کد خبر: ۱۸۵۰۹۹
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۲
شوک مهلکی که حرکت طارمی با حمایت مدیران پرسپولیس به اردوی قرمزها وارد کرد، چنان نماینده فوتبال ایران را تحت تاثیر خود قرار داده بود که پرسپولیس پر امید و آماده، هیچ حرفی برابر الهلال نداشت؛ تیمی 10 نفره که در زمین هر بلایی که خواست سر قرمزها آورد تا هوادارنش سال ها برای پرسپولیس و فوتبال ایران کری بخوانند. . آنچه شکست سنگین تر می کند، بازی مدیران پرسپولیس با افکار عمومی و البته فکر این که با از دست دادن این فرصت مشخص نیست چند سال دیگر باید منتظر بمانیم تا یک تیم ایرانی به جمع چهار تیم برتر آسیا راه یابد.
ابوالفضل میرزایی- اعتدال؛ دیشب پرسپولیس برابر الهلال نماینده فوتبال عربستان در لیگ قهرماان آسیا باخت، بدجوری هم باخت. باخت 4 بر صفر مقابل تیمی که یک نیمه هم 10 نفره بازی کرد از آن دسته شکست هایی است که فوتبال ایران فراموش نخواهد کرد.

به گزارش ، در روزی که پرسپولیس کمترین نشانی از تیم آماده یکی دو فصل گذشته نداشت، به طوری برابر تیم آماده عربستانی بازی کرد که تنها گزارشگر بازی و هواداران میلیونی پرسپولیس بلکه تمام کسانی که این دیدار را دنبال می کردند، می خواستند هر چه زودتر سوت پایان بازی به صدا در آید و مبادا شکست و تحقیر پرسپولیس و فوتبال ایران سنگین تر نشود.

در شکست پرسپولیس عامل متعددی تاثیر گذاشتند اما برای روشن تر شدن و موشکافی آن بهتر است روند بازی مروری دوباره گردد:

در دقیقه 30 بود که الهلالی‌ها به اولین گل رسیدند. سانتر به پشت دفاع‌هایی که می‌خواستند از عمر خریبین آفساید بگیرند و فرار او در برابر مدافعان تماشاچی، نتیجه‌اش گل بود. بیرانوند باز هم برابر یک مهاجم سوری گل خورد. او در صحنه گل نه جلو آمد تا توپ مشت کند و نه روی خط مانده بود که تسلط داشته باشد. 

روی پاس کاری بی دقت و اشتباهات متعدد مدافعان و هافبک های پرسپولیس و توپ گیری بازیکنان الهلال، در  دقیقه 40 بود که این بار یاسر الشهرانی با شوتی از پشت 18 قدم، دروازه قرمزها را باز کرد. هر دو گل اشتباهات دفاع‌های پرسپولیس را بیرانوند تکمیل می‌کرد. در خط حمله هم تیم، دیگر آن قدرت و رمق همیشگی را نداشت. تیم با همین دو گل خورده به رختکن رفت.

برانکو که بعد از چند بازی آسیایی و برگرداندن بازی در نیمه مربیان، مرد تعویض های طلایی و الهه تغییر تاکتیک لقب گرفته بود، بار دیگر می خواست با تعویض یکی دو بازیکن روند بازی را به نفع خود و تیمش تغییر دهد. با آمدن نورالهیی به جای مسلمان، پرسپولیس نیمه دوم را هجومی و پرفشار هم شروع کرد. روی همین فشار و با دوخطا هم توانست داور را متقاعد به 10 نفره کردن الهلال کند. 

عطیف با دو تکلی که در فاصله سه دقیقه انجام داد، در دقیقه 49 با دریافت دو کارت زرد از زمین مسابقه اخراج شد. 10 نفره شدن الهلال، امید را به اردوگاه سرخ ها بازگرداند تا شاید بیتوانند با زدن یکی دوگل، کا را در بازی برگشت در عمان تمام کنند. اما ناهماهنگی و اشتباهات دست از سر قرمزها بر نداشت و گل سوم آب سردی بود بر پیکره تیم برانکو. 

پرسپولیس یازده نفره در دقیقه 55 گل سوم را از عمر خریبین خوردند. باز هم حرکت از سمت راست توسط سالم الدوساری و ارسال توپ به درون محوطه جریمه پرسپولیس، با اشتباه مدافعان قرمزپوش همراه شد تا خربین گل سوم الهلال را به ثمر برساند.

تنها موقعیت قرمزها در نیمه دوم فرصتی بود که نوراللهی از دست داد، جایی که برای اولین بار در دقیقه 75 پرسپولیس حرکتی ترکیب انجام داد، اما دروازه بام حریف مانع از به ثمر رسیدن گل شد. در دقیقه 90 عمر خریبین از پشت 18 قدم با شوتی زیبا گل چهارم را هم به پرسپولیس زد. بعد هم در زمین فریاد الله‌اکبر سر داد. آنچه در این گل مشهود بود بی رمقی و بی انگیزگی بازیکنان پرسپولیس بود تا در حالی که مشغول تماشای بازی حریف بودند، گل چهارم را نیز دریافت کنند.

غیبت چندهفتگی کاپیتان تیم، سیدجلال حسینی و کامیابی نیای غیرحرفه ای که در همه بازی های حساس محروم بوده در کنار محرومیت محمد انصاری،  دست برانکو را خالی تر از همیشه و دفاع پرسپولیس را شدیدا آسیب پذیر کرده بود.

بی شک برانکو یکی از بهترین مربیانی است که فوتبال ایران در سال های اخیر به خود دیده است. کیست که نداد صعود پرسپولیس به جمع چهار تیم برتر آسیا به واسطه هنر و هوش این مربی بوده و چه بسا اگر مربی کروات نبود الان پرسپولیس به اینجا نرسیده بود. اگر نبود تجربه و هنر برانکو و تزریق انگیزه به بازیکنان، اکنون پرسپولیس سرنوشتی چون همشهری آبی خود داشت و خبری از قهرمانی و حضور در لیگ قهرمانان آسیا نبود.

دلیل اصلی شکست را در جای دیگر باید جستجو کرد. شوک مهلکی که حرکت کاسبکارانه طارمی با حمایت مدیران پرسپولیس به اردوی قرمزها وارد کرد، چنان نماینده فوتبال ایران را تحت تاثیر خود قرار داده بود که پرسپولیس پر امید و آماده، هیچ حرفی برابر الهلال نداشت؛ تیمی که در زمین هر بلایی که خواست سر قرمزها آورد تا هوادارنش سال ها برای پرسپولیس و فوتبال ایران کری بخوانند.

پرسپولیس قبل از پاگذاشتن به زمین بازی، جایی به استیصال رسید که با افشای جزئیات ماجرای مهدی طارمی، بنیان‌های اخلاقی تیمش از هم پاشید. اینکه یک بازیکن برای منافع شخصی اینچنین با یک تیم و هواداران 30 میلیونی اش قمار کرد و نابودش کرد. اینکه مدیرانش ناشیانه ترین رفتارها را در این پرونده داشتند و خودشان هم دانسته در مسیر نابودی تیم پیش رفتند.

عجیب آنکه مدیر عامل پرسپولیس به جای پذیرش انتقادات، نوک پیکان حملات خود را به سوی رسانه ها و کارشناسان منتقد گرفت و آن ها را طرفدار تیم سعودی لقب داد. مدیری که پس از افشای تخلفش در جعل و تغییر تاریخ قرارداد با طارمی و به دنبال جریمه مالی و محرومیت پرسپولیس، سعی دارد با فرافکنی واقعیت را نیز جعل و به گونه ای دیگر نشان دهد. حال جای این سوال است که اگر هزینه این جریمه ها از جیب آقای مدیرعامل پرداخت می شد باز هم اصرار بر تخلف و به دنبال آن جریمه مالی می شد یا تنها از جیب بیت المال به چنین حاتم بخشی دست می زند؟ روزی را به خاطر می آوریم که برانکو با بازگشت طارمی و رضاییان به ترکیب تیم خود مخالفت کرد، اما اصرار و اجبار مدیرعامل باعث شد تا این دو بازیکن به جمع قرمزها بازگردند. رضاییان برگشت و ساسان انصاری آماده از تیم خط خورد تا نمایش خوب او حسرتی باشد برای برانکو و هواداران تیم قرمز و رضاییان با حاشیه سازی هایش بالاخره از تیم کنار گذاشته شد، شاید پرسپولیس آن روزها خوش شانس بود که با تمامی حاشیه ها، دیدار حساس و مخاطره آمیزی پیش روی نداشت. دیگری طارمی بود که چند هفته زودتر از رضاییان از ترکیه برگشته بود و البته بر خلاف رضاییان به طور قانونی قرارداد با ریزه اسپور را فسخ نکرده بود. با این حال پای عابر بانک پرسپولیس باز هم به ماجرا باز شد. هدایتی برای جلب رضایت باشگاه ترکیه ای یک میلیارد و صدوپنجاه میلیون تومان به طارمی داد تا قراردادش با باشگاه ترک را فسخ و به پرسپولیس برگردد. اما طارمی نه تنها این مبلغ را از ان خود دانست بلکه با قرارداد950 میلیون تومانی بازیکن پرسپولیس شد تا شکایت ترک ها در فیفا به جریان بیافتد و نتیجه اش محرومیت و جریمه قرمزها و سرانجام شوک به اردوی پرسپولیس قبل از بازی بزرگ باشد.

گرچه طارمی و طاهری سعی داشتند خود را خونسرد نشان داده و بارها تاکید کردند"چیزی نشده، حتما خیریتی در کار بوده"، اما واقعیت این بود که شوک حکم فیفا، حاصلش سردرگمی، بی انگیزگی، عدم روحیه شاگردان برانکو برابر حریف دیرینه و تا دندان مسلح و شکست و تحقیر بود.

بله، حتما خیریت در کار بوده که مدیران پرسپولیس بی درایتی نشان داده، باشگاه محروم و جریمه شود و طارمی پول میلیاردی به جیب بزند و اکنون پرسپولیس چهار بر صفر برابر حریف عربستانی‌اش شکست بخورد. حتما هواداران و البته میلیون ها ایرانی نیز باید این شکست و سوءمدیریت ها را را به فال نیک بگیرند و خود را به ندانستن بزنند. آنچه شکست سنگین تر می کند، بازی مدیران پرسپولیس با افکار عمومی و البته فکر این که با از دست دادن این فرصت مشخص نیست چند سال دیگر باید منتظر بمانیم تا یک تیم ایرانی به جمع چهار تیم برتر آسیا راه یابد.

اما روی دیگر سخن با وزیر محترم ورزش و جوانان و مدیران این وزرات خانه است که در شرایط فعلی متولی اصلی باشگاه پرسپولیس محسوب می گردد. اکنون که بر همگان مشخص شده مدیران پرسپولیس چه افتضاح بین‌المللی بار آورده‌اند، وزارت ورزش و جوانان باید با ورود به این مساله، مدیران منصوب خود را بازخواست کند که با چه استدلال و منطقی در تاریخ قرارداد مهدی طارمی دست بردند تا باشگاه پرسپولیس محروم شود؟ با چه منطقی مدیران باشگاه با بازیکنی که با تیمی دیگر قرارداد داشته وارد مذاکره شده و با او قرارداد نوشته اند و با جعل تاریخ قرارداد سعی در فریب فیفا داشته اند؟ چرا مدیران باشگاه چشم بر تخلف طارمی بسته و پول هنگفت پرداختی توسط هدایتی را از او طلب نکردند؟ سوال هایی که اگر بخواهیم همه ان ها را مطرح کنیم مثنوی هفتاد من می شود و پای دیگر تیم تهرانی و انتصاب های وزارت ورزش  درهیات مدیره استقلال نیز به ان باز خواهد شد. که نه جای آن سخن است و نه مجال آن.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: