کد خبر: ۱۸۳۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲
دیدبان حقوق بشر نیروی هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن را به کشتن غیرنظامیان از جمله کودکان متهم کرده است.
دیدبان حقوق بشر نیروی هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن را به کشتن غیرنظامیان از جمله کودکان متهم کرده است.
 
به گزارش بی بی سی، براساس گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر که روز سه‌شنبه، ٢١ شهریور منتشر شد، در جریان عملیات هواپیماهای ائتلاف در یمن، چهار خانه مسکونی و یک فروشگاه مواد غذایی هدف قرار گرفته و در نتیجه آن، ٣٩ غیرنظامی ازجمله ٢٦ کودک جان خود را از دست داده‌اند.
 
دیدبان حقوق بشر با متهم کردن نیروهای ائتلاف به نادیده گرفتن ایمنی غیرنظامیان در جریان جنگ، گفته است که این حملات مصداق جنایت جنگی است.
 
نهادهای مدافع حقوق بشر بارها نیروهای درگیر در جنگ داخلی یمن به خصوص هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را به نقض قوانین جنگی در زمینه حمایت از غیرنظامیان متهم کرده‌اند.
 
در مقابل نیروهای ائتلاف این اتهام را رد کرده و در مواردی وعده داده‌اند که به گزارش‌های مربوط به آسیب به جان و مال غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی خود در یمن رسیدگی کنند. اخیرا سخنگوی ائتلاف با تایید تلفات غیرنظامیان در یک حمله هوایی، دلیل آن را مشکلات فنی در زمینه تشخیص دقیق هدف توصیف کرد. نیروهای ائتلاف تاکید داشته‌اند که تنها مواضع و نقاط مربوط به شبه‌نظامیان حوثی آنها را مورد حمله قرار می‌دهند و آنها را هدف‌های مشروع نظامی می‌دانند.

به گزارش نهادهای مدافع حقوق بشر، جنگ یمن تا کنون بیش از ده هزار کشته برجای گذاشته و بیش از سه میلیون نفر را آواره کرده و خسارات فراوانی به زیرساخت‌های اقتصادی این کشور فقیر وارد آورده است.
 
سازمان ملل در گزارشی که روز دوشنبه منتشر کرد گفت که می‌تواند کشته شدن بیش از پنج هزار غیرنظامی را در جنگ یمن تایید کند که اکثر آنان در نتیجه حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان جان خود را از دست دادند. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری