کد خبر: ۱۸۶۰۳۴
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸
اظهارات جنجالی رییس جمهور آمریکا در جمع فرماندهان ارتش؛
برخی از تحلیلگران معتقدند که ترامپ آنچه را که در چارچوب جنگی روانی است، می‌گوید. دعوت وی از خبرنگاران برای حضور در مراسم شامی که در پایان اظهارات وحشتناکش مطرح شد و جزو برنامه مراسم نبود، به این معناست که می‌خواست این پیام را به مردم آمریکا و جهان برساند. اما برخی دیگر از تحلیلگران می‌گویند مساله جدی است و دونالد ترامپ بی‌پروا و جنگ طلب است به ویژه بعد از اینکه بسیاری از منتقدانش گفتند که ترامپ تنها زبان درازی دارد و تهدید می‌کند و عمل نمی‌کند.
با گذشت چهار روز از سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد «آرامش پیش از طوفان» گمانه‌زنی‌ها در مورد معنای این سخنان او ادامه دارد.

به گزارش اعتدال، رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه پس از دیداری با فرماندهان نظامی این کشور که در آن در مورد ایران و کره شمالی بحث شده بود، از «آرامش پیش از طوفان» سخن گفت.

دونالد ترامپ هنگامی که برای گرفتن عکس یادگاری در کنار فرماندهان نظامی آمریکا و همسرانشان در کاخ سفید ایستاده بود خطاب به خبرنگاران گفته بود: «شاید این آرامش پیش از طوفان باشد.»

هنگامی که یکی از خبرنگاران در مورد معنای «طوفان» مورد نظر وی پرسشی را مطرح کرد، رئیس‌جمهوری آمریکا تنها پاسخ داد: «خواهید فهمید.»هدف ترامپ از «آرامش پیش از طوفان» ایران بود یا کره شمالی؟

حضور فرماندهان نظامی در کنار رئیس جمهوری آمریکا این شائبه را به وجود آورد که سخنان دونالد ترامپ می‌تواند اشاره‌ای به عملیات نظامی باشد. در مقابل اما باور اینکه رئیس‌جمهوری ایالات متحده عملیات نظامی را از پیش به این شکل افشا کند دشوار به نظر می‌رسد.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در مورد سخنان دونالد ترامپ اظهار داشت: «همانطور که پیش از این بارها گفته‌ایم […] ما هرگز از پیش نمی‌گوئیم که رئیس‌جمهور چه اقدامی انجام خواهد داد.»

سخنان ابهام‌آمیز از طرف دونالد ترامپ از زمان به قدرت رسیدن او در ماه ژانویه بی‌سابقه نیست. رئیس‌جمهوری آمریکا طی ۹ ماه گذشته به استفاده خود از توئیتر ادامه داده و گاه در توئیتهای خود بدون ارائه توضیحات کافی تنها با کنایه مسائلی را مطرح کرده است.

به عنوان مثال او در ماه مه و پس از برکناری جیمز کومی، مدیر پلیس فدرال (اف بی آی) در توئیتی اظهار داشته بود: «جیمز کومی بهتر است پیش از افشاگری نزد رسانه ها امیدوار باشد که نواری از مکالماتمان وجود نداشته باشد.»

به دنبال این توئیت گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد احتمال وجود نواری از مکالمات دونالد ترامپ و جیمز کومی صورت گرفت. در نهایت دو ماه بعد دونالد ترامپ در توئیت دیگری اعلام کرد که نواری از مکالماتش با مدیر پیشین پلیس فدرال وجود ندارد.

«آرامش پیش از طوفان» برای کره شمالی و کیم جونگ اون؟

با این حال سخنان دونالد ترامپ را می‌توان به مثابه تهدیدی نظامی علیه کره شمالی تعبیر کرد. او پیش از این نیز تهدیدات مشابهی را علیه پیونگ یانگ مطرح کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهدید کرده بود که کشورش کره‌شمالی را «کاملا نابود» خواهد کرد. پیش از آن نیز او در ماه اوت (مرداد) از رویارویی با کره‌شمالی همراه با «آتش و خشم» سخن گفته بود.

رئیس جمهوری آمریکا در جلسه با فرماندهان نظامی هدف کشورش در مواجهه با کره شمالی را «خلع سلاح هسته‌ای» این کشور دانسته بود. او اظهار داشته بود: «نمی‌توانیم به یک حکومت دیکتاتوری اجازه دهیم کشور ما و متحدانمان را با از دست رفتن جان انسانهای بی‌شمار و غیر‌قابل تصور تهدید کند. اقدام لازم را برای جلوگیری از وقوع این امر انجام خواهیم داد. حرفم را باور کنید، اگر لازم باشد، انجام خواهد شد.»

هدف ترامپ از «آرامش پیش از طوفان» ایران بود یا کره شمالی؟

سختگیری در قبال ایران و برجام؟

رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه علاوه بر تهدید کره شمالی در مورد ایران نیز زبان تندی به کار برد. او تاکید کرد که از نظر واشنگتن ایران به «روح» برجام پایبند نبوده است.

این در حالی است که یکی از مقامات ارشد کاخ سفید نیز روز پنجشنبه از تصمیم دونالد ترامپ برای عدم تائید برجام در آینده نزدیک سخن گفت. روزنامه واشنگتن پست از اعلام تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در مورد برجام در روز پنجشنبه ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) خبر داده است.

در واکنش به این اظهارات ترامپ، حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان روز شنبه در دانشگاه تهران اظهار داشت: «‌ما در توافق برجام به منافع غیرقابل بازگشتی دست یافته‌ایم و نه تنها ترامپ بلکه چنانچه ده ترامپ دیگر در دنیا روی کار بیایند، آن منافع غیرقابل بازگشت هستند.»

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه نیز روز یکشنبه گفت: «جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد مسائل منطقه را در جایی غیر از میز مذاکره حل کند، نه حرفی برای مذاکره وجود دارد و نه طرفی برای آن.»

وی افزود:در صورتی که اخبار پراکنده موجود درخصوص حماقت دولت آمریکا مبنی بر درنظر گرفتن سپاه به عنوان گروه تروریستی صحیح باشد، سپاه نیز ارتش آمریکا را در سراسر جهان بویژه منطقه خاورمیانه، همسنگ داعش درنظر خواهد گرفت.

وی در ارزیابی رفتار آمریکایی ها، با تأکید بر اینکه تحریم‌های جدید آمریکا شانس هرگونه تعامل را برای همیشه از بین خواهد برد، گفت: این تحریم‌ها تجربه برجام را برای ما کامل می‌کند و آن تجربه این است که گفت و گو برای آمریکا ابزار فشار و دشمنی است نه تعامل یا حل مسئله.

ایران پاسخ درخوری به ترامپ خواهد داد
 
 محمدجواد ظریف نیز یکشنبه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران سیاست خود در منطقه را مستقل از لفاظی های دیگران دنبال می‌کند و البته در موقع مناسب بعد از این‌که آقای ترامپ مطالب خود را مطرح کردند که تقریبا مشخص است چه چیزی خواهد بود، جمهوری اسلامی ایران پاسخی درخور به آن خواهد داد.

وزیر امورخارجه ایران خاطر نشان کرد: واقعیت این است که منطقه ما مدت‌هاست که از سیاست‌های غط ایالات متحده رنج می‌برد و استوانه ثبات و مقابله با تروریست و تکفیر ایران است و  ایران سیاست خود را در این چارچوب ادامه می‌دهد و برای بقیه کشورهای دنیا نیز به مرور واقعیت‌های منطقه در حال روشن شدن است. آقای ترامپ و دوستان‌شان که به دنبال فروش تسلیحات بیشتر به منطقه هستند در همین چارچوب برخی سیاست‌ها را دنبال کرده‌اند که این موضوع جز ضرر و زیان برای خودشان، ایالات متحده آمریکا و منطقه چیزی به همراه نداشته است.

به نوشته یورونیوز، هر چند روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از گروهی از همکاران دونالد ترامپ گزارش کرده است که از نظر آنها رئیس‌جمهوری در حال برنامه‌ریزی برای «جنگ» با کره شمالی یا ایران نیست اما سخنان او در جلسه روز پنجشنبه راه را برای تفسیرهای متفاوت در بلند‌مدت باز می‌گذارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در این جلسه از فرماندهان نظامی این کشور خواست که در آینده گزینه‌های نظامی گسترده‌ای را با سرعت بیشتری در اختیار او بگذارند. او با اشاره به ساختار دیوانسالارانه دولت از فرماندهان نظامی خواست که با غلبه بر این مانع اداری با سرعت بیشتری گزینه‌های نظامی خود را به او پیشنهاد دهند.


رمزگشایی تحلیلگر ارشد عرب از توفان ترامپ

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه مستقل رأی الیوم در گزارشی نوشت: قراردادهای خرید موشک و تجهیزات نظامی و ایجاد نیروگاه‌های هسته‌ای صحبت این روزها در خاورمیانه شده است. این ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان است که از قرارداد خرید موشک‌های اس ۴۰۰ روسیه طی سفرش به مسکو خبر داد و این آمریکاست که از موافقت فوری‌اش با فروش سامانه‌های موشکی تاد به عربستان خبر داده و قبل از آن نیز رجب طیب اردوغان از امضای قراردادی برای خرید موشک‌ها پیشرفته از روسیه سخن گفته بود.

دقیقا چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ آمریکا و هم‌پیمانانش برای منطقه چه در سر دارند؟ چرا این هجمه تسلیحاتی فشرده و چرا در این زمان آن هم بعد از اینکه تروریست‌ها در سوریه و عراق در آستانه نابودی هستند؟ آیا آرامش و ثبات و دوری از جنگ‌ها و تنش روانی و مشکلات اقتصادی برای چند ماه یا چند سال بر منطقه و ساکنانش حرام شده است؟

این جنگ است و ما جواب دیگری نداریم. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا و در زمان فراخواندن فرماندهان نظامی و همسرانشان به صرف شام در کاخ سفید خبر این جنگ را به ما داد. وی در حاشیه این شام کاری موضع کشورش را نسبت به ایران و کره شمالی "آرامش قبل از توفان" توصیف کرد. وی گزینه‌های نظامی را با فرماندهان ارتش علیه این دو کشور بررسی کرد. زمانی که یکی از خبرنگاران از او پرسید که از چه توفانی صحبت می‌کند؟ او گفت که به زودی خواهید فهمید.

سوال دیگری هست که باید آن را مطرح کنیم: اگر جنگ نزدیک است ابتدا از کجا آغاز خواهد شد؟ از ایرانی که به حمایت از "تروریسم" و "برهم زدن ثبات منطقه" متهم شده یا از کره شمالی که ترامپ در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که اگر لازم باشد این کشور را کاملا نابود خواهد کرد.

جواب به تنهایی در دست ترامپ و مشاوران ارشدش است. ما پیش بینی می‌کنیم که احتمالا ترامپ وارد دو جنگ علیه دو کشور قوی و هسته‌ای نخواهد شد و شاید با گزینه آسانتر یعنی ایران شروع کند تا گزینه سخت‌تر را ادب کند.

آنچه که این احتمال را قوی‌تر می‌سازد لیست زیاد گزارشاتی است که درباره تصمیمش برای لغو برجام در اواسط اکتبر کنونی منتشر شده است. وی بارها گفته است که این توافق هسته‌ای دیگر به نفع امنیت ملی آمریکا نیست. علاوه بر این او مذاکراتی را با قانونگذاران آمریکایی برای بررسی ابعاد قانونی و حقوقی این مساله آغاز کرده است. روزنامه واشنگتن پست نوشت که مشاوران ترامپ دنبال استراتژی جدیدی علیه ایران برای پایان دادن به بلندپروازی‌های هسته‌ای و عملکرد آن هستند.

برخی از تحلیلگران معتقدند که ترامپ آنچه را که در چارچوب جنگی روانی است، می‌گوید. دعوت وی از خبرنگاران برای حضور در مراسم شامی که در پایان اظهارات وحشتناکش مطرح شد و جزو برنامه مراسم نبود، به این معناست که می‌خواست این پیام را به مردم آمریکا و جهان برساند. اما برخی دیگر از تحلیلگران می‌گویند مساله جدی است و دونالد ترامپ بی‌پروا و جنگ طلب است به ویژه بعد از اینکه بسیاری از منتقدانش گفتند که ترامپ تنها زبان درازی دارد و تهدید می‌کند و عمل نمی‌کند.

ایرانی‌ها خطر را درک کرده‌اند و برای آن آماده می‌شوند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران تأکید کرده که لغو توافق هسته‌ای درهای جهنم را باز می‌کند. او تأکید کرده که کشورش گزینه‌های زیادی در اختیار دارد. ظریف تأکید کرد که ایران هرگز با توافقی که توانایی‌های دفاعی‌اش را محدود کند موافقت نمی‌کند اما واکنش قوی‌تر واکنش سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی‌اش به مناسب عاشورا بود که از یهودیان فلسطین خواست از آنجا فرار کرده و به کشورهایی که از آنجا آمده‌اند بازگردند چراکه به زبانه آتش جنگ آتی بدل خواهند شد و کسی نمی‌داند که این جنگ کجا و چه موقع به پایان خواهد رسید.

وضعیت اعراب اکنون مثل شاهدان دروغین یا مترسک‌ها به قول برادران مصری‌مان هستند یعنی تصمیم گیرنده نیستند بلکه ابزار دست برخی شده‌اند که به آن‌ها دستور می‌دهند و برایشان تصمیم می‌گیرند و آن‌ها یا برخی از این اعراب زبانه آتش این جنگ‌ها خواهند شد و بهای آن را خواهند پرداخت و هزینه‌هایش را پوشش خواهند داد. چه چیز جدیدی در این باره وجود دارد؟

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: