کد خبر: ۱۸۶۱۴۹
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷
حدادعادل‌ 92 میانه میدانم آرزوست؛
رویکرد عهدشکنانهٔ دولت ترامپ و حامیان تندروی او در کنگره محدود به برجام نیست، بلکه آن‌ها به صورت علنی «بازنگری قراردادهای چندجانبه آمریکا» را به عنوان یک «سیاست» دنبال می‌کنند. از این رو طرح این ادعا که عملکرد دولت ترامپ و کنگره ناشی از «ضعف برجام» یا سهل‌انگاری تیم مذاکرات ایران بوده است، ادعای دقیقی نیست.
پایگاه تحلیلی خبری اعتدال- احمد خزائی؛توافقنامه هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ در تاریخ ۲۳ تیرماه ۹۴ منعقد شد که «برجام» نامیده شد و پس از آن دوست و دشمن ایران و موافق و مخالف روحانی، بارها از آن نام بردند.

بی‌شک دولتمردان، بزرگترین دستاورد دولت یازدهم را برجام می‌دانند و حسن روحانی حتی در اردیبهشت ماه ۹۶ در مناظرات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، قول داد که برای رفع باقی تحریم‌ها، مسیری که برای برجام طی شد را ادامه دهد.

اما این روزها ترامپ که تاکنون دوبار پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام را تایید کرده، به گونه‌ای رفتار کرده که حتی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، پیش بینی کرده است که این بار؛ یعنی ۲۳ مهرماه ۹۶ (۱۵ اکتبر ۲۰۱۷) پایبندی ایران به برجام را تایید نخواهد کرد و با این شرایط، احتمال برهم خوردن برجام وجود دارد. اگر ترامپ پایبندی ایران به برجام را تائید نکند، روند ۶۰ روزه‌ای آغاز خواهد شد که به کنگره اجازه می‌دهد تحریم‌ها علیه ایران را باز گردانده و یا تحریمهای جدیدی علیه این کشور وضع کند، البته احتمال دیگری نیز وجود دارد و آن این است که کنگره می‌تواند تصمیم به عدم بازگرداندن تحریم‌ها بگیرد، که در آن صورت وضعیت مانند شرایط فعلی باقی خواهد ماند.

با وجود این شرایط، جریانات سیاسی داخلی ساکت نخواهند بود، طبیعتا مخالفان دولت روحانی که عمدتا، در جبهه اصولگرایان دیده می‌شوند، مواضعی نسبت به برجام اتخاذ می‌کنند که پرداختن به آن، خالی از لطف نیست.

حداد عادل؛ مناظرات انتخابات ریاست جمهوری سال 92
در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری سال 92، محور سخنان کاندیداها موضوعات اقتصادی بود که غالبا آن را ناشی از سوء تدبیر دولت احمدی نژاد در مدیریت شرایط و مواجهه با تحریم‌ها می‌دانستند.

غلامعلی حداد عادل در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ علیرغم ائتلاف با ولایتی و قالیباف - ائتلافی موسوم به ائتلاف ۱+۲ که در آخر مشخص نشد که چه کسانی ۲ و چه کسی ۱ است - تا پایان، در مناظره‌های انتخاباتی حضور داشت و سپس انصراف داد و گفت: «در مناظرات ماندم تا حرف انقلاب را بزنم».
در جریان مناظرات حداد عادل وقتی سخنان تند کاندیداها پیرامون سوء تدبیر دولت احمدی نژاد در قبال تحریم‌ها را استماع می‌کرد و بنا به طبع خود داستان کوتاهی را اظهار داشت که بیان‌اش بی ارتباط با موضوع این یادداشت نیست.

داستان کوتاه به سبک حداد عادل
حداد عادل ضمن مخالفت با انتقاداتی که کاندیداهای حاضر در مناظرات از دولت احمدی‌نژاد مطرح می‌کردند؛ گفت: «حکایتی است که خانه کسی را دزد زده بود و همه همسایگانش به او ایراد می‌گرفتند که مثلا قفل در را محکم نبستید، چرا دیوار را بلند نساختید. چرا وسایلت را فلان‌جا گذاشتید. آخر صاحبخانه با عصبانیت گفت؛ یک حرفی هم به دزد بزنید. من می‌خواهم بگویم که یکی هم بگوید که دشمن خارجی ما را تحریم کرده و مقصر است. نمی‌گویم اصولگرایان مقصر نیستند اما لطفا آن را هم بگویید».

آن روز حداد عادل می‌گفت اگر سوء تدبیر داخلی اقدام قابل انتقادی است، وضع تحریم‌های غرب هم باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا آن‌ها نیز بر کشور ما فشار سختی را وارد کرده‌اند و به تعبیری اعتقاد داشت، اگر در به وجود آمدن این شرایط سخت، فقط داخلی‌ها را مقصر بدانیم، از دایره انصاف خارج شده‌ایم و برای رعایت انصاف، باید عملکرد داخلی‌ها را خوب بررسی کنیم و خط مشی دشمنان خارجی را نیز بشناسیم.

ارتباط این داستانِ کوتاهِ حداد عادل، بی ارتباط با موضوع مطلب حاضر نیست، زیرا در شرایط فعلی برجام وارد فاز اجرائی شده و طرف مقابل ایران در برنامه جامع اقدام مشترک؛ یعنی ۱+۵ باید تعهدات خود را عملی کند ولی بعضا مشاهده می‌شود که آمریکا نقض عهد می‌کند یا برای وضع تحریم علیه ایران تلاش می‌کند.

می‌توان گفت، برخلاف ادعای برخی جریان‌های مخالف دولت که می‌توان غلامعلی حداد عادل را نیز در این جبهه دید، اقدامات رئیس جمهور یا کنگره آمریکا یا تلاش آن‌ها برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران هیچ ارتباطی با برجام یا «ضعف متن برجام» ندارد.

دونالد ترامپ از زمان رقابت‌های انتخاباتی تا کنون به کنوانسیون‌های ژنو (۱۹۴۹)، قرارداد نفتا (NAFTA)، قراردادهای سازمان تجارت جهانی (WTO)، پیمان ترانس پاسیفیک (TPP)، پیمان محیط زیستی پاریس، قرارداد ناتو (NATO)، پیمان‌های دوجانبه با اتحادیهٔ اروپا، پیمان‌های دوجانبهٔ دفاعی با کُره جنوبی و ژاپن، توافق عادی‌سازی روابط با کوبا و برخی دیگر از قراردادها و معاهدات بین‌المللی آمریکا - از جمله قراردادهای آمریکا با سازمان ملل متحد - حمله‌‌ور شده و عموماً وعدهٔ بازنگری یا نقض آن‌ها را داده است. همانطور که می‌دانیم، از توافق محیط‌ زیستی پاریس نیز به صورت یکجانبه خارج شده و با این کار جنجال زیادی در سطح بین‌المللی به پا کرد. 

فهرست بدعهدی‌های ترامپ در قبال معاهدات و قراردادهای بین‌المللی از این هم فراتر است. در واقع، دولت ترامپ و جمهوریخواهان همراه او در کنگره، از بدو ورود تا کنون هم در حوزه تجارت بین‌الملل، هم در حوزه پناهندگان، هم در رابطه با سازمان‌های بین‌المللی، هم در رابطه با کنوانسیون‌های حقوق بشر و کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط با حقوق زنان، معاهدات آمریکا را لغو یا مورد بازنگری قرار داده‌اند؛ تا جایی که حتی پرداخت شهریه‌ آمریکا به بودجه سازمان ملل را نیز در معرض بازنگری گذاشته‌اند.

در واقع می‌توان گفت، رویکرد عهدشکنانهٔ دولت ترامپ و حامیان تندروی او در کنگره محدود به برجام نیست، بلکه آن‌ها به صورت علنی «بازنگری قراردادهای چندجانبه آمریکا» را به عنوان یک «سیاست» دنبال می‌کنند.

در نتیجه، طرح این ادعا که عملکرد دولت ترامپ و کنگره ناشی از «ضعف برجام» یا سهل‌انگاری تیم مذاکرات ایران بوده است، ادعای دقیقی نیست.

حداد عادل و برجام
می‌توان در شرایط فعلی با همان نگاهی که حداد عادل در سال ۹۲ داشت، به موضوع موانع اجرای برجام نگاه کرد؛ زیرا طرف آمریکایی به صورت علنی «بازنگری قراردادهای چندجانبه آمریکا» را به عنوان یک «سیاست» دنبال می‌کند، اگر نقض عهدی را مشاهده می‌کنیم نباید تیم مذاکره کننده را به صورت غیرمنصفانه‌ای تحت فشار قرار دهیم.

امیدوارم حداد عادل همچنان مانند سال ۹۲ رفتار طرف مقابل را هم مورد توجه قرار دهد، تا با صدای بلند بگوییم، «حداد عادل‌ام آرزوست».

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: