کد خبر: ۱۸۵۳۰۶
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱
پیگیری برخی از نمایندگان مجلس دهم از یک سو و از سوی دیگر تلاش اعضای شورای پنجم شهر تهران برای اجرای تحقیق و تفحص از شهرداری 12 ساله قالیباف نشان از عزم نمایندگان مردم برای شفاف‌سازی در مدیریت شهردار سابق و برطرف کردن شبهات پیش آمده دارد.
پیگیری برخی از نمایندگان مجلس دهم از یک سو و از سوی دیگر تلاش اعضای شورای پنجم شهر تهران برای اجرای تحقیق و تفحص از شهرداری 12 ساله قالیباف نشان از عزم نمایندگان مردم برای شفاف‌سازی در مدیریت شهردار سابق و برطرف کردن شبهات پیش آمده دارد.

به گزارش خبرنگار اعتدال، تلاش نمایندگان منتقد قالیباف در شورای شهر چهارم برای تصویب طرح "تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری املاک و اراضی شهرداری تهران" ناکام ماند و مجلس نشینان نیز نتوانستند برای تصویب تحقیق و تفحص از شهرداری اکثریت همکاران خود را راضی کنند و لابی قالیباف سد محکمی شد تا بدون حاشیه و داوری در مورد مسائلی که هیچگاه به آن پاسخی نداد، وارد رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری شود، هرچند در آنجا نیز توفیقی نیافت.

علل زیادی برای ناکامی مجلس در تصویب تحقیق و تفحص از شهرداری مطرح شده است؛ سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با خبرنگار اعتدال، عدم رای آوری طرح تحقیق و تفحص از شهرداری را "مصلحت بهارستان‌نشین‌ها" عنوان کرد و گفت: پشت‌پرده رأی‌نیاوردن تفحص مصلحت‌سنجی مجلس نهفته بود. در صحبت‌های غیررسمی نقل می‌شد که در آستانه انتخابات هستیم و مصلحت این است که فضای دوقطبی در کشور شکل نگیرد، فکر می‌کنم همین شد که حسب آن مصلحت، تفحص از شهرداری به‌گونه‌ای دیگر رقم خورد.

به محض تشکیل شورای پنجم و آغاز به کار جلسات رسمی، برخی از اعضای شورا به دنبال عملی کردن شعارهای خود بودند و زمینه را برای تحقیق و تفحص از شهرداری سابق فراهم کردند.
هرچند اعضای شورای شهر از بیان واژه تحقیق و تفحص خودداری می کنند و آن را تنش می‌خوانند اما این امر با اقداماتی همچون تصویب دو فوریت "ارائه گزارش 100 روزه سند تغییر و تحول مدیریت شهری" در حال انجام است تا اولین اقدامات مدیریت شهری جدید تهران برای نقد مدیریت شهری 12 ساله قالیباف و کشف تخلفاتی که رخ داده را پیگیری کنند.

تخلفات شهردار سابق تهران و همکارانش در موارد متعددی پیگیری می‌شود، یکی از مواردی که در آن تخلفات قابل ملاحضه‌ای صورت گرفته تراکم فروشی شهرداری است، علیرضا رحیمی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید نیز در این مورد می‌گوید: بیشترین تمرکز تخلفات در حوزه تراکم‌فروشی‌‌ها بود. آنجا هم از کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و هم در تصمیماتی که در سطح معاونین و شهردار اتخاذ می‌شده برای واگذاری هولوگرام و تهاترهایی که مبنای قانونی نداشت، نشانه‌های جدی از تخلف پیدا کردیم. مثلاً تهاتر مطالبه نقدی در ازای هولوگرام؛ در هیچ کجای آیین‌نامه‌های مالی شهرداری چنین موضوعی نداشتیم، ولی این موضوع در سطوح خیلی بالا انجام می‌شد.

علاوه بر تراکم فروشی، قراردادهای مشارکتی شهرداری تهران هم ابهامات بسیار فراوانی دارد. تاکنون فردی در مديريت سابق شهرداری تهران اشاره‌ای به تعداد، میزان و چگونگی قراردادهاي شهرداري تهران نداشته است و هیچگونه شفاف سازی درباره آن صورت نگرفته است و همواره این سئوال مطرح بوده است که چرا مسئولان شهرداری در مورد این قراردادها که مبلغ یکی از آن‌ها 20 هزارمیلیارد تومان است، هیچ توضیحی ارائه نداده‌اند.

عليرضا دبير عضو سابق شورای شهر با اشاره به پروژه‌هاي تملک دارايي‌ گفت: حدود ٣٩ درصد پروژه‌هاي شهري با ترک تشريفات به بخش‌هاي مختلف واگذار شده بود.

واگذاری املاک نجومی در اواخر دوران شهرداری قالیباف نیز حواشی زیادی را رقم زد. واگذاری بدون مزایده املاک شهرداری به عده‌ای خاص سبب شد تا رسانه‌ها و مسئولان به صورت گسترده به آن بپردازند و قوه قضاییه نیز به این موضوع ورود کند و دادستانی اعلام کرد در حال رسیدگی به موضوع واگذاری املاک در شهرداری است؛ طبق اظهارات محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس بالغ بر ۱۰۰ مورد تخلف در پرونده املاک نجومی شناسایی شده است.

صادقی مدعی شد دادستانی بنا بر تخلفات اعلام شده گفته است که قرارداد این واگذاری ها باطل است و افزود: قطعا درصورت بروز تخلف در واگذاری املاک طبق گذشته باید تعیین تکلیف شود، در حقیقت برای واگذاری اموال و دارایی‌ها در قالب قانون یا مزایده باید قیمت‌گذاری مناسب صورت گیرد در غیر این صورت باید املاک برگردانده شود.

چگونگی هزینه کرد بودجه 113 هزار میلیارد تومانی شهردرای تهران نیز از مواردی است که باید به آن پرداخته شود. رسولی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در این‌باره گفت: خدمات زیادی برای تهران ارائه شده که نواقص جدی نیز داشته است که باید این اقدامات در گزارشی بررسی و در اختیار مردم قرار داده شود.

بهارستان نشین‌ها پس از پایان دوران قالیباف در شهرداری موضوع طرح تحقیق و تفحص را مجددا از سرگرفتند و مصطفی کواکبیان در جلسه علنی روز هشتم شهریورماه مجلس در تذکری خطاب به هیئت رئیسه مجلس گفت: حدود 2 ماه و نیم است از موضوع طرح تحقیق و تفحص املاک نجومی شهرداری تهران گذشته که بعد از تحقیق و تفحص قبلی هنوز در دستو کار قرار نگرفته است. علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: این موضوع را پیگیری می کنیم.

محمود صادقی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بر انجام هرچه زودتر تحقیق و تفحص از مدیریت قبلی شهردرای تهران تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه بافت شورای شهر و شهرداری تهران تغییر کرده است، امیدواریم برای طرح مجدد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران از سمت شهرداری کارشکنی صورت نگیرد، متاسفانه در دوره قبل شهرداری برای رد تحقیق و تفحص در مجلس رایزنی بسیار کرد.

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هرچند تحقیق و تفحص اقدامی زمان‌بر است اما به نظر می‌رسد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران لازم است، بنابراین به دنبال طرح مجدد آن در مجلس خواهیم بود.

ابهامات فراوان در تراکم‌فروشی، واگذاری املاک نجومی، چگونگی هزینه کرد بودجه 113 هزار میلیارد تومانی و قراردادهای مشارکتی بهشت نشینان سابق سبب شده نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر برای چندمین بار به فکر تصویب تحقیق و تفحص در خانه ملت و شورای شهر باشند./
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: