کد خبر: ۱۸۶۵۵۴
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۰
مخالفت های بین‌المللی با اظهارات ترامپ؛
مقامات سیاسی و نظامی مختلف جهان، به راهبرد جدید دولت امریکا و اظهارات دونالد ترامپ ریاست جمهور آمریکا علیه ایران واکنش نشان دادند.
رییس‌جمهور آمریکا پس از کش‌مکش‌های فراوان و این پا و آن پا کردن‌ها و نسبت‌ دادن "بدترین" توافق تاریخ آمریکا به برجام در نهایت پس از حدود 10 ماه با اعلام نکردن پایبندی ایران به برجام برخلاف گزارش‌های آژانس، خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق را کلید زد.

به گزارش اعتدال،‌ دونالد ترامپ عصر روز جمعه در کاخ سفید درباره سه موضوع اجرای قانون کاتسا، اعلام پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام و سیاست‌های دولتش در قبال ایران سخنرانی کرد.

رییس‌جمهور آمریکا برخلاف آنچه در هفته‌های اخیر تحت عنوان قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی مطرح شده بود،‌ اعلام کرد که "تحریم‌های بسیار سرسختانه‌ای را علیه سپاه اعلام خواهیم کرد."

ترامپ ضمن بیان این‌که "سپاه را نهاد نظامی تروریستی می‌داند که خشونت را در منطقه گسترش می‌دهد افزود: سپاه از رژیم سرکوب‌گر اسد حمایت می‌کند بنا بر این من از وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌خواهم که تمام بخش‌های سپاه را و همچنین ماموران و وابستگان به این نهاد را مورد تحریم قرار دهد. همچنین برنامه موشکی ایران را نیز به شدت تحریم خواهیم کرد.

سخنان دونالد ترامپ که دو هفته پیش زمزمه‌های آن به سراسر دنیا رسیده بود و با واکنش‌ جدی رهبران و مقامات و شخصیت‌های سیاسی مواجه شد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای به مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که در صورت خروج آمریکا ایران نمی‌تواند به صورت یک طرفه به اجرای برجام ادامه ادامه دهد.

در متن این نامه که نخستین بار توسط پایگاه خبری میدل ایست آی منتشر شده است، به نقل از ظریف آمده است: ایران نمی‌تواند به اجرای یک جانبه توافق ادامه دهد در حالی که یکی از اعضای کلیدی آن به بهانه‌جویی‌های نامربوط و بی‌پایه بر نقض مفاد برجام اصرار می‌ورزد.

وی افزود: برجام ثابت کرد که حتی پیچیده‌ترین موضوعات بین‌المللی را می‌توان از طریق گفت‌وگو، مذاکره و همکاری سازنده حل کرد.

ظریف ادامه داد: من معتقدم که موضع برد ـ برد که برجام بر اساس آن نهاده شده است، می‌تواند به عنوان یک مثال خوب برای حل مناقشات و بحران‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به خصوص در خاورمیانه باشد.

هم چنین وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: برجام یک سند معتبر بین‌المللی و دستاوردی کم ‌نظیر در عرصه دیپلماسی معاصر است که نه قابل‌مذاکره مجدد است و نه قابل‌تغییر. برجام یک توافق دوجانبه نیست که با کنار کشیدن یک طرف از اعتبار ساقط شود بلکه سندی است که به عنوان بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت مورد تأیید جامعه جهانی قرار گرفته است و لذا نباید سایر طرف‌ها و جامعه بین‌المللی اجازه دهند رئیس‌جمهور آمریکا بتواند این توافقنامه را به سخره بگیرد. جمهوری اسلامی ایران آغازکننده خروج از برجام نخواهد بود ولی درصورتی‌که حقوق و منافع ایران در برجام رعایت نشود، به‌تمامی تعهدات پایان خواهد داد و بدون هیچ‌گونه محدودیتی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را دنبال خواهد کرد.

هم‌چنین فدریکا موگرینی پس از سخنان تاکید کرد که برجام یک توافق داخلی آمریکا نیست و افزود: این یک توافق دو طرفه نیست و یک کشور نمی‌تواند یک طرفه برجام را رد کند.

وی با اشاره به این‌که آژانس هشت بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است افزود: توافق هسته‌ای محدود به برنامه هسته‌ای ایران است و از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کند.

موگرینی با بیان این‌که توافق هسته‌ای همچنان نتیجه بخش است، چرا که بر اساس اعتماد بنا نهاده شده است گفت: هیچ رییس‌جمهور کشوری نمی‌تواند برجام را لغو کند. اتحادیه اروپا و جامعه جهانی متعهدند تا توافق هسته‌ای را حفظ کنند.

هم چنین وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: برجام یک سند معتبر بین‌المللی و دستاوردی کم ‌نظیر در عرصه دیپلماسی معاصر است که نه قابل‌مذاکره مجدد است و نه قابل‌تغییر. برجام یک توافق دوجانبه نیست که با کنار کشیدن یک طرف از اعتبار ساقط شود بلکه سندی است که به عنوان بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت مورد تأیید جامعه جهانی قرار گرفته است و لذا نباید سایر طرف‌ها و جامعه بین‌المللی اجازه دهند رئیس‌جمهور آمریکا بتواند این توافقنامه را به سخره بگیرد. جمهوری اسلامی ایران آغازکننده خروج از برجام نخواهد بود ولی درصورتی‌که حقوق و منافع ایران در برجام رعایت نشود، به‌تمامی تعهدات پایان خواهد داد و بدون هیچ‌گونه محدودیتی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را دنبال خواهد کرد.

ترزا می نخست وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون رییس‌جمهور فرانسه در یک اقدام غیرمعمول بیانیه مشترک و به سخنان رییس جمهور آمریکا علیه ایران و توافق هسته‌ای واکنش نشان دادند.

رهبران این سه کشور اروپایی در بیانیه خود آورده‌اند که به توافق هسته‌ای سال 2015 متعهد هستند و حفظ این توافق در راستای منافع امنیت ملی مشترک آنها است.

همچنین در این بیانیه آمده است توافق هسته‌ای حاصل 13 سال دیپلماسی و گامی مهم در راستای اطمینان نبود انحراف در برنامه هسته‌ای ایران است. شورای امنیت سازمان ملل نیز این توافق را مورد تایید قرار داده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به توافق را تایید کرده است.

این مقام‌های اروپایی در بیانیه خود آورده‌اند که ما از دولت آمریکا و کنگره می‌خواهیم که تا پیش از هر گامی که می‌توان توافق هسته‌ای را تضعیف کند، از جمله از طریق وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران تاثیرات چنین اقدامی را بر امنیت آمریکا و منتقدانش مدنظر قرار دهند.

این رهبران اروپایی علاوه بر این نسبت به تصمیم ترامپ درباره توافق هسته‌ای به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

هم‌چنین سخنگوی سازمان ملل گفت: آنتونیو گوترش معتقد است که توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 صلح و امنیت در جهان را تقویت می‌کند.

بنا به گزارش شبکه بی‌بی‌سی، دوجاریک همچنین گفت که دبیرکل امیدوار است که توافق هسته‌ای پابرجا بماند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت: اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تردیدهایی را مطرح کرد که زمان امضای یک توافق بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای حل‌وفصل شده بود، بسیار دردسر ساز است.

ریابکوف تاکید کرد: روسیه اکنون اصلی‌ترین وظیفه خود را جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای با ایران می‌داند و از تمام طرف‌ها می‌خواهد تا به تعهدات خود پایبند بمانند.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس در واکنش به سخنرانی خصمانه رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران و برجام با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: بریتانیا متعهد به توافق هسته‌ای با ایران است.

وی در ادامه نوشت: ما با همتایان خود در یران، آمریکا و اروپا برای حفظ این توافق همکاری خواهیم کرد. توافق هسته‌ای کمک کرده است تا جهان به جایی امن‌تر تبدیل شود.

وزارت امور خارجه انگلیس نیز در صفحه رسمی خود در توئیتر پیامی منتشر و تاکید کرد: بریتانیا به توافق هسته‌ای متعهد است.

هم چنین یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: آژانس بین‌المللی از ژانویه 2016 تاکنون اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران طبق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را همان‌گونه که شورای امنیت سازمان ملل خواسته و شورای حکام آژانس این اختیار را داده، نظارت و راستی‌آزمایی کرده است.

بنا به گزارش پایگاه اینترنتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمانو در ادامه تاکید کرد: همان‌طور که من به شورای حکام گزارش داده‌ام، تعهدات مرتبط هسته‌ای، ایران در برجام اجرا می‌شود. فعالیت‌های نظارت و راستی‌آزمایی آژانس به عناصر مرتبط هسته‌ای تحت برجام رسیدگی می‌کند. این فعالیت‌ها به گونه‌ای عادلانه و بی‌طرف و طبق شروطی که در برجام تعیین کرده و مطابق با استانداردهای پادمان انجام می‌شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ایران اکنون به طور موقت پروتکل الحاقی را طبق توافق پادمانی‌اش با آژانس که یک ابزار راستی‌آزمایی قدرتمند است و به بازرسان ما دسترسی گسترده‌تر به اطلاعات و مکان‌ها را می‌دهد اجرا می‌کند، بنا بر این آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تمام مکان‌هایی که لازم است بازدید کند، دسترسی دارد.

آمانو در پایان گفت که ایران در حال حاضر هدف سخت‌ترین رژیم راستی‌آزمایی هسته‌ای جهان قرار دارد.

هم‌چنین جو بایدن معاون اول باراک اوباما پس از آنکه ترامپ پایبندی ایران به برجام را رد کرد گفت: در صورتی که برجام را به خطر بیندازیم این ایران نیست که منزوی می شود بلکه این موضوع باعث انزوای آمریکا خواهد شد.

بایدن افزود: حقیقت این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متحدان ما در اروپا و حتی خود مقامات دولت ترامپ بر پایبندی ایران به برجام تاکید دارند. بنا بر این اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ خلاف منطق و مستندانت موجود است و باعث ایجاد یک تهدید غیرضروری برای امنیت ملی آمریکا می‌شود.

وی افزود: در نهایت لغو یک طرفه برجام از سوی ما نه تنها باعث انزوای ایران نمی‌شود بلکه آمریکا را منزوی می‌کند.

بایدن گفت: توافق هسته‌ای ایران درباره یک چیز است؛ از بین رفتن تهدید ناگهانی که یک ایران هسته‌ای می‌تواند علیه منطقه،‌ اسراییل و آمریکا ایجاد کند. برجام هرگز قرار نبود ما را از اقدامات لازم برای مقابله با اقدامات تحریک‌آمیز و برهم زننده ثبات ایران منع کند. اکنون ترامپ موضع مذاکرات ما را تضعیف کرده است و باعث از دست رفتن دست برتر ما می‌شود که می‌تواند به تضعیف اتحاد ما با متحدان خود شود. این اقدام باعث صدمه دیدن اعتبار آمریکا خواهد شد.

بن کاردین،‌ سناتور ارشد دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا پس از اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: سیاست قوی آن است که علاوه بر حفظ برجام خواستار اجرای سرسختانه آن و نیز مقابله با اقدامات خصمانه غیرهسته‌ای ایران شود.

الیوت انگل عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در مورد بیانیه ترامپ و اعلام عدم پایبندی ایران به برجام گفت: ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد. برای تثبیت این موضوع ما باید به شدت توافق را اجرا کنیم و در راستای افزایش بند غروب این توافق تلاش کنیم و نیز با رفتارهای خصمانه مقابله کنیم.

وی تاکید کرد: برنامه رییس‌جمهور در این‌باره منطقی نیست. مذاکره کردن در مورد افزایش برخی شروط و اضافه کردن آن به توافق نیازمند ایجاد یک ائتلاف میان شرکای بین‌المللی و نه اقدام کنگره است. در حالی که ما باید با رفتارهای خصمانه ایران برنامه موشکی، حمایت از تروریسم، و نقض حقوق بشر و نیز حمایت از رژیم اسد مقابله کنیم، کنگره تاکنون علیه ایران در ماه آگوست تحریم‌هایسختی را اعمال کرده است که خود ترامپ نیز آن‌ها را امضا کرد. اما دولت مایل نیست که این قانون جدید را اجرا کند.

در همین حال عربستان و رژیم اسرائیل از سخنرانی ترامپ مبنی بر اینکه وی دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نخواهد کرد، استقبال کردند.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی با استقبال از راهبرد ضد ایرانی ترامپ، تصمیمی که برای مقابله با ایران گرفت را شجاعانه توصیف کرد.

«ایسرائیل کاتص» وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی گفت سخنان ترامپ خیلی مهم بود و احتمالا منجر به جنگ شود.

دولت عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای ضمن استقبال راهبرد جدید آمریکا، اعلام کرد که با واشنگتن برای مقابله با تهران همکاری خواهند کرد.

ارتش آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت زمینه‌های مشترک جدیدی را برای فشار آوردن به ایران با متحدانمان تعیین می‌کنیم.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز پس از سخنرانی ضد ایرانی ترامپ، گفت در حال ارزیابی محل استقرار برای نیروهای آمریکایی هستند اما جزئیات دیگری ارائه نداد.

بحرین و امارات نیز ضمن استقبال از راهبرد ضد ایرانی آمریکا علیه ایران اعلام کرد که از هرگونه تلاش برای جلوگیری از حمایت مالی تروریست‌ها حمایت می‌کند.

«جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا درپی سخنرانی ضد ایرانی ترامپ گفت تاکنون هیچ تغییری در خصوص موضع نظامی ما در قبال ایران ایجاد نشده است، هرگونه فعالیت تحریک‌آمیز ایران پس از سخنان ترامپ را زیرنظر خواهیم داشت اما تاکنون چیزی جدیدی مشاهده نکردیم.

اریک رندالف، معاون دفتر خبرگزاری فرانسه در تهران گفت: در حال حاضر تحریم‌های زیادی علیه سپاه و برنامه موشکی وضع شده و نمی‌توان متصور شد که (وضع تحریم‌های جدید) چگونه چیزی را تغییر خواهد داد؟ ترامپ چه تحریم تازه ای را علیه سپاه وضع می کند؟

نانسي پلوسي رهبر اقليت دموکرات ها در كنگره آمریکا گفت: صحبت هاي ترامپ اشتباه بزرگي بود كه اعتبار و امنيت امريكا را در خطر خواهد انداخت.ايران به تعهدات خود پايبند بوده و ما اين را مي دانيم كه از توافق حمايت مي كنيم

هیتر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: فریب سرخط خبرهای تلویزیونی را نخورید ما در توافق هسته ای ایران می مانیم، و در عین حال رویکرد خود را برای مسئولیت پذیر کردن ایران در مقابل اقدامات تروریستی اش گسترش می دهیم.

واکنش کارشناس بی بی سی در خصوص خطای فاحش ترامپ: استفاده ترامپ از عبارت "خلیج عربی" به جای "خلیج فارس"، خطای مهلکی بود. نام خلیج فارس، علاوه بر اینکه در سازمان ملل متحد به صراحت به رسمیت شناخته شده،  از معدود موضوعاتی است که ایرانیان دارای عقاید سیاسی مختلف، بر روی آن حساسیت مشابه - و شدید- دارند.  ترامپ به وضوح سعی می کرد در بخش های مختلف سخنرانی خود - به اصطلاح- "دل مردم ایران را به دست بیاورد". اما احتمالا به کار بردن همین یک نام، برای خشمگین کردن بخش بزرگی از مخاطبان او کافی بوده است.

امیلی تورنبری وزیر خارجه دولت در سایه بریتانیا اظهارات دونالد ترامپ را درباره ایران "خرابکاری عمدی" خواند و از دولت بریتانیا خواست تا از "کرنش" در مقابل رییس جمهور آمریکا دست بردارد و به او اعتراض کند. تورنبری گفت اینکه توافق هسته‌ای باید اصلاح شود "بی‌اندازه ریاکارانه" است و تنها جایی که این توافق نقض شده فقط در سر دونالد ترامپ است.

دایان فاینستاین سناتور ایالت کالیفرنیا در پیام توییتری گفت: کنگره آمریکا نباید تحریم‌ها علیه ایران را تا زمانی که ایران به توافق هسته‌ای پایبند است، دوباره وضع کند. در این صورت آمریکا با خطر منزوی شدن رو‌به‌رو خواهد شد.

سناتور کوین مک کارتی، نفر شماره دو حزب جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا، گفت با دونالد ترامپ برای اصلاح توافق هسته‌ای همکاری خواهد کرد. او البته از ابطال برجام حمایت نکرد.

سناتور مک کارتی یکی از اعضای کمیته‌ای است که طبق قانون می‌تواند تحریم هایی را که بعد از برجام لغو شده دوباره برقرار کند. رویترز معتقد است اظهارات سناتور مک کارتی نشانه‌ای است از این که کنگره آمریکا به دنبال لغو برجام نخواهد رفت.

آسوشیتدپرس: قراردادهای ایران با بوئینگ و ایرباس فعلاً پابرجا هستند. تصمیم ترامپ برای بازنگرداندن تحریم‌ها باعث می‌شود شرکت‌های بوئینگ و ایرباس بتوانند به تجارت با ایران ادامه بدهند. 

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا با انتشار یک فایل تصویری گفت توافق هسته‌ای به امن نگه‌داشتن جهان کمک کرد و انگلیس با شرکایش تلاش می‌کند برجام را حفظ کند.

ریچارد بیکن رئیس گروه پارلمانی دوستی ایران و انگلیس گفت: ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بوده و این مساله بارها از سوی سازمان بین المللی انرژی اتمی تائید شده است. تمام امضاء کنندگان برجام ازجمله آمریکا، با روند راستی آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موافق هستند. از این نظر دلیلی وجود ندارد که گفته شود ایران ناقض برجام است. ایالات‌متحده آمریکا، هم عضو سازمان انرژی اتمی و هم از امضاء کنندگان برجام است. تداوم برجام به نفع تمام طرف‌های امضاء کننده آن ازجمله ایالات‌متحده آمریکا به شمار می رود. پایان برجام رویداد ناخوشایندی خواهد بود.

سناتور بن کاردین عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا: نوبت کنگره است که به جهان نشان دهد هر دو حزب حامی پایبندی آمریکا به تعهداتش، از جمله برجام هستند. ترامپ به اعتبار آمریکا و روابط آن توجه ندارد و میخواهد با امنیت ملی ما قمار کند.

باب کیسی عضو ارشد کمیته مالی سنا: راهبرد ترامپ و طرح های قانونی (در کنگره) را بررسی خواهم کرد، اما از چیزی که ناقض توافق هسته ای ایران باشد حمایت نخواهم کرد.

سناتور کیرستن جیلیبرند: این اقدام کاملا سیاسی ترامپ، موضع آمریکا در جهان را تضعیف می‌کند و یک پیام بد را به کره شمالی ارسال می‌کند. کنگره باید هر تلاشی برای بازمذاکره یک جانبه این توافق را رد کند و با متحدان برای تقویت آن همکاری کند.

الیزابت وارن: ملت های مسئول به توافقشان پایبند می مانند. رئیس جمهوری های مسئول امنیت آمریکا را در اولویت قرار می دهند. اگر این رئیس جمهوری این کار را نمی کند، کنگره باید بکند.

شلدون وایتهاوس: رد توافقی که از دستیابی ایران به سلاح هسته ای پیشگیری می کند، گامی به سوی جهانی خطرناکتر است.

سناتور برنی سندر: رئیس جمهوری با امتناع از تایید توافق هسته ای اظهارات علنی مقام های امنیت ملی خود را نادیده گرفت.

سناتور تیم کین با بازنشر ویدیوی تایید برجام از سوی متیس، نوشت: توافق ایران ما را امن تر نگه می دارد. این را از من نپذیرید، از وزیر دفاع ترامپ بپرسید.

سناتور مگی حسن: رئیس ستاد ارتش و وزیران خارجه و دفاع (آمریکا) پایبندی ایران را تایید کرده اند. خروج از این توافق آمریکا را ناامن و موضع دیپلماتیک آن را تضعیف می کند.

سناتور تام اودال: آژانس و سازمان های اطلاعاتی آمریکا پایبندی ایران را تایید کرده اند. متحدان ما از تصمیم خطرناک ترامپ حمایت نخواهند کرد. کنگره نباید برجام را نقض کند.

جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا در بیانیه‌ای در واکنش به سخنان ترامپ گفت: تصمیم ترامپ خطرناک است. این اقدام باعث به خطر افتادن منافع امنیت ملی آمریکا و متحدانش می‌شود. من امیدوارم دیگر شش عضو برجام اثبات کنند که رفتار مسئولانه چگونه است و به این توافق پایبند بمانند؛ بدون توجه به اینکه چه تهمت‌های دروغی توسط ترامپ در این باره مطرح می‌شود. لغو توافق باعث می‌شود که پایبندی آمریکا به سخنانش زیر سوال برود.

جک استراو وزیر خارجه پیشین انگلیس، تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر عدم تائید برجام را "هولناک" خواند و گفت: او به عمد خود را نسبت به واقعیت های ایران و اینکه ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بوده، به حماقت زده است.

اندیشکده "کارنگی": تیم ترامپ نتوانسته دلایل قانع کننده و موجهی مبنی بر عدم پایبندی ایران به برجام ارائه کند. روح برجام و برنامه موشکی ایران به تدابیر نظارتی هسته ای ربطی ندارد.

نیکولاس کریستف، خبرنگار نیویورک تایمز نیز نوشت: برای تقریبا ۴۰ سال، آمریکا به دنبال منزوی کردن ایران بود. اما اکنون به نظر می‌رسد که ترامپ به دنبال منزوی کردن آمریکاست!

نشریه پولیتیکو نوشت: نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل #ترامپ را بر آن داشته که پایبندی ایران را به برجام تایید نکند. 

جین استین، رهبر حزب سبز آمریکا: سیا دموکراسی ایران را در سال 1953 سرنگون کرد وبه جای آن یک دیکتاتور خطرناک را روی کار آورد. ایران و سایر ملل جنگ نمیخواهند، آنها میخواهند آمریکا دست از سرشان بردارد

سناتور «جان مک‌کین»:  استراتژی ترامپ، تغییری بود که باید مدت‌ها پیش در سیاست خارجی آمریکا اعمال می‌شد

سناتور «ایلینا رزله‌تینن» نماینده ایالت فلوریدا در کنگره آمریکا: تصمیم ترامپ برای تایید نکردن پایبندی ایران به برجام، «فرصت خوشایندی برای عنوان کردن نقص‌های بزرگ در توافق» است

«پیتر رسکام» نماینده ایالت ایلی‌نوی: بخش‌های باقی‌مانده از توافق هسته‌ای ایران، به نفع امنیت ملی آمریکا نیست

«جری ندلر» نماینده دموکرات نیویورک در کنگره: عدم تایید، چه از نظر هسته‌ای و چه از نظر غیرهسته‌ای، آمریکا را در موقعیت بدتری قرار می‌دهد.

وزارت خارجه روسیه یکی از کشورهای امضاکننده توافق هسته ای 1+5 (برجام) با انتقاد از مواضع ضدبرجامی رییس جمهوری آمریکا، اعلام کرد: تلاش برای اعمال اینگونه شیوه ها به عنوان راه حل مسائل سیاسی جاری دربرگیرنده منافع اساسی امنیتی کشورها، محکوم به شکست است. در رابطه با راهبرد بیان شده توسط ترامپ در مورد ایران، مسکو تاکید دارد که استفاده از زبان تهدیدآمیز و خصمانه در مناسبات بین المللی پذیرفتنی نیست. چنین رویکردهایی (تهدیدآمیز) مربوط به گذشته است و با معیارهای زمان کنونی متمدنانه بین کشور همسان نیست.

پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا در واکنش به سخنرانی ترامپ درباره برجام، تاکید کرد که حفظ برجام در جهت منافع و امنیت ملی مشترک است.

نخست وزیر ایتالیا در واکنش به سخنان ضد ایرانی ترامپ در یادداشتی با اشاره به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر عدم تایید پایبندی تهران به اجرای برجام نوشت: ایتالیا به نگرانی سران دولت ها و کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس برای پیامدهای احتمالی (تصمیم ترامپ) می پیوندد.

سناتور باب کورکر رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قصد ندارد واشنگتن را از توافق هسته ای خارج کند. وی به خبرنگاران گفت که احتمالا ظرف دو هفته آینده طرحی قانونی را برای تغییر قانون آمریکا ارائه می دهد که مستلزم بررسی توافق هسته ای برای پرداختن به عیوب و کاستی های آن است.

«کارزار بین المللی نابودی سلاح های هسته ای» (ICAN) که برنده جایزه نوبل صلح 2017 شد، در بیانیه ای اعلام کرد: تصمیم رئیس جمهوری ترامپ برای رد برجام، تحریک به اشاعه تسلیحاتی است و دستیابی به توافق های بیشتر برای مهار تهدیدهای هسته ای را دشوارتر می کند.

بن رودز، مشاور سیاست خارجی باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا، با اشاره به سخنرانی ضد ایرانی ترامپ و امتناع وی از تایید پایبندی ایران به برجام، گفت: تنها اصل سازمانی ترامپ مخالفت با اوباما است.

«بن رودز» که از مذاکره کنندگان برجام نیز بود، در پیام های توییتری خود از اقدام ترامپ در رد پایبندی ایران به برجام انتقاد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری