کد خبر: ۱۸۱۵۴۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
موافقان و مخالفان صالحی چه گفتند؟
برخی از بودجه ها به جای مصرف در حوزه فرهنگ درزمین خواری استفاده می شود و تبدیل می شود به زمین هایی درشمال کشور/ صالحی وزیر پیشنهادی ارشاد: دوره مدیریت پشت درهای بسته گذشته است/ هویت های قومی ایران مانند رنگین کمان هستند/ درست مثل قالی ایرانی، این قالی نباید تکه تکه شود
بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامیمجلس در ادامه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی به بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت.

به گزارش اعتدال، امروز از ساعت 8 صبح ادامه بررسی برنامه و صلاحیت عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

در ادامه صلاحیت و برنامه های محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت توسط نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

در ادامه جلسه نوبت صبح مجلس صلاحیت و برنامه های سیدعباس صالحی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاداسلامی توسط نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ۲ نماینده موافق و ۲ نماینده مخالف هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه به ایراد سخن می پردازند و خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از خودش دفاع می کند. با این حال نمایندگان مخالف و موافق می توانند بخشی از وقت اختصاصی را در اختیار سایر نمایندگان همسو قرار دهند. در نهایت خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از برنامه خود برای مدیریت وزارت خانه دفاع می کند.

سیدعباس صالحی ۵۴ ساله دکترای فلسفه دارد و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرپرست وزارت ارشاد را در کارنامه کاری خود دارد.


ربیعی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی: برنامه‌های صالحی راه‌کاری برای رفع چالش‌های بخش فرهنگ ندارد

نماینده مردم بروجن در مجلس گفت: جناب صالحی، شما به چالش‌ها خوب اشاره کردید، اما در راه‌کار و سازکار عملی مناسبی برای رفع آنها ارائه نداده‌اید.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی

خدیجه ربیعی در جلسه علنی امروز (شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ گفت: دکتر صالحی شخصیتی متدین هستند که رابطه خوبی با بدنه فرهنگ کشور دارد. سختی کار در این حوزه از تعدد تعاریف مختلف این حوزه است با این اوصاف حساسیت مسئولیت کسی که تصدی این وزارتخانه را برعهده خواهد گرفت، از سایر وزرا بسیار بیشتر است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: برنامه پیشنهادی دکتر صالحی را بررسی کردم و مخالفتم ناشی از نتایج این بررسی است. جناب صالحی، شما به چالش‌ها خوب اشاره کردید، اما در راه‌کار و سازکار عملی مناسبی برای رفع آنها ارائه نداده‌اید. مشخص نکردید که آیا برنامه جنابعالی می‌تواند قانون را حاکم کند و دستگاه‌های موازی بر قانون تاثیر نگذارند و اگر این چنین شد،‌ برخورد شما چگونه خواهد بود؟ ایشان این را که چگونه همکاری‌شان با سایر دستگاه‌های فرهنگی مانع از موازی‌کاری شود، ارائه نکرده است. ارتباطات و تعاملات فرهنگی در عرصه بین‌المللی مناسب شأن نظام نیست. انتظار بود دکتر صالحی در بخش فرهنگی حتی‌الامکان بین کشورهای فارسی‌زبان راه‌کار عملی می‌دانند تا این کشورها مفاخر ما را به نام خود ثبت نکنند.

وی ادامه داد: در بخش وظایف قانونی حدود 40 درصد خلاء وجود دارد. در بخش سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری 49 درصد خلاء وجود دارد. در بخش اقتصاد مقاومتی خلاء وجود دارد. شما در بخش فرهنگ اقتصاد و اقتصاد فرهنگ چه برنامه‌ای دارید؟ شرکت‌های دانش‌بنیان فرصت رقابت‌ها را از دست می‌دهند، برنامه و ساز و کار عملیاتی برای حل این مشکل ارائه نداده‌اید. چه ساز و کاری برای عرضه کنندگان فاقد مجوز دارید؟

نماینده مردم بروجن در  مجلس خاطرنشان کرد: با وجود تاکید رهبری در پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی اما در برنامه پیشنهادی دکتر صالحی هیچ برنامه‌ای برای مبارزه با مواد مخدر ارائه نکرده است؛ در حالی که موثرترین راه پیشگیری، بسترسازی در حوزه فرهنگ است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: 43 خلاء برنامه‌های پیشنهادی در قانون احکام دائمی است؛ آن هم در مفهوم مهمی به نام «عدالت فرهنگی». در بخش فرهنگ جهاد  و شهادت هیچ برنامه‌ای ارائه نداده‌اید. در برنامه ارائه شده به مقوله بسترسازی جهت فرهنگ‌سازی کتاب‌خوانی به ویژه در مناطق دور افتاده و روستاها برنامه عملیاتی ارائه نداده‌اید.

ربیعی افزود: به جامعه هنری به ویژه تئاتر و موسیقی آیینی چه برنامه‌ای ارائه داده‌اید؟ در توضیحات خود دیدگاه‌تان را درباره مرجعیت فرهنگی و هویت فرهنگی را به صورت دقیق توضیح دهید. میرزایی‌نیکو در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی: «تکرار می‌کنم» سیدمحمد خاتمی تاثیر زیادی در پیروزی روحانی داشت/چیستی حلال و حرام فرهنگی را معلوم کنید

نماینده دماوند تاکید کرد: نباید فراموش کنیم که جمله «تکرار می‌کنم» از سوی سیدمحمد خاتمی مطرح شد که زمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و همین جمله تاثیر زیادی در پیروزی حسن روحانی است.

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی

قاسم میرزایی نیکو مخالف دوم سیدعباس صالحی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سخنانی گفت: ما تازه داشتیم به هوای تازه‌ای که سیدرضا صالحی امیری با خود آورده بود، عادت می‌کردیم که ناگهان با سیدعباس صالحی مواجه شدیم؛ مردی که از شهر مشهد آمده؛ شهر کنسرت ممنوع!

او ادامه داد: ما منتظر هستیم که ببینیم که فرهنگ چه زمانی به اهالی آن سپرده می‌شود و به جای دادن قبر به هنرمندان، به آنها اعتبار و امنیت شغلی می‌دهند و مشخص شود برنامه صالحی در این بخش چیست.

میرزایی نیکو با اشاره به اینکه معرفی کابینه حق رئیس‌جمهور است، گفت: اما نباید فراموش کنیم که جمله «تکرار می‌کنم» از سوی سیدمحمد خاتمی مطرح شد که زمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و همین جمله تاثیر زیادی در پیروزی حسن روحانی داشت.

او ادامه داد:‌ امروز حسن روحانی به مردمی که به او رای دادند و تفکر ۲۴ میلیونی مدیون است و نباید با رفتارها و انتصابات، سلب اعتماد این تفکر و همچنین جریان اصلاح‌طلبی را به دنبال داشته باشد و به آن ضربه بزند. وزارت ارشاد و مدیریت آن حق مسلم نخبگان فرهنگی و هنری است و باید نخبگان فرهنگی و هنری در مدیریت فرهنگ و هنر سهیم شوند.

میرزایی‌نیکو خطاب به سیدعباس صالحی گفت: برای ما مشخص کنید که دیدگاه شما در حوزه فرهنگ چیست. ربنای شجریان و پخش آن پیش کش، یک بار برای همیشه معلوم کنید که حلال و حرام در حوزه فرهنگ چیست؟

او ادامه داد: پاسداشت سید هنرمند نقاش فرهنگستان هنر و مادر مجسمه مادر که هم اکنون در حبس است را نخواستیم اما بگویید که وزارت ارشاد چه زمانی می‌خواهد از هفت خوان صدور مجوز رها شود.

نماینده دماوند با اشاره به لزوم توجه به جوانان در حوزه فرهنگ گفت: امروز ما دل به کارتن‌های هادی حیدری و مطالب محمد قوچانی بسته‌ایم، شما بگویید برای حمایت از هنرمندان چه کرده‌اید؟ ما هیچ دست خطی از شما در حمایت از کیارستمی و فرهادی نخوانده‌ایم و ندیده‌ایم.

میرزایی نیکو افزود: اینکه آمار کمی تولید و انتشار فیلم و کتاب ارائه می‌شود و بعضا این آمار دست‌کاری نیز می‌شود کافی نیست؛ باید معلوم شود چند کلنل هنوز در وزارت ارشاد خاک می‌خورد.

او ادامه داد: بگویید چه کارهایی کرده‌اید که نسل جوان هنرمند به آن سوی مرزها نرود؟ برای استفاده بهینه از صفحات اجتماعی و فضای مجازی چه برنامه‌ای دارید؟

میرزایی نیکو با اشاره به اینکه ذره‌ای در علاقه دینی و دینمداری سیدعباس صالحی شک ندارد، گفت: به ما بگویید که در کدام یک از کنسرت‌ها و یا جشن‌های فرهنگی هنری و صنفی شرکت کرده‌اید و خط فکری شما چیست؟

او ادامه داد: اگر وزارت ارشاد به دست اهلش نرسد و مشخص نشود چه برنامه‌ای بر اساس تفکر افرادی که به دولت دوازدهم رای داده‌اند در وزارت ارشاد اجرا خواهد شد رای‌هایی که داده شده به مثابه کالا تلقی می‌شود و آش همان آش و کاسه همان کاسه خواهد بود.


 ذوالقدر در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی: عرصه فرهنگ جز با گفت‌وگو تعامل و مدارا پیش نمی‌رود/ صالحی می‌تواند پل رابطی میان علما و اصحاب فرهنگ و هنر باشد

نماینده مردم تهران با تاکید براینکه وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی اشراف کامل به حوزه فرهنگ دارد، گفت:‌ دشمنان نظام در پی جدایی انداختن بین جمهوریت و اسلامیت و دین و زندگی هستند و به همین دلیل بیش ازپیش نیازمند فردی مثل دکتر صالحی هستیم که روابط منحصر به فردی با اهالی فرهنگ و علما دارد و می‌تواند پل رابطی میان علما و اصحاب فرهنگ و هنر باشد

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی

فاطمه ذوالقدر در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: انتخاب فرزند حوزه و دانشگاه برای مدیریت فرهنگی را به فال نیک می‌گیریم و می‌دانیم راهکار مدیریت فرهنگی بهره‌گیری از استدلال و منطق است و نه جدال. برای این مهم نیازمند مدیر توانایی هستیم که ضمن اتکا به اصول پایه ارتباط فرهنگ و اهالی فرهنگ باشند که این را در شخصیت آقای صالحی می‌بینم. با توجه به سابقه‌ای که از آقای صالحی می‌شناسیم می‌دانیم که او به حوزه فرهنگ اشراف کامل دارد.

نماینده مردم تهران ادامه داد: عرصه فرهنگ جز با گفت‌وگو تعامل و مدارا پیش نمی‌رود. در این سال‌ها تجربیات گوناگونی داشتیم و سرانجام به این نتیجه رسیدیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید محل تعامل، گفت‌وگو و اعتدال باشد فردی را می‌خواهیم که رابط و واسط اهالی حوزه و فرهنگ باشد تا به تعالی فرهنگ مورد نظر ما کمک کند.

او تاکید کرد: دشمنان نظام در پی جدایی انداختن بین جمهوریت و اسلامیت و دین و زندگی هستند و به همین دلیل بیش ازپیش نیازمند فردی مثل دکتر صالحی هستیم که روابط منحصر به فردی با اهالی فرهنگ و علما دارد و می‌تواند پل رابطی میان علما و اصحاب فرهنگ و هنر باشد برای مدیریت فرهنگی فردی را می‌خواهیم که ضمن پایبندی به اصول و نفوذ کلام اعتدال و مدارا را رعایت کند.

ذوالقدر گریزی به دوره مسئولیت صالحی در معاونت فرهنگی زد و گفت: آقای صالحی در معاونت فرهنگی نشان داد می‌تواند نقش واسط حوزه و فرهنگ را در چند سطح مختلف ایفا کند. همچنین نگاه او به بخش خصوصی و تعامل و همکاری سازنده با این بخش نشان از فراست و مهارت مدیریتی است که می‌تواند از ظرفیت‌ها برای پیشبرد توسعه فرهنگی بهره‌مند شود. در برنامه آقای صالحی مبنا ارزش‌های انسانی است که شاخصه اصلی توسعه پایدار است.

این نماینده مجلس ادامه داد: علاوه بر اینها در برنامه آقای صالحی شاهد نگاه کلی‌نگر و نه جزئی نگر هستیم که نشان می‌دهد می‌تواند مدیریت فرهنگی را در سطح کلان اداره کند. انسان به عنوان محور فرهنگ و تمدن شناخته می‌شود و این توجه در برنامه ارائه شده آقای صالحی دیده می‌شود. او در برنامه‌اش فرهنگ اعتدالی و تعاملی را مدنظر دارد و همچنین با نظارت جامع بر بخش خصوصی از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کند.

او در پایان با تاکید بر اینکه صالحی شخصیت غیرسیاسی و غیرجناحی است که تنها دغدغه فرهنگ را دارد و راهبرد تعامل و گفت‌وگو را پیش می‌گیرد، اظهار کرد: روابط خوب وزیر پیشنهادی با هر دو طیف حوزه و اهالی فرهنگ می‌تواند یک مدیریت فرهنگی متوازن را رقم بزند امیدوارم با رای حداکثری شما نمایندگان شاهد حضور سیدعباس صالحی بر کرسی خدمتگزاری فرهنگ کشور باشیم و از توانمندی‌های او در عرصه مدیریت فرهنگی استفاده کنیم.


 ابراهیمی در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی: مساله فرهنگ و هنر تنها با گفت‌وگو و مدارا قابل حل نیست/ سید عباس صالحی یک روشنفکر تمام عیار دینی است

نماینده رامیان و آزادشهر گفت: من می‌خواهم به مخالفان آقای سیدعباس صالحی بگویم ما به حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید نگاه سیاسی و حزبی داشته باشیم.

تاکید بر «تکرار می‌کنم» رییس دولت اصلاحات در بررسی صلاحیت وزیر ارشاد


 علیرضا ابراهیمی نماینده رامیان و آزادشهر که در موافقت با سیدعباس صالحی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی سخن می‌گفت، با ذکر این مساله که می‌خواهم چند نکته در رابطه با تناسب موقعیتی و شخصیتی آقای صالحی با  پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همگرایی برنامه‌های دولت بگویم، گفت: در این زمینه چند استدلال و مثال می‌زنم. ما در این حوزه نیاز به کسی نداریم که فقط مدیر باشد بلکه خودش هم باید اهل علم و فرهنگ باشد. در غیر این صورت هیچ چالشی از برنامه‌های فرهنگی برطرف نخواهد شد.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه مساله فرهنگ و هنر تنها با گفت‌وگو و مدارا قابل حل شدن نیست، گفت: ما پیش از این مدیرانی داشتیم که هرکدام با دلسوزی در حوزه فرهنگ و هنر به سطحی از موفقیت رسیدند، اما خوب که نگاه می‌کنیم چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حوزه‌ای است که در مرز امور فرهنگی و مبانی دینی قرار دارد، ما نیاز به کسی داریم که روشنفکر دینی باشد. کسی که با اصول شرع آشنا بوده و از سویی خودش هم اهل فرهنگ و اندیشه باشد و با قرار دادن فرهنگ و هنر با حوزه مبانی دینی در کنار هم یک آشتی و هم‌افزایی در این حوزه ایجاد کند.

نماینده موافق وزارت سیدعباس صالحی ادامه داد: سید عباس صالحی یک روشنفکر تمام عیار دینی است، امروز جمهوری اسلامی به چنین شخصیت‌هایی نیاز دارد تا بتواند گسست‌های طبیعی جامعه را تامین کند و تلاش دشمنان برای فاصله‌ انداختن بین دین و زندگی روزمره را از بین ببرد. برای مقابله با این مشکلات نیاز به پل‌هایی مانند سید عباس صالحی داریم.

ابراهیمی ادامه داد: من می‌خواهم به مخالفان آقای سیدعباس صالحی بگویم ما به حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید نگاه سیاسی و حزبی داشته باشیم. تجربه این چهار دهه نشان داده که مدیرانی که پا در این عرصه گذاشته‌اند و نگاه سیاسی و حزبی به فرهنگ و هنر داشتند، موفق نبودند.

او خاطرنشان کرد: ممکن است مدیری بگوید. من اهل فرهنگ و هنر هستم و به سنت فرهنگ دینی کاری ندارم. یا از آن طرف مدیری تنها آشنا به مبانی دینی باشد. ما قبلا همه این گزینه‌ها را آزموده‌ایم اما امروز مسئله ما گفت‌وگو و تعامل است. ما کسی را برای فرهنگ و هنر می‌خواهیم که اصولش چند جانبه باشد. اصول یا خودش قبول داشته باشد و بتواند به دیگران بقبولاند، مسائل فرهنگی را بفهمند و بتواند به دیگران بفهماند. ما به مدیری نیاز داریم که دیپلماسی داشته باشد و بتواند اصول متقن را به زبان امروزی برگرداند و خلاقیت‌های زبان را پاسداری کند.

ابراهیمی ادامه داد: اتکا بر اصول اخلاقی و ارزش‌های اسلامی، ملی و انقلابی با تکیه بر مردم‌سالاری دینی و دفاع از آزادی‌های مشروع و حفظ کرامت و امنیت اجتماعی و حمایت از نویسندگان، هنرمندان و بزرگداشت علما و حمایت از تشکل‌های صنفی را در برنامه‌های سید عباس صالحی می‌توان دید.

نماینده رامیان و آزادشهر یادآور شد: در زمینه فعالیت اجرایی صالحی، ایشان کار واگذاری نمایشگاه کتاب را با موفقیت انجام داد که می‌تواند الگوی واگذاری واقعی برای ما باشد. امروز ما نیاز به چنین فردی داریم.  صالحی توانست به خوبی نمایشگاه کتاب را به اهالی نشر کتاب واگذار کند. همچنین در زمینه تمرکززدایی و سپردن مسئولیت اجرایی به خود استان‌ها توانست در حوزه کتاب خوب عمل کند که طرحی مثل انتخاب پایتخت ایران از آن جمله بود امروز به برکت هریک از این طرح‌ها شاهد حضور کارشناسان و نخبگان در استان‌ها هستیم. که توانسته‌اند، وارد کار اجرایی شوند.

ابراهیمی در پایان صالحی را به عنوان فردی کاردان دانست که با رای نمایندگان مجلس می‌تواند با سابقه چهار سال حضور در معاونت فرهنگی زمینه‌ساز حرکت فرهنگی در جامعه ایرانی – اسلامی شود.


 صادقی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی: صالحی از اقتدار لازم برای مدیریت وزارتخانه پرچالش ارشاد برخوردار نیست/ محدودیت در آزادی بیان اصل شده است/ بودجه‌های فرهنگی صرف خرید زمین و زمین‌خواری در شمال کشور می‌شود

نماینده مردم تهران با بیان اینکه وزیر پیشنهاد فرهنگ فردی اخلاقی و دین‌مدار است اما توانمندی لازم برای مدیریت وزارت فرهنگ را ندارد، گفت:‌ امروز یک فیلم که دارای مجوز است از اکران پایین کشیده می‌شود و سوال ما از صالحی این است که آیا شما قدرت مقابله با این وضع را دارید؟

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی

محمود صادقی در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مخالفت با وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: من هم آقای صالحی را از جهت اخلاقی و سابقه دینی تایید می‌کنم اما معتقدم ایشان از توانمندی، ویژگی و اقتدار لازم برای مدیریت وزارتخانه پرچالشی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار نیست و ایشان را برای وزارتخانه مناسب نمی‌دانم.

او با اشاره به برنامه‌های صالحی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در برنامه‌های ایشان به مداخله سازمان‌های غیر از وزارت ارشاد در حوزه فرهنگ اشاره شده است اما هیچ راه حلی برای جلوگیری از این مداخلات ارائه نشده است. امروز یک فیلم که دارای مجوز است از اکران پایین کشیده می‌شود و سوال ما از صالحی این است که آیا شما قدرت مقابله با این وضع را دارید؟

صادقی افزود: امروز در حوزه مطبوعات وضعیت مشخص نیست. مثلاً مطبوعات از انتشار سخنان و تصویر یکی از شخصیت‌های محبوب جامعه محروم هستند و رسیدگی به این وضعیت معلوم نیست که برعهده چه کسی است.

صادقی ادامه داد: دستگاه‌های مختلف به عنوان فعالیت فرهنگی بودجه‌هایی را از بیت‌المال و دولت دریافت می‌کنند و حتی دولت نیز براساس ردیف ۱۷ به بسیاری از دستگاه‌ها بودجه می‌دهد اما مشخص نیست این بودجه‌ها چگونه هزینه می‌شود و ما مشاهده می‌کنیم که بسیاری از این بودجه‌ها صرف خرید زمین و زمین‌خواری در شمال کشور می‌شود.

نماینده مردم تهران با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد مشکل ساختاری دارد گفت: باید مشخص شود که سیدعباس صالحی چه طرحی برای حل مشکلات ساختاری دارد و حمایت‌هایی که قرار است وزارت ارشاد از هنرمندان و اهالی فرهنگ کنند آیا کماکان به شیوه سنتی انجام خواهد شد.

او با انتقاد از تمرکز همه فعالیت‌های فرهنگی در تهران گفت: باید قبول کنیم که ایران فقط تهران نیست و سنندج، زاهدان، بندر لنگه و... نیز جزو ایران است. تنوع‌های فرهنگی، زبانی و قومی همه فرصت‌های ما در حوزه فرهنگ هستند اما متاسفانه تبدیل به تهدید شدند. چرا باید همه جشنواره‌های فرهنگی مانند فجر در تهران و در تالار وزارت ارشاد برگزار شود.

صادقی ادامه داد: در حوزه نظارت روش‌ها شفاف و مشخص نیست. مثلاً در امر مطبوعات همزمان قوه قضائیه و هیات نظارت بر مطبوعات، بر رسانه‌ها نظارت می‌کند اما این نظارت‌ها دچار تناقض است. مثلاً چندی پیش قوه قضائیه یکی از رسانه‌ها را به دلیل آنکه نطق بنده و یا سایر نمایندگان را منتشر کرده بود تحت فشار گذاشته است.

او ادامه داد: حقوق فرهنگی و آزادی بیان برای مطبوعات اصل است و آنچه استثناست محدودیت است اما متاسفانه وارونه شده و محدودیت اصل شده است. در حالی که نشریات در انتشار مطالب آزاد هستند.

عضو فراکسیون امید با اشاره به سابقه سید عباس صالحی در حوزه فرهنگ گفت: سابقه شما در حوزه کتاب مشخص است و سابقه خوبی دارید اما سابقه شما در سایر حوزه‌ها همچون فیلم، موسیقی مشخص نیست و معلوم نیست برای این حوزه‌ها چه برنامه‌هایی دارید. امروز مثلاً‌ در بخش موسیقی ما با سیاست یک بام و دوهوا طرف هستیم و این حوزه با بی‌مهری‌های بسیاری روبرو شده و صاحبان اصیل حوزه موسیقی رنج می‌برند و حتی خانه موسیقی نیز طی بیانیه‌ای این وضعیت را اعلام کرد اما معلوم نیست برنامه شما برای حل این مشکلات چیست.

او ادامه داد: در حوزه حمایت‌ها مشخص نیست که روش شما در وزارت ارشاد چگونه خواهد بود و آیا همچنان به جای توجه به اقتصاد و هنر به دنبال حمایت‌های بندنافی هستید و یا می‌خواهید به مسئله اقتصاد هنر یعنی روشی که هنرمند براساس آن زندگی و معیشت خود را از راه هنرش تامین کند توجه کنید.

صادقی افزود: اقتصاد هنر در ایران از تمرکزگرایی رنج می‌برد و در حوزه فرهنگ و اقتصاد هنر دولت تبدیل به کارفرمایی بزرگ شده است که اجازه فعالیت به بخش خصوصی را نمی‌دهد و فقط می‌خواهد با روش‌های گلخانه‌ای و بندنافی هنر را اداره کند.

نماینده مردم تهران افزود: مسئله مالکیت فکری یکی از مهم‌ترین مسائل در حوزه فرهنگ است. مشخص نیست شما برای مالکیت فکری که سابقه قانونی آن از ۱۳۱۰ در ایران وجود دارد چه برنامه‌ای دارید. مسئله دیگر احترام به حقوق مولفان است. متاسفانه علی‌رغم آنکه دولت دهم بسیار انزوا گرا بود شرایطی فراهم شد تا مقدمات پیوستن به کنفدراسیون برن فراهم شود اما در دولت یازدهم علی‌رغم مخالفت با انزواگرایی این مسئله اجرایی نشد.

رییس فراکسیون شفافیت سازی ادامه داد: در بسیاری از کشورها مولفان و هنرمندان، سازمان‌های غیر دولتی و مردم نهادی را تاسیس می‌کند که به سازمان‌های مدیریت جمعی معروف است. مشخص نیست شما چه برنامه‌ای برای توجه به این سازمان‌ها و فعالیت هنرمندان در این سازمان‌ها دارید.

او در پایان گفت: من همچنان سید عباس صالحی را به عنوان فردی اخلاقی و دین‌مدار می شناسم اما معتقدم از لحاظ تخصصی و توانمندی ایشان توانمندی مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ندارد.


جمشيد جعفرپور در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی: صالحی اهل تعامل و گفت‌وگوست

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت:‌ وزیر پیشنهادی فرهنگ اهل تعامل و گفت‌وگو است.

تاکید بر «تکرار می‌کنم» رییس دولت اصلاحات در بررسی صلاحیت وزیر ارشاد

جمشید جعفرپور نماینده لارستان که در موافقت با  وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت می‌کرد، گفت: مشورت پذیری، حضور در مراجعی که سیاست ساز حوزه‌ی فرهنگ  هستند، آگاه به مسائل اسلام و تخصص فرهنگی از جمله ویژگی‌های وزیر پیشنهادی فرهنگ است.

وی افزود: صالحی اعتقاد به گفت و گو و تعامل دارد چرا که امروز گمشده‌ی ما در حوزه فرهنگ گفت و گو است، در حوزه سیاست هم این گونه است. آنچه که ما در بین جناح‌ها و گروه‌ها کم داریم گفت‌وگو می‌باشد و زمانی هم که گفت‌وگو کم باشد مجبور هستیم راجع به دیگران حرف بزنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه که وزیر پیشنهادی فرهنگ اهل تعامل و گفت‌وگوست، گفت: وزیر پیشنهادی فرهنگ از جمله کسانی است که در اختلافات فرهنگی حاشیه سازی نمی‌کند. درد ما این است که فرهنگ را به جای گفت و گو به مچ اندازی و وزن کشی سوق می‌دهند.

وی با اشاره به سوابق کاری صالحی به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حمایت از کتاب فروشی‌ها، انتقال نمایشگاه از مصلا و نمایشگاه بین‌المللی به شهر آفتاب، توجه به استان‌ها و مناطق محروم از جمله برنامه‌هایی است که انجام شده و به آنها توجه خواهد شد.

جعفرپور به مساله‌ی حمایت از حوزه آفرینش‌های فرهنگی و هنری اشاره کرد و گفت: اگر فرهنگ رشد پیدا کند اقتصاد و هنر هم توسعه می‌یابد. در 46 برنامه‌ای که وزیر پیشنهادی ارایه کرده است نشان می‌دهد که وی با برنامه وارد این حوزه شده است.

وی در پایان اظهار داشت: رای اعتماد شما نمایندگان مشروط به برنامه‌هایی است که اعلام شده و بنده از طرف کمسیسیون فرهنگی اعلام می‌کنم که به وی رای مثبت می‌دهیم ضمن اینکه  باید به طور جدی پیگیر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد.


موافقت ادیانی با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی: صالحی مورد اعتماد علما و اصحاب فرهنگ و هنر است

نماینده مردم قائمشهر در مجلس گفت: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی صلاحیت علمی و مبانی فکری او در چارچوب باورها و ارزشهای دینی و ملی است و مورد اعتماد علما و اصحاب فرهنگ و هنر می‌باشد.

تاکید بر «تکرار می‌کنم» رییس دولت اصلاحات در بررسی صلاحیت وزیر ارشاد

علی ادیانی نماینده قائمشهر که در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت می‌کرد گفت: وزارت فرهنگ یکی از وزارت‌خانه‌های خطر و حاکمیتی است. درست است که وزیر از اجزای هیات وزیران به شمار می‌رود اما رویکرد و برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رویکرد حاکمیتی دارد.

وی تصریح کرد:‌ آقای صالحی که به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ معرفی شده این ظرفیت  را دارا است و همه بر این باور هستیم که زاویه نگاه وزیر راه را برای اندیشه‌ی انسانی و اسلامی هموار می‌کند و قطعا نباید مبانی وزارت فرهنگ خدای نکرده در چارچوب سکولاری، غرب زدگی و وادادگی نسبت به مولفه‌های این حوزه باشد.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس ادامه داد: صلاحیت علمی و مبانی فرکری آقای صالحی نسبت به فرهنگ  و هنر در چارچوب باورها و ارزشهای دینی وی و ملی ما است و مدارک علمی  تخصصی ایشان زووجهین است. زیرا سوابق حوزوی بالایی دارد که در حوزه‌ی ارشاد اسلامی موثر خواهد بود.

ادیانی در ادامه با  اشاره به سوابق اجرایی و مدیریتی صالحی اظهار کرد:  وی در اکثر نهادهای تصمیم ساز عضو اصلی است، عضو کمیسیون فرهنگی در شورای امنیت کشور، عضو شورای فرهنگ  عمومی، شناخت کامل نسبت به دفتر تبلیغات اسلامی و دیگر نهادهای تصمیم ساز دارد. از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی غیر از این چه چیزی را می‌خواهیم که حضورش در چارچوب فرهنگ و هنر است.

وی افزود: وزیر پیشنهادی مورد اعتماد علما، اصحاب فرهنگ و هنر و رئیس دولت است و سابقه‌ی او نشان داده می‌تواند امین باشد و قویا درحوزه‌ی مدیریت معتقد به برون سپاری است.


***********

پس از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف تعدادی از نمایندگان به طرح تذکر و اخطار پرداختند. پس آن وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی 30 دقیقه وقت دارد از برنامه های خود دفاع کند که رییس جلسه از او خواست طبق هماهنگی صورت گرفته با معاون اول رییس جمهور، جهانگیری، حدود 5 دقیقه از وقت خود را برای دفاع رییس جمهور از وزرای پیشنهادی اختصاص دهد. 

تکرار «تکرار می‌کنم» در بررسی صلاحیت وزیر ارشاد


صالحی: تنوع قومی و زبانی بر اقتدار ایران می‌افزاید

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت حفظ تنوع قومی و زبانی در کشور، گفت که این امر موجب افزایش اقتدار کشور خواهد شد.

سیدعباس صالحی در جلسه علنی صبح امروز مجلس در دفاع از برنامه خود برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از سکان‌داران پیشین وزارت ارشاد در دولت یازدهم، علی جنتی و صالحی قدردانی کرد و گفت: جامعه ایرانی به اعتبار استعداد ذاتی خود و اینکه در چهارراه شرق و غرب عالم بوده مفاخر و آثار فرهنگی و هنری زیادی را به جهان عرضه کرده و سهم مهمی در تبادل فرهنگی جهان در طول تاریخ داشته است. همچنین ایران پایگاه جهانی شدن فرهنگ در جهان بوده و سهم بسزایی در تلطیف شاعرانه بودن جهان بشری داشته است.

وی فرهنگ و هنر ایرانی را ذات و هویت ایران توصیف کرد و گفت: همچنین جامعه ایرانی با دین‌مداری، توحیدگرایی، معنویت و اخلاق‌گرایی هزاران سال زیسته و حب اهل بیت (ع) بر جان و خاک این سرزمین نقش بسته است. برنامه فرهنگی دولت دوازدهم هم از این نگاه برخوردار است که اضلاع مختلف فرهنگ کشور با یکدیگر ارتباط پیوسته و محکمی داشته باشند.

صالحی در ادامه با تاکید بر ضرورت گسترش اعتمادسازی میان اصحاب هنر و دولت، بهبود اقتصاد هنر و تقویت نقش نهادهای صنفی، خاطرنشان کرد: اعتماد عمیق به اصول اساسی دین، نظام اسلامی، انقلاب، رهبری، قانون و اخلاق از مهمترین رویکردهای وزارت ارشاد در دولت دوازدهم خواهد بود. این وزارتخانه به دنبال شفافیت در همه مراحل تصمیم‌گیری و اجرا است و ما معتقدیم دوره مدیریت پشت درهای بسته در غیاب مردم گذشته است.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با تاکید بر ضرورت مشارکت جمعی و گفت‌وگو محور با اصحاب فرهنگ و هنر، یادآور شد: من معتقد به واگذاری امور به بخش خصوصی و فعالیت نهادهای صنفی هستم و تمرکززدایی جغرافیایی را اصل مهمی در وزارتخانه می‌دانم چرا که خلاقیت‌های ایرانی در همه ایرانیان است. من در دوره معاونت فرهنگی این مسیر را پیموده‌ام و 65 درصد منابع فرهنگی در این دوره مستقیما در شهرستان‌ها مصروف شد.

صالحی با اشاره به اینکه برنامه ارائه شده از سوی وی متکی بر اسناد بالادستی، برنامه فرهنگی دولت و برنامه ششم توسعه بوده، گفت: صیانت و تعالی هویت فرهنگی، حمایت از محصولات فرهنگی و هنری و دیپلماسی فرهنگ و هنر از مهم‌ترین محورهای این برنامه است. من با اهالی هنر مانوس بوده و دغدغه و نگرانی آنها را می‌شناسم و تلاش خواهم کرد اهالی هنر هم همچون اهالی فرهنگ بر صدر بنشینند.

وی فرهنگ را ضلع جدی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: برنامه من در ارتباط با بهبود کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر پیشنهادهای روشنی دارد. ما به دنبال مانع‌زدایی و تمرکززدایی دولتی در حوزه فرهنگ و هنر، تسهیل قانونی و ساختاری تولید و خلاقیت‌های فرهنگی و هنری، افزایش سرانه فضاهای فرهنگی و توسعه زیرساخت‌های تولید و فروش محصولات فرهنگی هستیم و معتقدیم بهبود کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر با جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی امید دور از دسترسی نیست.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه یادآور شد: ایران رنگین‌کمان زیبایی است و یک جا زیباست، نباید تکه تکه شود بلکه همه باید نقش و سهم خود را در این تنوع حفظ کنند زیرا تنوع قومی و زبانی بر اقتدار ایران می‌افزاید. ما همچنین به دنبال تحکیم حقوق فرهنگی هستیم. اهالی فرهنگ در ذیل حقوق شهروندی حق امنیت، هویت قومی و صنفی و حقوق دیگری دارند. بسته تحکیم حقوق فرهنگی ما یک بسته جدی و نه زودگذر است.

صالحی بر ضرورت پیش‌بینی مجازات‌های بازدارنده، سریع و جدی برای متخلفان حریم فرهنگ و هنر تاکید کرد و گفت: ما همچنین از مجوزهای صادره پاسداری خواهیم کرد. در بخش دیپلماسی فرهنگی بر محور فرهنگ و هنر هم معتقدیم آنچه می‌ماند فرهنگ و هنر است و آنچه می‌رود نفت است. جامعه‌ای که فرهنگ مقتدر و پویا داشته باشد به جهان نشان می‌دهد که امنیتش پایدار خواهد بود. ما باید تلاش کنیم ارتباطات اصحاب فرهنگ و هنر را در دیپلماسی فرهنگی تقویت کنیم.

وی با اشاره به سوالات برخی نمایندگان نیز گفت: ارتقای امکانات مالی و منابع انسانی وزارت ارشاد از مهمترین نکات مورد توجه ماست. نمی‌توان با بودجه و منابع حداقلی انتظار حداکثری داشت. علاوه بر این باید انتظارات متکثر و گاه متناقض در حوزه فرهنگ و هنر را به هم نزدیک کرد همچنین باید جلوی مداخلات غیرمسئولانه، غیررسمی و نادرست در حوزه وظایف فرهنگ و ارشاد گرفته شود. این کار نه به اقتدار ارشاد بلکه به اقتدار نظام و حاکمیت ضربه می‌زند و نظام نباید بپذیرد که اقتدار اجزایش تضعیف شود.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی ارتقای نقش حاکمیتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را از دیگر برنامه‌های خود در وزارت ارشاد عنوان و خاطرنشان کرد: این وزارتخانه دستگاه منحصر حاکمیتی در حوزه اجرا در فعالیت‌های فرهنگ عمومی است. ما همچنین نیازمند گفتگوی اهالی فرهنگ با خود، گفتگوی اهالی فرهنگ و هنر، گفتگوی اهالی فرهنگ و هنر با کنش‌گران دیگر اجتماعی، اصحاب دین و سیاست هستیم تا در این تعامل امکان پیدا کردن راه‌حل‌ها وجود داشته باشد.

صالحی بر ضرورت مشارکت اصحاب فرهنگ و هنر به عنوان کانون تحرکات فرهنگی و هنری و همچنین مشارکت دستگاه‌های فرهنگی در این موضوع تاکید کرد و گفت: من سیدعباس صالحی فرزند حوزه و دانشگاه تمامی اعتبار خانوادگی و سرمایه وجودی‌ام را در کف گذاردم تا شاید سهمی در اعتلای دین و اخلاق و ارتقای فرهنگ و هنر ایران زمین داشته باشم. از خدا می‌خواهم مرا یاری کند تا نگرانی‌های فرهنگی مقام معظم رهبری را به قوت فرهنگی بدل کنم، پیمان رییس‌جمهور منتخب ملت را با اهالی فرهنگ و هنر در تحکیم حقوق فرهنگی پاس بدارم و برای دغدغه‌های مراجع عظام و علمای اسلام چاره بیندیشم.


پایان نوبت صبح جلسه علنی مجلس

با اعلام پرشکیان جلسه مجلس در نوبت صبح به پایان رسید و نمایندگان در جلسه بعدازظهر بررسی صلاحیت وزرا را ادامه می‌دهند. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری