کد خبر: ۱۸۵۹۰۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
«کلیپ جنجالی لورفته»، «دست بلند... برای آوازخوانی»، «رفتار غیراخلاقی شیخ اصلاح‌طلب»، «...ملعون» و...، تنها چند نمونه‌ از عنوان‌هایی است که بر این ویدئو نهاده شده است؛ دیدار مربوط به سال‌های پیش است که در آن یک شخصیت سیاسی امروز و یکی از خبرنگاران آن سال‌ها و اکنون سفر کرده به آن‌سوی آب‌ها حضور دارند.

به گزارش اعتدال، شرق در ادامه نوشت:به محض انتشار این ویدئو، بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی آن را دیده‌اند یا درباره‌اش سخن می‌گویند؛ همه نوع سخن و قضاوت از فحاشی تا خوشحالی. از کفتارنامیدن فرد و از آب گل‌آلود ماهی‌گرفتن تا دلایل چهارگانه کامبیز نوروزی حقوق‌دان در غیراخلاقی‌بودن پخش این ویدئو. اینکه بتوان این ماجرا را بدون احساس و تنها به‌عنوان یک راوی بررسی کرد، کار مشکلی است.  اما به‌خصوص این روزها مباحث جدیدی درباره‌شان طرح می‌شود. در کنار اینها این ماجرا حاوی چند شگفتی است. 

١- این ویدئو چطور ضبط شده است؟ البته می‌دانیم هر رئیس‌جمهور و شخصیت برجسته سیاسی یا مقام مسئولی خود را در تمام لحظات در یک اتاق شیشه‌ای و تحت‌نظارت کامل می‌داند، اما این ویدئو با اطلاع ضبط شده یا مخفیانه؟ اگر مخفیانه، چرا؟ 

٢- اگر بخواهید کمی بدبینانه فکر کنید؛ آیا برای این فیلم‌برداری از قبل برنامه‌ریزی شده است یا درجا به ذهن رسیده است. البته با توجه به شغل خبرنگاری، سرعت‌عمل اصل مهمی است. 

٣- چرا این ویدئو این‌قدر تقطیع شده است؟ آیا افراد دیگری هم حاضر بوده‌اند؟ 

٤- همه ما به‌عنوان خبرنگار مجموعه‌ای از سخنان و تصاویر out of record یا سانسورشده‌ای داریم که فردی که با او روبه‌رو شده‌ایم فقط برای اطلاع شخصی‌مان و نه برای انتشار در اختیارمان قرار داده است. آیا این اصول در انتشار این تصاویر در نظر گرفته شده است؟ 

٥- این ویدئو مربوط به سالیان دور است؛ زمان اصلاحات. آیا برای پخش آن اجازه گرفته شده است؟ یا چون فکر شده که زمان آن گذشته مشکلی پیش نمی‌آید؟ 

٦- می‌دانیم که خبرنگاری یکی از جنبه‌هایش که در فیلم‌های هالیوودی هم به آن بسیار تأکید می‌شود، جنبه کارآگاهی در کشف حقایق یا مخفی‌کردن واقعیت برای کشف برخی فسادهاست. آیا این مخفی‌کاری و ضبط پنهان با همین هدف انجام شده است؟ یعنی گوش‌ندادن به صدای زنان در موسیقی ازسوی یک روحانی، یک فساد است که اکنون بر ملا شده است؟ 

٧- هر خبرنگاری از انتشار یک مطلب هدفی را دنبال می‌کند. چه هدف یا نتیجه‌ای از انتشار این تصاویر نصیب خبرنگار شد؟ 

٨- هدف کوتاه‌مدت انتشار این ویدئو غیر از کسب شهرت چیست؟ و هدف بلندمدت آن چیست؟ 

٩- انتشار این ویدئو فقط به دلیل هم‌زمانی، با آزادی موسیقی بانوان در عربستان بوده است؟ به مسائل امروز ایران، محدودیت‌ها و شرایط کنونی رئیس دولت اصلاحات نباید توجه می‌شد؟ 

١٠- دیروز رئیس‌جمهور سؤال مهمی را مطرح کرد؛ آیا کسانی که مردم را به انتخابات تشویق می‌کنند باز هم نباید تشویق شوند؟ وقتی کسی اعلام می‌کند دغدغه‌اش افزایش فضا برای زنان ایرانی است و چنین بی‌توجه، فرد مؤثری را که به گواه بسیاری از فعالان زن، بهترین فضا را برای فعالیت‌ها در زمان حضورش بر مسند ریاست‌جمهوری را فراهم کرد، تخطئه می‌کند، آیا در دغدغه‌اش نمی‌توان تردید کرد؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری