری با روسای 13 دانشگاه کشور از آنان خواستم که من را در این امر یاری کنند.

غلامی در ادامه با تشریح برنامه خود اظهار داشت: مهم‌ترین رئوس این برنامه که مستخرج از قوانین خود نمایندگان محترم مجلس بوده است، ساماندهی و سازماندهی فضای علمی کشور و ارتقای کیفی آموزش با تاکید بر افزایش مهارت‌آموزی، حذف رشته‌های ناکارآمد است.

وی ادامه داد: سوق دادن دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های جامعه محور و خلاق از مهم‌ترین برنامه‌های ماست، ما اهتمام ویژه‌ای به علوم انسانی و پیشران داشته‌ایم،  تقویت علم و فن‌آوری، انتقال دانش فنی، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان،‌ توسعه دپیلماسی علمی که از اندیشه‌های مقام معظم رهبری است از اهداف مهمی است که پیگیری می‌کنیم.

غلامی بیان کرد: جذب دانشجوی خارجی یکی دیگر از برنامه‌های ما است و تداوم و تقویت و توسعه بنیادهای خیرین به منظور کمک به توسعه علم و فناوری، همراه با نظارت و رعایت‌های سیاسی و صنفی مدنظر است.

وی خاطرنشان کرد: رشد قابل توجه دانشجویان دختر فرصت مهمی برای تحول نقش‌آفرینی توسعه همه جانبه زنان در جامعه فراهم کرده است که ما باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

غلامی افزود: همسانی محیط دانشگاه برای رونق بخشیدن به قانونمندی فضاهای اجتماعی و سیاسی برای اعضای هیات علمی است و اجتناب از برخوردهای انضباطی با رویکرد سیاسی و امنیتی از برنامه‌های بنده است.  هیچ تشکل دانشجویی نباید با محدودیت رو به رو باشد. تلاش من جلب مشارکت همه اعضای خانواده آموزش عالی و تفاهم و تعامل همگانی و ایجاد توسعه امنیت محیط دانشگاهی و کاستن از نگاه امنیتی به آن  است.

وی گفت: بدیهی است که دغدغه‌های مقام رهبری در حوزه دانشگاه دارای جامعیت و شفافیت لازم بوده و راهگشا می‌باشد. من به پیوندهای هم‌سنگ میان مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نشاط تحرکی، علمی و آموزشی اعتقاد دارم و نهادینه کردن آن  را از رسالت‌های انقلابی می‌دانم. حضور چند روزه من در مجلس و گفت و شنود با نمایندگان و مشاهده توان کارشناسی و دلسوزی در کمیسیون‌های گوناگون به ویژه آموزش و تجربه همکاری با نمایندگان در دوازده سال مسئولیت احساس خوب و نویدبخشی را در ضرورت بهره‌گیری از این ظرفیت در من ایجاد کرده است. از نمایندگان مخالف در تذکر نکات خوبی که داشتند تشکر می‌کنم بسیاری از این نکات در متن برنامه‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی مورد توجه قرار گرفته و می‌گیرد.

غلامی گفت: تشکر می‌کنم از نمایندگانی که با صحبت‌های موافق خود امید و تحرکات بیشتر در اجرای برنامه‌ها را در من زنده کردند امیدوارم اگر رای اعتماد را جلب کردم در تمامی برنامه‌ها به صورت تشکیل کارگروه‌های تخصصی برای تحقق اهداف حرکتی وسیع و جدید آغاز کنم امیدوارم با عنایت به آنچه گفتم رای اعتماد شما پشتوانه‌ای برای دولت تدبیر و امید و جامعه دانشگاهی با ایفای نقش در پیشبرد این مسئولیت تاریخی و خطیر باشد. از تمام کسانی که در مخالفت با برنامه، اینجانب را در بهبود نگاهم به برنامه‌های پیشنهادی مساعدت می‌کنند تشکر می‌کنم.


جلسه علنی  امروز مجلس دو شیفته شد

با رای نمایندگان مجلس بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در شیف دوم مجلس از ساعت ۱۴ امروز ادامه خواهد یافت.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو

 نوری در مخالفت وزیر پیشنهای نیرو: دلیل مشکلات زیست‌محیطی و کم آبی، سوءمدیریت اردکانیان در وزارت نیرو است

نمایند مخالف وزیر پیشنهای نیرو تاکید کرد: چنانچه اردکانیان بتواند از مجلس رای اعتماد کسب کند ما در کنارش پیگیر موضوعات هستیم اما اگر رای نیاورد باید وزیری که پاسخگوی دغدغه‌ها باشد معرفی شود.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

سیدرضی نوری نماینده مردم شوش دانیال در مجلس شورای اسلامی که در جلسه رای اعتماد امروز به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی نیرو سخن می‌گفت، اظهار داشت: در حال حاضر یکی از مسائل مهم و اساسی کشور ما و دنیا،  آب است.

وی افزود: یکی از دلایل مخالفت بنده با آقای اردکانیان این است که او دانشمندی است که کل مسائل را تجربه کرده است و ۲۰ سال در مدیریت وزارت نیرو حضور داشته اما اگر امروز کشور را نگاه کنیم، مسائل زیست‌محیطی خشکسالی و کم آبی که وجود دارد که به دلیل عدم وجود برنامه و سوء مدیریت در دو سال آخر دولت اصلاحات و زمان حضور اردکانیان در وزارت نیرو است.

نوری خاطرنشان کرد: در زمان ایشان مدیریت استانی آب به جای منطقه‌ای اتفاق افتاد که باعث شد سدسازی و انتقال آب بین حوضه‌ای داشته‌ باشیم و همچنین شاهد عدم کنترل غیرمجاز سفره‌های آب زیرزمینی باشیم.

وی با اشاره به اینکه ۳۵۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز مشکلاتی را برای کشور به وجود آورده است، تصریح کرد: اگر تنش و بحران آبی وجود دارد، انتظار داریم که برنامه مشخص و قاطعی داشته باشد و با همراهی مجلس و دولت جهت حل مسائل زیست محیطی ریزگردها خشکی دریاچه ارومیه و توفان نمک اقدام کنیم چرا که اگر به فکر نباشیم برای نسل آینده خطرناک است.

وی خطاب به اردکانیان بیان کرد: اکنون ۹۷ درصد آب کل جهان شور است و ۲ درصد یخی و یک درصد نیز شیرین است برای اینکه آب شیرین در اختیار آیندگان قرار دهیم چه برنامه‌ای دارید؟

این نماینده مجلس تاکید کرد:‌ برنامه وزیر برای حل چالش‌های یاد شده باید بر اساس صلاحیت سنجی و اسناد بالادستی و وظایف قانونی وزارتخانه قانون برنامه شش ساله تنظیم شود.

وی با اشاره به اینکه ۴۲ درصد برنامه‌های اردکانیان با احکام فوق تطبیق دارد و بقیه عدم انطباق داشته و یا اینکه او هیچ برنامه‌ای ندارد اظهار داشت: برنامه‌ریزی برای کشاورزی باید منطبق بر الگوی کشت باشد خرید تضمینی آب شیرین باید برای تامین آب شرب باشد و در این رابطه باید از کشورهایی که تنش آبی دارند الگو بگیریم که این مهم در برنامه اردکانیان دیده نمی‌شود.

نوری با بیان اینکه آب شرب را به بهانه تامین آب شرب دیگر حوضه‌ها جهت کشاورزی و صنعت انتقال می‌دهیم، گفت: این رویه باعث شده که شاهد خشک شدن هورالعظیم، شادگان و نخل‌ها باشیم.

وی با اشاره به اینکه وزیر پیشنهادی نیرو باید برای طرح جامع مدیریت پسماند حرفی برای گفتن داشته باشد، اظهار داشت: حتی در کشورهایی که بارندگی زیادی دارند برنامه‌ریزی برای بازچرخانی آب دیده می‌شود که این مهم در برنامه اردکانیان دیده نمی‌شود.

این نماینده مجلس با اشاره به عدم شفافیت برنامه‌های اردکانیان جهت انتقال آب بین حوضه‌ای تصریح کرد:‌ شما باید به عنوان وزیر آینده به صورت شفاف پاسخگوی مشکلات حاصل از مسائل زیست محیطی در منطقه خوزستان باشید که منجر به مهاجرت نخبگان شده است.

وی با تاکید بر اینکه امنیت غذایی و پایدار و مدیریت منابع آب باید جدی گرفته شود، خاطرنشان کرد: در این راستا باید از تجارب بین‌المللی بهره بگیریم تا شاهد مشکلاتی در کل کشور نباشیم.

نوری یادآور شد: چنانچه اردکانیان بتواند از مجلس رای اعتماد کسب کند ما در کنارش پیگیر موضوعات هستیم اما اگر رای نیاورد باید وزیری که پاسخگوی دغدغه‌ها باشد معرفی شود.  


رضیان در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو: اردکانیان اعتبار بین‌المللی خوبی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی دارد

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس گفت: با توجه به اوضاع نامناسب اقتصادی کشور نیازمند مدیری هستیم که اعتبار بین‌المللی برای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی را داشته باشد که خوشبختانه اردکانیان از این نظر وضعیت خوبی دارد.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

عبدالله رضیان در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، گفت: آب و برق دو عامل مهم در توسعه اقتصادی کشور هستند که با افزایش جمعیت کشور، تامین این دو عنصر حیاتی با دشواری‌های زیادی روبروست.

وی ادامه داد: با بروز خشکسالی‌های پی در پی مسئله آب بیش از پیش اهمیت یافته است. چه در تامین آب شرب و کشاورزی و چه در زیرساخت‌های مربوط به آن با وضعیت نامناسبی روبرو هستیم. اینکه چه کسی و با چه اندیشه‌ای این وزارتخانه را اداره خواهد کرد، اهمیت بالایی دارد. اردکانیان با زیر و بم مسائل مربوط به آب کشور کاملا آشنا و سال‌ها در بالاترین سطح مسئولیتی در وزارت نیرو تجربه کاری دارد. تحصیلات دانشگاهی ایشان مرتبط با این حوزه است. داشتن سوابق علمی درخشان، تدریس در دانشکده محیط زیست دانشگاه سازمان ملل متحد و تالیف و چاپ ۱۰۰ مقاله علمی بین‌المللی از ایشان چهره‌ای عملی و بین‌المللی ساخته است.

این عضو کمیسیون صنایع و معان مجلس سابقه بین‌المللی اردکانیان در سازمان ملل را از دیگر ویژگی‌هایی برشمرد که مجلس در بررسی رای اعتماد باید به آن توجه داشته باشد.

وی برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو را جامع دانست و افزود: به یقین فردی که از شرایط گذشته و حال آب و برق کشور اطلاع داشته باشد می‌تواند چنین برنامه‌ای بنویسد.

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس صیانت از ذخائر آب کشور، جبران طراز آب‌های زیرزمینی، توجه به اقتصاد آب و برق، اصلاح فرهنگ مصرف آب و برق، بهینه‌سازی شبکه‌های انتقال آب و برق، افزایش ظرفیت برق تجدیدپذیر، اولویت‌بندی طرح‌ها و حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، افزایش سهم بخش خصوصی، انتقال فناوری ساخت تجهیزات داخلی و صادرات آنها را از جمله برنامه‌های اردکانیان برشمرد و افزود: نمک‌زدایی و انتقال آب به سایر نقاط کشور و تنوع‌بخشی به آب شرب و بهداشتی و بهره‌گیری از آبهای غیرمتعارف در برنامه‌های ایشان آمده که در حقیقت استفاده از آب‌شیرین‌کن‌هاست که موجب رفع دغدغه نمایندگان مخالف می‌شود.

رضیان ادامه داد: قاطعیت تصمیم‌گیری در شرایط سخت از ویژگی‌های اردکانیان است. با توجه به بحران آب نیازمند فردی متخصص و صاحب نظر و متکی بر دانش روز هستیم. کارنامه اردکانیان در این زمینه هم مثبت است. ایشان حمایت بدنه کارشناسی و مدیریتی صنعت آب و برق کشور را دارد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: از اروند رود تا بندر گوادر پاکستان در ۶۳ نقطه دستگاه آب شیرین کن در حال کار است که سالانه ۲۷۳ میلیون مترمکعب آب تولید می‌کند. در شمال کشور حدود هفت میلیارد مترمکعب آب از نزولات جوی به هدر می‌رود که باید فکری اساسی برای آن کرد تا بحث آب‌شیرین‌کن‌ها در این مناطق توجیه اقتصادی پیدا کند. افزایش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی ظرفیت آبرسانی کشور در برنامه‌های ایشان درج شده است.

وی با بیان اینکه آبهای زیرزمینی با کاهش فاحشی روبروست، ادامه داد: تامین آب شرب برای شهرهای بزرگ در مرحله شکننده‌ای قرار دارد. تامین اب شرب به عنوان حیاتی‌ترین نیاز شهروندان از اولویت‌های برنامه های اردکانیان است.

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس با اشاره به برنامه‌های اردکانیان در حوزه برق، بهره برداری از ۲۰ هزار مگاوات برق و ارتقاء بهره‌وری نیروگاه‌های حرارتی به ۴۰ درصد را از اهم برنامه‌های اردکانیان برشمرد.

رضیان در پایان از نمایندگان خواست تا به دلیل وضعیت نامناسب صنعت و وضعیت آب و برق کشور  با رای بالا به اردکانیان این مسئله را حل کنند.

کاتب در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو: اردکانیان از چهره‌های متخصص، با تجربه، تلاشگر و آگاه به شرایط درون و بیرون کشور است

عضو هیأت رئیسه مجلس با اشاره به توانمندی اردکانیان در مدیریت صحیح مقابله با بحران کم‌آبی گفت: وزیر پیشنهادی نیرو اطلاعات جامعی در حوزه آب درون و خارج از کشور دارد که می‌تواند این بحران را مدیریت کند.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

غلامرضا کاتب در جلسه علنی امروز(یکشنبه، 7 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با معرفی رضا اردکانیان به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به احکام برنامه ششم توسعه درخصوص مقابله با بحران کم آبی و توسعه روش های آبیاری نوین است، گفت: مدیریت صحیح این موضوع از عهده آقای اردکانیان که یکی از متخصصان حوزه آب درون کشور و امور بین المللی است برمی آید و بدون تردید وی از افرادی است که در بخش آب توانسته است اطلاعات جامعی را به دست بیاورد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع خوزستان عنوان کرد: بهتر است اولین سفر وزیر نیرو به استان خوزستان باشد تا دغدغه مخالفان وزیر برطرف شود همچنین در بحث انجام تمهیدات آب شیرین کن که گفته شد در برنامه وزیر نیست، بحث تنوع بخشی به سامانه های تولید و توزیع آب شرب و بهداشتی و بهره گیری از آب های غیرمتعارف وجود دارد که دقیقا به بحث آب شیرین کن اشاره دارد.

وی افزود: میزان آب های غیرمتعارف 200 میلیون متر مکعب است که آب شیرین کن جزء این مورد محسوب می شود همچنین در خصوص اسناد بالادستی که گفته شد در برنامه وزیر پیشنهادی اشاره نشد باید گفت عملیاتی کردن اسناد بالادستی از جمله راهبردهای بلندمدت توسعه منابع آب کشور و توسعه مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح های آب و پسآب گفته شده است.

کاتب ادامه داد: امروز شاهدیم از وزرای گذشته و مدیران بخش برق و صنعت آب همه اذعان دارند که اردکانیان از چهره های متخصص، با تجربه، تلاشگر و آگاه به درون کشور و بیرون کشور است و این اجماع یقینا در راهبرد اجرایی کاری وزیر پیشنهادی بسیار مؤثر خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به دغدغه دیگر نمایندگان درخصوص افزایش قیمت آب، برق و گاز درون کشور اظهار داشت: روز گذشته به طول مفصل در این موضوع با شخص وزیر پیشنهادی گفتگو کردم؛ در ماده 35 برنامه ششم توسعه به دولت این اجازه را داریم که بحث عدالت اجتماعی و هدفمندی یارانه و قیمت حامل های انرژی را با ملاحظات اجتماعی، اقتصادی و حفظ مزیت نسبی انجام دهند و این نکته که مورد تأکید ایشان بود این است که افزایش قیمت حامل های انرژی را در راستای سیاست های اقتصاد کلان دولت انجام خواهد داد و این دغدغه مرتفع خواهد شد.


پایان نشست علنی نوبت صبح مجلس/ ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در جلسه عصر

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی نوبت صبح امروز را دقایقی قبل به صدا درآورد.

 مسعود پزشکیان زنگ پایان نشست علنی امروز (یکشنبه، 7 آبان) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 11 و 47 دقیقه به صدا درآورد.

به گفته نایب رئیس مجلس ادامه جلسه، ساعت 14 با ادامه دستورکار و بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی برگزار می‌شود.


آغاز بررسی صلاحیت غلامی و اردکانیان در جلسه نوبت عصر مجلس

جلسه علنی نوبت عصر مجلس برای بررسی وزرای پیشنهادی نیرو و علوم آغاز شد.

 جلسه نوبت عصر امروز (یکشنبه) به ریاست علی لاریجانی آغاز شد که قرار است به ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو پرداخته شود.

در جلسه نوبت صبح مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی علوم و منصور غلامی به ایراد سخنان خود پرداختند. همچنین یک مخالف و یک موافق وزیر پیشنهادی نیرو نیز اظهارات خود را مطرح کردند. بنابراین در جلسه نوبت عصر قرار ست یک مخالف و یک موافق وزیر پیشنهادی نیرو صحبت‌های خود را عنوان کنند.

بعد از آن مجلس وارد رای گیری از نمایندگان خواهد شد.


یوسفی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو: برخی نگاه سیاسی و کاسب‌کارانه به مشکل آب دارند/ نیازمند تجدیدنظر در مدیریت آب هستیم

نماینده مردم خوزستان در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو گفت: متاسفانه برخی افراد به مشکلاتی همچون مسئله کارون و خوزستان نگاه کاسب‌کارانه دارند در حالی که باید با اجرای پروژه‌هایی که خلاف نظام محیط زیستی است مقابله کنیم.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

همایون یوسفی نماینده مردم خوزستان در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو گفت: امروز آب بزرگترین چالش برای جهان است و این مسئله برای ما نیز بسیار مهم است زیرا عمده فلات ایران در منطقه گرم و خشک قرار دارد.

وی ادامه داد: باید برای حل مشکل آب در کشور به سمت توسعه همزمان در سایربخش‌ها قدم برداریم و این توسعه نیز باید در همه نقاط کشور باشد، نه آنکه عمران را به شکل نقطه‌ای انجام بدهیم.

یوسفی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی افراد به جای توجه به توسعه، توهم توسعه دارند، گفت: نگاه از بالا به پایین در نظام آب و مدیریت آن اشتباه است اینکه ما تمام ساختارهای گذشته را کنار بگذاریم و تصور کنیم که می‌توانیم با تمرکز بر مدیریت مصرف مشکل آب را حل کنیم، غلط است و ما نیازمند به تجدیدنظر در مدیریت آب هستیم.

نماینده مردم خوزستان ادامه داد: بدون اجتماعی کردن موضوع آب نمی‌توان آن را حل کرد. از سوی دیگر ما امروز شاهد توجه افراطی و کاریکاتورگونه به مقوله مهندسی آب هستیم که باید در این نگاه بازنگری شود.

وی با انتقاد از سیاسی شدن مسئله آب گفت: سیاسی کردن بحران آب آن را پیچیده می‌کند و همچنین ایجاد طرح‌های نامتعارف توسعه باعث گسست در کشور می‌شود. امنیتی کردن موضوع آب نیز یکی از خطرات جدی برای حل این مسئله است.

یوسفی ادامه داد: امروز آب یک چالش جهانی است و ما نیز باید برنامه‌هایی که داریم را با نگاه جهانی اجرا کنیم و مسئله آب را به یک مسئله جهانی و اجتماعی تبدیل کنیم زیرا آب یکی از مسائل مهم محیط زیست است و تجربه نشان داده است که مسائلی همچون فقر و مشکلات اقتصادی تاثیر مستقیمی بر روی رفتار مردم با محیط زیست دارد.

وی با انتقاد از اجرای طرح‌هایی همچون انتقال آب به نقاط دیگر گفت: انتقال آب از برخی سرچشمه‌ها و حوزه‌ها به نقاط دیگر نه تنها مشکلات را حل نمی‌کند بلکه مسائل دیگری را به وجود می‌آورد و ما باید در این بخش به سمت یک نگرش تازه حرکت کنیم.

نماینده مردم خوزستان با تاکید بر اینکه امروز استان خوزستان دچار مشکلات زیست محیطی در حوزه آب و هوا است، گفت: باید برای حل این مشکلات به سمت نگرش علمی حرکت کنیم و اجرای طرح‌هایی همچون انتقال آب از سد دز، رود کارون، دریای خزر اشتباه است و مشکلی را حل نمی‌کند. امروز ما در خوزستان دچار مشکل کمبود آب در پایین دست کارون هستیم.

وی ادامه داد: امروز شاهد تغییر اقلیم در جهان هستیم و این تغییر اقلیم در ایران از جنوب فلات آن یعنی خوزستان آغاز شده است و به داخل کشور آمده و اگر برنامه‌ریزی ‌ای برای آن بشود به مرور همه کشور درگیر این تغییر اقلیم خواهند شد و نفس حیات را به شماره خواهد انداخت.

یوسفی ادامه داد: متاسفانه برخی افراد به مشکلاتی همچون مسئله کارون و خوزستان نگاه کاسب‌کارانه دارند در حالی که باید با اجرای پروژه‌هایی که خلاف نظام محیط زیستی است مقابله کنیم.

نماینده مردم خوزستان با اشاره به دلایل مخالفت خود با اردکانیان به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو گفت: مواردی همچون سوابق مدیریت ایشان در مدیریت آب، اجرای طرح انتقال غیر کارشناسی آب بین حوزه‌ای، برگزاری سمینارهایی با هدف تبیین و گسترش انتقال آب بین حوزه‌ای، شعاری بودن برنا مه‌ها و نداشتن برنامه‌ای مشخص و همچنین مشخص نبودن وضعیت مدیریت ایشان برای آب و برنامه‌هایی که در این حوزه دارند از دلایل مخالفت اینجانب است.گیلانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو: سد گتوند مانند یک بمب ساعتی آماده انفجار است/ وزیر نیرو باید مدیریت هوشمند داشته باشد نه نگاه سیاسی

نماینده شوشتر و گتوند تاکید کرد: گتوند همانند یک بمب ساعتی آماده انفجار است، وزیر نیرو باید اعلام کند که چگونه می‌خواهد دغدغه کارون‌نشینان را حل کند و انتظار این است که به طور دقیق در این خصوص توضیح دهد.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

سهراب گیلانی نماینده مردم شهرستان‌های شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی که به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی نیرو سخن می‌گفت، اظهار داشت: به نظر بنده وزارت نیرو از وزارت نفت مهم‌تر است، عمده پیشرفت و زیرساخت‌های آب و برق در این وزارتخانه است.

وی افزود: اکنون مهمترین معضلی که در وزارت نیرو داریم مدیریت آب است که اوضاعی به هم ریخته دارد و در برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو در زمینه مدیریت آب چیزی دیده نشده است.

گیلانی تصریح کرد: یکی از اثرات نامطلوب مدیریت وزارت نیرو این است که سد گتوند احداث شد و به عنوان افتخار ایران مطرح شد و امروز به عنوان بحرانی‌ترین مساله آبی در خوزستان است.

وی ادامه داد: اکنون هفت میلیون تن نمک در گتوند با آب حل شده و نزدیک ۹۰ کیلومتر نمک پشت سد انباشت شده است که خطر بزرگی را متوجه محیط زیست منطقه کرده است. بنابراین وزیر باید توجه خاصی به این موضوع داشته باشد و اعلام کند که چگونه نمک وارد گتوند شده است.

وی با بیان اینکه گتوند همانند یک بمب ساعتی آماده انفجار است، خاطرنشان کرد: وزیر نیرو باید اعلام کند که چگونه می‌خواهد دغدغه کارون‌نشینان را حل کند و انتظار  این است که به طور دقیق در این خصوص توضیح دهد.

گیلانی مساله دیگر را ایجاد اشتغال و رفع بیکاری عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه وزارت نیرو نقش بسزایی در ایجاد اشتغال دارد ایشان باید توضیح دهد که در این زمینه چه برنامه‌ای دارد.

وی همچنین گفت: مساله دیگر نابرابری و ظالمانه بودن بعضی رفتارها با کشاورزان است. به طور مثال در گتوند گاهی از کشاورزان هفت برابر آب‌بها دریافت می‌شود که باید این مساله پیگیری شود و حتی در برخی جاها دو نوبت و دو دستگاه مختلف از کشاورزان پول دریافت می‌شود که وزیر باید به طور جدی این موضوع را مورد توجه قرار دهد زیرا در بعضی موارد ۷۰ درصد زندگی مردم بر محور کشاورزی است که در زمینه تامین آب مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه مدیریت آب یکی از مسائل اساسی راهبردی و استراتژی است باید مورد توجه قرار گیرد تاکید کرد: وزیر باید مدیریت هوشمند و توجه کافی به کار کارشناسی و نه سیاسی داشته باشد مدیریتی توانمند و مدبر باشد نه اینکه خود را مالک بداند. مدیریت این وزارتخانه نیاز به یک مدیر آینده‌نگر دارد.


 هاشم‌زائی در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو: اگر بدنه وزارتخانه‌ای فردی را نپذیرد با سیریش هم نمی‌توان او را چسباند/ اردکانیان یک شخصیت ملی است

نماینده تهران تاکید کرد: اردکانیان از ۳۵ سال پیش در وزارت نیرو مشغول بوده و اگر بدنه وزارتخانه‌ای وزیری را نپذیرد با سیریش هم نمی‌توان آن را چسباند.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

 عبدالرضا هاشم‌زائی نماینده تهران در جلسه بررسی صلاحیت وزیر نیرو به عنوان نماینده موافق اظهار داشت: با شناختی که از آقای اردکانیان دارم لازم است از آقای رئیس‌جمهور تشکر کنم که سرانجام وزیری را معرفی کردند که بتوانیم از ایشان حمایت کنیم.

وی گفت: دوستان مخالف به برنامه‌های وزیر پیشنهادی مخالفتی نداشتند و تنها یک سری از فعالیت‌های گذشته زیر سوال رفت. دوستان مخالف، به همین دلایلی که شما مخالفت کردید باید آقای اردکانیان وزیر نیرو شود زیرا ایشان یک شخصیت ملی است و محصور در جغرافیا نیست ما شخصیت ملی در کشور کم داشتیم و اکثر شخصیت‌ها در پذیرش مسئولیت‌ها اکثرا منطقه‌ای فکر می‌کردند و به همین دلیل امروز با چالش مواجه شدیم.

هاشم‌زایی افزود: آقای اردکانیان تصمیمات ملی اتخاذ می‌کنند و ایشان در وزارت نیرو در دو بخش آب و برق مسئولیت داشتند.

وی با اشاره به چاه‌های بدون پروانه گفت: بنده سه سال معاون سیاسی امنیتی استان خراسان بودم و زمانی که می‌خواستم چاه بدون پروانه‌ای را دنبال کنم افراد پرچم به دست از کار افرادی که چاه‌های بدون پروانه داشتند حمایت می‌کردند و امروز شاهد این وضعیت در کشور هستیم.

نماینده تهران گفت: بنده از پیش از انقلاب در وزارت نیرو به عنوان مهندس نیروگاه برق فعالیت داشتم ما در وزارت نیرو بیشترین نیروی انسانی متعهد و متخصص را داریم اما باید تاکنون چند وزیر از ابتدا تا انتها در وزارت نیرو کار کرده‌اند. آقای اردکانیان از ۳۵ سال پیش در این وزارتخانه مشغول بودند و اگر بدنه وزارتخانه‌ای وزیری را نپذیرد با سیریش هم نمی‌توان آن را چسباند.

هاشم‌زائی ادامه داد: برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی کشور را به جایی رسانده که امروز همه باید کمک کنند تا مشکلات حل شود.

وی ادامه داد: در بخش انرژی باید با شبکه برق اکثر نیروگاه‌های ما راندمان پایینی دارند و اگر تنها ۲ درصد این راندمان اصلاح شود مانند آن است که ۱۰ نیروگاه زدیم.

هاشم‌زایی با تاکید بر اصلاح راندمان نیروگاه‌های حرارتی سیکل حرارتی و آبی و گازی تصریح کرد: ما تنها ۴ هزار مگاوات برق تجدیدپذیر در کشور داریم این در حالی است که اکثر کشور می‌تواند از انرژی آفتابی بهره گیرد و باید از انرژی‌های تجدیدپذیر بیشتر استفاده کنیم.

وکیلی در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو: دولت لایحه تاسیس وزارتخانه انرژی را به مجلس بدهد

یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خواستار ارائه لایحه تاسیس وزارتخانه انرژی از سوی دولت شد.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

 محمدعلی وکیلی در جلسه علنی بعدازظهر امروز (یکشنبه) مجلس و در دفاع از وزیر پیشنهادی نیرو اظهار داشت: موضوع آب مسئله مشترک مطالعات پیرامون چالش‌های کشور است و مخالفین هم این دغدغه مشترک را دارند. بحران آب آنچنان است که فقط استان‌های یزد و کرمان نگران آن نیستند بلکه استان‌های دیگر نیز دغدغه یکسانی دارند و همه ملت دل نگران این موضوع هستند.

وی با بیان اینکه «بیم تسری بحران آب به همه حوزه های انرژی وجود دارد» یادآور شد: این نگرانی هست که بحران آب به یک بحران امنیتی برای کشور تبدیل شود و این توصیف خوشایندی نیست که بگوییم که این بحران برآیند سوءمدیریتی است که ما را به اینجا رسانده است.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به سوابق بین‌المللی و تخصص رضا اردکانیان اظهار داشت: این سوابق و تجارب ما را امیدوار به حل چالش‌های حوزه آب و انرژی می کند چراکه این حوزه نیازمند شخصیتی با حداکثر مشروعیت است تا بتواند گامی در جهت بهبود بردارد. این مشروعیت زمینه را فراهم کرده که ایشان بتواند گام‌های اساسی در حوزه انرژی بردارد.

وکیلی ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور برای معرفی رضا اردکانیان خواستار ارائه سند دراز مدت پنجاه ساله آب از سوی وی شد و گفت: با توجه به ظرفیت تعاملی و شناخت آقای اردکانیان انتظار داریم برای مسئله آب، محیط‌ زیست و خاک به عنوان یک پکیج یک جا درمانگری شود و از دولت می خواهیم لایحه تاسیس وزارتخانه انرژی، آب و محیط‌ زیست را به مجلس بدهد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه «نگاه‌های بخشی در وزارت نیرو کارآمدی و پاسخگویی این وزارتخانه را به حداقل رسانده» یادآور شد: البته نوع ساختار این وزارتخانه در این امر بی تاثیر نبوده است. وزارت نیرو ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهکاری دارد که ۱۴ هزار میلیارد تومان آن مربوط به پیمانکاران بخش خصوصی برق است. امیدواریم همانطور که در برنامه آقای اردکانیان عنوان شده از پتانسیل انرژی برای حل مسئله آب استفاده شود و ایشان با اتکا به مشروعیت خود قدم‌های ملموسی در حوزه وزارت نیرو بردارند.اردکانیان در دفاع از برنامه‌های خود: نیازمند مفاهمه در قالب شورای عالی آب هستیم/ برای حل مشکل آب و معضلات مسائل زیست‌محیطی ناامید نیستم

وزیر پیشنهادی نیرو تاکید کرد: اگر پیش از این در وزارت نیرو یکی از کارها دفع سالم فاضلاب بود امروز باید به آن به عنوان یک منبع جدید برای آب توجه شود.

مشروح جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

رضا اردکانیان وزیر پیشنهادی نیرو طی سخنانی در دفاع از برنامه‌های خود با تشکر از حسن ظن رئیس‌جمهور به وی گفت:‌ من امروز می‌خواستم از اقدامات اصلاحی در حوزه محیط‌زیست و آب، نحوه مدیریت صحیح تقاضا و مصرف، چاره‌جویی برای اصلاح الگوی مصرف، جامع‌نگری در مدیریت آب و مواردی دیگر سخن بگویم اما جلساتی که با نمایندگان محترم مجلس و مجامع استانی برگزار کردم و متوجه شدم که بسیاری از نمایندگان به این امور آگاهی دارند.

وی با اشاره به اینکه برنامه ۴۶ کشور دنیا را در حوزه آب بررسی کرده و با مدیران و سیاستمداران آن کشورها درباره آب گفت‌وگو کرده است، گفت: امروز مجلس شورای اسلامی یک ظرفیت بزرگ و مشخص دارد تا با هم به یک راهکار و مشارکت مشترک و قابل تحسین برای حل مسئله آب و مشکلا زیست‌محیطی حرکت کنیم.

اردکانیان ادامه داد: امروز باید برای حل چالش‌ها به سمت تجدیدنظر درباره نحوه استفاده از منابع انسانی، مدیریت منابع مالی و همچنین استفاده درست‌تر از ظرفیت‌ها حرکت کنیم و در این راه با امید و نگاه به آینده گام برداریم.

وی ادامه داد: من نه تنها درباره آب و مسائل محیط‌زیستی ناامید نیستم بلکه کاملاً امیدوارم و معتقدم همانطور که سه هزار سال پیش پدران ما در این طبیعت توانستند با اجرای طرح‌هایی همچون قنات به سازگاری برسند امروز نیز ما می‌توانیم این سازگاری را داشته باشیم و برای مشکلات خود چاره‌جویی کنیم.

وزیر پیشنهادی نیرو ادامه داد: امروز ظرفیت بزرگی براساس سطح بالای آگاهی، شناخت و آمادگی به وجود آمده است تا همکاری‌های خوبی را با امید آغاز کنیم. من در برنامه‌های خود برای وزارت نیرو به صورت خاص به آب پرداخته‌ام و توجه جدی به آن داشت‌ه‌ام.

اردکانیان ادامه داد: ما باید نگاه خود را به همه بخش‌های آب تغییر دهیم. امروز در دنیا دیگر از فاضلاب استفاده نمی‌شود بلکه فاضلاب به عنوان آبی با رنگی متفاوت شناخته شده است و اگر پیش از این در وزارت نیرو یکی از کارها دفع سالم فاضلاب بود امروز باید به آن به عنوان یک منبع جدید برای آب توجه شود.

وی ادامه داد: مسئله دیگر این است که ما باید به آب و پساب به عنوان اصلی‌ترین مسائل در آمایش سرزمینی توجه کنیم و در این راه نیازمند مفاهمه در تمام سطوح دولت در قالب شورای عالی آب هستیم و هرچقدر سطح این مفاهمه افزایش یابد ما بهتر می‌توانیم عمل کنیم.

اردکانیان در ادامه با اشاره به توسعه شبکه تولید و پردازش اطلاعات پایه به عنوان پیش نیاز برنامه‌های وزارت نیرو گفت: ساختار مدیریت کشور باید متناسب با مدیریت توامان عرضه و تقاضا طراحی شود.

وی افزود: پیش از یک دهه قبل دست اندرکار احداث سدها، سازه‌های آبی بودند و در عین حال ضرورت آنکه باید به مساله مدیریت تقاضا پرداخت نیز مدنظر بود. در این راستا استراتژی‌های بلندمدت در قالب برنامه چهارم توسعه منابع آب به تصویب رسید. البته با تغییر اولویت‌ها هنوز بخش‌های قابل توجهی از این برنامه نیازمند اقدام عملیات اجرایی است.

اردکانیان ادامه داد: تدوین گزارش آب مبتنی بر آسیب شناسی وضعیت تولید و راهکارهای اساسی در دست اقدام است.

وی گفت: طرح کاهش منابع زیرزمینی آب به میزان هشت میلیارد مترمکعب در دستور کار خواهد بود و اصلاح ساختار اقتصادی کشور و افزایش سهم غیردولتی در توسعه تاسیسات فاضلاب جزو‌ برنامه‌های پیشنهادی خواهد بود.

اردکانیان با اشاره به سدهای در حال طراحی و ساخت گفت: بر مبنای داده‌های معتبر ایدئولوژیک این سدها توجیه و ارزیابی زیست محیطی دارند و افزایش ظرفیت آب در آنها منورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

وی افزود: ساخت و تکمیل طرح‌های زهکشی به ویژه در طرح های به میزان ۲۵۰ هکتار عملیاتی می‌شود و تامین آب شرب سالم به ویژه در روستاها و جمعیت عشایری ۱۲۰۰ میلیون متر مکعب در نظر گرفته شده  که برای ۱۳ هزار روستا با جمعیت شش میلیون نفر مورد توجه است.

اردکانیان در ادامه دفاعیات خود گفت: بنده به موضوع پساب به عنوان منبع جدید نگاه می‌کنم. در سطح دنیا در حالی که ۲۰ میلیون هکتار در ۸۵ کشور دنیا با فاضلاب آبیاری می‌شود ما نیز پروژه‌ای را با آژانس‌های تخصصی دنیا در ارتباط با استفاده از پساب در کشاورزی راه‌اندازی می‌کنیم و این توفیق خواهد بود که در ایران با همکاری کارشناسان شروع به پیاده کردن آن کنیم و در این راستا ظرفیت‌سازی صورت می‌گیرد.

وی همچنین اظهار داشت: تنوع به سامانه تولید و توزیع آب شرب بهداشتی شامل آب شیرین‌کن‌ها نیز از جمله برنامه‌های تقدیمی بنده است و در این طرح امکانات، فرصت‌ها و هزینه آب متعارف ارائه می‌شود.

وزیر پیشنهادی نیرو خاطرنشان کرد: آب شیرین‌کن‌ها استفاده از آب‌های ژرف و سایر منابعی که به عنوان منابع جدید آبی مطرح می‌شود، مورد توجه قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: در دوره مدیریت تقاضا با صرف انتقال آب در نقطه دوم مسائل را حل کرده‌ایم و یا خواسته‌ایم با عدم انتقال مسائل نقطه مبداء را حل کنیم اما باید گفت که ما باید به مسائل متعددی بپردازیم. تلفات در شبکه‌های آب شرب و کشاورزی را باید مورد توجه قرار دهیم. کاهش آلاینده‌ها در ارتباط با منابع زیرزمینی باید مورد توجه قرار گیرد.

اردکانیان اظهار داشت: براساس گزارش‌ها کود شیمیایی و پساب صنعتی غیر استاندارد و فاضلاب طی ۱۰ سال گذشته باعث شده که ۱۱ درصد منابع آبی به دلیل نیتراته شدن از مدار خارج شوند که پرداختن به این مسائل ضرورت است.

وی با تاکید بر اینکه باید آب موجود را درست مصرف کنیم بیان کرد: با بی‌توجهی به نوع مصرف و الگوی مصرف و انتقال و عدم انتقال چاره کار نیست. این امر مستلزم بررسی دقیق و صحیح است.

وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به جلسات روزهای گذشته خود با نمایندگان مردم تصریح کرد: طی این روزها در جریان دغدغه‌های مردم قرار گرفته‌ام. به اعتقاد بنده مناطق مرزی باید جزو آبادترین نقاط کشور باشند.

اردکانیان خاطرنشان کرد: اگر همه مسائل حل شود ولی وضعیت آب و محیط زیست و خاک در خوزستان اینگونه باشد ما توفیقی حاصل نکرده‌ایم. بنابراین باید همه مسائل به طور دقیق تصویربرداری شود.

وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به اینکه دولت تمام قول‌ها و وعده‌هایی که در سفرهای استانی داده است عمل خواهد کرد، گفت: ما امروز در مقطعی قرار داریم که باید به طرح‌های علمی و جهانی در حوزه آب نگاه کنیم و مساله آب را به نتیجه برسانیم و من قبول دارم که قطعا در گذشته مرتکب اشتباهاتی شده‌ایم.

وی ادامه داد: من با همه توان و از راه‌های قانونی برای مشکلات آب و سایر مشکلات تلاش خواهم کرد اما می‌خواهم در اینجا سد گتوند که مطرح شد اشاره کنم و بگویم این سد با اتکا به کارشناسی و مسائل زیرساختی کشور انجام شد.

اردکانیان ادامه داد: من تمامی سوالات کتبی و شفاهی که در سال‌های گذشته از وزیر نیرو در دولت قبل پرسیده شده بود را بررسی کردم و ۷۵ درصد این سوالات درباره آب بود و ۸۵ سوال از ۴۲۵ تذکر نیز به بخش آب مربوط بوده است به همین دلیل من و همه مدیرانی که با من کار خواهند کرد قطعا متفق‌القول خواهند بود که کوچکترین کوتاهی در حل مشکلات به خصوص در بخش آب نداشته باشند.

وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به اهمیت برق و صنعت برق در کشور گفت: امروز ظرفیت تولید برق در کشور ۷۷ مگابایت است که همین رتبه ما را در جهان ۱۴ و در منطقه اول کرده است اما نباید فریب این رتبه‌ها را بخوریم زیرا امروز در شرایط خوبی چه از لحاظ میزان مصرف و چه انباشت بدهی‌ها به بخش خصوصی داریم و حل این مساله مستلزم کار وسیعی است.

وی ادامه داد: باید در بخش تولید برق به انرژی‌های تجدیدپذیر و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تولید برق توجه جدی شود.

اردکانیان ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه باید میزان تولید برق پنج هزار مگاوات تا پایان برنامه افزایش پیدا کند که ۴ هزار مگاوات از این بخش در دولت دوازدهم باید محقق شود. اگر این امر تا پایان دولت محقق شود ما می‌توانیم ۵۰۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم به وجود آوریم. همچنین توجه به منابع تجدیدپذیر می‌تواند به ما در حل مشکلات مناطق محروم کمک زیادی کند.

اردکانیان در ادامه با اشاره به کاهش آلاینده‌ها از ناحیه انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: این موضوع قابل پیگیری است و هشت میلیون تن دی‌اکسیدکربن نتیجه استقرار این صنعت در طول زمان است.

وی افزود: ۲۵ درصد از تعهد غیر مشروط ما در افق ۱۳ سال آینده ثمر می‌دهد.

اردکانیان در خصوص آب‌های مرزی و مشترک و تامین حق‌آبه‌ها گفت: وزارت نیرو پیش از گذشته به این موضوع خواهد پرداخت وبرای اولین بار پس از ۳۰ سال معاهده هیرمند بین ایران و افغانستان عملیاتی شد که بزرگترین سد دولتی بین این دو کشور بود. همچنین سد خودآفرین در رودخانه ارس برپا شد و باید دید در ۲۰۰ سال گذشته ۲هزار و ۵۰۰ معاهده و توافق‌نامه در مرزهای مشترک اجرایی شده است.

وی افزود: علاوه بر نکاتی که از سوی نمایندگان ذکر شد انتقادات سازنده آنها می‌تواند مورد توجه واقع شود و با جلب حمایت حداکثری نمایندگان مسئولیت وزارت نیرو را عهده‌دار خواهم شد و در پیشگاه شما متعهد می‌شوم که به جز منافع ملی و اتکا بر یافته‌ها و داشته‌های کارشناسی و شایسته‌گزینی بتوانم در حوزه آب و برق خدمت کنم و افرادی که در خارج از مرزها بر تشنگی ما چشم دوخته‌اند ناامید کرده و با وحدت و یکپارچگی موفق شویم خللی به این بخش وارد نشود.


آغاز رای‌گیری مجلس درباره صلاحیت غلامی و اردکانیان

بعد از پایان اظهارات مخالفان و موافقان وزرای پیشنهادی نیرو و علوم، توضیحات برنامه‌های غلامی و اردکانیان، مجلس وارد رای گیری از نمایندگان شد.

همراه با آغاز رای گیری، هیات دولت از جلسه مجلس خارج شده و کارت‌های اعلام رای بین نمایندگان توزیع شد.

موافقت مجلس با دو وزیر پیشنهادی

بر این اساس دقایقی پیش جلسه رای اعتماد مجلس به دو وزیر علوم و نیروی  دولت دوازدهم با رای گیری پایان یافت که بر این اساس رضا اردکانیان و منصور غلامی هر دو موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان شدند.

علی لاریجانی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 7 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، نتیجه آرای نمایندگان به وزرای پیشنهادی نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری را قرائت کرد.

بنا بر این گزارش نمایندگان مجلس با 180 رای موافق، 82 رای مخالف و 14 رای ممتنع تصدی وزارت علوم را به منصور غلامی سپردند و همچنین با 225 رای موافق،38 رای مخالف و 13 رای ممتنع از مجموع 276 نماینده حاضر در جلسه مسئولیت وزارتخانه نیرو را به رضا اردکانیان واگذار کردند.

اردکانیان و غلامی به جمع وزرای دولت دوازدهم اضافه شدند
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری