کد خبر: ۱۸۳۵۹۸
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱
کارشناس والیبال می‌گوید عامل برد ایران و باخت آمریکا کادر فنی این دو تیم بودند.
 رضا مومنی مقدم درباره دیدار تیم ملی والیبال ایران مقابل آمریکا در رقابت‌های جام بزرگ قهرمانان جهان اظهار کرد: به اعتقاد من این بازی دو فاز داشت. فاز اول دو ست ابتدایی بود که ما این ست‌ها را به آمریکا واگذار کردیم. آمریکا در این دو ست با یک ترکیب خیلی خوب و منسجم در زمین ظاهر شد و در تمام فاکتورها از قبیل دریافت، سرویس، حملات قدرتی و سرعتی خیلی خوب کار کردند. همچنین پاسور آن‌ها در این دو ست واقعا عالی کار کرد و ایران چاره‌ای جز باختن در این دو ست نداشت.

وی افزود: اما در ست‌های بعدی به نظر من عامل برد ایران و باخت آمریکا، مربیان و کادر فنی تیم‌ها بودند. کادر فنی ایران با آوردن جواد معنوی نژاد به بازی، توانست قدرت حمله تیم ما را بالا ببرد و آمار حملات ما بسیار بالا رفت. جان اسپرو هم در ست‌های سوم و چهارم و پنجم با تغییر ترکیب تیمش با دست خودش عامل باخت تیمش شد.

کارشناس والیبال توضیح داد: در دو ست اول "متیو اندرسن" و "ساندرز" که واقعا خوب بازی کردند در پست دریافت کننده و "فچ" بازیکن پشت خط زن تیم بود، عملکرد خیلی خوبی داشتند اما در ادامه متیو اندرسن را به عنوان بازیکن پشت خط زن به کار گرفت و راسل کم تجربه و جوان در تیم آمریکا اشتباه‌های زیادی انجام داد و تیم ما هم توانست از اشتباه‌های تیم آمریکا به خوبی استفاده کند و برنده این بازی شود.

مومنی مقدم تاکید کرد: ما به این برد نیاز داشتیم. خدا را شکر می‌کنیم که با دو بازی و دو برد این جام را شروع کردیم. مطمئنا می‌توانیم در این رقابت‌ها بر روی سکو قرار بگیریم و این کار دور از دسترس نیست. بعد از مسابقه‌های لیگ جهانی که تیم ایران عملکرد خوبی نداشت، مسلم است که بازیکنان و کادر فنی خوب کار کرده‌اند. همچنین مدیریت سعید معروف در زمین در برد امروز مقابل آمریکا نقش داشت. بردن آمریکا کار آسانی نیست. آمریکا تیم خیلی خوبی و باسیستم و باتاکتیکی است.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه احتمال برد ما مقابل ژاپن زیاد است و برزیل نیز به ایتالیا بازی را واگذار کرد و همین مسئله باعث روحیه گرفتن ما شده، آیا می‌توان امیدوار به کسب قهرمانی در این رقابت‌ها باشیم یا خیر گفت: از الان برای اینکه بگوییم قهرمان می‌شویم زود است.  شاید آمریکا هم همین فکر را می‌کرد و تصور می‌کرد خیلی راحت می‌تواند مقابل تیم ما به برتری برسد در نتیجه شکست خورد. ما نباید هیچ  تیمی را دست کم بگیریم حتی تیم ژاپن. به هر حال ژاپن میزبان است و از امتیاز میزبانی برخوردار است. تیمی است که بر پایه سرعت است و ما می‌توانیم با توپ‌های بلند از این تیم امتیاز بگیریم.

کارشناس والیبال اظهار کرد: امروز جواد معنوی نژاد عملکرد خوبی داشت اما امیر غفور نمایش قابل قبولی نداشت اما به هر حال توانست با استفاده از تجربه‌اش بعضی از پوئن‌های حساس که مورد نیاز تیم بود را برای ما بگیرد. به اعتقاد من جا داشت که از رضا قرا که بازیکن جوان و قدرتی است در این بازی استفاده می‌شد تا هم از قابلیت‌های او به نفع تیم استفاده می‌شد و هم به امیر غفور استراحت داده می‌شد تا در بازی‌های آینده می‌توانست با آمادگی بالاتری برای تیم بازی کند.

مومنی مقدم درباره تاثیر سرمربی تیم ملی در کسب این پیروزی تصریح کرد: کولاکوویچ با آرامشی که دارد خیلی با حوصله تیم را کوچ کرد و از تمام ظرفیت‌های تیم استفاده کرد. ما تا پیش از آمدن جواد معنوی نژاد آمار حمله‌مان آنقدر خوب نبود که بتوانیم برنده بازی باشیم اما پس از آمدن معنوی نژاد در این زمینه آمار تیم بسیار بهبود پیدا کرد. ما در ست سوم 19 امتیاز از حمله گرفتیم در حالی که استاندارد این امتیاز 14 است و کار ما در این زمینه خیلی خوب بود. ما در توپ‌های برگشتی خیلی خوب کار کردیم و این نشان می‌دهد که کادر فنی و کولاکوویچ به شناخت خوبی از تیم رسیده است و از تمام ذخیره‌هایش به نحو احسن می‌تواند استفاده کند.

او در پایان گفت: من این پیروزی را به مردم و جامعه والیبال تبریک می‌گویم. بازی خیلی خوبی بود و بازیکنان سنگ تمام گذاشتند. امیدوارم این بردها ادامه داشته باشد و دوباره والیبال به دوران اوج خودش برگردد و تفکرات مربیان طوری باشد که ما بتوانیم در المپیک 2020 در اوج قرار بگیریم. ما می‌بینیم که تیم‌های خوب دنیا در حال پوست‌اندازی و جوان شدن هستند. تیم آمریکا هم سرعتی‌زن و پشت‌خط زن‌شان بازیکنان جوان هستند. تیم ما هم باید با برنامه‌ای که کادر فنی دارد روز به روز بهتر شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: