کد خبر: ۱۸۶۵۲۹
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۹
دکتر عباس خلجی استاد دانشگاه
ترامپ علیرغم مقدمه چینی پرسروصدای چند هفته اخیر در واشنگتن و نمایش پرطمطراق امشبش در صحنه کاخ سفید نشان داد که یک سیاستمدارزبده و کارکشته و قابل اعتماد نیست. به گونه ای که جرات لازم و جسارت کافی برای پذیرش مسئولیت لغو برجام را ندارد. او تنها یک سیاستمدار نمایشی است که همواره مایل است سیاستهای خود را با هزینه دیگران به پیش ببرد.

بنابراین، او در سخنرانی امشب خود روش تهاجمی در پیش گرفت و البته در پشت سخنان تند و تیز و غیرمنطقی و توهین آمیز علیه نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران پنهان شد و استراتژی تهاجمی، سیاستهای تهدیدآمیز و رویکرد تحریک کننده کاخ سفید در قبال ایران را اعلام کرد. رویکردی که نشان دهنده تغییرات اساسی در راهبرد و خط مشی آمریکا نسبت به ایران و منطقه خاورمیانه تلقی می شود.

بدین ترتیب به نظر می رسد که ترامپ بسی رندانه عمل کرد و به طور تلویحی از شخص خود و دولت آمریکا سلب مسئولیت کرد. او بار دیگر توپ را به زمین کنگره امریکا انداخت و مانند سایر شعارها و برنامه های دوران تبلیغات انتخاباتی خویش (قانون بیمه همگانی اوباما) تصمیم گیری در باره #آینده_برجام را به نمایندگان کنگره واگذار کرد!

اما آیا کنگره زیر بار چنین مسئولیت خطیری خواهد رفت و به نیابت از ترامپ مسئولیت سنگین لغو برجام و پیامدهای منطقه ای و جهانی غیرقابل پیش بینی خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک را خواهد پذیرفت؟! با توجه به این که برجام یک معاهده چندجانبه بین المللی است و به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده و حتی به مثابه سندی بین المللی منتشر شده است.

به طور کلی، با توجه به موضوع گیری بسیار سریع و صریح خانم موگرینی مبنی بر مخالفت آشکار با رویکرد غیرمنطقی ترامپ نسبت به برجام - که بیانگر راهبرد دقیق و سیاست منطقی اتحادیه اروپا در قبال برجام و ایران است - بعید است که کنگره در کوتاه مدت بتواند تصمیم جدید و قاطعی در باره لغو برجام و خروج آمریکا از آن اتخاذ نماید و بدین وسیله موجبات بی اعتباری بین المللی ایالات متحده را فراهم آورد و ننگ بدنامی و بدعهدی آمریکا به خاطر زیر پا نهادن یک معاهده جهانی را به جان بخرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: