کد خبر: ۱۸۵۲۳۴
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۴
علی جباری نیکو

علی جباری نیکو در جمهوریت نوشت: پس از کناره‌گیری علیرضا منصوریان از پست سرمربیگری تیم فوتبال استقلال تهران، انتخاب سرمربی و کادر فنی جدید این روزها به یکی از اولویت‌های این تیم تبدیل شده و مسؤلان این باشگاه برای انتخاب کادر فنی جدید و سکان‌دار هدایت تیم خود سخت به تکاپو افتاده‌اند. در این مدت، اسامی متعددی برای جانشینی علیرضا منصوریان مطرح شده و تا به امروز در رسانه‌های مختلف، نام چند گزینه خارجی و داخلی برای هدایت آبی پوشان به میان آمده و نظرات متعددی در این زمینه مطرح شده است.
در میان گزینه‌هایی که برای هدایت آبی پوشان تهرانی مطرح شد، " فاتح تریم " مهمترین و برجسته‌ترین نامی است که تاکنون به میان آمده است. این سرمربی نامدار و سرشناس اهل ترکیه که در کشور خود ملقب به امپراطور است، سابقه هدایت تیم‌های بزرگی چون میلان و فیورنتینای ایتالیا و همچنین گالاتاسرای ترکیه را در رزومه کاری خود دارد. ضمن اینکه تریم در مقاطع مختلفی نیز سرمربی تیم ملی ترکیه بوده و این تیم را برای اولین بار به جام ملت‌های اروپا رسانده است. فاتح تریم مطرح‌ترین مربی حال حاضر فوتبال ترکیه بوده و قابلیت این را دارد که پس از تجربه موفق پرسپولیس با مصطفی دنیزلی، او نیز با حضور در استقلال گام در مسیر موفقیت بگذارد. به این ترتیب می‌توان گفت که حضور چنین مربی سرشناسی در استقلال به‌عنوان سکان‌دار هدایت این تیم، بسیار جالب توجه و هیجان انگیز باشد. اما به نظر می‌رسد که با توجه به شرایط استقلال و وضعیت منابع مالی و زیرساختی این تیم و دستمزد بالای این مربی، حضور فاتح تریم روی نیمکت آبی پوشان کمی بعید باشد.
" والتر زنگا " دروازه‌بان شاخص تیم ملی ایتالیا در جام جهانی 1990 ، شاید پس از فاتح تریم، مهم‌ترین گزینه‌ای باشد که این روزها نامش برای سرمربیگری استقلال مطرح شده است. دروازه‌بان سابق لاجوردی پوشان ایتالیا پیش‌تر سرمربی تیم سامپدوریای ایتالیا بوده و مدت زمانی نیز در کشورهای حاشیه خلیج فارس فعالیت می‌کرده و سکان‌دار هدایت تیم‌هایی همچون النصر امارات و النصر عربستان نیز بوده است. اما بررسی نتایج کسب شده توسط تیم‌های تحت هدایت والتر زنگا، نشانگر کارنامه نه چندان موفق او در امر مربیگری است. گفته می‌شود میک مک درموت مربی موقت ایرلندی استقلال روزگاری در النصر امارات دستیار زنگا بوده و بواسطه سابقه روابط بین این دو مربی، ممکن است والتر زنگا هدایت آبی پوشان را بر عهده بگیرد.
" سرجیو فاریاس " برزیلی، گزینه مطرح دیگری است که نامش برای هدایت استقلال بر سر زبان‌‎ها افتاده است. این مربی در سال 2009 با تیم پوهانگ کره جنوبی در لیگ قهرمانان آسیا به مقام قهرمانی رسید و پس از آن راهی لیگ‌های هند و تایلند شد. اما موفقیتی در لیگ این کشورها کسب نکرد و به نوعی از سطح اول فوتبال فاصله گرفت. به این ترتیب شاید عدم موفقیت فاریاس در سال‌های اخیر، این مربی را از نیمکت استقلال دور نگه دارد.
اما یکی از مربیانی که این روزها نامش بصورت جدی برای هدایت آبی پوشان تهرانی مطرح شده کسی نیست جز " میک مک درموت " دستیار علیرضا منصوریان که در آغاز دومین فصل کار منصوریان در استقلال با خواست این مربی به کادر فنی اضافه شد. با جدایی منصوریان از استقلال، مک درموت از سوی مدیرعامل استقلال، وظیفه هدایت این تیم را تا تعیین سرمربی، بصورت موقت برعهده گرفت و آبی پوشان را به همراه صالح مصطفوی تمرین داده و آنها را برای دیدار با سپیدرود به بهترین شکل ممکن آماده کرد. حالا این مربی ایرلندی با 3 امتیاز حساسی که هفته گذشته در رشت کسب کرده و رضایتی که هیئت مدیره تیم از او دارد به یکی از شانس‌های مربیگری استقلال تبدیل شده و شایعات در مورد حضور او به عنوان سرمربی در این باشگاه بیش از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد و گفته می‌شود با توجه به وضعیت باشگاه استقلال از نظر امکانات و منابع مالی، در صورتی که مسؤلان این تیم نتوانند با گزینه‌های مورد نظر خود به توافق برسند، ممکن است او تا نیم فصل به کار خود به عنوان سرمربی تیم ادامه دهد.
مدتی بعد از مطرح شدن نام‌های بزرگی چون " فاتح تریم "، " فاریاس " و " والتر زنگا " به عنوان گزینه‌های اصلی مربیگری استقلال ، نام " فرانک رایکارد " هلندی نیز برای این پست مطرح گردیده و عنوان شد که استقلالی‌ها امیدوارند " فرانک رایکارد " هلندی را با قیمتی مناسب روی نیمکت تیم خود نشانده و هدایت آبی پوشان را به دست او بسپارند. بازیکن و سرمربی سابق تیم ملی هلند در کارنامه کاری خود علاوه بر هدایت تیم ملی کشورش، سابقه هدایت تیم ملی عربستان و همچنین هدایت باشگاه‌های اسپارتا روتردام، بارسلونا و گالاتاسرای را نیز داشته است.
البته در این مدت، علاوه بر مطرح شدن نام این مربیان سرشناس اروپایی، نام " زلاتکو دالیچ " و " دراگان اسکوچیچ " کروات نیز برای هدایت استقلال شنیده شد که در این میان زلاتکو دالیچ سرمربی سابق العین امارات بوده و همراه با این تیم به نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا دست یافته و دراگان اسکوچیچ نیز برای مدتی در لیگ برتر ایران سرمربی ملوان بندرانزلی بوده و مدتی هم هدایت فولاد خوزستان را بر عهده داشته و در مقاطعی نیز نتایج خوبی بویژه با تیم ملوان انزلی کسب کرده است.
جدای از اینکه در سال‌های اخیر چند بار نام مربیان جوانی چون " فرهاد مجیدی " و " مهدی پاشازاده " نیز برای پست مربیگری استقلال مطرح شده و سایه آنها همیشه بر سر منصوریان و کادر فنی آبی پوشان تهرانی سنگینی می‌کرده، اما " پرویز مظلومی " و " حسین فرکی " جدی‌ترین گزینه‌های داخلی جانشینی علیرضا منصوریان بودند که نامشان در این چند وقت اخیر چندین بار پیرامون استقلال شنیده شد و شایعاتی در این زمینه بوجود آمد و حتی اخباری به گوش رسید که باشگاه استقلال به پرویز مظلومی سرمربی سابق تیم اعلام آماده‌باش کرده تا اگر استقلال با گزینه‌های خارجی مورد نظر خود به نتیجه نرسید، او سرمربی استقلال شود.
اما به موازات مطرح شدن این نام‌ها برای سرمربیگری آبی پوشان در این چند وقت اخیر، کمیته فنی استقلال نیز برای تصمیم‌گیری در خصوص آینده تیم و انتخاب سرمربی تشکیل جلسه داده و اعضای این کمیته و پیشکسوتان باشگاه نیز نظرات خود را پیرامون انتخاب کادر فنی استقلال اعلام کردند. حسن روشن به‌عنوان یکی از پیشکسوتان منتقد باشگاه معتقد است که استقلال نیاز به یک مربی خارجی طراز اول دارد، اما در این مقطع زمانی و با توجه به شرایط حال حاضر باشگاه و شناختی که مک درموت از تیم دارد، بهتر است استقلال تا انتخاب یک مربی خارجی طراز اول، با همین مربی ایرلندی به کار خود ادامه دهد.
علی فتح الله زاده نیز اعتقاد دارد که در این شرایط انتخاب یک مربی خوب خارجی می‌تواند شرایط را تغییر دهد و وضعیت بهتری در تیم ایجاد کند. مدیر عامل سابق باشگاه استقلال معتقد است که مسؤلان باشگاه باید یک مربی مجرب و کارنامه‌دار استخدام کنند و به هیچ عنوان نباید در پی به کار گرفتن یک مربی خارجی معمولی باشند.
به هر حال با بررسی تمام این موارد باید عنوان کرد که کمیته فنی و سایر تصمیم‌گیران درباره آینده تیم، بایستی با محوریت نظرات و بحث‌های تخصصی و واقع‌بینی و بدور از هرگونه شتابزدگی، منطقی‌ترین و بهترین تصمیم را پیرامون تیم و کادر فنی آینده آن بگیرند.
به نظر می‌رسد در این مقطع زمانی و با در نظر گرفتن شرایط تیم استقلال، گزینه‌ای مانند میک مک درموت ایرلندی بهترین گزینه تا انتخاب سرمربی جدید باشد. اما سرمربی جدید نیز باید هرچه سریع‌تر انتخاب شود و از هدر رفتن وقت و مشمول مرور زمان شدن مسأله جلوگیری به‌عمل آید.
در روند این تصمیم گیری آنچه مسلم و واضح است این است که استقلالی‌ها در حالی دست روی فاتح تریم تُرک تبار گذاشته‌اند که او یکی از گران‌قیمت‌ترین مربیان حال حاضر اروپا است و استقلال باید با توجه به وضعیت موجود خود، در پی گزینه‌ای باشد که در عین حالی که از کارنامه موفق و قابل قبولی برخوردار است، شرایط مالی، خواسته‌ها و انتظاراتش نیز به لحاظ مالی و زیرساختی متناسب با شرایط و توان باشگاه باشد. اما در این فرایند آنچه مسلم است این است که از نام بزرگی چون فاتح تریم نمی‌توان به میک مک درموت و یا یک نام معمولی دیگر رسید. البته اعضای کمیته فنی باشگاه نیز زیاد موافق انتخاب مک درموت بعنوان سرمربی دائم نبوده و مایلند هر چه زودتر سرمربی دائم تیم مشخص شود.
حال باید دید آیا استقلال ظرف روزهای آینده گزینه جدیدی را رو می‌کند و یا با یکی از همین گزینه‌های مطرح شده خارجی به توافق می‌رسد و یا اینکه همان داستان قبلی و تکراری که اصولاً در پروسه انتخاب سرمربی برای باشگاه‌های ایرانی پیش می‌آید برای استقلال نیز رُخ داده و مسؤلان این تیم پس از مطرح کردن نام‌های بزرگ خارجی به یکباره با چرخشی 180 درجه‌ای به یک گزینه ایرانی رسیده و به انتخاب یک مربی وطنی رضایت می‌دهند؛ این همان مسأله‌ای است که شاید این هفته مشخص شود و به سؤالات و ابهامات هواداران پاسخ دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری