کد خبر: ۱۸۲۳۴۸
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۶
حقیقتش را بخواهید بعضی وقت‌ها دچار تردید می‌شوم که آیا این مسائل واقعا برای شما آن‌گونه که من تصور می‌کنم مطرح هستند و یا آنکه من در دنیای اوهام، رویاها، آرزو‌ها و خیالاتم از شما یک شخصیت دیگری برای خودم ساخته ام؟
صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه علوم سیاسی در نامه‌ای سرگشاده به رییس جمهور نسبت به روند کاری استانداران گلایه کرده و در نامه‌ای سرگشاده به آن چه پیش روی دولت است واکنش نشان داد. روزنامه قانون این نامه را منتشر کرده است.
 
نامه صادق زیباکلام را در ادامه می‌خوانیم.
 
جناب آقای دکتر حسن روحانی.
 
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران شیدا... ارکانه.
 
با سلام و تحیات، گرفتن رای اعتماد از مجلس و تشکیل دولت جدیدتان را تبریک عرض می‌کنم. البته فهرست برخی ازوزرا باعث شد تا بخشی ازانتظارات و توقعاتی که در میان ۲۴ میلیونی که با شوروامید بسیاردر ۲۹ اردیبهشت، ساعت‌ها درپای صندوق‌های رای مشتاقانه ایستادند تا به جنابعالی رای بدهند راسرخورده و نامید سازد. اما همان‌گونه که درمکتوب قبلی ام متذکرشدم، سعی می‌کنم با یادآوری «بسته بودن دستان‌تان» سطح توقعاتم را پایین بیاورم. سعی می‌کنم بایادآوری اینکه «می‌خواستم سه وزیرزن معرفی کنم، امانگذاشتند» زخم‌ام را التیام بخشم. شخصا البته ازجنابعالی انتظارآوردن وزیر زن به کابینه تان رانداشتم؛ می‌دانستم نمی‌شد و نمی توانستید.
 
اما این انتظار را داشتم که به اجبار، چادر بر سر استادیار ارجمند سرکار خانم دکتر لعیا جنیدی ننمایید. از شما انتظار نداشتم وزیر اهل سنت به کابینه تان بیاورید؛ می‌دانستم غیرممکن است. امااین انتظار را داشتم که دست‌کم مولوی عبدالحمید را در مراسم تحلیف‌تان می‌دیدم. انتظار نداشتم و ندارم که شما اقدام به رفع حصرکنید، چون می‌دانم دست شما نیست. اما این انتظار را داشتم که احساس کنم شما هم مخالف حصر هستید و دست کم از منظر یک حقوقدان نمی‌توانید روی آن صحه بگذارید.
 
جناب روحانی عزیز، حقیقتش را بخواهید بعضی وقت‌ها دچار تردید می‌شوم که آیا این مسائل واقعا برای شما آن‌گونه که من تصور می‌کنم مطرح هستند و یا آنکه من در دنیای اوهام، رویاها، آرزو‌ها و خیالاتم از شما یک شخصیت دیگری برای خودم ساخته ام؟ شک می‌کنم که آیا شما واقعا به برابری میان زن ومرد، وجود زن‌ها، کرد‌ها یا اهل سنت در کابینه تان، و غیرقانونی بودن حصر باور دارید و می‌خواهید علیه همه این بی‌عدالتی‌ها بایستید، اما «دستان‌تان بسته است»؟
 
بگذریم؛ قصدم از نگارش این نامه آن بودکه در خصوص موضوع مهم انتخاب استانداران متعرض شوم. کابینه تان را قورت دادم و گفتم دستان‌تان بسته است. نمی‌دانم آیا چندصبای دیگر که استانداران هم انتخاب شدند باز باید آن‌ها را هم قورت بدهیم و بگوییم «دستان‌تان بسته بودند»؟ تحت فشار امام جمعه بودید؛ تحت فشار تشکیلات امنیتی و نظامی بودید؛ تحت فشار نمایندگان آن استان بودید؛ از بالا توصیه شده بود، وقس علی‌هذا. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: