کد خبر: ۱۸۷۷۳۱
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
در صورتی که آمریکا به عنوان ناقض برجام مطرح شود، برای کنگره سخت خواهد بود که آنچه آراد می‌خواهد - مانند موضوعات موشک‌ها، تروریسم، بازرسی‌ها و بندهای انقضای برجام. - را دنبال کند.
مجله نیویورکر در یادداشتی به قلم برنارد آویشای، به بررسی دیدگاه کارشناسان امنیتی اسرائیل درباره لزوم حفظ برجام پرداخت.

به گزارش فرارو، به نقل از مجله «نیویورکر»، اوایل ماه جاری، روبین رایت با اوزی آراد، رئیس سابق بخش پژوهش در موساد و عضور شورای امنیت ملی اسرائیل از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱، گفت‌وگویی انجام داد. آراد با کسانی که به قول خودش "به موضوعات آگاه" هستند مشورت می‌کند. هنگامی که روبین با او صحبت کرد، او مشغول لابی میان جمهوری‌خواهان کنگره برای حفظ برجام بود.

آراد معتقد است که برجام، منافع اسرائیل را تامین کرد. زیرا این توافق همزمان با ایجاد یک فرآیند دیپلماتیک که بوسیله آن می‌توان مسائل جدید را مطرح و رویکردهای قدیمی را اصلاح کرد، به طور متقاعد کننده‌ای سیر ایران برای کسب بمب را متوقف کرد. 

آراد درباره کارزار نتانیاهو علیه برجام تردید دارد. او یک مکالمه با یک مقام "خیلی بلندپایه" را به یاد آورد که در آن مسئول اسرائیلی درباره درخواست لغو برجام توسط نتانیاهو، ناامید بود. "از او پرسیدم، درباره سیاست نخست وزیر (نتانیاهو) چه فکر می‌کند؟ به من پاسخ داد: دیوانگی."

در واقع عمل‌گرایی که در برجام مجسم شده، توضیح می‌هد که چرا آراد معتقد است که بسیاری از مسئولان امنیتی اسرائیل طرفدار حفظ آن هستند. این مسئولان شامل افرادی همچون اوزی ایلام، مدیر سابق کمیته انرژی اتمی اسرائیل، اسحاق بن اسرائیل، رئیس آژانس فضایی اسرائیل و شورای ملی پژوهش و توسعه، آریل لویت، معاون سابق مدیر کل کمیته انرژی اتمی اسرائیل، ایفراییم هیلوی، رئیس سابق موساد، عاموس یادلین، رئیس سابق اداره اطلاعات نظامی نیروهای دفاع اسرائیل، ایهود باراک، نخست وزیر سابق، گادی آیزنکوت، رئیس ستاد مشترک نیروهای دفاع اسرائیل و بسیاری دیگر می‌شود. 

در رابطه با برنامه موشک‌های بالستیک بُردبلند ایران، آراد بی‌تفاوت نیست. به عقیده او این برنامه، به طور "استراتژیک، منطقی و عملکردی" با ظرفیت هسته‌ای ایران مرتبط است.

آراد به خاطر اقدامات ترامپ و تشویق نتانیاهو، نگران از دست دادن تمایزات ظریف است، چیزی که ممکن است فاجعه‌بار باشد. جایگزین معنادار استراتری "اصلاح کنید یا لغو کنید" (Fix it or Nix it)، این است که برجام حفظ و در سایر جبهه‌ها بر ایران فشار اعمال شود.

در صورتی که آمریکا به عنوان ناقض برجام مطرح شود، برای کنگره سخت خواهد بود که آنچه آراد می‌خواهد - مانند موضوعات موشک‌ها، بازرسی‌ها و بندهای انقضای برجام. - را دنبال کند. 

این مقام اسرائیلی گفته "رهبران آمریکا برای اینکه به نفع ایرانی‌ها عمل نکنند و سایر شرکای برجام را حامی (خود) نگه دارند، بایستی برای جدا کردن هرگونه تحریم مرتبط با موشک‌ها و تروریسم از توافق هسته‌ای، تلاش آگاهانه‌ای انجام دهند. به طور مشابه، باید فشار نظامی در سوریه از برجام جدا شود."

آراد نگران است که کارزار نتانیاهو، ترامپ و جمهوری‌خواهان علیه برجام، آن را حتی اگر سایر شرکای این توافق به آن ملتزم باشند، تضعیف کند. در صورت لغو برجام "ایران فقط به وسیله پیمان عدم اشاعه (ان پی تی) بدون آنکه تابع رژیم بارزسی الحاقی باشد، محدود خواهد بود. 

"در آن صورت منطقه به موقعیت نظامی پرخطر قبل از توافق باز خواهد گشت. ترامپ باید تهدید به استفاده از زور کند و نتانیاهو باید اهرم‌هایی برای کشاندن ترامپ به انجام ضربه پیشگیرانه علیه ایران داشته باشد."

آراد در پایان خاطرنشان کرد: "در ایران چیز‌ها باید تغییر کند، به همین دلیل است که من از فرآیند تعامل طرفداری می‌کنم."
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری