کد خبر: ۱۸۲۹۷۳
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷
پیامدهای بین المللی مخالفت بی سابقه پوتین با درخواست نتانیاهو؛
روسیه و آمریکا بازیگران اصلی در میدان سوریه هستند، اما روس ها به وضوح زیرکی از خود نشان می دهند که باعث می شود حضور قدرتمندتری نسبت به آمریکا در این کشور داشته باشند، هر دو تلاش می کنند محدودیت هایی را برای دخالت انسانی در میدان در سوریه وضع کنند، در مقابل بر نبرد هوای و موشکی تکیه دارند که آن ها را از خسارتهای مستقیم حفظ می کند.
 نخست وزیر رژیم صهیونیستی اخیرا به روسیه رفت تا شاید رهبر این کشور را با افکار خود درباره ایران همراه کند اما تلاش ها و حرفهایش موثر نیفتاد.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ۲۳ آگوست ۲۰۱۷ به روسیه رفت و در سوچی با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه دیدار کرد این در واقع چندمین سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه به شمار می رود. یکی از موضوعات این سفر ایران بود. وی در جریان دیدار با پوتین رجزخوانی ها خود را ضد ایران تکرار کرد.

او در این دیدار از آماده شدن ایران و حزب الله برای حمله به این رژیم سخن گفت.  و در مقابل سخنان هیجانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی پوتین با خونسردی گفت: ایران، شریک استراتژیک روسیه در منطقه خاورمیانه است.

به نوشته رسانه ها؛ نتانیاهو در این دیدار بیش از حد احساسی و حتی در مواقعی عصبی و تند بوده است. وی در گفت‌وگوهایش با پوتین تصویری را تشریح کرد که جهان در صورت متوقف نکردن ایران، کشوری که مصمم به نابودی اسراییل است، با آن مواجهه خواهد شد.

نتانیاهو همچنین درباره نقش ایران در سوریه به شدت ابراز نگرانی و ادعا کرد که ایران تحت عنوان برقراری صلح در سوریه در حال توسعه نفوذ خود در خاورمیانه است. وی در ادامه ادعاهای خود گفته است که ایران به حزب‌الله سلاح می‌دهد و به تدریج در حال جذب لبنان، عراق و یمن در حوزه نفوذش است.

وزیر امور خارجه روسیه نسبت به ادعای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی اینکه ایران در حال آماده شدن برای حمله به این رژیم است واکنش نشان داد.

 سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به ادعای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که ایران را به آماده شدن برای حمله به اسرائیل متهم کرده بود گفت :« روسیه درمورد اینکه کسی درحال آماده شدن برای حمله به اسرائیل باشد هیچ اطلاعی ندارد.»

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک وزیر خارجه روسیه افزود :« ما هیچ اطلاعی نداریم که کسی در تلاش برای آماده شدن به منظور حمله به اسرائیل باشد.»

رسانه های بین المللی به تحلیل آنچه در نشست پوتین- نتانیاهو رخ داده و هم چنین نقش پر رنگ حضور ایران در منطقه پرداختند.

روزنامه روسی پراودا درباره نشست میان پوتین و نتانیاهو نوشته است: زمانی که نتانیاهو با حالت بیقراری در حال تشریح سناریوهای خود در قبال ایران برای پوتین بود، رییس‌جمهور روسیه با همدردی سر تکان می‌داد و می‌گفت: متاسفانه نمی‌توانیم در اینجا کمکی به شما بکنیم.

روزنامه رای الیوم نیز در این باره نوشت: پوتین به نتانیاهو گفت که ایران همپیمان راهبردی روسیه است و اعصاب نخست وزیر رژیم صهیونیستی را در حد دیوانگی به هم ریخت.

این روزنامه می نویسد: چندی پس از دیدار نتانیاهو و پوتین زوایای آن مشخص شده است و منابعی در مسکو و تل آویو به اختلافات شدید اشاره کرده اند و اینکه پوتین به نتانیاهو اعلام کرده است که ایران متحد استراتژیک و راهبردی ما است و ما از آن چشم پوشی نمی کنیم. نتانیاهو چیزی عایدش نشده است.

رای الیوم به نقل از شیمعون شیفر یکی از تحلیلگران صهیونیست آورده است: کلماتی که میان نتانیاهو و پوتین رد و بدل شده است خارج از عرف بوده و اینکه نتانیاهو بسیار عصبی و بیشتر از آن در حد دیوانگی بوده است.

آشفتگی بی سابقه نتانیاهو از دیدار با پوتین

بثینه شعبان مشاور بشار اسد در مقاله ای در المیادین درباره این دیدار نوشت: «سابقه نداشته است که نخست وزیر رژیم صهیونیستی تا این اندازه آشفته باشد وی درحالی به برگه هایی که در دست داشت نگاه می کند که گویا امید دارد که طوق نجاتی برای وی باشد و این در جریان دیدارش با پوتین رخ داد. این اولین باری است که وی به برگه هایی که در مقابلش است در جریان دیداری رسمی تکیه می کند.

وی می نویسد: در جریان این دیدار پوتین با شک و تردید به حرفهای نتانیاهو و هراس افکنی های مکرر و همیشگی و خسته کننده وی درباره خطر ایران می نگرد. گزارشی که روزنامه پراودا روسیه در ۲۵ آگوست با عنوان کابوس نتانیاهو به حقیقت می پیوندد منتشر کرد در واقع پس از مخالفت پوتین با طرح های خصمانه نتانیاهو بود و پوتین به نتانیاهو گفت که ایران متحد راهبردی روسیه در خاورمیانه است و هنگامی که نتانیاهو در توصیف خطر ایران مبالغه کرد پوتین به وی پاسخ داد که متاسفانه نمی توانیم اینجا به شما کمکی بکنیم.

شعبان بیان کرد: نتانیاهو در قانع کردن پوتین درباره روایت تکراری و خسته کننده درباره ایران شکست خورد. روزنامه عبری معاریو در ۲۳ اگوست در تفسیر دیدار نتانیاهو و پوتین به انزوای رژیم اسرائیل درعرصه بین المللی اذعان کرد.

مشاور بشار اسد می نویسد: برعکس اهتمامی که خاندان وهابی در منطقه به نتانیاهو می دهند، اوضاع آن در عرصه بین المللی برعکس است. وی در ادامه این سوال را مطرح می کند که دلیل اقدامات روان پریشانه رژیم صهیونیستی و سفرهای متوالی مسوولان این رژیم به آمریکا و روسیه و هشدار چیست؟ مگر اخیرا چه رخ داده است که واکنش مسوولان این رژیم غاصب را به دنبال دارد؟ آیا نتانیاهو و دیگر مسوولان این رژیم دولت های جهان را با سادگی و احمق بودن شیخ نشین ها فرض می کنند.

شعبان پاسخ می دهد: تحول اساسی که رخ داده است تغییر موازنه قوا در منطقه پس از پیشروی های ارتش سوریه و نیروهای عراقی و محور مقاومت در مناطق مختلف است. آزادسازی موصل و توافق مربوط به مناطق کاهش تنش از جمله تغییراتی است که رژیم صهیونیستی در آن جایی ندارد. هماهنگی و ارتباط آشکار و غیر آشکار میان عراق، سوریه، لبنان و حضور ایران و روسیه در هماهنگی در این جبهه ممتد از ایران تا لبنان و دریای مدیترانه سبب می شود که اوضاع همانند قبل برای رژیم صهیونیستی نباشد. از همین رو است که دشمن صهیونیست به فکر بازنگری در داده های خود باشد.

شعبان نوشت: در واقع پیروزی های نیروهای مقاومت لبنان و ارتش سوریه در القلمون و شکست سریع تروریست هایی که گویا ببر کاغذی بودند و سیطره بر این منطقه جغرافیایی که سوریه را به لبنان متصل می سازد و دور کردن ادوات اسراییل شامل خائنان و تروریستها از این منطقه است. این عاملی است که مسوولان رژیم صهیونیستی را پریشان کرده و آنها را به اقداماتی دیوانه و عجیب و غریب در برابر دوربین های دنیا سوق داده است.

دیگر اینکه دستاوردها محور مقاومت در سوریه و عراق به شدت رژیم صهیونیستی را نگران کرده است. نگرانی آن فقط از آنچه در عرصه جغرافیایی که در دست مزدورانش بوده نیست بلکه مربوط به احتمالات هر نبرد آتی است که با نیروهای محور مقاومت خواهند داشت. به هر اندازه که ارتش این رژیم آموزش دیده باشد این آموزش و تمرین در حد تئوری است اما نیروهای محور مقاومت در عرصه میدانی فعال هستند و سرعت فایق آمدن بر مزدوران این رژیم شگفت انگیز است. کما اینکه هماهنگی میان ایران، عراق، سوریه و لبنان کابوسی است که رژیم صهیونیستی سخت از آن هراس داردهماهنگی میان ایران، عراق، سوریه و لبنان کابوسی است که رژیم صهیونیستی سخت از آن هراس دارد زیرا قدرت آن بر ایجاد شکاف و تفرقه است و به خوبی مسوولان این رژیم می دانند که انسجام و وحدت عامل تهدید کننده برای این رژیم است همین وحدت سبب غلبه سریع بر مزدوران تل آویو شده است.

مشاور بشار اسد معتقد است: عامل دیگری که نگرانی اسراییلی ها را ایجاد کرده است بی نتیجه بودن سفرهایشان به آمریکاست زیرا همپیمان تاریخی و راهبردی آنها هم اکنون غرق در اختلافات داخلی و مشکلات با طرفهای بین المللی است و با توجه به این موضوع به روسیه رفت تا دروغ های همیشگی را تکرار کند این درحالی است که صهیونیستها اشغالگر اراضی عربی و قطع کننده درختان و قاتل هستند. صهیونیستها در روسیه با مردی روبرو شدند که برای حرف و تعهداتش احترام قایل است و این مرد در پرونده های خاورمیانه حرف اول را می زند. اما تروریسمی که سوریه، عراق، لیبی و یمن با آن روبرو است و ویرانی تمدن و تاریخ این کشورها و قتل شمار زیادی را منجر شده در واقع تروریسم صهیونیستی است».

شلومو شامیر از تحلیلگران صهیونیست در گفت و گویی با معاریو اذعان کرده است که اسراییل درباره ایران در عرصه بین الملل منزوی است.

وی اذعان کرد: ترامپ نمی تواند در قبال حضور ایران در سوریه کمکی به اسراییل کند.پوتین هم تمایلی ندارد زیرا از روابط خوبی با ایران برخوردار است.


ایران چگونه از برتری روسیه در سوریه بهره برداری می کند؟

الحیات نوشت: روسیه و آمریکا بازیگران اصلی در میدان سوریه هستند، اما روس ها به وضوح زیرکی از خود نشان می دهند که باعث می شود حضور قدرتمندتری نسبت به آمریکا در این کشور داشته باشند، هر دو تلاش می کنند محدودیت هایی را برای دخالت انسانی در میدان در سوریه وضع کنند، در مقابل بر نبرد هوای و موشکی تکیه دارند که آن ها را از خسارتهای مستقیم حفظ می کند.

 این نشریه عرب زبان آورده است: پس از آنکه ایالات متحده هدف نهایی اش یعنی از بین بردن داعش در عراق و سپس سوریه را مشخص کرده و از تهدیدهای خود مبنی بر براندازی نظام اسد چشم پوشی کرد، در داخل سوریه وکیلی را برای خود برگزید، آنها را آموزش نظامی داد و به خاطرشان در مقابل ترکیه ایستاد، این وکیل آمریکا در سوریه، کردها بودند.

علت این انتخاب آمریکا، آمادگی کردها برای انجام ماموریتشان در جهت مقابله با تروریستها بود، در مقابل تامین خواسته های آنها توسط ایالات متحده، مبنی بر تهیه سند بین المللی در مسیر داشتن حکومت مستقل کردی. از سوی دیگر، ایالات متحده می دانست که کردها به دلیل موقعیت دشوار و حساسی که در برابر دشمنانشان، بویژه ترکیه دارند، در صورتی که آمریکا در مورد تامین شرایطی برای داشتن دولت مستقل کردی به وعده اش وفا نکند، کردها قادر به مؤاخذه آن نیستند.

در مقابل، هدف روسیه از ابتدای ورودش به مساله سوریه، جلوگیری از سقوط نظام اسد و فروپاشی کامل ارتش او بود و در این راه با دادن تجهیزات به نیروهای ایرانی حاضر در سوریه کمک کرد.

روسها نشان داده اند که آمادگی دفاع از هم پیمانان ایرانی شان در برابر تهدیدات آمریکایی و اسرائیلی را دارند، از این رو با درخواست نتانیاهو در مورد کاهش نقش ایران در سوریه پس از برقراری صلح، موافقت نکردند.

هدف ایالات متحده و روسیه در تضارب و تعارض با یکدیگر نیستند؛ در واقع مسکو در مورد از بین بردن تروریسم و داعش با واشنگتن هم عقیده است. این در حالی است که واشنگتن چشمش را به روی گسترش نفوذ ایران در جبهه های مختلف در خاورمیانه و سیطره شبه نظامیان آن بر بخش وسیعی از عراق، بسته است و آمریکایی ها آماده اند تا هر راه حلی که مسکو در خصوص سوریه ارائه دهد را پذیرفته و با آن هماهنگ شود، و لو اینکه راه حل روسها بقای اسد و حفظ نفوذ ایران باشد.

به نظر نمی رسد که آمریکا پس از پایان جنگ با تروریسم، متوجه تهدید ایران شود. به این ترتیب، کردهای سوریه به خواسته های اصلی خود برای داشتن استقلال نمی رسند، در حالی که ایران بیشترین سود را از برتری روسیه در سوریه، نسبت به ایالات متحده می کند و به خواسته های خود در منطقه می رسد.


از نظر پوتین وزن روابط مسکو با تهران سنگین تر از وزن رابطه آن با تل آویو است

الاخبار نوشت: شش سال از جنگ سوریه می گذرد، و نتیجه کاملا آشکار است: پیروزی دمشق و هم پیمانان آن. واقعیتی ملموس که با اقرار و اعتراف طرفهای شکست خورده در مورد اینکه راه بازگشتی ندارند، هر روز بیش از پیش مشخص می شود. یکی از این طرفهای شکست خورده اسرائیل است که قصد دارد نتیجه این جنگ را تعدیل نماید؛ از این رو تهدید می کند که اگر به خواسته هایش پاسخ مثبتی داده نشود، در استفاده از گزینه های نظامی تردیدی نخواهد کرد.

اسرائیل می تواند در مورد مقابله با نوار غزه به اینگونه شیوه ها متوسل شود و گمان کند که از این طریق به نتایج مطلوبش می رسد- با اینکه در واقع در مقابله با نوار غزه نیز ناتوان است- اما در مورد میدان سوریه شرایط دشوارتر است؛ چرا که این صحنه با پیچیدگی ها و محدودیت های بزرگ و خطرناکی همراه است، تا حدّی که طرف آمریکایی مجبور به عقب نشینی از آن شد. با توجه به این پیچیدگی ها، برای اسرائیل سخت است که به گزینه نظامی روی آورد و مشکل این رژیم آن است که هم خود و هم دشمنانش از این مساله آگاهند.

اصرار تل آویو برای برعکس نشان دادن حقایق، شکست مضاعفی را برایش به همراه دارد؛ یکی شکست در جنگ و دیگری شکست پس از جنگ، که تقریبا هر دو برای اسرائیل محقق شده است.

روزنامه اسرائیلی «یدیعوت احرونوت» با اعلام شکست سفر نتانیاهو به مسکو به مطالب منتشر شده در روزنامه روسی«پراوادا» اشاره کرد؛ که روزنامه رسمی منعکس کننده سخنان پوتین محسوب می شود.

«یدیعوت احرونوت» بویژه بر روی این قسمت از مطالب منتشر شده در روزنامه روسی تمرکز کرد که گفته بود:«اسرائیل نمی تواند به کرملین و سیاستگذاران روس تعلیم سیاست در خاورمیانه را بدهد؛ روسیه به تقویت اثرگذاری ایران در منطقه ادامه می دهد و این در مقابل قصور و کوتاهی عربستان سعودی است که تلاش می کند با اسرائیل یک ائتلاف نظامی شبیه به ناتو را تشکیل دهد که تحت سیطره آمریکا باشد».

آنچه در «پراوادا» آمد، یک اتفاق رسانه ای استثنایی است، با اینکه دو طرف عادت کردند که اختلافاتشان را پشت درهای بسته نگه داشته و علنی نکنند، اما این بار جهت گیری روسیه واضح بود و قصد داشتند برای خواسته های اسرائیل حدودی مشخص کند تا دیگر از مسکو چیزی نخواهد که برخلاف مصلحت استراتژیک آن در سوریه و منطقه است.

به گزارش روزنامه روسی، پوتین در برابر نتانیاهو بر این مساله تاکید کرده است که ایران یک هم پیمان استراتژیک برای روسیه در خاورمیانه است، در حالی که اسرائیل تنها یک شریک مهم برای آن است. بر این اساس، از دیدگاه پوتین وزن روابط مسکو با تهران سنگین تر از وزن رابطه آن با تل آویو است؛ همچنانکه رابطه مسکو با تهران از میدان سوریه فراتر رفته و به تمام منطقه می رسد. در واقع ایران از نظر مسکو، حافظ توازن قوای طرف روسی با آمریکایی ها و هم پیمانانش، از جمله اسرائیل محسوب می شود.

صحبتهای پوتین به خوبی از طریق روزنامه پراوادا به گوش مسئولان اسرائیلی رسید؛ تا آنجا که یکی از آنها به صراحت در این باره گفت:«نتیجه می گیریم که با وجود تهدید های نتانیاهو در مورد حمله به ایران، ما همچنان شاهد افزایش نفوذ این کشور در سوریه، تقویت نظام اسد و نیز ادامه کمک نظامی به حزب الله خواهیم بود».
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: