کد خبر: ۱۸۶۴۱۰
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
در پی اینکه منابع پیشمرگ در اقلیم کردستان عراق و نیروهای حشد شعبی در استان نینوا اعلام کردند، نیروهای پیشمرگ عصر چهارشنبه تمامی مسیرهای ارتباطی برخی شهرهای اقلیم به استان را بسته‌اند، امروز (پنجشنبه) خبرها از باز شدن این راه‌ها حکایت دارند.
در پی اینکه منابع پیشمرگ در اقلیم کردستان عراق و نیروهای حشد شعبی در استان نینوا اعلام کردند، نیروهای پیشمرگ عصر چهارشنبه تمامی مسیرهای ارتباطی برخی شهرهای اقلیم به استان را بسته‌اند، امروز (پنجشنبه) خبرها از باز شدن این راه‌ها حکایت دارند. این بسته شدن مسیرها به دلیل ادعای اقلیم مبنی بر تحرکات دولت بغداد و تصمیمش برای حمله به کرکوک بود؛ موضوعی که بغداد کاملا آن را تکذیب کرد.

به گزارش اعتدال، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، یک مسؤول کرد از بازگشایی مسیرهای بین کردستان عراق و موصل بعد از چند ساعت بسته شدن خبر داد.

فواد بللاتی، فرمانده نیروهای زیروانی وابسته به پیشمرگ امروز اعلام کرد، جاده بین دو استان اربیل و نینوا باز شده است. نیروهای پیشمرگ این جاده را باز کردند.

وی افزود: جاده اکنون به روی افراد، خودروها و کامیون‌ها باز است.

همچنین سرتیپ بهجت دیمز، فرمانده نیروهای پیشمرگ امروز (پنجشنبه) اعلام کرد، بسته شدن مسیرها به تهدیدات مرکز مرتبط است.

وی گفت: بستن راه‌های اقلیم کردستان عراق و موصل بعد از تهدیدات دولت مرکزی علیه اقلیم صورت گرفت. این تهدیدات از چند محور بود.

همچنین محمد البیاتی، عضو شورای استان نینوا گفت: دو جاده اصلی که استان نینوا را به دو استان دهوک و اربیل از سمت اقلیم متصل می‌کند بدون هیچ دلیلی بسته شده است.

منابع امنیتی عراق اعلام کردند، مقامات کردستان عراق جاده ارتباطی بین دو شهر اربیل و موصل را بستند.

این منابع به خبرگزاری آلمان گفتند، نیروهای پیشمرگ مسیر الخازر آخرین نقطه مرزی اقلیم به سمت موصل را با خاکریز و بتن‌های سیمانی بسته‌اند.

منابع گفتند، نیروهای پیشمرگ با خاکریزهایی تنها راه زمینی که اربیل را به موصل در منطقه الخازر از سمت شرق اربیل متصل می‌کرد، مسدود کرده‌اند. این نیروها همچنین مسیر ارتباطی دهوک را از سمت شمالی استان نینوا بسته‌اند.

پیشتر شورای امنیت اقلیم کردستان عراق در صفحه توییتر خود مدعی شده بود، دولت مرکزی بغداد در حال آماده‌ شدن برای انجام حملاتی در کرکوک است.

شورای امنیت اقلیم کردستان در توییتر خود نوشت: ما پیام‌های خطرناکی از جانب نیروهای عراقی دریافت می‌کنیم؛ مبنی بر این که آنها در حال آماده‌سازی برای انجام حمله‌ای بزرگ در جنوب غرب، کرکوک و شمال موصل علیه کردستان هستند.

با این حال، یک سخنگوی نظامی عراق این ادعا را تکذیب کرد و گفت، نیروهای دولتی برای اخراج داعش از ناحیه مرزی با سوریه در غرب کشور آماده می‌شوند.

این سخنگوی ارتش عراق تصریح کرد: ما برای نبرد القائم آماده می‌شویم. ما به درگیری با هیچ گروهی غیر از داعش فکر نمی‌کنیم.

ناحیه اطراف گذرگاه مرزی القائم در غرب عراق آخرین ناحیه عراق است که در کنترل داعش است.

همچنین سعد الحدیثی، سخنگوی دفتر اطلاع‌رسانی حیدر العبادی، نخست وزیر عراق گفت: بیانیه‌هایی که در زمینه برخورد نظامی منتشر شده عاری از هر گونه حس مسؤولیت و تلاشی است برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم عراق و ایضا کردها.

به گزارش ایسنا، الحدیثی افزود: عاقلانه نیست با این مواضع غیرمسؤولانه بین مردم فضای ناامنی را ایجاد کنیم. دولت بغداد به دنبال برقراری امنیت و ثبات در اقلیم است، چون آن را بخشی از عراق می‌داند، اما این حق دولت بغداد هم است که بر مناطق مورد مناقشه کنترل داشته باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: