کد خبر: ۱۸۵۷۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸
علیرغم توصیه نزدیکان و مشاوران رییس جمهور جنجالی؛
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نظر دارد هفته آینده اعلام کند که وی توافقنامه هسته ای بین المللی با ایران را تائید نمی کند و می گوید که این توافقنامه به نفع منافع ملی آمریکا نیست و به این ترتیب موضوع را در اختیار کنگره ای قرار می دهد که رغبت چندانی (به توافقنامه) ندارد.
بنابر گزارش واشنگتن پست و به نقل از منابع آگاه دونالد ترامپ قرار است در دوازدهم اکتبر اعلام کند که برجام در راستای منافع ملی آمریکا نیست.

به گزارش اعتدال، روزنامه واشنگتن پست به نقل از برخی منابع آگاه به تفکرات ترامپ درباره برجام نوشت: دونالد ترامپ فعلا از توصیه به کنگره برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران خودداری خواهد کرد چون چنین کاری باعث ابطال توافقنامه خواهد شد.

پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای نوشت: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در نظر دارد اعلام کند که توافقنامه هسته‌ای ایران به نفع امنیت ملی آمریکا نیست.

افرادی که در جریان راهبرد جدید کاخ سفید در قبال ایران هستند روز پنج شنبه گفتند ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نظر دارد هفته آینده اعلام کند که وی توافقنامه هسته ای بین المللی با ایران را تائید نمی کند و می گوید که این توافقنامه به نفع منافع ملی آمریکا نیست و به این ترتیب موضوع را در اختیار کنگره ای قرار می دهد که رغبت چندانی (به توافقنامه) ندارد. این حرکت ترامپ نخستین گام در روندی خواهد بود که می تواند در نهایت منجر به از سرگیری تحریم های آمریکا ضد ایران شود و باعث از بین رفتن توافقنامه ای خواهد شد که فعالیت های هسته ای ایران را محدود می کند.

این گزارش می‌افزاید پیش‌بینی می‌شود دونالد ترامپ در طی یک سخنرانی که فعلا تاریخ آن برای دوازدهم اکتبر تنظیم شده است، اقدام به تشریح یک راهبرد کلان برای مقابله با این کشور (ایران) بکند. ترامپ بر اساس آنچه رویکرد شدیدتر و جامع‌تر توصیف شده است، باب اصلاح توافقنامه تاریخی سال ۲۰۱۵ را باز خواهد کرد، ترامپ بارها از توافقنامه هسته‌ای به عنوان یک توافقنامه ضعیف و غیرمنصفانه برای آمریکا، انتقاد کرده است.

چهار نفر از افراد مطلع و آگاه از تفکرات رئیس جمهور آمریکا درباره برجام، گفته اند که وی فعلا از توصیه به کنگره برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران خودداری خواهد کرد چون چنین کاری باعث ابطال توافقنامه خواهد شد. کلیه این افراد هشدار دادند که این برنامه‌ها هنوز نهایی نشده است و ممکن است دچار تغییراتی شود.

مایکل آنتون سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «دولت مشتاقانه منتظر است تا در زمان مناسب جزئیات راهبرد ما را در قبال ایران  ارائه کند.» سایر افراد آشنا به روند بازنگری ۹ ماهه در رویکردهای نظامی، دیپلماتیک، اقتصادی و اطلاعاتی آمریکا در قبال ایران، به شرط مخفی ماندن هویتشان، صحبت کردند چون ابعاد سیاست‌های آمریکا در قبال ایران هنوز قطعی نشده است و دونالد ترامپ هم هنوز تصمیم خود را اعلام نکرده است.

سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد ترامپ به زودی راهبرد فراگیر خود را درباره تعامل با ایران اعلام خواهد کرد.

به گزارش الجزیره، سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به زودی راهبرد فراگیر خود را درباره تعامل با ایران اعلام خواهد کرد.

سندرز افزود: ترامپ تصمیم خود را درباره برجام، گرفته است و به زودی آن را اعلام خواهد کرد.

این در حالی است که جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه در کنگره با تأکید بر لزوم ماندن آمریکا در برجام گفت که ماندن در این توافق در راستای منافع ملی آمریکا است.

مخالفت ترامپ با برجام درحالی است که نزدیان او از جمله تیلرسیون و مک مستر با رد پایبندی ایران به برجام مخالفت می کنند. شبکه خبری سی ان ان به نقل از منابع آگاه کاخ سفید اعلام کرد که ژنرال مک مستر در دیداری که با چند سناتور دموکرات داشته، اعلام کرده است که به رد پایبندی ایران به برجام راضی نیست.

این گزارش به نقل از دو منبع آگاه کاخ سفید، آورده است که مک مستر مشاور امنیت ملی ترامپ روز چهارشنبه گروهی از سناتورهای دموکرات را برای گفت‌وگو در مورد برنامه رئیس جمهور در مورد برجام به کاخ سفید دعوت کرده است و این سناتورها از جلسه این برداشت را داشته‌اند که مک مستر معتقد است رد پایبندی ایران به برجام راه درستی نیست.

این منابع اعلام کرده‌اند که مک مستر این دیدار را برای آن ترتیب داده است تا از ایده سناتورهای دموکرات برای جلوگیری از رد برجام که جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها هر دو معتقدند باعث بر هم خوردن ثبات با متحدان آمریکا خواهد شد، استفاده کنند.

اگرچه این منابع اعلام کرده‌اند که مک مستر هرگز به طور مشخص اعلام نکرده است که با تصمیم ترامپ مبنی بر رد پایبندی ایران به برجام مخالف است، اما او همواره در این جلسه به درخواست‌های سناتورها برای جلوگیری از اعلام عدم پایبندی ایران به برجام پاسخ داده و تاکید کرده، او کسی نیست که آن‌ها باید راضی کنند.

اگرچه مک مستر همواره ادعاهای خصمانه خود علیه ایران را تکرار کرده است، اما او و رکس تیلرسون در چند جلسه با ترامپ سعی کرده‌اند تا او را از تصمیم خود برای اعلام رد پایبندی ایران به برجام منصرف کنند.

ضمن اینکه جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا تاکید کرد که خروج از برجام آمریکا را منزوی می‌کند نه ایران را.

به گزارش  روزنامه گاردین جو بایدن معاون باراک اوباما در سخنانی به انتقاد از سیاست‌های ترامپ پرداخت و گفت: ما در حال حرکت در یک مسیر تاریک هستیم.

وی در بخشی از سخنان خود در مورد برجام گفت: خروج از برجام که ترامپ تهدید کرده آن را انجام می‌دهد آمریکا را به جای ایران منزوی می‌کند.

وی تاکید کرد: دفعه بعد دیگر جامعه بین المللی با ما همراه نخواهد بود و چنین اقدامی تاثیری بسیار منفی بر مذاکرات با کره شمالی خواهد داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: