کد خبر: ۱۸۴۱۷۴
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری جهت برون رفت از چالش‌های موجود با توجه به نظام فعلی بازنشستگی در کشور، خواستار استفاده از تجارب بین الملی و توجه ویژه به موفقیت‌های کشورهای پیشرو در اصلاح نظام بازنشستگی توسط دولت و مجلس شورای اسلامی شد.
 محمود اسلامیان در نشست بین المللی "پایداری بلند مدت صندوق های بازنشستگی در شرایط در حال تحول" به درآمدهای صندوق های بازنشستگی کشوری اشاره کرد و افزود: ۲۱.۷ درصد از درآمدهای صندوق بازنشستگی کشوری ناشی از حق بیمه هایی است که از شاغلین دریافت می شود. همچنین قابل ذکر است که ۵.۸ درصد درآمدها، ناشی از سرمایه گذاری هایی است که صورت گرفته و ۷۲.۵ درصد نیز از طریق کمک های دولت تامین می شود.

 مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با تاکید بر اینکه چالش های پیش روی صندوق بازنشستگی کشوری به دلیل روند رو به رشد مصارف است، گفت: کل سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری می تواند هزینه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در یک ماه را پرداخت کند. چالش اولی که پیش روی صندوق وجود دارد، قوانین و مقرراتی است که بار مالی بسیار بالایی را طی چهار دهه گذشته بدون بررسی کارشناسی تحمیل کرده است، این قوانین ۲۸ مورد است که ۴۲ هزار میلیارد تومان بار مالی به قیمت روز به صندوق بازنشستگی کشوری تحمیل کرده است.
کاهش سن بازنشستگان به ۵۱.۵ سال

اسلامیان ادامه داد: کاهش سن بازنشستگان به ۵۱.۵ سال، یکی دیگر از چالش های پیش روی ماست. این سن با سن امید به زندگی در ایران که ۷۶ سال است اختلاف زیادی دارد و این چالشی است که متوجه عمده صندوق های بازنشستگی در کشور است و تنها شامل صندوق بازنشستگی کشوری نمی شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه صندوق های بازنشستگی در کشورهای دنیا تاثیر زیادی در روند اقتصادی کشورهای شان دارند، خاطر نشان کرد: با بر هم خوردن تعادل در صندوق ها، نقش صندوق های بازنشستگی در روند اقتصادی کشور کم می شود و این درحالی است که تاثیر در روند اقتصادی کشور نسبت به کشورهای دیگر دنیا پایین است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: ما باید به چالش های پیش روی صندوق های بازنشستگی توجه کنیم و آن ها را مورد بررسی و کار کارشناسی قرار دهیم تا دچار مشکل نشوند. ما می توانیم به دو شکل با مشکلات برخورد کنیم، نخست آن که باری به هر جهت با آن برخورد کنیم و دوم اینکه چالش را واکاوی کنیم و مورد بررسی قرار دهیم.

وی افزود: همچنین عارضه دیگری که در برخورد با چالش های بزرگ وجود دارد این است که با توجه به کمبود اطلاعات، احساسی برخورد می شود و همین مسئله موجب شده نتوانیم ابعاد مختلف مشکل را متوجه شده تا راه حلی برای آن بیابیم این اتفاق موجب می شود که با مشکلات بیشتری مواجه شویم.

اسلامیان با اشاره به جلسه مذکور، عنوان کرد: ما در این جلسه به کمک کارشناسان بین المللی چالش های پیش رویمان را واکاوی کنیم و ابعاد مختلف بحران را مورد بررسی قرار می دهیم. ما می خواهیم با صندوق های دیگر بنچ مارک داشته باشیم و برای مشکلات راهبردهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پیدا کنیم.

وی با اعلام اینکه صندوق بازنشستگی کشوری با ساماندهی های اقتصادی و تشکیل هلدینگ ها، سود خود را به ۳۰ درصد افزایش داده است، اظهار داشت: امیدوارم با مشارکت افراد حاضر در جلسه بتوانیم تصویر دقیقی از چالش ها را به مسئولان نشان دهیم. بنده از دکتر ربیعی تشکر می کنم که اجازه ندادند تا چالش های دیگری به ما تحمیل شود؛ مهمترین مسئله ای که وجود داشت بازنشستگی پیش از موعد بود که آن را منوط به پرداخت هزینه ها کردیم، اما به مرحله اجرا در نیامد. در هر صورت ما مسئولیت خودمان را اجرا کردیم و قصد داریم به دولت و مجلس کمک کنیم تا مشکل جدیدی به آن ها تحمیل نشود.

بیش از ۶۵ درصد بازنشستگان زیر ۶۰ سال سن دارند

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، احمد میدری در نشست "پایداری بلند مدت صندوق های بازنشستگی در شرایط در حال تحول"  گفت: بسیاری از کشورها در حال حاضر با بحران صندوق های بازنشستگی مواجه اند و مزیت بهره مندی از بیمه های اجتماعی در صورت نادیده گرفتن ضرورت اصلاحات به یک مصیبت اجتماعی تبدیل می شود.

به گفته معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کمتر از ۳۰ درصد افراد در سنین کار در ایران شاغل هستند و بیش از ۶۵ درصد بازنشستگان زیر ۶۰ سال سن دارند.

میدری ادامه داد: در حال حاضر صندوق های بازنشستگی سه برابر ۱۰ سال گذشته به بودجه عمومی کشور وابسته هستند. حدود ۱۰ سال قبل، تنها ۳ درصد بودجه عمومی کشور به عنوان کمکِ زیان به صندوق های بازنشستگی تعلق می گرفت اما در سال ۹۶ این رقم به ۱۰ درصد افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: به طور حتم اگر این روند ادامه یابد و تغییری صورت نگیرد، طی ۱۰ سال آینده ۴۰ درصد بودجه عمومی کشور باید به عنوان کمک زیان صندوق های بازنشستگی، صرف شود.

میدری با بیان اینکه دولت یازدهم از افزایش مشکلات صندوق ها جلوگیری کرد و ترمز تصمیمات غلط را کشید، عنوان کرد: باید در دوره پیشِ رو، اقدامات اصلاحی مدنظر قرار گیرد تا با تغییر در وضعیت صندوق های بازنشستگی رو به رو شویم. براساس مطالعات بین المللی ۱۱۴ کشور دنیا اصلاحات پارامتریک را در دستور کار قرار داده اند و ما نیز راهی جز این نداریم.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود: اگر نخواهیم اصلاحات پارامتریک را انجام دهیم، به طور ناخواسته به سرنوشت کشوری همچون یونان دچار می شویم، کشوری که مجبور شده است برای پرداخت حقوق سالمندان خود بیش از ۱۰۰ جزیره اش را بفروش برساند.

میدری همچنین به استفاده بهینه از ذخایر صندوق های بازنشستگی و دستیابی به تعریف دقیقی از مشاغل سخت و زیان آور اشاره و اظهار کرد: استفاده بهینه از ذخایر صندوق های بازنشستگی در حال حاضر مدنظر قرار گرفته است و در مورد مشاغل سخت و زیان آور نیز باید به تعریف درستی برسیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری