کد خبر: ۱۸۵۲۳۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۶
همه پرسی جنجالی در "کاتالونیا"+ گزارش تصویری؛
یک سخنگوی دولت محلی کاتالونیا از انتشار نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال این منطقه خبر داد و گفت، حدود ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی رأی به جدایی از اسپانیا داده‌اند.
همه‌پرسی در کاتالونیا علی رغم فشارهای دولت مرکزی انجام شد و مردم برای شرکت در این همه‌پرسی از صبح زود در برابر حوزه‌های رأی‌گیری صف بستند؛ پلیس با خشونت سعی در توقف رأی‌گیری داشت.

به گزارش اعتدال، همه پرسی‌ استقلال ایالت کاتالونیا در شمال شرقی‌ اسپانیا از ساعت 9 صبح یکشنبه به وقت محلی (10 و سی‌ دقیقه تهران) آغاز شد. این همه پرسی‌ در حالی‌ آغاز شد که دولت کاتالونیا یک ساعت قبل از آغاز آن به طور غیر منتظره، سرشماری جهانی‌ را برای اینکه مردم بتوانند در هر شعبه اخذ رای که بتوانند، رای دهند را تعیین کرد.

با توجه به اینکه پلیس کاتالونیا چندین میلیون کاغذ رای افزون بر صدها صندوق رای را به دستور دیوان عالی‌ ضبط کرد، دولت کاتالونیا از طریق سایت خود، اجازه داد تا که مردم، کاغذ رای را در خانه خود پرینت کنند و با آن به صندوق ها مراجعه کنند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه گزارش داده است در برخی از مراکز اخذ رای برگزارکنندگان از بیم حمله پلیس شب را در این مکانها گذرانده اند. 

براساس آخرین خبرها نیروهای پلیس با خشونت وارد حوزه رای گیری در شهر "خیرونا" شده اند که رییس منطقه کاتالونیا در آنجا حضور دارد. اما سرانجام کارلس پوجدمون، رییس منطقه کاتالونیا رای خود را به صندوق انداخته است. اوریول جونکراس، معاون وی نیز رای داد.

 منابع خبری می گویند درگیری‌ها چهار ساعت پس از آغاز همه‌پرسی استقلال کاتالونیا تشدید شده است.

ناسیونالیست‌های اسپانیایی مخالف این همه‌پرسی در مادرید جمع شدند و با خواندن سرود ملی دوران دیکتاتوری ژنرال فرانکو و نشان‌دادن سلام نازی‌ها مخالفت‌شان را با استقلال کاتالونیا نشان دادند.

روزنامه "گاردین" از شلیک گلوله‌های لاستیکی به دست نیروهای امنیتی خبر داد. به گزارش این روزنامه پلیس با رأی‌دهندگان درگیر شده است و برخی از رأی‌دهندگان، از جمله سالخوردگان مجروح شده‌اند و به بیمارستان انتقال یافتند. 

در حالی که برخی منابع خبری از پایان زمان رأی‌گیری همه‌پرسی کاتالونیا خبر دادند، مردم در برخی شعب باقی ماندند تا از صندوق‌های رأی محافظت‌ کنند. رسانه‌ها به نقل از مقامات محلی کاتالونیا میزان مشارکت در همه پرسی را بیش از 50 درصد اعلام کرده‌اند.

از سوی دیگر وزیر خارجه اسپانیا در واکنش به رخدادهای کاتالونیا، رفتار پلیس با رأی‌دهندگان را "ناخوشایند" اما "متناسب" توصیف کرد.


همه‌پرسی کاتالونیا؛ درگیری‌ها بیش از ۴۶۰ زخمی به جا گذاشت

شهردار بارسلون در بیانیه‌ای خواستار توقف فوری خشونت پلیس با مردم در جریان برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا شد و شمار مجروحان درگیری پلیس ضدشورش با مردم این شهر را بیش از 761 تن اعلام کرد.

در همین حال در بیانیه‌ای جداگانه اداره بهداشت و درمان کاتالونیا شمار مجروحان را 465 نفر اعلام کرد که حال دو نفر از آنها وخیم است.

تلاش پلیس برای جلوگیری از رای‌گیری در همه‌پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا باعث درگیری خشونت‌آمیز میان هواداران استقلال و نیروهای پلیس اسپانیا شده است. تصاویری از تعدادی از شهروندان منتشر شده که سر و صورتشان خونی است.

دولت اسپانیا همه‌پرسی اول اکتبر در منطقه کاتالونیا را مغایر قانون اساسی این کشور می‌داند و از قبل هشدار داده بود که مانع از برگزاری رای‌گیری خواهد شد.

پیش‌تر آدا کولائو، شهردار بارسلون، ماریانا راخوی، نخست وزیر اسپانیا را به بزدلی متهم کرده و گفته بود که او شهر را از مأموران پلیس پر کرده است.

ماموران پلیس مانع از رأی دادن مردم می‌شوند و صندوق‌های رأی را در بسیاری از حوزه‌های رای‌گیری توقیف کرده‌اند.

در شهر بارسلون، مرکز کاتالونیا پلیس برای متفرق کردن معترضان هوادار استقلال از باتوم و گلوله پلاستیکی استفاده کرده است.

به گفته وزارت کشور اسپانیا 12 مامور پلیس در جریان درگیری‌ها زخمی شده‌اند. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد نیروهای امنیتی 92 حوزه رای‌گیری "غیرقانونی" را تعطیل کرده و سه نفر به دلیل نافرمانی مدنی و حمله به نیروهای پلیس دستگیر شده‌اند.

این در حالی است که پلیس کاتالونیا (موسوس) تعداد حوزه‌های بسته شده را 244 حوزه می‌داند؛ با توجه به این که بیش از دو هزار حوزه رای‌گیری در تمام این ایالت در نظر گرفته شده، اخذ آرای مردم ادامه داشت.

بنا بر گزارش‌ها اقدامات پلیس اسپانیا برای جلوگیری از رای‌گیری بیشتر محدود به بارسلون بوده و در دیگر نقاط کاتالونیا تقریبا فعالیتی نداشته و رأی‌گیری در جریان بوده است.

به گزارش بی.بی.سی،‌کارلوس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا روز جمعه در جمع تظاهرکنندگان گفت باور دارد که کاتالونیا نخستین گام خود را برای ایجاد یک ملت مستقل برمی‌دارد.


نخست‌وزیر اسپانیا: رفراندومی در کاتالونیا برگزار نشد

در پی به خشونت کشیده شدن برگزاری همه‌پرسی استقلال در کاتالونیا، نخست‌وزیر اسپانیا درباره این همه‌پرسی اظهار کرد: امروز هیچ رفراندومی در کاتالونیا برگزار نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برگزاری همه‌پرسی استقلال در کاتالونیا به خشونت کشیده شد و نیروهای پلیس اسپانیا برای جلوگیری از برگزاری این همه‌پرسی که دولت مادرید آن را غیرقانونی اعلام کرده است، به خشونت متوسل شدند.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا در یک سخنرانی تلویزیونی درباره این همه‌پرسی گفت: در حال حاضر می‌توانم به صراحت چیزی را که همگی می‌دانید و شاهد بوده‌اید، به شما بگویم. امروز ما رفراندومی برای خودمختاری در کاتالونیا نداشتیم. آنچه رخ داد، تلاشی برای بر هم زدن نظم و آرامش کشور بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز همه اسپانیایی‌ها ملاحظه کردند که حکمرانی قانون در کشور ما به قوت خود باقی است و افرادی را که می‌خواهند از قانون بگریزند، محدود می‌کند.

نخست‌وزیر اسپانیا به تقدیر از نیروهای پلیس کشورش به خاطر واکنش مقتدرانه به برگزاری همه‌پرسی پرداخت.

براساس آخرین گزارش‌ها، در جریان درگیری‌ها میان رأی‌دهندگان کاتالونیایی و نیروهای امنیتی اسپانیایی بیش از 840 تن زخمی شده‌اند.

نخست‌وزیر اسپانیا با بیان این که اکثر کاتالان‌ها ضمن پایبندی به قانون، در این همه‌پرسی شرکت نکردند، خاطرنشان کرد: ما شاهد رفتارها و عقایدی بوده‌ایم که هیچ ارتباطی به دموکراسی ندارد و نباید تکرار شود.

راخوی اظهار کرد: می‌خواهم تأکید کنم افرادی که مسئول رخدادهای امروز بودند، مسئول تعرض به قانون هستند.

وی تأکید کرد که باب مذاکره در چارچوب قانون باز است و دولت مادرید برای انجام گفت‌وگو آمادگی دارد.

نخست وزیر اسپانیا گفت که کاتالان‌ها برای شرکت در این رأی‌گیری غیرقانونی فریب خورده‌اند. او همچنین برگزاری این همه‌پرسی را «تمسخر دموکراسی» توصیف کرد.


رهبر کاتالونیا: حق استقلال را کسب‌ کرده‌ایم

رئیس دولت محلی کاتالونیا در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال این منطقه از اسپانیا گفت که این رویداد در را برای اعلام استقلال یک‌جانبه این منطقه گشوده است.

به گزارش روزنامه گاردین، کارلوس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا در یک سخنرانی تلویزیونی تصریح کرد: شهروندان کاتالونیا در این روز رنج و امید، حق داشتن حکومتی مستقل به شکل یک جمهوری را به دست آوردند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا دیگر نباید تعرض‌های رخ‌داده علیه حقوق بشر در جریان برگزاری این همه‌پرسی را با یک رویکرد دیگر مورد نظر قرار دهد.

پوجدمون با اشاره به خشونت‌ها در اثر درگیری پلیس اسپانیا با شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی، تصریح کرد: دولت اسپانیا امروز فصل شرم‌آوری در روابط خود با کاتالونیا رقم زد.

وی اظهار کرد: شهروندان کاتالونیا اکنون حق داشتن یک حکومت مستقل را به دست آورده‌اند.

پوجدمون گفت: نتایج رسمی این همه‌پرسی که هنوز اعلام نشده، برای انجام اقدامات بیشتر به پارلمان ارسال خواهد شد.

او افزود: دولت من در چند روز آینده نتایج رأی گیری را تحویل پارلمان کاتالان که محل تبلور حق حاکمیت مردم ماست، خواهد داد تا بتواند در راستای قانون همه‌پرسی عمل کند.

رئیس دولت محلی کاتالونیا خطاب به اتحادیه اروپا گفت: ما کاتالان‌ها حق شنیده شدن در اروپا را به دست آورده‌ایم.

رهبر منطقه کاتالونیا گفت که این منطقه در پی همه پرسی جنجالی روز یکشنبه که با خشونت همراه بود، حق استقلال را به دست آورده است.


رأی آری «۹۰ درصد» کاتالان‌ها به جدایی از اسپانیا

یک سخنگوی دولت محلی کاتالونیا از انتشار نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال این منطقه خبر داد و گفت، حدود ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی رأی به جدایی از اسپانیا داده‌اند.

به گزارش روزنامه گاردین، خوردی تورول، سخنگوی دولت محلی کاتالونیا امروز (دوشنبه) اعلام کرد، ۹۰ درصد از ۲.۲۶ کاتالانی که در این همه‌پرسی شرکت کرده بودند، به استقلال این منطقه خودمختار و جدایی آن از اسپانیا رأی «آری» داده‌اند. تعداد واجدین شرایط شرکت در این همه‌پرسی ۵.۳ میلیون تن اعلام شده است.

این سخنگو خاطرنشان کرد، حدود هشت درصد از شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی رأی «نه» داده‌اند و باقی‌مانده آرا ممتنع یا باطل بوده است.

وی تصریح کرد، حدود ۱۵ هزار رأی باقی مانده که در حال شمارش است.

مقام‌های کاتالان میزان مشارکت در این همه‌پرسی را ۴۲ درصد اعلام کرده‌اند. تورول اظهار کرد، بر اساس برآوردها، مجموعاً حدود ۷۷۰ هزار رأی به دلیل ناآرامی‌ها و درگیری‌ها هنگام شمارش قابل دسترس نبوده‌ است. وی افزود: ۴۰۰ مدرسه که برای اخذ رأی در نظر گرفته شده بودند، پلمب شدند و آرا به سرقت رفت.

روزنامه گاردین همچنین گزارش داد، شماری از تشکل‌ها و انجمن‌های کاتالان خواهان اعتصاب و تظاهرات مردمی در کاتالونیا در اعتراض به «تعرض به حقوق و آزادی‌های افراد» در جریان برگزاری متشنج این همه‌پرسی شده‌اند.

کاتالونیا یک منطقه ثروتمند با جمعیت ۷.۵ میلیون نفری است که در شمال شرقی اسپانیا واقع است. این منطقه دارای فرهنگ و زبان خودش است و از میزان خودمختاری بالایی برخوردار است، اما تحت قانون اساسی اسپانیا به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته نمی‌شود.

اتحادیه اروپا هنوز درباره این بحران اظهار نظر رسمی نکرده است.دولت محلی کاتالونیا - اسپانیا

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیارای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا

تظاهرات حامیان استقلال با صندوق های نمادین در شهر بارسلون

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا


برگه رای همه پرسی استقلال منطقه کانالونیا از اسپانیا به دو زبان اسپانیولی و کاتالانی

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا

بر روی برگه رای همه پرسی استقلال منطقه کانالونیا از اسپانیا این جمله نوشته شده است : «آیا می‌خواهید کاتالونیا به دولتی مستقل به شکل یک جمهوری تبدیل شود؟» بله/خیر.

 زبان نوشته برگه ها اسپانیولی و کاتالانی است. این دو زبان، زبان های رسمی منطقه کاتالونیا هستند.


 بسیاری از فعالان شبکه های اجتماعی خواستار استعفای نخست وزیر اسپانیا در اعتراض به برخورد خشونت بار پلیس با حامیان همه پرسی در بارسلون شدند.

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا
درگیری میان پلیس دولت مرکزی اسپانیا و حامیان همه پرسی استقلال کاتالونیا در شهر بارسلون

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا


"ژرارد پیکه" فوتبالیست تیم بارسلونا در حال رای دادن در همه پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا - او حامی استقلال است

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا


پلیس دولت مرکزی اسپانیا در حال توقیف صندوق های رای همه پرسی استقلال کاتالونیا در شهر بارسلون

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا


تجمع حامیان همه پرسی استقلال کاتالونیا در مراکز رای گیری برای جلوگیری از حمله پلیس دولت مرکزی اسپانیا - شهر بارسلون

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا

تخریب حوزه های رای گیری همه پرسی در شهر بارسلون در حمله پلیس دولت مرکزی اسپانیا 

رای 90 درصدی به استقلال و جدایی از اسپانیا
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: