کد خبر: ۱۸۱۵۸۹
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰
بررسی صلاحیت و برنامه های وزیر پیشنهادی نیرو در مجلس؛
بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو: پاسخگوی دوره مسئولیت خود در وزارت نیرو هستم/ افزایش شفافیت و مقابله با فساد اداری را در دستور کار خود قرار دادم / برای هیچ پست و مقامی به اقدام خلاف قانون متوسل نشده‌ام
مجلس در ادامه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی به بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو پرداخت.

به گزارش اعتدال، امروز از ساعت 8 صبح ادامه بررسی برنامه و صلاحیت عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

در ادامه صلاحیت و برنامه های محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت توسط نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

در ادامه جلسه نوبت صبح مجلس صلاحیت و برنامه های سیدعباس صالحی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاداسلامی توسط نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت.

در جلسه عصر امروز از ساعت 14:30 مجلس نوبت به رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور رسید تا صلاحیت و برنامه های وی مورد بررسی نمایندگان مجلس قرار بگیرد.

پس از اطهارات رحمانی فضلی، بیژن نامدار زنگنه، وزیر پیشنهادی نفت، وزیر بعدی است که بررسی صلاحیت و برنامه های وی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

حبیب الله بیطرف، وزیر پیشنهادی نیرو، شانزدهمین وزیری است که برنامه ها و صلاحیت او توسط مجلس مورد بررسی قرار می گیرد.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ۲ نماینده موافق و ۲ نماینده مخالف هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه به ایراد سخن می پردازند و خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از خودش دفاع می کند. با این حال نمایندگان مخالف و موافق می توانند بخشی از وقت اختصاصی را در اختیار سایر نمایندگان همسو قرار دهند. در نهایت خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از برنامه خود برای مدیریت وزارت خانه دفاع می کند.

مخالفت مختار با وزیر پیشنهادی نیرو: بیطرف از دیپلماسی حیاتی آب چیزی نمی‌داند

نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: در ایران فقط شش درصد آب مرزی داریم که ساماندهی آنها کار واجبی است. وقتی می‌گویید مهار آبهای مرزی را انجام می‌دهید، معلوم است از دیپلماسی حیاتی آب چیزی نمی‌دانید. افغانستان با احداث سدهای متعدد، آب را بر مردم سیستان و بلوچستان بسته است. با چه زبانی با کشورهای افغانستان و ترکیه سخن خواهید گفت.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو در دستور کار مجلس

جلیل مختار در جلسه علنی امروز بعدازظهر (شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو، گفت: میزان سنجش وزرای پیشنهادی بر اساس عملکرد و سوابق، برنامه‌های پیشنهادی، تطبیق برنامه ها با برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی انجام می‌شود. آقای بیطرف در تحقیقات مهندسی، طرح‌های سدسازی و انتقال آب‌ها به عنوان مسئول بلندپایه در دولت‌های پنجم و ششم در اجرای طرح‌های مطالعاتی، در دولت هفتم و هشتم نیز حضور داشتید که این حضور موجب اجرای پروژه‌های منجر به تخریب زیست محیطی شد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مدعی شد: در استان فارس، سد زرینه، سد مرند و سد زنوز با تصمیمات نادرست شما تخریب شده است. پروژه قمرود محرومیت مردم الیگودرز را شامل شده است. سد کوه‌های نمکی جزو فاجعه‌های جهانی است. آقای بیطرف شما در دیدار با اعضای فراکسیون امید نیز صادق نبودید و فاجعه سد گتوند را به گردن رییس‌جمهور قبل انداختید. البته در این مسئله شکی نیست اما اجرای سد چند مرحله دارد. مراحل مطالعه، اجرا و آبگیری است. شما در مرحله اول و دوم وزیر نیرو بودید سد گتوند یک اشکال دارد و آن جانمایی اشتباه است.

نماینده مردم آبادان در مجلس خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی بحران خشک شدن ارومیه، زاینده رود، هامون، گاوخونی و بحران‌های فراآب را  مسبب شد. ریزگردها در ۱۴ استان گسترش یافته و باعث آن مهندس بیطرف است. چرا در برنامه پیشنهادی خبری از حل ریزگردها نیست؟ چون تصمیمات غیرعلمی بیطرف علت ایجاد این چالش‌هاست.

مختار با بیان اینکه انتقال آب از مناطق مستعد به مناطق کم آب بیانگر سیاست‌های غیر آمایشی و بی‌توجهی به مناطق جغرافیایی کشور است، گفت: این مسئله موجب تخریب اکولوژیک و زمین‌های ورزشی شد که مبنای آن در دوره مدیریتی آقای بیطرف بنیان گذاشته شد. مسئولان حق ندارند فقط استان خود را آباد کنند. آیا شما در سال ۹۱ در مصاحبه‌ای با روزنامه آفتاب یزد با انتقال آب‌های گسترده امکان ایجاد کارخانه‌های فولاد و سرامیک سازی یزد را فراهم نکردید؟ آیا اعتراف نکردید که موضوع انتقال آب را به عنوان یک دغدغه شخصی دنبال کردید؟ نتیجه این انتقال چه بود؟ غیر این بود که استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری از آب سالم محروم نشدند؟

وی تاکید کرد: اگر آقای بیطرف در دوره مدیریتی‌اش به صورت علمی رفتار کرده بود امروز گرفتار ریزگردها و کمبود آب نبودیم.


مخالفت قاضی‌پور با وزیر پیشنهادی نیرو: ستاد احیای دریاچه ارومیه به ستاد مرگ آذربایجان تبدیل شده است

نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه به ستاد مرگ آذربایجان تبدیل شده است. آقای بیطرف با زدن سدها، به جای اینکه ایران را گلستان کنید، گورستان درست کردید.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو در دستور کار مجلس

 نادر قاضی‌پور در جلسه علنی امروز بعدازظهر (شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو، گفت: شرایط زیست محیطی کشور هم از نظر مطالعاتی و هم از نظر عملیاتی محصول دوره مدیریتی آقای بیطرف است.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: ایشان در کمبود آب شرب سالم سهیم است. 14 استان کشور درگیر ریزگردهاست. جیره‌بندی آب در شهرها و روستاها و حمل آن با تانکر خجالت‌آور است. آیا مشکلات آبی کشور به دلیل کمبود بارندگی است یا مدیریت ناکارآمد است؟ آقای بیطرف با وضعیت بیماری و مدیریت شرکت‌های مولد نیروگاهی، تجارت و توسعه مولد نیروگاه جهرم، مدیریت راهبردی مهندسی مرام، زرین‌کالای مبین و ده‌ها شرکت دیگر می‌توانید در وزارت عریض و طویل نیرو موفق باشید؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس فزود: با تخلفات نیروگاه‌ها که حضرتعالی رییس هیات مدیره آن بودید، می‌توانید برخورد کنید. اگر کارفرما و پیمانکار یکی باشد دزدی و رانت به وجود می‌آید. آقای بیطرف در بستن حقابه هیرمند توسط افغانستان شما آن دوران هیچ کاری نکردید و سیستان و بلوچستان را به این روز انداختید. برای مهار آب‌های مرزی چه برنامه‌ای دارید. آیا مثل سابق، مدیریت شما به نفع خارجی‌ها خواهد بود یا به نفع داخل؟ اعتقادی به جمع‌اوری آب‌های سطحی دارید؟

وی اظهار داشت: نمایندگان استان‌های گلستان، گیلان و مازندران با همت خودشان انتقال آب از خزر را در برنامه ششم منتفی کردند، آقای بیطرف شما می‌خواهید با آنان درگیر شوید؟ یقینا زورتان به این شیرمردان شمالی نمی‌رسد. احیای جریان دائمی زاینده‌رود اصفهان خواست عمومی ایران است، آیا توان مدیریت آن را دارید؟ البته که ندارید. استان خوزستان که هم اکنون با مشکلات عدیده آب و هوایی دست و پنجه نرم می‌کند، این وضعیت شایسته مردم جنوب کشور نیست. نیامده، برق اهواز قطع شده است.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: آیا سزاوار است تهرانی‌ها با دمای کمتر از 20 درجه برق داشته باشند و جنوبی‌ها برق نداشته باشند؟

قاضی‌پور مدعی شد: آقای بیطرف در زمان مدیریت شما در وزارت نیرو چندین دریاچه و تالاب خشک شد یا در حال خشک شدن است و دومین دریاچه نمکی جهان، ‌دریاچه ارومیه که با جان میلیون‌ها ارتباط مستقیم دارد، در زمان مدیریت شما ارتفاع آب این دریاچه چهار متر کاهش یافت. در زمان احمدی‌نژاد سه متر کاهش یافت. به جای احیا و نجات دریاچه ارومیه فاضلاب و پساب شهرک‌های صنعتی، نیروگاه ها و پتروشیمی‌ها بدون تسویه داخل دریاچه ارومیه می‌ریزند.


بی‌مقدار در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو: بیطرف در ارایه برنامه‌ای برای رفع بحران آب متخصص قابلی است/ او همانند زنگنه از جهادگران کشور است

نماینده مردم تبریز با بیان اینکه وزیر پیشنهادی نیرو همانند بیژن زنگنه از جهادگران کشور است، گفت: بی‌طرف در ارایه برنامه‌ای برای رفع بحران آب متخصص قابلی است ضمن آنکه دریاچه ارومیه در سال ۸۴ تراز خوبی داشته و دولت روحانی موفق شد خشک شدن دریاچه ارومیه را متوقف کند.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو در دستور کار مجلس

 شهاب‌الدین بی‌مقدار در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو اظهار داشت: با توجه به اینکه بنده با جهادگران بودم و در مجلس اول عضو کمیسیون سازندگی نیز بودم باید بگوییم که آقای بی‌طرف همانند آقای زنگنه از جهادگران کشور محسوب می‌شود. زمانی که ایشان در جهاد سازندگی بودند با برنامه وزارت نیرو کاملا هماهنگ بودند. ضمن اینکه در معاونت وزارت نیرو و در اجرای طرح‌های کارون سه و چهار نیز حضور داشته‌اند.

نماینده مردم تبریز افزود: آقای بی‌طرف در دوره هفتم و هشتم وزیر بودند و در سازمان نظام مهندسی نیز حضور داشتند. همچنین ایشان دوره‌های مختلف مدیریرتی را در مجامع علمی و تخصصی داخل و خارج کشور گذراندند.

او گفت: برنامه‌هایی که وزیر پیشنهادی نیرو ارایه داده‌اند ۷۸ درصد آن با اسناد بالا دستی و برنامه ششم مطابقت دارد و ۱۳ درصد مابقی آن نیز در صورتی که فرصت داشتند، مطمئنا مد نظر قرار می دادند.

عضو فراکسیون امید اظهار کرد:  در بخش  طرح احیای آب‌های زیرمینی و تحول در آن و انتقال شاخصهای کیفی آب و توجه به تالاب‌ها و رودخانه‌ها، تحقیقات گسترده‌ای داشته است. ضمن آنکه در افزایش نیروگاه و کاهش تلفات انرژی و توسعه صنعت و آب و برق حرفی برای گفتن دارد.

بی‌مقدار افزود: در بخش آب شیرین کن در سواحل و سیاست‌های بهره‌وری تولید انرژی و صادرات و تحول آن و نوآوری در پروژه‌های مختلف و ایجاد مدیریت توسعه پایدار موفق بوده‌اند و همسو با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری حرکت کردند.

او گفت: از سال ۶۷ تا ۷۵ میزان بهره برداری آب یک میلیارد و سیصد و دو میلیون مترمکعب بوده و از سال ۷۶ تا ۸۴  به ۹ میلیارد متر مکعب، از سال ۸۴ تا ۹۲ به ۶ میلیارد و ۳۵۶میلیون متر مکعب و از سال ۹۲ تا ۹۶ به ۳ میلیارد و ۳۹۰ میلیون متر مکعب رسید. همچنین در بخش تولید برق از سال ۵۶ تا ۶۷ به ۱۱۶ مگاوات از سال ۶۷ تا ۷۶ به ۶۶ مگاوات و از سال ۷۶ تا ۸۴ به ۴۵۸۰ مگاوات و از سال ۸۴ تا ۹۲ به ۳۳۳۲ مگاوات و از سال ۹۲ تا ۹۴ میزان تولید برق به ۱۱۵۶ مگاوات رسید.

نماینده مردم تبریز در پایان گفت: آقای بی‌طرف در ارایه برنامه‌ای برای رفع بحران آب متخصص قابلی است ضمن آنکه دریاچه ارومیه در سال ۸۴ تراز خوبی داشته و  دولت روحانی موفق شد خشک شدن دریاچه ارومیه را متوقف کند.

 فیضی در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو: درباره بیطرف کمی انصاف به خرج دهیم/ منشا بحران آب مربوط به مدیریت یک نفر نیست

نماینده مردم اردبیل و نمین تاکید کرد: اگر مدیریت آقای بیطرف در دوره‌های گذشته نبود امروز مزارع نابود شده بودند. کمی انصاف باید به خرج دهیم منشا بحران آب مربوط به مدیریت یک نفر نیست بلکه بخش عمده آن مربوط به گرم شدن کره زمین به ویژه ایران است.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو در دستور کار مجلس

محمد فیضی نماینده مردم اردبیل و نمین در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو در دولت دوازدهم اظهار داشت: مهار آب‌های مرزی با اذن مقام معظم رهبری در حال انجام است و پایاب‌ها عملیاتی شده است.

او درباره ادعای برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه مدیریت حبیب الله بیطرف باعث ایجاد ریزگردها شده است، گفت: باید انصاف را رعایت کنیم ۸۵ درصد ریزگردها عامل خارجی دارد و منشا ۱۵ درصدی که از داخل ایجاد می‌شود، خشکسالی است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اگر مدیریت آقای بیطرف در دوره‌های گذشته نبود امروز مزارع نابود شده بودند، گفت: کمی انصاف باید به خرج دهیم منشا بحران آب مربوط به مدیریت یک نفر نیست بلکه بخش عمده آن مربوط به گرم شدن کره زمین به ویژه ایران است.

فیضی با اشاره به خصوصیت‌های بیطرف اظهار داشت: آن چیزی که باعث حمایت بنده از آقای بیطرف شده است این است که ایشان را یک سیاست مدار متعهد دیدم و در بخش اجرایی وی را مدیر موفقی می‌شناسم. یک بعد دیگر وی که باعث حمایت از او می‌شود علمی بودن آقای بیطرف است که هم‌اکنون عضو هیئت علمی، پژوهشی و آموزشی دانشگاه است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بیطرف مستعدترین فرد برای مدیریت وزارت نیرو است، گفت: وی یکی از بنیان‌گذاران آب جهاد سازندگی بوده است و در عملکرد خود در اهداف تعیین در حوزه برق و انرژی رسیده است.

او با بیان اینکه در کنار حمایت از آقای بیطرف از ایشان درخواست توجه به فاضلاب را داریم، گفت: امروز یکی از مشکلات ما دسترسی حاشیه شهرها و شهرک‌های جدید الاحداث به فاضلاب است.

فیضی ادامه داد: برخی از نمایندگان مجلس مدعی هستند که ایشان منطبق بر برنامه ششم عمل نکرده است که بنده معتقدم این انتقاد بر بیطرف وارد نیست.


پایان روز چهارم بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی/ دولت در انتظار رای اعتماد در روز پنجم

بررسی صلاحیت نامزدها در نوبت عصر امروز پایان یافت. فردا صلاحیت وزیر نیرو و ورزش مورد بررسی قرار خواهد گرفت و رای اعتماد یا عدم اعتماد نمایندگان به وزرای پیشنهادی اخذ خواهد شد.آغاز هشتمین جلسه بررسی برنامه پیشنهادی وزرا/بررسی برنامه وزارتخانه های نیرو و ورزش دردستورکار

جلسه علنی امروز یکشنبه (٢٩ مرداد)مجلس شورای اسلامی راس ساعت 8و 6 دقیقه به ریاست دکتر علی لاریجانی با حضور 205 نفر از نمایندگان آغاز به کار کرد.

گفتنی است قاضی زاده هاشمی عضو هیات رییسه مجلس دستورکار جلسه علنی امروز مجلس را به شرح ذیل قرائت کرد:

بررسی برنامه های حبیب الله بیطرف گزینه پیشنهادی وزارت نیرو  و مسعود سلطانی فر گزینه پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان

لازم به ذکر است که رای گیری جداگانه برای هریک از وزرای پیشنهادی صورت می گیرد.


موسوی بیوکی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو: برنامه بیطرف برنامه جامعی برای حل بحران آب نیست

نماینده مردم یزد در مجلس با بیان اینکه برنامه بیطرف برنامه جامعی برای حل بحران آب نیست، گفت: در برنامه های ارائه شده وزیر پیشنهادی نیرو روش های تامین آب مورد نیاز برای شرب، صنعت و کشاورزی روشن بیان نشده است.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو در دستور کار مجلس

 سیدابوالفضل موسوی بیوکی در نشست علنی نوبت صبح امروز (یک شنبه 29 مردادماه) در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو، گفت: یکی از اصلی ترین مشکلات ایجاد شده در تامین آب شرب پایدار و مطمئن شهرها و روستاهای کشور تغییر اقلیم، کاهش منابع آب زیرزمینی و خشکسالی ادامه دار کشور است.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه منابع آب تجدیدپذیر و قابل برنامه ریزی کشور چالش های اساسی در تامین آب شرب در کمیت و با کیفیت مناسب ایجاد شده است، تصریح کرد: آب بدون شک یکی از چالش های اصلی کشور است و به ویژه برخی از تجمعات و نزاع ها در برخی استان ها بر اثر آب نگرانی ها را در این رابطه افزایش داده است.

وی با تاکید بر اینکه اگر آب نباشد حیات هم نیست، گفت: مدیریت منابع آب شاید مهمترین خواسته مردم از دولت باشد و به دلیل اتخاذ سیاست های غلط در موضوع آب در دولت های نهم و دهم موضوع آب از موضوع عادی به یک مساله امنیتی و سیاسی تبدیل شده و تنش هایی در کشور شکل گرفت و حتی دولت نیز در این تنش ها شریک شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: ادامه این اعتراضات در دولت یازدهم نیز ادامه پیدا کرد؛ بدیهی است اگر سدی در این دولت ایجاد شده که به ضرر محیط زیست است باید برای حل جبران آن اندیشید و مسائل به طور جدی دنبال شود.

موسوی با یادآوری اینکه مشکلات انرژی در بخش آب و برق در 12 سال اخیر به سمت حل شدن نرفت، تصریح کرد: پس باید تمهیدات اساسی صورت گیرد؛ در برنامه آقای بیطرف برنامه جامعی برای حل این معضل ارائه نشده است و تنها جملاتی در دیدگاه کلی، اهداف کلان، راهبردهای کلیدی، چالش ها و راهبردها بوده است و در برنامه های وزارت نیرو و اهدف کمی آن نشانی از حل این معضل نیست.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی، خطاب به وزیر پیشنهادی نیرو، گفت: بر اساس اطلاعات موجود که از وزارت نیرو گرفته شده 56 درصد منابع تامین آب شهری وابسته به منابع آب زیرزمینی و از طریق چاه ها بوده و 85 درصد منابع آب تامین روستایی نیز منابع آب زیرزمینی است این در حالی است که منابع آب زیرزمینی در حال حاضر به دلیل عدم تغذیه مناسب با مشکل عمده مواجه شده که عمده مشکل افت کیفیت منابع آب در اختیار بوده که برای دستیابی به آب مناسب به لحاظ کیفی و کمی عمق چاه ها تا 5 برابر افزایش یافته است بنابراین برای تامین آب وزارت نیرو در برنامه تنها آب بین حوضه ای را برای انتقال دیده است که برای تامین آب کمیت و کیفیت مناسب مجبور به اجرای طرح های بزرگ و هزینه بر بین حوضه ای است.

وی افزود: اجرای این طرح ها علاوه بر تحمیل هزینه های اولیه و بهره برداری بالا منازعات منطقه ای را ایجاد نموده و  در شهرستان ها مشکلات و تنش های اجتماعی برای انتقال آب بین حوضه ای با شدت و تبعات قابل ملاحضه ای دنبال می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خطاب به بیطرف، ادامه داد: شما در برنامه های ارائه شده روش های تامین آب مورد نیاز برای شرب، صنعت و کشاورزی را روشن بیان ننموده اید؛ در برنامه ششم تاکید شده تا پایان برنامه باید 30 درصد آب شرب کشور و مرکز کشور از محل آب پایدار از طریق آب شیرین کن ها تامین شود که در برنامه اهداف کمی شما در ردیف 7 سالانه 300 میلی متر معکب از محل آب های غیرمتعارف و شیرین سازی آب دریا عنوان شده که اصلا متناسب با تقاضا و نیاز آبی کشور و حتی برنامه ششم نیست.

موسوی افزود: بنابراین با توجه به اطلاعات فوق مجبور هستیم تامین آب را از  طریق انتقال آب حوضه ای در سطح کشور همراه با تامین آب پایدار از دریاهای آزاد ببینیم.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی، خطاب به بیطرف، گفت: شاخص جمعیت شهری در کشور 75 به 25 باید باشد اما در سرشماری یزد این نسبت 82 به 18 است که این یعنی مهاجرت روستاییان؛ در حال حاضر برای تامین آب مورد نیاز روستاها آبفای روستایی آب را مترمکعبی 14هزارتومان خریداری و هر مترمکعبی 400تومان به روستاییان می فروشد؛ تا کی می توان این روند را در شهرها ادامه داد؟


قوامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو: خطای تشخیص در سرمایه گذاری نقطه منفی در کارنامه وزیر پیشنهادی نیرو/نقش بیطرف در ساخت اشتباه سد گتوند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به مشکلات حوزه آب گفت: خطای تشخیص در سرمایه گذاری و احداث سدهای اشتباه، از سوابق تصمیم گیری بیطرف در وزارت نیرو است.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو در دستور کار مجلس


هادی قوامی در نشست علنی امروز (یکشنبه 29 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم، در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو گفت: مشکلاتی در حوزه برق و سایر انرژی ها وجود دارد، اما مهمترین مسئله در حوزه آب است، متاسفانه بین آنچه وجود دارد و آنچه در برنامه ها دیده شده، فاصله زیادی است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با یادآوری سابقه 8 سال بیطرف در وزارت نیرو تصریح کرد: دولت اصلاحات از مجموع شاخص های اجتماعی با ثبات ترین دولت ها بعد از انقلاب محسوب می شود، اما شما در این دولت به عنوان وزیر نیرو دچار خطای تشخیص در سرمایه گذاری شدید.

وی با بیان اینکه 85 درصد عامل ریزگردها خارجی است، افزود: علاوه بر حوزه کاری در هیات دولت می توانستید با ساخت ابرسدها در ترکیه که سبب خشکی دجله و فرات و بروز پدیده ریزگردها شد، مقابله می کردید.

قوامی یادآور شد: در دوره تصدی شما در وزارت نیرو، 9 میلیارد مترمکعب آب های سطحی و سیلاب با سدهای جدید مهار شد، جای این سوال مطرح است که این حجم آب در کدام سد ذخیره شده است، متاسفانه سدی مانند گتوند، که با جانمایی اشتباه سبب مخلوط آب شیرین و شور و نابودی اراضی پایین دست شد. پیش از آن آمریکایی ها مطالعه کردند و تاکید داشتند که طبق این مطالبات، سد مذکور بالاتر از محل کنونی ایجاد شود، اما بنابر اظهارات غیرکارشناسی این سد مشکلات بسیاری را ایجاد کرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هم اکنون نیز موضوع انتقال آب گتوند به خلیج فارس مطرح است که این معضل بر سایر مشکلات دامن خواهد زد. در واقع تخریب این سد تنها راهکار موجود است. از سوی دیگر سدهایی در خراسان شمالی احداث شد که هم اکنون خشک شده اند، بنابراین اشکالات جدی بین بالادست، حوزه میانی و پایین دست و بین استان ها ایجاد شده است.

وی در توضیح تخصیص بهینه آب گفت: در گذشته به درستی این اقدامات انجام نگرفته، آیا با این عملکرد شما در 4 سال پیش رو چه کار جدیدی می خواهید انجام دهید، متاسفانه فرهنگ اصیل قنات که ریشه بر یزد بزرگ دارد، نابود شده و به جای آن 750 چاه عمیق احداث شده در حالی که قنات شیره زمین را می گیرد.

قوامی با تاکید بر اینکه این میراث 2500 ساله باید حفظ شود، افزود: برداشت های بی رویه مشکلات اساسی ایجاد کرده که باید حل و فصل شود، هر چند در برنامه وزیر پیشنهادی نیرو مباحثی بر مبنای آمایش آمده است، اما در گذشته نیز شما بر مبنای آمایش دچار خطای تشخیص در سرمایه گذاری شده اید.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وزیر پیشنهادی نیرو باید مشخص کند چطور می تواند مصرف 10 میلیارد مترمکعب آب را کاهش و حقابه استان ها و شهرستان ها را تامین کند. این از مواردی است که در مصوبات برنامه ششم توسعه بر آنها تاکید شده است.


 محسن علیجانی در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو: اولویت بیطرف انرژی‌های تجدیدپذیر است/ اومی‌تواند بحران آب را به نحو احسن مدیریت کند

نماینده مردم تهران با تاکید بر اینکه برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو هیچ مغایرتی با اسناد بالادستی ندارد، گفت:‌ اولویت بیطرف انرژی‌های تجدیدپذیر است و اومی‌تواند بحران آب را به نحو احسن مدیریت کند

پایان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو در مجلس

محسن علیجانی زمانی صبح امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در موافقت با حبیب‌الله بیطرف در جریان رسیدگی به صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم گفت: نگاه به آب نباید سیاسی، قومی، استانی یا منطقه‌ای باشد. باید به آب مانند سایر منابع انرژی نگاه ملی داشت کماآنکه تصمیم‌گیری‌های اساسی درباره آب برعهده دولت و مجلس است.

او ادامه داد: نباید زمینی تشنه باشد همانطور که نباید سرزمینی سرشار از نفت بر خاک سیاه نشسته و نظاره‌گر کاخ‌نشینی و آبادانی سایر مناطق از درآمد حاصل از منابع‌شان باشد.

عضو فراکسیون امید با بیان اینکه ما بحران آب داریم ولی بحران بزرگ‌تر از آن، بحران مدیریت آب است، اظهار داشت: متوسط بارش سالانه هزار و ۲۴۲ میلیمتر است که یک سوم میانگین بارش جهانی است. متوسط و میانگین آب تجدیدپذیر ۱۳۰ هزار میلیمتر است که این میزان در کشورمان به ۱۱۶ هزار میلیمتر کاهش یافته است. بخش عمده‌ای از پساب‌ها و آب‌های مصرفی تحت شبکه تصفیه قرار ندارند.

علیجانی زمانی با اشاره به سوابق وزیر پیشنهادی نیرو تصریح کرد: بیطرف انسانی اخلاقمدار، متعهد به آرمان‌های انقلاب، اصلاح‌طلبی کارامد، همسو با دولت، متخصص و دارای کارنامه‌ای موفق است که می‌تواند بحران آب را به نحو احسن مدیریت کند. ایجاد تاسیسات زیرزمینی که گامی برای تحقق توسعه ملی است، در زمان وزارت وی با سرعت زیادی پا گرفته و توانمند شده است.

او با بیان اینکه با مطالعه مدیریت بیطرف متوجه سیستم مدیریتی هدف‌گرای وی در حوزه آبفا، برق و انژری می‌شویم، خاطرنشان کرد: او نسبت به همه مسائل و مشکلات آگاه است و برای مقابله و خروج از آن مسائل برنامه دارد. افزایش توانمندی‌های داخلی با حمایت از محققان و مهندسان داخلی، ایجاد نهادهای خدمات مهندسی و خدمات پروژه و مهندسی که راندمان کار را بالا می‌برد و مشکلات زیست محیطی را کمتر می‌کند از جمله برنامه‌های بیطرف است.

نماینده مردم تهران افزود: در برنامه‌های بیطرف اولویت با انرژی‌های تجدیدپذیر قرار گرفته است، در این راستا، با وجود بیابان‌های وسیع، استفاده از انرژی خورشیدی می‌تواند راه‌گشا باشد.

علیجانی زمانی با بیان اینکه برنامه بیطرف بسیار جامع است، ابراز داشت: برنامه وی نشاندهنده تسلط وزیر به برنامه ششم و اسناد بالادستی است. براساس ارزیابی معاونت کارشناسی مجلس، برنامه‌ بیطرف با اسنادبالادستی 54 درصد منطق و 34 درصد همسو با آنها است و مغایرتی با برنامه ششم و اسنادبالادستی ندارد.

او اضافه کرد: با برنامه‌های کمی و کیفی نظیر تداوم اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی، اجرای طرح‌های مهار آب‌های مرزی، تامین منابع آبی کشاورزی و زه‌کشی به ویژه در اطرف سدها، برنامه‌ریزی برای تامین حق‌آبه‌های مرزی، ارتقای شاخصه‌های جامعه برای تصفیه، جلوگیری از آلودگی منابع آب، تامین آب شرب روستاها و شهرها، شیرین‌سازی آب شور دریاها در حد ۳۰۰ میلون متر معکب، حفاظت از بستر رودها، تالاب‌ها و سواحل و... می‌تواند کارهای بزرگی باشد که از سوی بیطرف دنبال می‌شود.

این نماینده موافق وزیر پیشنهادی نیرو با بیان اینکه برای اصلاح ساختار و پشتیبانی از صنعت آب و برق، بیطرف توسعه برنامه‌های خوبی دارد، عنوان کرد: وزارت نیرو یک وزارتخانه زیربنایی است. ما اگر بخواهیم گردشگری و کشاورزی را در کشور توسعه دهیم باید از صنعت آب و برق حمایت کنیم.


موافقت امیری‌خامکانی با وزیر پیشنهادی نیرو : بیطرف از مدیران با تجربه و متخصص است

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: وزیر پیشنهادی نیرو بهترین تعامل را با مجلس داشته و از مدیران با تجربه و متخصص است.

پایان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو در مجلس

حسن امیری خامکانی در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو گفت: در مجلس ششم که بنده هم نماینده بودم و آقای بیطرف وزیر بود، با او کار کردم، او بهترین تعامل را با نمایندگان داشته و از مدیران با تجربه و متخصص است که از استان‌ها و جهاد سازندگی شروع کرده و تجربه اجرایی خوبی را دارد.

وی با اشاره به صنعت آب و برق کشور گفت: در مورد عملکرد بیطرف باید بگوییم که وی از بهترین وزرایی است که زمانی که سال ۷۶ در وزارت نیرو مسئولیت را به عهده داشته تولید برق ۲۳ هزار مگاوات بوده و در سال ۸۴ به ۴۱ هزار مگاوات رسیده است. همچنین از ۳۸ هزار روستا، ۵۲ هزار روستا در زمان وی از شبکه برق بهره‌مند شده‌اند. در واقع در دوره مسئولیت وی شبکه برق کشور یکپارچه شد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس همچنین بیان کرد: در زمان مسئولیت بیطرف در وزارت نیرو تعادل تولید و مصرف به وجود آمد و خاموشی‌های خسته کننده حل شد. همچنین با حمایت و تلاش وی نیروگاه هزار مگاواتی به طور صد در صد توسط بخش خصوصی احداث شد.

نماینده زرند در مجلس افزود: کارخانه ترانسفورماتور قدرت در زنجان به بهره برداری رسید و پس از آن هم مجموعه عظیم مپنا در کشور ایجاد شد که کمپانی سازنده لوکوموتیو، نیروگاه و خدمات فنی مهندسی است.

وی یادآور شد: در پایان مسئولیت بیطرف در وزارت نیرو ۱۷ هزار قرارداد برای نیروگاه‌ها تحویل دولت بعد شد، ضمن اینکه احداث سد و مکان یابی در کشور در این دوره تقویت شد و مجموعه نظام اعم از وزیر،‌ مجلس و دولت وقت همه به دنبال سدسازی بودند و همراهی می‌کردند.

امیری خامکانی با اشاره به مساله آب به عنوان یکی از موضوعات استراتژیک گفت: در دوران بی آبی کامل هستیم و باید مدیریت خوبی در این خصوص انجام شود. ضمن اینکه ما استفاده از سواحل کشور که هزاران کیلومتر هستند را رها کرده‌ایم و در مناطق خشک شهرک سازی می‌کنیم، آب زودتر از آنچه که فکر می کردیم مشکل ساز شد. باید مدیریت صحیح در مورد آن انجام شود.*********

پس از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف تعدادی از نمایندگان به طرح تذکر و اخطار پرداختند. پس آن وزیر پیشنهادی نیرو 30 دقیقه وقت داشت از برنامه های خود دفاع کند که لاریجانی از او خواست طبق هماهنگی صورت گرفته با معاون اول رییس جمهور، جهانگیری، حدود 5 دقیقه از وقت خود را برای دفاع رییس جمهور از وزرای پیشنهادی اختصاص دهد.


 وزیر پیشنهادی نیرو در تشریح و دفاع از برنامه‌هایش: پاسخگوی دوره مسئولیت خود در وزارت نیرو هستم/ افزایش شفافیت و مقابله با فساد اداری را در دستور کار خود قرار دادم

وزیر پیشنهادی گفت: طی ۱۲ سال اخیر هیچ سمتی در وزارت نیرو و آب نداشتم لذا من تنها پاسخگوی دوره مسئولیت خود در وزارت نیرو هستم و از افتخارات من انجام مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی است.

پایان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو در مجلس

حبیب‌الله بیطرف در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی، در تشریح برنامه‌های خود برای وزارت نیرو و دفاع از آن اظهار کرد: در مقدمه برنامه‌هایمان برخی موارد ذکر شده که به آن پایبند هستم که از آنها می‌توان به تعهد نسبت به مطالبات مردم، بکارگیری تمام استعداد و توانایی خود برای ایفای مسئولیت، رعایت اخلاق حرفه‌ای در کار، تعهد نسبت به تقدم منافع ملی بر منافع بخشی، گروهی و فردی، رعایت حقوق شهروندی و فعالیت‌های مدنی در وزارت نیرو، صداقت و صراحت در برخورد با مردم و نماینده‌های مجلس و شورای اسلامی، داشتن روحیه انقلابی توام با انتقادپذیری و بهره‌گیری از نظرات کارشناسان، پاسخگو کردن واحد‌های زیرمجموعه و اصل قرار دادن رضایت مشترکان و رعایت شایسته‌سالاری اشاره کرد.

وزیر پیشنهادی نیرو افزود: از گذشته من برای انتخاب هر مدیر ۳ (ب) را در نظر می‌گرفتم بداند، بخواهد و بتواند. من تلاش‌های موثری برای افزایش شفافیت و مقابله با فساد اداری را در دستور کار خود قرار دادم و به ایجاد فرصت برابر برای بخش‌های دولتی و خصوصی در مبحث آب و برق تلاش کردم.

بیطرف در رابطه با مسئولیت خود در وزارت نیرو خاطرنشان کرد: در مدت ۲۰ سال خدمت من در وزارت نیرو ۹.۵ سال در حوزه آموزش و پژوهش، ۲.۵ سال و در طرح‌های کارون ۳ و ۴ ؛ هشت سال وزیر نیرو بودم. طی ۱۲ سال اخیر هیچ سمتی در وزارت نیرو و آب نداشتم لذا من تنها پاسخگوی دوره مسئولیت خود در وزارت نیرو هستم و از افتخارات من انجام مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی است.وزیر پیشنهادی نیرو گفت: در اینجا برای شفاف‌سازی در دو زمینه لازم است که نکاتی را عرض کنم. ابتدا اینکه در مورد مشکلات فنی سدسازی مباحثی گفته شد. حقیقت این است که ایران با توجه به اقلیم، کمبود بارش و پراکندگی بارندگی‌ها،‌ توزیع نامناسب بارش، شرایط خاصی دارد و جزو کشورهای کم آب در مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان است.

او افزود: مهار آب‌های سطحی جزو برنامه‌های مهم ملی حتی قبل از انقلاب بوده است و براساس سیاست‌های کلی نظام ابلاغی ازسوی رهبری در سال ۷۷ مهار آب‌هایی که از کشور خارج می‌شود و بهره‌وری درست آب  جزو سیاست‌های کلی نظام بوده و هست و در همین راستا مهندسین و متخصصین کشور فعالیت مهار آب‌ها را آغاز و مطالعات گسترده‌ای داشته‌اند.

بیطرف تصریح کرد: امروز ۱۶۹ سد مخزنی بزرگ، ۲۰۰ سد متوسط و ۲۲۰ سد کوچک در دست بهره‌برداری داریم که هرچند ذخیره‌سازی آنها ۵۲ میلیارد مترمکعب و قدرت تنظیم آب آنها ۳۸ میلیارد مترمکعب در سال است و باید گفت که این ششصد سد نعمت برای تامین آب کشور بوده و جزو افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی است. البته این تعداد سرمایه ایجاد شده ممکن است نقاط ضعف محدودی هم داشته باشد. در انتقادها اسم هفت سد برده شد اما بنده می‌گویم ۱۰ سد مشکل دارد. آیا به خاطر مشکلات جزئی از عملکرد ششصد سد چشم‌پوشی کنیم و آنها را به باد حمله بگیریم؟

وزیر پیشنهادی نیرو ادامه داد: در دنیا نیز سدسازی دچار چالش‌هایی بوده است به طوری که تاکنون ۸۷ سد در دنیا شکسته و حتی آثار جانی و مالی داشته است اما ما تاکنون یک مورد شکستن سد نداشته ایم. ۳۰ موررد شکست سد در آمریکا، ۵ مورد در ژاپن،‌۷ مورد برزیل و ۴ سد نیز در هند شکسته که همگی در کشورهای با تکنولوژی بالا بوده است.

او با اشاره به اینکه کار عظیم سدسازی نباید با ۱۰ پروژه دارای مشکل فنی زیر سوال برود، بیان کرد: یکی از سدهایی که دارای مشکل است سد لار است که قبل از انقلاب ساخته شده  یکی از قدرترین شرکت‌های سدساز دنیا آن را ساخته است اما اکنون مشکل فرار آب دارد. اقدامات خوبی برای حل این موضوع انجام شده اما هنوز مشکل باقی است.

وزیر پیشنهادی ادامه داد: دیگر سد مشکل‌دار کشور سد سیوند ذکر شده که نگرانی بابت زیر آب بردن آثار باستانی عنوان شده بود. در حالی که این قضیه درست نیست. تراز سر ریز سیوند تا رقوم پایه آثار تاریخی پاسارگاد ۳۵ متر اختلاف ارتفاع دارد و هفت کیلومتر نیز با آنها فاصله دارد و تاکنون ۱۵ گروه باستان شناسی تمامی موارد را بررسی کرده و هیچ مشکلی مطرح نبوده است.

بیطرف به سد ۱۵ خرداد نیز اشاره کرد و اظهار داشت: احداث این سد اقدام بزرگ وزارت نیرو برای تامینن مورد قوم بوده است. در این سد تا حدی تراوایی کوه زیادتر از حد معمول است اما روی آن کار شده و سد مقابل بهره ‌برداری است.

او همچنین به سد زرینه رود اشاره کرد و گفت: این سد نیز قبل از انقلاب ساخته شده و ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و تامین آب سه استان را به عهده دارد.

وزیر پیشنهادی نیرو برای دولت دوازدهم عنوان کرد: به قم‌رود اشاره شد به جرات می‌توان گفت این یکی از افتخارات تاریخ جمهوری اسلامی ایران است. این سد آب قم، استان مرکزی و اصفهان را تامین می‌کند. ملت ایران باید برای داشتن چنین مهندسانی به خود ببالد.

او در ادامه خاطرنشان کرد: این پروژه مشکلاتی را هم در پی داشته که با جایگزینی طرح‌های مناسب می‌تواند حل شود.

بیطرف تاکید کرد: معتقدم نظام متعهد به مردم است و خود را ملزم به خدمت‌رسانی می‌داند و شفاف‌سازی دارد.

او ادامه داد: به سد گتوند اشاره شد و نماینده‌ای خطاب به من گفت برای وزیر شدن به گفتار خلاف قانون متوسل می‌شوید. آنهایی که مرا می‌شناسند می‌دانند هیچ‌گاه دست به چنین کارهایی نزده‌ام.

وزیر پیشنهادی نیرو در دولت دوازدهم تاکید کرد: می‌دانید که در مدیریت به چهار اصل معتقدم و اجرا می‌کنم. قانونمداری، اخلاق‌گرایی، برنامه ‌ریزی و شایسته‌سالاری از جمله کارهایی است که من نسبت به آن اهتمام دارم و تا پای آبرو می‌ایستم.

او ادامه داد: مخالف دیگری درباره مسئولیت من در چهار شرکت اظهارنظرهایی داشتند. باید بگویم چهار شرکت نبوده بلکه دو شرکت متعلق به یک جا است که البته من به عضویت هیات مدیره غیر موظف آن در آمده بودم که وابسته به نیروی برق بانک جهرم است.

بیطرف خطاب به نمایندگان گفت: در صورتی که امروز به من رای اعتماد بدهید، از مسئولیتم انصراف خواهم داد. نمایندگان محترم! علی‌رغم دو چالش اساسی موجود که عدم تعادل منابع آب و منابع اقتصادی است، قطعاً اقدامات ویژه‌ای در وزارتخانه انجام خواهم داد.

او افزود: برخی چالش‌ها باعث تضعیف نهاد مدیریتی و کارشناسی می‌شود که با مسئولیت‌پذیری‌ام در وزارت نیرو و ارج نهادن به مدیران بر این چالش‌ها فائق خواهم آمد.

وزیر نیرو در دوران اصلاحات بیان کرد: اینجانب با پشتکار و تلاش فراوان طی چهار سال آینده وزارت نیرو را گسترش خواهم داد تا رویکرد برنامه‌ای‌ام در سایر وزارتخانه نهادینه شود. من برای آب و انرژی برنامه‌ای بر پایه سیاست اقتصاد مقاومتی دارم.

بیطرف ادامه داد: سه موضوع را من در وزارتم مدنظر قرار خواهم داد؛ ارتقای حکمرانی و بهره‌وری در آب از طریق استقرار مدیریت بهم پیوسته، ارتقای تاب‌آوری شبکه برق کشور و همچنین مدیریت تقاضای بین‌المللی و منطقه‌ای و ایجاد تقویت زیرساخت‌های حاکمیت در برق و حوزه سایر انرژی‌ها و تدوین برنامه منظم برای استانداری‌ها جهت خدمات و عرضه ارائه خواهم داد.

بیطرف در رابطه با برنامه‌های خود برای بخش برق تصریح کرد:‌ برق در ایران سابقه ۱۲۰ ساله دارد و بیشترین تاثیر را بر توسعه اقتصادی کشور گذاشته است. در حال حاضر صنعت برق ایران از جایگاه ۱۴ در جهان و اول در منطقه برخوردار است و ظرفیت نیروگاهی ما ۷۷ هزار مگاوات است و ۷۷۰ هزار شبکه فشار متوسط و ضعیف داریم که برای تامین برق ۳۴ میلیون نفر مشغول به فعالیت هستند.

او افزود: تولید انرژی الکتریکی در سال گذشته به ۲۹۰ میلیارد کیلووات بر ساعت در سال رسید و امسال از ۵۵ هزار و ۴۰۰ مگاوات پیک مصرف گذشت. ما در دستور کار خود اجرای برنامه‌های کاهش مصرف انرژی الکتریکی را داریم.

وزیر پیشنهادی نیرو عنوان کرد: ایران توانایی ساخت نیروگاه‌ها و توزیع صددرصدی نیروی برق را دارد. مهم‌ترین جهت‌گیری این وزارتخانه تامین نیازهای برق در برنامه‌های مختلف است. تداوم و خودکفایی در صنعت برق، ارتقاء فناوری‌های مورد استفاده، ارتقاء سطح پایداری صنعت برق و بهبود و همکاری با بنگاه‌های اقتصادی از دیگر برنامه‌های من است.

او افزود: افزایش تولید برق تجدیدپذیر تا چهار هزار مگاوات، ارتقاء متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور، حداقل به یک درصد و رساندن به شاخص ۴۰ درصدی، بهبود شاخص‌های بهره‌وری و قابلیت اطمینان شبکه برق و ساماندهی اقتصاد برق، بهبود الگوی مصرف و کاهش مصرف انرژی و حمایت ا ز پیمانکاران داخلی و توسعه فناوری برای گسترش توانمندی صنعت برق از برنامه‌های من در وزارت نیرو در دولت دوازدهم خواهد بود.

بیطرف در خصوص برنامه‌های خود برای آب و فاضلاب تشریح کرد: امروزه مسئله آب یک دغدغه جهانی است و در کشور ما از مهم‌ترین چالش‌های ملی است که در آستانه بحران قرار دارد. در سال‌های اخیر با خشکسالی‌ها باعث کاهش میزان آب به ۲۰ میلیارد مترمکعب شده‌ایم. بخش‌هایی از ایران وارد شرایط کمبود آب شده‌اند و ۶۲ درصد  از مساحت کل کشور از مرز تنش آب عبور کرده است.

بیطرف درادامه افزود: ۵۴ درصد از کشور وارد کمبود آب شده است. تعدادی از رودخانه‌های کشور به شدت کم‌آب شده یا خشک شده اند. برخی تالاب‌ها خشک شده و در بسیاری از دشت‌ها نشست زمین داریم. برخی خطوط نفت، گاز و آب به خاطر خشکسالی و نشست زمین شکسته است. میزان مصرف آ‌ب در کشور در سال‌های اخیر حدود ۱۰۰ میلیارد متر مکعب در سال بوده که ۴۰ درصد آب‌های سطحی و ۶۰ درصد از آب‌های زیرزمینی تامین شده است.

وزیر پیشنهادی نیرو در رابطه با آب‌های زیرزمینی گفت: منابع آب‌های زیرزمینی از منابع استراتژیک است که دچار مشکلات عدیده‌ای گردیده و ۱۲۰ میلیارد مترمکعب از آنها کاسته شده است. ورود پساب‌های کشاورزی و خانگی به آب‌های زیرزمینی باعث آلوده شدن این آب‌ها و بعضاً شور شدن‌شان شده است.

او افزود: با وجود تمام تلاش‌های دولت اما ما در آستانه بحران قرار داریم و باید عاقلانه برنامه‌ریزی و به جد تلاش کنیم و همه نهادها تحت نظارت رهبری دست در دست هم کشور را از این مرحله عبور بدهیم. با این شرایط چه باید کرد؟ راهکار اساسی برای خروج از بحران چیست؟

بیطرف در ادامه گفت: با توجه به مطالعات گسترده و شنیدن نظرات متخصصین بر این باورم راهکار اساسی بهبود و اصلاح و ارتقای مدیریت آب کشور است.

وی افزود: در سال‌های گذشته سیاست مدیریت وزارت نیرو مهار حداکثری و استحصال حداکثری روان‌آب‌ها بود در سال 82 به ایننتیجه رسیدیم که صرفا مدیریت یک جانبه پاسخگو نیست باید مدیریت هم در سمت تولید و هم عرضه یکپارچه باشد و هماهنگی‌ها بیشتر باشد. راهکار اساسی این است که نیاز به ساختار مناسب برای مدیریت یکپارچه داریم.

وزیر پیشنهادی نیرو خاطرنشان کرد:‌ باید مدیریت در سطح ملی حوزه آبریز و استان‌ها داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه روند شوری آب سد گتوند مدیریت شده است، بیان کرد: در مورد دریاچه ارومیه نیز دولت یازدهم تلاش‌هایی داشته که ادامه خواهد یافت.

بیطرف تاکید کرد:‌ انتقال بین حوزه‌ای صرفا در قالب برنامه ششم و با تصویب مجلس شورای اسلامی اجرا خواهد شد.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری