کد خبر: ۱۸۲۸۴۳
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
حمایت دوباره فرانسه از توافق هسته ای؛
امانوئل مکرون احتمال رایزنی ها در آینده برای مذاکره بر سر 'مکمل برجام' را داده که شامل سال های پس از 2025 و موشک های بالستیک ایران خواهد بود.
یک روز پس از موضع گیری صریح ماکرون مبنی بر "نبود جایگزینی برای برجام" سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد از نظر ماکرون می توان توافق هسته ای با ایران را در مذاکرات آتی با گنجاندن مفادی درباره وضعیت این توافق پس از سال 2025 و نیز برنامه موشکی ایران، تکمیل کرد.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه فرانسه نوشت: توافق مکملی را می توان با رایزنی درخصوص دوره پس از سال 2025 و همچنین برنامه موشکی ایران برای برجام در نظر گرفت.

«اگنس روماته» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه سخنان روز گذشته امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور را حاکی از آن دانست که برجام می تواند با کار ضروری درخصوص برنامه موشک های بالستیک ایران تکمیل شود.

وی با اشاره به اظهارات مکرون تصریح کرد که این کار می تواند موضوع رایزنی های احتمالی با دیگر اعضای گروه 5+1 باشد.

برجام هم اینک یک توافق بین المللی 10 ساله محسوب می شود که بر اساس آن محدودیت هایی بر برنامه هسته ای و نیز برخی فعالیت های موشکی بالستیک ایران به ترتیب تا سال های 2025 و 2023 وضع شده است.

پس از انقضای ده ساله دوره توافق، ایران می تواند به فعالیت های عادی هسته ای خود زیر نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای ادامه دهد.

روماته همچنین افزود: توافق وین برای عدم گسترش هسته ای و امنیت منطقه ای و بین المللی ضروری است و هیچ جایگزین مطمئن دیگری ندارد.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی فرانسه افزود: "این همکاری می‌تواند موضوعات رایزنی‌های آتی ما با شریکانمان باشد."

این مقام وزارت خارجه فرانسه با بیان این که کشورش نه قصد بازگشایی توافق هسته ای و نه مذاکره مجدد برای آن را داشته، این رایزنی احتمالی را در راستای تضمین پیاده سازی دقیق برجام توصیف کرد.

رئیس جمهوری فرانسه دیروز در جمع سفرای این کشور با تبیین اولویت های سیاست خارجی و ضمن حمایت از توافق هسته ای ایران، گفت: پاریس از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند، چرا که هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.

رویترز به نقل از برخی دیپلمات های فرانسه نوشت، اظهارات مکرون که در بخشی از آن بر 'خوب بودن' برجام نیز تاکیده شده، بازتاب دهنده نگرانی پاریس از احتمال خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از این توافق است.


سفیر پاریس در آمریکا: از لغو توافق هسته‌ای حمایت نمی‌کنیم

سفیر فرانسه در آمریکا تاکید کرد: پاریس نه تنها از لغو توافق هسته‌ای حمایت نمی‌کند بلکه آن را قبول هم نخواهد کرد.

ژرارد آرو سفیر فرانسه در واشنگتن در واکنش به گزارش‌ها درباره طرح نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل برای خروج این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: همان‌طور که رئیس جمهور امانوئل ماکرون گفته است، هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد. فرانسه از لغو آن حمایت نمی‌کند و  آن را نمی‌پذیرد.

 امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روز سه‌شنبه در یک سخنرانی گفت که این کشور از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند زیرا این توافق به آمریکا امکان روابط سازنده‌تر با تهران را می‌دهد.

جان بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل نیز که به تازگی ادعا کرده طرحی برای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای دارد، در صفحه توئیتر خود نوشت: برجام تهدیدی برای منافع امنیت ملی آمریکا است که هر روز جدی‌تر می شود. ترامپ (رییس جمهور آمریکا)  برای برخورد با این مسئله نیازمند برنامه واقعی است.

موضع جدید دولت فرانسه ضمن حمایت از برجام در حالی است که دولت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا  به طور جدی منتقد برجام بوده و خواستار بازنگری در آن شده است.

از میان 7 طرف مذاکره ایران در توافق هسته ای (شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه ، چین و اتحادیه اروپا) این تنها آمریکاست که پس از به قدرت رسیدن ترامپ منتقد جدی مفاد برجام بوده و خواستار بازنگری در آن شده است. با این حال دولت ترامپ تا کنون پیشنهادی مشخص درباره این بازنگری ارایه نکرده است.

همچنین اسراییل و کشورهایی چون عربستان سعودی نیز از منتقدان جدی برجام بوده و این توافق را موجب تقویت موضع منطقه ای ایران و افزایش قدرت اقتصادی و توان حمایتی ایران از گروه هایی چون حزب الله و حماس و نیز دولت بشار اسد در سوریه می دانند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: