کد خبر: ۱۸۳۶۴۸
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
نماینده مردم سردشت در مجلس انتقاد کرد: هرگز هیچ شکایت جامعی از موضوع حمله شیمیایی سردشت به لاهه نشد/ غرامت کم ترین حق جانبازان سردشت بوده و هست
رسول خضری ، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار جمهوریت با انتقاد از پیگیری رسمی و جانب دولت های جمهوری اسلامی درباره موضوع حمله شیمیایی سردشت در مجامع بین المللی به خصوص لاهه گفت: 75 هزار مصدوم شیمیایی در کشور وجود دارد که 8 هزار مصدوم از این تعداد تنها  در سردشت هستند که این مساله به خودی خود ابعاد فاجعه سردشت را نشان می دهد.

این نماینده مجلس با اشاره به این موضوع خاطر نشان کرد: با این وجود متاسفانه هرگز هیچ شکایت رسمی در این خصوص از جانب دولت های جمهوری اسلامی به مجامع بین المللی نشد و طبیعتا در این مورد هیچ غرامتی نیز پرداخت نشده است.

وی ادامه داد : با وجود گذشت سه دهه از این موضوع تنها و تنها مواردی  به صورت شخصی و فردی به مجامع بین المللی رفته و طرح شکایت کرده اند اما پرونده جدی در این خصوص تشکیل نشده است در حالی که لازم است این پرونده از جانب دولت در لاهه پیگیری شود.

خضری با بیان این که 7 کشور به عراق سلاح شیمیایی داد و آمریکا و کشورهای حامی تروریسم باید در این خصوص پاسخگو باشند، تاکید کرد:جانبازان و خانواده های حمله شیمیایی سردشت نیازمند دریافت غرامت در این خصوص هستند و این موضوع حق آن ها است و کمترین کاری که می توان در خصوص این فاجعه در مورد آن ها انجام داد.

این نماینده مجلس همچنین گفت : سه سال پیش در مذاکرات لوزان ده دقیقه فیلم سردشت را به آقای ظریف دادم و ایشان نیز این فیلم را در روند مذاکرات پخش کرد و در روند مذاکرات برجام نیز تاثیر داشت.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر همچنین خاطر نشان کرد : وزارت خارجه باید برای جانبازان و مصدومان و خانواده های حمله شیمیایی سردشت وکیل بگیرد و برای آن ها در لاهه طرح شکایت کند در حالی که در این خصوص کوتاهی شده و هنوز هم می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: